[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Spyware στον υπολογιστή μου

Το απαραδεκτο της υποθεσης δεν ειναι απλα οτι αγορασες κατι απο καποιο Παγκοσμιως αγνωστο site, αλλα οτι αυτο συνεβει πριν απο κανα διμηνο οπως λες.

Αφου θα χεις καταλαβει οτι εδω μεσα υπαρχουν καμποσοι γεροί γνωστες της σημερινης (παλιο)pc(ο)καταστασης θα μπορουσες να παρεις μια γνωμη ακομα. ;)
 
Εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να σκεφτώ ψύχραιμα...

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό τι να κάνω...

Μου φάνηκε ανέλπιστα εύκολη (και καταννοητή :eek: ) λύση...

Πάντως έχω την εντύπωση πως μου το πρότειναν σα λύση τα Windows..

Ωχ, :nervous: υποψιάζομαι πως μόλις πέταξα και άλλο :brick:
 
Βρε συ, τόσα περιοδικά κυκλοφορούν με CD/DVD, που δίνουν πλήρη πακέτα Antivirus/Internet Security για 2-3 μήνες δωρεάν...

Δεν έπαιρνες ένα τεύχος από αυτά;

Τι σου λέω τώρα κι εγώ, κατόπιν εορτής...
 
Dino, αν σκεφτείς πόσα είχα από CγΟ παλιά...

Κανένα δεν έκανε...

Ούτε το προεγκαταστημένο...

Tεσπα.. :xm: Σιγά σιγά βάζω μυαλό... έστω και αργά... :burn:

Ελπίζω να μην συμβεί τίποτα με τις κάρτες μου... :cold:
 
Παιδια ανοιξα τον υπολογιστη μου και με περιμενε μια δυσαρεστη εκπληξη. ΝΟΜΙΖΑ οτι εχω καθαρισει μια και καλη με το προβλημα μου αλλα με το που τον ανοιξα βλέπω παλι αυτο το μυνημα στην επιφανεια εργασιας... Δεν λεει να φυγει με τιποτα. Εκανα σκαναρισμα με το αβαστ και το σπαιμποτ τιποτα δεν βγαινουν. Το σπαιμποτ ολο βρισκει καινουργιες απειλες τις διαγραφω και στο επομενο σκαναρισμα τις ξαναβρισκω μπροστά μου. Τι αλλο να δοκιμασω?? Θενκς.
 
Δεν ανεβάζεις ένα screenshot να δούμε ακριβώς το μήνυμα που περιγράφεις τόσα posts? :)
 
οκ θενκς. Οριστε:

1212so3.png
 
Για εγκατέστησε το Ccleaner και κάνε έναν καλό καθαρισμό της registry, πέταξε έξω τα διάφορα σκουπίδια και να δεις.
 
Το screenshot με το μήνυμα σε βοηθάει... βόηθα λίγο τον εαυτό σου: βάλε το μήνυμα αυτό στο Google και δες τί θα σου βγάλει. Παράδειγμα 1, Παράδειγμα 2, Παράδειγμα 3, Παράδειγμα 4 και γενικότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To CCleaner δεν ασχολείται με malware...
 
Είναι πρώτης τάξεως σκουπιδιάρα όμως.
 
...αφού έχεις ξεφορτωθεί τις .... Αλλιώς είναι σαν να βάφεις τους τοίχους και μετά να ξύνεις το παρκέ (ναι, ετοιμάζω διαμέρισμα :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr Malcolm Betruger είπε:
Τιποτα... Μαλλον με κοβω για φορματ...
Πολύ εύκολα σηκώνεις τα χέρια ψηλά εσύ !Ρε κάτσε και ασχολήσου να το ξεπαστρέψεις,που θα κάνεις format..!

Tράβα ένα screenshot από το Spybot να δούμε τι σου βρίσκει...

(Ο explorer,explorer όμως,απ' ότι βλέπω στο screenshot σου...)
 
Ρε με κάνατε να κάνω scan με το spybot βραδυάτικα.....

Τι να σας πω ένα cookie βρήκα μόνο.

Dr Malcolm, παράτα τον Internet Explorer αυτή τη στιγμή. Βάλε Firexox ή Opera να έχεις το κεφάλάκι σου ησυχότερο, όπως πολύ σωστά είπε και ο Μάνος παραπάνω.
 
Gryzor είπε:
Αλλιώς είναι σαν να βάφεις τους τοίχους και μετά να ξύνεις το παρκέ

Εχμμμμ,ναι,είναι κουτό δηλαδή αυτό ε ; :D

(Μη βαράτε ρε,καμιά φορά δε γίνεται αλλιώς...!!! )
 
Αν δεν έχεις σημαντικά δεδομένα που μπορεί να χαθούν...κάνε ένα φορμάτ να ξεμπερδεύεις.

Στο 99% των περιπτώσεων ποτέ δεν μπορείς να καθαρίσεις απόλυτα τον υπολογιστή. Πάντα κάτι μένει πίσω και σου δημιουργεί ξανά προβλήματα.

Ελπίζω να έχεις partition στο δίσκο μόνο για το λειτουργικό και να γλιτώσεις έτσι τα δεδομένα σου.

Αν έχεις χρόνο και όρεξη κάνε φορμάτ να ησυχάσεις ;)
 
Πίσω
Μπλουζα