[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Spyware στον υπολογιστή μου

Παιδια εκανα φορματ για πρωτη φορα στη ζωη μου. Ολα καλα η μαλλον σχεδον ολα διοτι δεν εχω ιντερνετ... Δεν δεχεται το ρουτερ-δεν το αναγνωριζει. Παω να το κανω εγκατασταση και μου λεει να τσεκαρω τις θυρες εθερνετ, αν εχει ρευμα και αν ειναι εγκατεστημενη η network card. Τα δυο πρωτα οκ το τριτο πως το βλεπω? Τι κανω για να εχω ιντερνετ? εχω φορθνετ 24 adsl κανονικά. Ευχαριστω.
 
Λογικά αρκεί να εγκατασταθούν οι drivers για την κάρτα δικτίου εφόσον έχεις adsl router και μετά θα έχεις internet. Φαντάζομαι θα έχεις το cl110 της siemens ή το Dlink, αυτά δίνει η forthnet.
 
προς αποφυγη παρεξηγησεων γραφω απο ενα ιντερνετ καφε.

dlink εχω. Που ειναι οι drivers να τους κανω εγκατασταση?
 
To ρουτεράκι σου πώς ακριβώς το έχεις συνδέσει; Αν το έχεις συνδέσει με καλώδιο δικτύου δεν έχει να 'αναγνωρίσει' τίποτα, υποθέτοντας ότι η κάρτα δικτύου σου λειτουργεί κανονικά.

Αν η κάρτα δικτύου σου είναι πρόσθετη (PCΙ) τότε δεν θέλει οδηγούς (νομίζω). Αν είναι ενσωματωμένη στη μητρική σου τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους οδηγούς του chipset (π.χ. nVidia nForce). Στο device manager σου δείχνει προσαρμογέα δικτύου;
 
xmm... δεν ξερω εαν η καρτα μου ειναι προσθετη η ενσωματωμενη στη μητρικη... ουπς...

δεν ξερω τι ειναι device manager ειμαι "ψιλο" ασχετος...
 
Για το αν είναι ενσωματωμένη η όχι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς, κοίτα πίσω από τον υπολογιστή και δες αν η θύρα δικτύου είναι μαζί με τα υπόλοιπα βυσματάκια της μητρικής (π.χ. ήχου, πληκτρολόγιο, ποντίκι) ή σε κάρτα (π.χ. σαν την κάρτα γραφικών).

Για να δεις το device manager:

Πάτα winkey+Pause/break (το winkey είναι αυτό με το σημαιάκι των windows, το Pause/Break συνήθως είναι το δεξιό από την τριάδα Scroll lock/Print screen/Pause-Break)

Πάτα Υλικό

Πάτα Διαχείριση Συσκευών.
 
device manager = προσαρμογεας δικτυου? Αν ναι θυμαμαι οτι ειχα δει οτι αυτη η συσκευη λειτουργει κανονικα.
 
Device Manager=Διαχείριση Συσκευών.

Δεν απάντησες αν τον έχεις συνδεδεμένο μέσω καλωδίου δικτύου. Επίσης, τί εννοείς ότι δεν το βλέπει ο υπολογιστής;
 
οκ

ο υπολογιστης συνδεεται με το ρουτερ και το ιντερνετ απευθειας δεν εχω καλωδιο δικτυου. Δεν το βλεπει εννοω δεν το αναγνωριζει.
 
Πάμε πάλι, και προσπάθησε να διαβάζεις αυτά που ρωτάω: ο υπολογιστής πώς συνδέεται με το ρούτερ;

Τί εννοείς δεν το αναγνωρίζει; Δηλαδή όταν το αναγνωρίζει πώς το βλέπεις;
 
συνδεεται με καλωδιο εθερνετ.

δεν το αναγνωριζει δηλαδη παω να κανω εγκατασταση το ρουτερ μεσω του σιντι που μου εχει δωσει η φορθνετ με το ρουτερ. το συνδεω αλλα οταν παω να το κανω εγκατασταση μου βγαζει ενα μυνημα: Τσεκαρε το καλωδι οεθερνετ αν ειναι καλα συνδεδεμενο, αν εχει ρευμα το ρουτερ ή αν ειναι καλα συνδεδεμενη η καρτα δικτυου κι σταματαει αυτοματα η εγκατασταση.
 
Όπως προείπα, το ρούτερ δεν χρειάζεται εγκατάσταση αν είναι μέσω καλωδίου δικτύου, μόνο αν είναι USB. Οπότε το σιντί σου είναι άχρηστο έτσι κι αλλιώς.

Οπότε πιθανολογώ ότι δεν έχεις εγκαταστήσει οδηγούς για το σύστημα δικτύου της μητρικής σου και δεν δουλεύει.
 
δηλαδη θελω το σιντακι της μητρικης και να το κανω εγκατασταση?
 
Σωστά. Καλύτερα κατέβασε την τελευταία έκδοση από τη σελίδα του κατασκευαστή, αλλά θα πρέπει να ξέρεις το μοντέλο της μητρικής σου.
 
Εχω ευχαριστα νεα. Εχω ιντερνετ επρεπε να εγκαταστησω κατι ντραιβερς απο ενα σιντι.

Αλλα εχω ενα τελευταιο προβληματακι. π.χ οταν παω να κατεβασω τη "μπαρα" δεξια για να κατεβω τη σελιδα η κινηση δεν ειναι φυσικη αλλα σπαστη-κυματοειδης. Επισης αν παω να μετακινησω ενα τετραγωνο στην επιφανεια εργασίας επισης δεν κινηται φυσικα αλλα "σπαστα". Πριν το φορματ ολα ηταν μια χαρα πανω σε αυτο το θεμα. καμια ιδεα? Θενκς.

***edit***

Problem solved. Επρεπε να κανω εγκατασταση τους drivers tis VGA. Ολα καλα τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διακρίνω μεσάνυχτα (μαύρα) :D
 
...προς το ξημέρωμα :D

Οι οδηγοί της κάρτας γραφικών δεν έχουν καμμία σχέση. Μπορεί να εγκατέστησες όλο το πακέτο που περιέχει και οδηγούς γραφικών και chipset...
 
Gryzor είπε:
...προς το ξημέρωμα :D
Οι οδηγοί της κάρτας γραφικών δεν έχουν καμμία σχέση.
O gtsamour εχει απολυτο δικιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr Malcolm Betruger είπε:
Αλλα εχω ενα τελευταιο προβληματακι. π.χ οταν παω να κατεβασω τη "μπαρα" δεξια για να κατεβω τη σελιδα η κινηση δεν ειναι φυσικη αλλα σπαστη-κυματοειδης. Επισης αν παω να μετακινησω ενα τετραγωνο στην επιφανεια εργασίας επισης δεν κινηται φυσικα αλλα "σπαστα".

***edit***

Problem solved. Επρεπε να κανω εγκατασταση τους drivers tis VGA. Ολα καλα τωρα.

gtsamour είπε:
Διακρίνω μεσάνυχτα (μαύρα) :D

Gryzor είπε:
...προς το ξημέρωμα :D
Οι οδηγοί της κάρτας γραφικών δεν έχουν καμμία σχέση

Nemo είπε:
O gtsamour εχει απολυτο δικιο.
AΣΦΑΛΩΣ και ειναι θεμα του οδηγου της καρτας γραφικων .

Κατανοητοτ-ερος ??? :)

(δεν υπαρχει λογος να δωσουμε συνεχεια ) :)

Y.Γ. Καπου εδω δεν ειναι ,που κανει καποιος LIN(ux)εροκουβαλητης :p τα κριτικα ,αλλα παντα καλοπροαιρετα σχολια του για τα microsoft λειτουργικα ???

Mε αλλα λογια

"Ρε παιδια το αργοπορησαμε ...

να του ριξουμε κανενα φασκελο ..."

441765-politikitainies1009.jpg

[youtube deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα