"Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" (1984 ΕΡΤ-2)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι και ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει (1977)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πέφτουν_οι_σφαίρες_σαν_το_χαλάζι_και_ο_τραυματισμένος_καλλιτέχνης_αναστενάζει

 

 


Ταινία: "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι", ΕΡΤ2



Προβολή: Σάββατο 28/4/1984


Ξεκαθαρίζω από πριν, ότι το θέμα είναι "ελαφρώς στημένο".

Δηλαδή δε νομίζω να βρεθεί και κανένας άλλος, που να γράψει κάτι επιπλέον.

Το θέμα είναι "Ρετρό Σκανδαλώδεις Τηλεοπτικές Προβολές".

Η δική μου πρόταση ( και η μοναδική, μάλλον ! ), είναι η εξής :

Θυμάστε που κάποτε η ΕΡΤ είχε αποφασίσει Σάββατο βράδυ, να βάλει μια θολοκουλτουριάρικη ταινία, που λεγόταν "ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΧΑΛΑΖΙ" ;

Η ταινία παραήταν τολμηρή (αλλά και γενικώς χάλια). Έδειχνε μια ηλικιωμένη γυναίκα να θηλάζει τον ενήλικο γιό της και διάφορα άλλα σκανδαλώδη !

Το αποτέλεσμα ήταν να κατακλυστεί από αμέτρητα τηλέφωνα διαμρτυρίας η ΕΡΤ και να διακόψει άρρον-άρρον την προβολή !

( Υ.Γ. : Αν μια παρόμοια θολοκουλτουριάρικη ταινία παιζόταν στις μέρες μας, προφανώς η ΕΡΤ θα έδινε και επιχορήγηση ! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...η κυρια δεν ηταν και πολυ ηλικιωμενη :biglaugh: και φυσικα η σκηνη που χαλασε κοσμο (σαν χαλαζι ενα πραμα) ηταν οταν εβαλαν το (ενηλικο και με μουσι) "μωρο" ανασκελα και του εριχναν ταλκ στο "γνωστο" μερος :rolleyes:

Απιστευτη ταινια - ειχα παρει τηλεφωνο εκεινη τη νυχτα για να διαμαρτυρηθω που την εκοψαν αποτομα και με ξεχεσε η τηλεφωνητρια :diablotin:
 
telamonas.stokos είπε:
...η κυρια δεν ηταν και πολυ ηλικιωμενη :biglaugh: και φυσικα η σκηνη που χαλασε κοσμο (σαν χαλαζι ενα πραμα) ηταν οταν εβαλαν το (ενηλικο και με μουσι) "μωρο" ανασκελα και του εριχναν ταλκ στο "γνωστο" μερος :rolleyes:
Αυτό θα πει "θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες" ! :thumbup:

Επίσης αν θυμάμαι, ο ολοκληρωμένος τίτλος ήταν "ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΧΑΛΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΕΙ" ! :eek:

Την επόμενη, όλα τα περιοδικά γράφανε σχόλια όπως "Τα τηλεφωνήματα πέσανε στην ΕΡΤ σαν χαλάζι" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είστε και οι δύο ιδιαίτερα χαρισματικά άτομα.

Άφωνος για άλλη μια φορά
 
Χμμ, εγω θυμαμαι οτι το τιτλος ηταν "Πεφτουν οι σφαιρες σαν χαλαζι" χωρις το "το" και η φραση που αναφερεις ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΧΑΛΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΕΙ γραφτηκε τις επομενες μερες σε περιοδικα ως σλογκαν μπηχτη στον δημιουργο της. Γενικως ηταν μια σπανια στιγμη της ελληνικης τηλεορασης :D
 
Τρελή σκηνή από την ταινία, η φάση που πάνε οι συγγενείς πάνω από την κούνια του "παιδιού".

Ο μαντραχαλέας είχε πιπίλα και από πίσω ακουγόταν ντουμπλαρισμένο κλάμα μωρού. Ξαφνικά η θεία σκύβει, κοιτάζει τα απόκρυφα του "μωρού" και αναφωνεί:

"Καλέ, αυτό έβγαλε και τριχούλες"!!!!!!!
 
"Οι σφαίρες πέφτουν σαν το χαλάζι"


Σάββατο βράδυ κάπου στο 84 (δε θυμάμαι
:D ως συνήθως) και η ΕΡΤ2 προβάλλει μια σατυρική ταινία που προκάλεσε θύελα διαμαρτυριών (μάλλον επειδή δεν ολοκληρώθηκε :D :D:D:D)

 


Στις οθόνες ο ίδιος ο σκηνοθέτης (ονόματα δε θυμάμαι) με γένια να θηλάζει.



Είχε γίνει τρομερός ντόρος... οι σοβαροί και συνεσταλμένοι Έλληνες φρόντισαν να διαμαρτυρηθούν στο κανάλι μ΄αποτέλεσμα οι υπεύθυνοι να κατεβάσουν διακόπτες,
:zip: να σταματήσει η μετάδοση και την επόμενη να παραιτηθούν.

 


Για μήνες ήταν αντικείμενο συζήτησης η συγκεκριμένη σκηνή...
 
Juanita μήπως μιλάς για τον Κολλάτο? Είναι ένας σκηνοθέτης που γενικά το είχε να προκαλεί σκάνδαλο με τις ταινίες του (Αγιος Πρεβέζης για παράδειγμα). Τον έχω γνωρίσει καθώς έχει στην Αίγινα ένα ίδρυμα για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Ενα από αυτά τα παιδιά είναι και ο ένας του γιος ο οποίος μάλιστα είχε παίξει σε μία ταινία του.
 
Juanita είπε:
"Οι σφαίρες πέφτουν σαν το χαλάζι"
Σάββατο βράδυ κάπου στο 84 (δε θυμάμαι
:D ως συνήθως) και η ΕΡΤ2 προβάλλει μια σατυρική ταινία που προκάλεσε θύελα διαμαρτυριών (μάλλον επειδή δεν ολοκληρώθηκε :D :D:D:D)

 


Στις οθόνες ο ίδιος ο σκηνοθέτης (ονόματα δε θυμάμαι) με γένια να θηλάζει.



Είχε γίνει τρομερός ντόρος... οι σοβαροί και συνεσταλμένοι Έλληνες φρόντισαν να διαμαρτυρηθούν στο κανάλι μ΄αποτέλεσμα οι υπεύθυνοι να κατεβάσουν διακόπτες,
:zip: να σταματήσει η μετάδοση και την επόμενη να παραιτηθούν.

 


Για μήνες ήταν αντικείμενο συζήτησης η συγκεκριμένη σκηνή...

Stanfromgreece είπε:
Juanita μήπως μιλάς για τον Κολλάτο? Είναι ένας σκηνοθέτης που γενικά το είχε να προκαλεί σκάνδαλο με τις ταινίες του (Αγιος Πρεβέζης για παράδειγμα). Τον έχω γνωρίσει καθώς έχει στην Αίγινα ένα ίδρυμα για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Ενα από αυτά τα παιδιά είναι και ο ένας του γιος ο οποίος μάλιστα είχε παίξει σε μία ταινία του.
Πεφτουν οι Σφαιρες σαν το Χαλαζι και ο τραυματισμενος Καλλιτεχνης αναστεναζει (Σκηνοθετης/Σεναριογράφος Νικος Αλευρας )
 
Όχι, δεν ήταν ο Κολλάτος...


Κάποιος άλλος... αλλά δεν...:dribble:



Νομίζω πως είχε γυρίσει την ταινία αρκετά χρόνια πριν τότε που μεσουρανούσε ο Ευστρατιάδης αλλά την πρόβαλε η κρατική αρχές του 80 στα πλαίσια της "εκμοντερνοποίησής της":diablotin:
 
Holy cow!

Την θυμαμαι αυτη την σκηνη Juanita! Καθομουν και εγω μικρο παιδι και βλεπω στην οθονη αυτον τον τυπο να τον παιρνει αγκαλια η αλλη και να θυλαζει, ενω αυτος κουνουσε τον αντιχειρα του σε μια περιεργη κυκλικη κινηση! Και ενω με το αφελες μυαλο μου σκεπτομουν "what the hell this guy is doing?!" η γιαγια μου κατι ξεστομισε περι διαβολων και ετρεξε να αλλαξει το καναλι απο την TV (που να βρεθει remote τοτε!)!!

Και μετα σου λεει στιγματισμος της νεανικης ηλικιας. Σε τι αλλα παρομοια βρεθηκαμε εκτεθειμενοι απο τους πειραματισμους της Ελληνικης τηλεορασης τοτε..

Τι εποχες... να εισαι καλα που μου το θυμησες βρε Juanita!
 
Νομίζω τελικά πως αυτό μας είχε χαλάσει περισσότερο... :D (που δεν είχαμε remote και τι Βι στο δωμάτιό μας!!! #) )

 


Όλοι ήθελαν να δουν τη συνέχεια αλλά έπρεπε και να διαμαρτυθούν για λόγους επιβεβλημένης σεμνοτυφίας...
:fever:
 
τι μου θυμησατε ρε καθηκια.χαχαχα η μανα μ ειχε παθει σοκ χαχαχα πολυ γελιο εριξα εκεινο το βραδυ
 
Ο πλήρης και ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ τίτλος της ταινίας είναι "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι κι ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει". Κάντε και αναζήτηση στο google (αν δεν με πιστεύετε!!!!!!!!!!!).
 
Καλα βρε Kaly σε πιστευουμε :D - εξαλλου αυτα τα γραψαμε πριν 3 χρονια περιπου, και απο μνημης, μιας και δεν υπηρχε τοτε σχεδον καμια αναφορα στο google σχετικα με την ταινια.
 
Είχε ειπωθεί τότε ότι η προβολή της ταινίας διακόπηκε μετά από προσωπική παρέμβαση της συζύγου του τότε πρωθυπουργού, Μαργαρίτας Παπανδρέου.
 
Νίκος Αλευράς ο... "Ηθικός Αυτουργός" (σκηνοθέτης - ηθοποιός) της εν λόγω ταινίας.

Δεν την έχω δει αλλά έχω ακούσει για το σκηνικό (+1000 για την καλλιτεχνική τρέλα της ταινίας και τις συνέπειες αυτής στον κρατικό μηχανισμό χαχαχα - αυτό θα πει χτύπημα από τα μέσα). Αργότερα ο Νίκος έκανε μαζί με Μπουλά και Ζουγανέλη τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
 
Έχω γνωρίσει το υπέυθυνο βάρδιας στη ροή προγράμματος εκείνο το βράδυ, είχαν μπεί εισαγγελέας και αστυνομικοί για να διακόψουν τη μετάδοση...
 
Πίσω
Μπλουζα