"Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" (1984 ΕΡΤ-2)

Χα,χα,χα,τραγελαφικές καταστάσεις δηλαδή !

Ούτε εγώ έχω καταφέρει να βρω την ταινία αυτή πάντως,αν και 2 γνωστοί μου,μου έχουν πει το ίδιο περί αυτής:Ότι πρόκειται για μεγάλο σκουπίδι....

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το τελευταίο δε ξέρω αν πρέπει να το πάρω θετικά ή αρνητικά !! :biglaugh: :biglaugh:
 
Ρε λέτε να κάνουμε καμιά επιστολή διαμαρτυρίας κ να τι στείλουμε πεσκέση στην ΕΡΤ μπας και;

ψοφάω να την δω λέμε!!
 
μπα, δεν ιδρώνει το αυτί τους. Τζάμπα δηλαδή το χαρτί θα πάει
 
Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο..τουλάχιστον το πολύ πολύ να μην την δούμε :Ρ
 
Για την ιστορία και σύμφωνα με το βιβλίο του δημοσιογράφου Κώστα Μαρδά ΄΄Πισω από τον ήλιο΄΄ αναφέρει σχετικά με το εν λόγω σκάνδαλο της ΕΡΤ το 1984 ότι: ο σκηνοθέτης της περιβόητης ταινίας ήταν ο Νίκος Αλευράς διευθυντής της ΕΡΤ επί προεδρίας Ρωμαίου και ανιψιός του πρώην προεδρου της Βουλής επί ΠΑΣΟΚ Γιάννη Αλευρά. Ο Ανδρέας είχε μεσολαβήσει για να επιστρέψει ο πατέρας του σκηνοθέτη από το παραπέτασμα που ήταν πολιτικός πρόσφυγας. Όταν έμαθε ο Ανδρέας για το περιστατικό έγινε έξω φρενών. Μάλιστα μεσολάβησε εναντίον του σκηνοθέτη και η γυναίκα του Μαργαρίτα. Να σημειώσουμε ότι στην επίμαχη σκηνή του βυζάγματος πρωταγωνιστούσε ο ίδιος ο σκηνοθέτης Νίκος Αλευράς!

Επίσης ο Στάθης Βαλούκος αναφέρει ότι : υπήρξαν θυελλώδεις διαμαρτυρίες στην ΕΡΤ μετά την προβολή της επίμαχου σκηνής. Ο σκηνοθέτης ροής πανικοβλήθηκε και δόθηκλε εντολή να σταματήσε ι προβολή της ταινίας και επειδή δεν υπήρχε εφεδρικό πρόγραμμα ΄΄κατέβηκαν΄΄ οι διακόπτες και το κανάλι έπαψε να εκπέμπει για κάποια ώρα!Θεωρήθηκε μεγάλο σκάνδαλο από τον αντιπολιτευόμενο τύπο την επόμενη ημέρα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να παραιτηθεί ο διευθυντής της ΕΡΤ2 Σάκης Αποστολόπουλος και να τον διαδεχθεί ο Νίκος Τσουγιόπουλος.
 
kaly13 είπε:
Ο πλήρης και ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ τίτλος της ταινίας είναι "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι κι ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει". Κάντε και αναζήτηση στο google (αν δεν με πιστεύετε!!!!!!!!!!!).
πάω να το ψάξω στο imdb.com :cool:
 
Clemence είπε:
πάω να το ψάξω στο imdb.com :cool:
Αν θες απλά να τσεκάρεις τoν τίτλο,αλλά και τους συμμετέχοντες σ' αυτήν την τεράστια κι ανυπόφορη πατάτα-μόνο αυτός ο χαρακτηρισμός μπορεί να ταιριάξει στην "ταινία" αυτή-, δε σου χρειάζεται κάτι άλλο

(ναι,δυστυχώς,την είδα την ταινία πολύ πρόσφατα...)
 
manos426f είπε:
Αν θες απλά να τσεκάρεις τoν τίτλο,αλλά και τους συμμετέχοντες σ' αυτήν την τεράστια κι ανυπόφορη πατάτα-μόνο αυτός ο χαρακτηρισμός μπορεί να ταιριάξει στην "ταινία" αυτή-, δε σου χρειάζεται κάτι άλλο
(ναι,δυστυχώς,την είδα την ταινία πολύ πρόσφατα...)
για πες... αν και ειμαι σιγουρος οτι προκειται για βλαχοκουλτουριαρικη αηδια.
 
Φυσικά φίλε joe !

Θα έλεγα ότι αποτελεί ένα αινιγματικό θεματικά,κι από άποψης πλοκής,δημιούργημα,που θυμίζει,κατά μία έννοια,ντοκυμαντέρ,με κάποια ψίγματα προσωπολατρικού και εγωκεντρικού χαρακτήρα όμως,αλλά ταυτόχρονα διαθέτει μια μάλλον εμφανή διάθεση εμβάθυνσης σε υφέρπουσες ψυχαναγκαστικές καταστάσεις που διέπουν πλείστους συνανθρώπους μας.........................

ΟΚ,αρκετά,σταματάω την πλάκα και την κουλτουρέ -στα χνάρια της ταινίας- διάλεκτο!Μια ασύνδετη ταινία που ανάθεμα κι αν κανείς θα καταλάβει γιατί τη γύρισε ο σκηνοθέτης (για να δείξει τάχα τις αναζητήσεις μιας γενιάς ; για να μιλήσει για τα προσωπικά αδιέξοδα ; Τι τέλος πάντων ; ),με κακές λήψεις και ΜΗΔΑΜΙΝΟ σενάριο,με λίγα λόγια αν δεν υπήρχε και η επίμαχη -εντελώς άνευ ουσίας και νοήματος φυσικά- σκηνή,δε θα μιλάγαμε ΠΟΤΕ γι' αυτήν....
 
manos426f είπε:
Φυσικά φίλε joe !Θα έλεγα ότι αποτελεί ένα αινιγματικό θεματικά,κι από άποψης πλοκής,δημιούργημα,που θυμίζει,κατά μία έννοια,ντοκυμαντέρ,με κάποια ψίγματα προσωπολατρικού και εγωκεντρικού χαρακτήρα όμως,αλλά ταυτόχρονα διαθέτει μια μάλλον εμφανή διάθεση εμβάθυνσης σε υφέρπουσες ψυχαναγκαστικές καταστάσεις που διέπουν πλείστους συνανθρώπους μας.........................

ΟΚ,αρκετά,σταματάω την πλάκα και την κουλτουρέ -στα χνάρια της ταινίας- διάλεκτο!Μια ασύνδετη ταινία που ανάθεμα κι αν κανείς θα καταλάβει γιατί τη γύρισε ο σκηνοθέτης (για να δείξει τάχα τις αναζητήσεις μιας γενιάς ; για να μιλήσει για τα προσωπικά αδιέξοδα ; Τι τέλος πάντων ; ),με κακές λήψεις και ΜΗΔΑΜΙΝΟ σενάριο,με λίγα λόγια αν δεν υπήρχε και η επίμαχη -εντελώς άνευ ουσίας και νοήματος φυσικά- σκηνή,δε θα μιλάγαμε ΠΟΤΕ γι' αυτήν....
Kι ομως λογω του θειου, επαιξε στην ΕΡΤ ;) και στανταρ κανενας υπευθυνος προγραμματος δεν της εριξε ουτε μια ματια...
 
Juanita είπε:
"Οι σφαίρες πέφτουν σαν το χαλάζι"
Σάββατο βράδυ κάπου στο 84 (δε θυμάμαι
:D ως συνήθως) και η ΕΡΤ2 προβάλλει μια σατυρική ταινία που προκάλεσε θύελα διαμαρτυριών (μάλλον επειδή δεν ολοκληρώθηκε :D :D:D:D)

 


Στις οθόνες ο ίδιος ο σκηνοθέτης (ονόματα δε θυμάμαι) με γένια να θηλάζει.



Είχε γίνει τρομερός ντόρος... οι σοβαροί και συνεσταλμένοι Έλληνες φρόντισαν να διαμαρτυρηθούν στο κανάλι μ΄αποτέλεσμα οι υπεύθυνοι να κατεβάσουν διακόπτες,
:zip: να σταματήσει η μετάδοση και την επόμενη να παραιτηθούν.

 


Για μήνες ήταν αντικείμενο συζήτησης η συγκεκριμένη σκηνή...
Παιδιά αυτό το θυμάμαι κι εγώ, είχε πάρει τηλέφωνο κι η μάνα μου για να διαμαρτυρηθεί :D !!!!
 
Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά να ξέρετε οτι κυκλοφόρησε το ομώνυμο βιβλίο ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ DVD ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ. Στο βιβλίο περιλαμβάνεται το σενάριο της ταινίας και όλα τα αποκόμματα των εφημερίδων της εποχής. Και φυσικά τα επακόλουθα.
 
αγόρασα το βιβλιαράκι dvd της ταινίας... ούτε τσόντα που λέγανε ούτε τπτ

θεος ο αλευράς (έχει γελοιογραφίες απ' τις εφημερίδες που κοροιδεύουν το "σύστημα" και την γκάφα του.

σημειωτεόν η ταινία στα 1977 που προβλήθηκε ήταν κατάλληλη ακόμα και για ανηλίκους
 
Πριν απο λιγο καιρο ειδα τον σκηνοθετη στην πρωινη εκπομπη της ΝΕΤ "Συμβαινει τωρα"να λεει οτι βρηκε κοπια της ταινιας του στο Μοναστηρακι.Ευτυχως δηλαδη μην χαθει το original... τερατουργημα!!!
 
Paspartoo είπε:
...η κυρια δεν ηταν και πολυ ηλικιωμενη :biglaugh: και φυσικα η σκηνη που χαλασε κοσμο (σαν χαλαζι ενα πραμα) ηταν οταν εβαλαν το (ενηλικο και με μουσι) "μωρο" ανασκελα και του εριχναν ταλκ στο "γνωστο" μερος :rolleyes:

Απιστευτη ταινια - ειχα παρει τηλεφωνο εκεινη τη νυχτα για να διαμαρτυρηθω που την εκοψαν αποτομα και με ξεχεσε η τηλεφωνητρια :diablotin:
χαχαχαχα . είχες τέτοια περιπέτεια;
 
Κάποτε σχολιάζαν σε μια εκπομπή, πως μια ταινιά στην κρατική του '80, κόπηκε λόγω μιας σκηνής θηλασμού. Μου είχε κάνει εντύπωση, τι το κακό είχε μια τέτοια σκηνή. Βέβαια δεν είπαν την ηλικία του μωρού :D ...
 
Δεν την έχω δει αλλά μου κινήσατε την περιέργεια. Απ'ότι βλέπω η ταινία περιέχει σουρεαλισμό που προσωπικά μου αρέσει! Το θέμα είναι και τι λέει σαν ταινία όμως... Θα την ψάξω οπωσδήποτε!
 
Πίσω
Μπλουζα