Πήραμε και STE.

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Μόλις έγινα κάτοχος ενος 520 STE.

Μπαίνει δίπλα στην Amiga

δουλεύει και φαίνεται σε άριστη κατάσταση αλλά δεν έχει χειριστήριο mouse ουτε games :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Να δω που θα τα βάλω στο τέλος.
 
Με γειες, φωτο επειγοντως για να προχωρησουμε στα περιτερω.....

Χυσιμο σιελων,πτωση σιαγονων κ.τ.λ. :D
 
Καλοριζικο και απο εμενα. :cool:
 
Καλορίζικος ο Atarάκος! :thumbup:

Χρειάζεσαι επειγόντως mouse για να τον χαρείς...
 
έχω το moyse της Amiga νομίζω δουλεύει δε το έχω δοκιμάσει βέβαια.

έχω ένα utility για δισκέτες STdisk λέγεται πρέπει να δουλεύει απο το command prompt των windows ΑΛΛΑ δεν έχω PC με floppy! χαχα

ορίστε και φωτό της συλλογής μου.

dsc00006sm1.jpg
 
Ωραία συλλογή,αλλά δείχνουν κάποια από τα μηχανήματα να θέλουν επειγόντως καθάρισμα...

Και καλά όλα τα άλλα,αλλά μια κυρία (=Αmiga) δε μπορεί να είναι κίτρινη ! :D
 
έχει κιτρινίσει αρκετά η Amiga αυτό είναι γεγονός.

την έχω απο το Μάρτιο του 1991 αυτή την Amiga.

Το DC προσπαθούσα να το καθαρίσω με ασετόν άλλα τπτ

Το Atari ST είναι σε super κατάσταση.

Το Spectrum 48+ το πήρα απο ένα φίλο με 2 πόντους σκόνη πάνω.

Είχα και 2 Amstrad 6128 έγχρωμα (το πρώτο μου computer) τα οποία τα έχω σκοτώσει εδώ και αιώνες!

Βιογραφικό. :cool:
 
Ιιιιιι σε χλωρινη γρηγορα,μην τον δει τον dreamcast o Wally θα τον πιασει η καρδια του. :D

Ολα μαζι σε λεκανη με μπολικη κλινεξ.
 
Shinobi είπε:
έχω το moyse της Amiga νομίζω δουλεύει δε το έχω δοκιμάσει βέβαια.έχω ένα utility για δισκέτες STdisk λέγεται πρέπει να δουλεύει απο το command prompt των windows ΑΛΛΑ δεν έχω PC με floppy! χαχα

ορίστε και φωτό της συλλογής μου.

Πω πω, και το πληκτρολογιο του Atari θελει επειγοντως καθαρισμα.
 
και τα πλακάκια!

χαχαχα
 
Κιτρινίλα από εδώ κιτρινίλα από εκεί ........... ΟΥΦ !!!! :precry:

Shinobi ξερεις γιατι σου τα λένε όλα αυτά????? :rolleyes:

ΓΙΑΤΙ ΖΗΛΕΥΟΥΝ που δεν έχουν........... :D :D:D:D:

:tease:
 
Να τον χαίρεσε!!! ότι θες εδώ είμαστε! βέβαια για να τον χαρείς πρέπει να τον συνδέσεις και κάπου να παίζει έτσι? γιατί προφανώς δεν έχεις κάποια από τις οθόνες της Αταρι. Αν θες προγράμματα ή οτιδήποτε εδώ είμαστε. Ρίξε και μια ματιά στον FTP μου που έχω σηκώσει μπόλικο πράμα, αλλά είναι ανοιχτός απόγευματινές ωρες. Σήμερα όλη μέρα. ftp://nikiforos.ath.cx στον φάκελο ATARI ST. Pass + username = awmn :bow: :bow:
 
Καλορίζικος. :D Καλορίζικος. :D Μόνο πρόσεχε στο πλύσιμο γιατί εγώ με τον δικό μου Mega STE, του χάλασα τον δίσκο. :precry:
 
Το mouse της Amiga δεν παίζει σε ST. Θες είτε το δικό του, είτε κάποιον αντάπτορα που να μετατρέπει τη θύρα του mouse σε PS2. Για να φτιάξεις δισκέτες, μπορείς με αυτό το προγραμμα.
 
Rygar είπε:
Το mouse της Amiga δεν παίζει σε ST. Θες είτε το δικό του, είτε κάποιον αντάπτορα που να μετατρέπει τη θύρα του mouse σε PS2. Για να φτιάξεις δισκέτες, μπορείς με αυτό το προγραμμα.
To mouse της Amiga παίζει σε ST αρκεί να κάνεις μια μικροεπέμβαση και να αλλάξεις δυο καλώδια (δεν θυμάμαι ποια).
 
Σχετικά με mouse έχω γράψει εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7615 (παράγραφος 3) τι μπορούμε να κάνουμε αφού δεν μπορούμε να βρούμε του ST πλέον. Ναι παίζει από amiga με μια μικρή παρέμβαση, πάντως είχε μερικά mouse (ένα έχω και εγώ αλλά είναι χαλασμένο) που από κάτω έχουν κουμπάκι επιλογής ST/AMIGA γιατί το βύσμα τους είναι ίδιο έτσι και αλλιώς.

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/miodrag/Atari_ST/Atari%20ST%20Internals.htm#JOYMOUSEPORT

Επίσης εδώ υπάρχει σχετικό θέμα : http://www.amigahellas.gr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1665&viewmode=flat&order=ASC&type=&mode=0&start=0

H συνδεσμολογία για τα mouse.

Pin Atari Amiga

1 XB YA (V-pulse)

2 XA XA (H-pulse)

3 YA YB (VQ-pulse)

4 YB XB (HQ-pulse)

5 NC MBUT

6 LBUT LBUT

7 +5V +5V

8 GND GND

9 RBUT RBUT

Υ.Γ δεν ξέρω τι λέτε αλλά να παίζει ασύρματο usb mouse στον Atari ST είναι φοβερή φάση!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικο φίλε μου. Πλέον θα βλέπεις με τα μάτια σου γιατί το 1991 είχες πάρει το σωστό μηχάνημα! :D
 
και ένα αντίστοιχο διαφημιστικό από το περιοδικό pixel του Μάρτιου του 1992.

out0004.jpg
 
Εν τω μεταξύ αυτές οι προσφορές έκαναν τρομερό κακό στην Atari. Αν είχες 100 παιχνίδια, δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να αγοράσεις ποτέ 1. Βέβαια συμβαδίζει με την λογική του Tramiel: There is nothing wrong with playing games on a computer. But if that's all you do then it's a toy.
 
Πίσω
Μπλουζα