Παγουρίνο (αρχές 80ς)

Turrican είπε:
Ααααχχχ! Αγαπητέ mastora πόσο μπορώ να σε καταλάβω! Αυτό το καταραμένο διάλειμα μπορεί να γίνει αιτία για μεγάλες στεναχώριες!!! Κάποτε μια αγαπημένη μου θεία μου έφερε από τον Καναδά μια πολύ όμορφη γόμα!Είχε σχήμα παγωτό χωνάκι και μύριζε εκπληκτικά σαν πραγματικό παγωτό!Αφού μου ερχόταν να τη φάω! Την πρόσεχα πολύ αυτή τη γόμα και πάντα την άφηνα σπίτι! Κάποια στιγμή αποφάσισα να την πάρω μαζί μου στο σχολείο. Μια - δύο μέρες όλα πήγαν εντάξει. ώσπου την τρίτη μέρα μόλις γύρισα στην τάξη από το διάλειμα έλειπε από την γόμα μου ένα ολόκληρο κομμάτι! Κάποιος δεν μπόρεσε να ελέγξει τον εαυτό του και μου την έφαγεεεεε!!!!!!!!! :sob:
Καλά Turrican δεν μπορείς να φανταστείς τι μου έχεις κάνει τώρα!!!Μιλάμε αυτή η γόμα είναι τρελό απωθημένο και μεγάλος καημός!!!Την είχαν αρκετές συμμαθήτριες στο σχολείο και θυμάμαι πως πραγματικά ήταν τόσο τέλεια που σου ερχόταν να τη φας.Όταν πήγα να την αγοράσω όμως,τις είχαν αποσύρει όλες από τα βιβλιοπωλεία γιατί είχε ακουστεί πως αυτό το υπέροχο άρωμά τους ήταν καρκινογόνο!!!Αλήθεια,τώρα που είπαμε γι'αυτό θυμήθηκα και κάτι μαρκαδοράκια σε σχήμα ποντικιού (κάτι σαν σβούρα με αυτάκια),σας λέει τίποτα;;

icepoperas.jpg


Σχετικά με το παγουρίνο,νομίζω ότι είχα ένα με την Candy αλλά είχε και αυτό την ίδια μοίρα με τα υπόλοιπα ρετρό παιχνιδάκια μου...(ξανά κλαψ).Ααα έχω ακόμα το ποτηράκι που διπλώνει και έχει κάτι παπαγαλάκια απ'έξω.Το κουβαλούσε η γιαγιά μου κάθε φορά που με πήγαινε στο πάρκο για να πίνω νερό από τη βρύση.Φυσικά μέχρι να το φτάσεις στο στόμα σου το μισό είχε πάει περίπατο...:rolleyes:
 
Παγουρινο!!!ειχα ενα με μπλε καπακι,λουρακι και το κρεμουσα απο το λαιμο!!!

ειχα και ενα κοκκινο σπαστο ποτηρακι. κανενα δεν σωζεται σημερα δυστυχως :icon_cry:
 
dim είπε:
Παγουρινο!!!ειχα ενα με μπλε καπακι,λουρακι και το κρεμουσα απο το λαιμο!!!
Σωστός! Είχε και λουράκι για portability, αυτό ξεχάσαμε να το πούμε. Το λουράκι ήταν πλαστικό.
 
candy είπε:
Καλά Turrican δεν μπορείς να φανταστείς τι μου έχεις κάνει τώρα!!!Μιλάμε αυτή η γόμα είναι τρελό απωθημένο και μεγάλος καημός!!!Την είχαν αρκετές συμμαθήτριες στο σχολείο και θυμάμαι πως πραγματικά ήταν τόσο τέλεια που σου ερχόταν να τη φας.Όταν πήγα να την αγοράσω όμως,τις είχαν αποσύρει όλες από τα βιβλιοπωλεία γιατί είχε ακουστεί πως αυτό το υπέροχο άρωμά τους ήταν καρκινογόνο!!!Αλήθεια,τώρα που είπαμε γι'αυτό θυμήθηκα και κάτι μαρκαδοράκια σε σχήμα ποντικιού (κάτι σαν σβούρα με αυτάκια),σας λέει τίποτα;;
icepoperas.jpg
Πώ! Πώ! Τι ήτσν αυτό που πάθαμε αγαπητή candy ; Βλέπω ότι με τον ένα η με τον άλλο τρόπο αυτές οι γόμες μόνο πίκρα μας χάρισαν!!!! Κλαψ!! :icon_cry:
 
Φωτογραφία Παγουρίνο!

mastoras είπε:
Δε θέλω να αποτρέψω κανέναν, αλλά μου φαίνεται δύσκολο για φωτογραφία. Ψάχνω εδώ και μερικές ημέρες αλλά δε βρίσκω με τίποτα.
Λοιπόν, έχω την τιμή να ανακοινώσω ότι χάρη στην υπερπροσπάθεια ενός πραγματικού ήρωα του φόρουμ, ο οποίος θέλησε να παραμείνει ανώνυμος, είμαστε σε θέση να ποστάρουμε μια πρώτη εικόνα από παγουρίνο. Η φώτο που ακολουθεί είναι ένα μεγάλος θησαυρός, λόγω των εικονιζόμενων παγουρίνο και όχι μόνο. Είναι σκαναρισμένη από προσωπικό αρχείο και τιτλοφορείται "Η κυρία Ελευθερία με την τάξη της Α3, 81ο Δημοτικό Αθήνας εν έτη 1981".

Ομολογώ πως όταν την πρωτοαντίκρισα, πριν από μερικές ημέρες, μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια, κάτι που ίσως συμβεί και σε σας. Τα ευχαριστώ μας στον ανώνυμο φίλο που έκανε τον κόπο να ζωντανέψει τις αναμνήσεις μας.

pagourino01ix2.jpg


pagourino02sq3.jpg


pagoyrino03bj3.jpg
 
retro 100%

Μπραβο Μαστορα!
 
off topic/

Μπλε ποδιές!!!Θυμάμαι πόσο ανυπομονούσα να πάω σχολείο για να φορέσω και εγω την περίφημη μπλέ ποδιά..μέχρι να πάω πρώτη δημοτικού είχαν καταργηθεί :( τουλάχιστον φόραγα την ποδιά της αδερφής μου στο σπίτι.
 
Φίλε ΜΑΣΤΟΡΑ, μας έστειλες !

Τέλεια φωτό !
 
Mαστορα εισαι απιθανος!

Φυσικα κ'εγω ειχα παγουρινο! Και σπαστα ποτηρακια (που δεν κρατουσαν και πολυ νερο, αυτα κυκλοφορουν και σημερα, πχ στο Jumbo), και σχολικη ποδιά! Αυτες τις μπλε με τους ασπρους γιακαδες. Και στο νηπιαγωγειο ειχαμε ροζ ποδιά. Εχω και τις φωτογραφιες που βγαζαμε καθε χρονια στο δημοτικο, παρομοιες μ'αυτη του Μαστορα....αχ, συγκινηθηκα τωρα...
 
Ευχαριστούμε εσένα και τον ανώνυμο ήρωα που το μοιραστήκατε μαζί μας.Ποιο ρετρό δεν γίνεται!!!:mastoras:
 
μπράβο μάστορα αλλά και στον ανώνυμο. Εγώ μόνο στο νήπιο πρόλαβα την ποδιά μετά καταργήθηκε. κρίμα...
 
ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Βρήκα ένα .............

p8181553gm2.jpg


....και όχι οτι να 'ναι παγουρίνο !!!! Super Παγουρίνο :biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που το βρηκες??? Απιθανο!!!!

Αυτο ειναι το super...εγω ειχα το απλο, που δεν κρατουσε το νερο κρυο, αλλα ειχαμε την χαρα να το κουβαλαμε παντου...
 
Teflon οταν λες βρηκες ενα εννοεις τη φωτο ή το ΣΟΥΠΕΡ ΠΑΓΟΥΡΙΝΟ αυτοπροσωπως;
 
Omega είπε:
Teflon οταν λες βρηκες ενα εννοεις τη φωτο ή το ΣΟΥΠΕΡ ΠΑΓΟΥΡΙΝΟ αυτοπροσωπως;
Εννοώ οτι βρήκα και είμαι ο νέος ιδιοκτήτης του SUPER ΠΑΓΟΥΡΙΝΟ της φωτό..... :biglaugh::biglaugh:
 
Τελειες ολες οι φωτο, οπως κ το θεμα!!

Μπραβο ρε παιδια! :D

Θα ψαξω κ εγω για καμια φωτο, αν και δεν χρησιμοποιουσα ιδιαιτερα αυτα τα γκατζετακια..

θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα την πρωτη κ τελευταια φορα που προσπαθησα να πιω νερο απο το σπαστο ποτηρακι, το οποιο διπλωσε κ μου εσπασε τα νευρα.. προτιμησα τη κλασσικη μεθοδο ποσης νερου απο την σχολικη βρυση, και αυτη κ κρατησα!
 
Φυσικά παγουρίνο είχα κι εγώ στα πρώτα μου σχολικά χρόνια στο δημοτικό, για τις εκδρομές του σχολείου. Μάλιστα με κίτρινο κυπελλάκι.

Φοβάμαι όμως να ψάξω από τι υλικό ήταν αυτό το πλαστικό κυπελλάκι.
 
Από τα πιο σπάνια ρετρό ευρήματα του forum!Μπράβο teflon!!! :clap: :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα