Παγουρίνο (αρχές 80ς)

guitarmaniac είπε:
παροτι ειμαι παιδι το 90's,ειχα παγουρινο το οποιο μου το πηραν δωρο,οταν προσπαθησαν να με στειλουν κατασκηνωση,και το οποιο δε διασωθηκε,αλλα διασωθηκε το σπαστο ποτηρακι μου που ειχα στην Α' δημοτικου...:) Προβολή συνημμένου 34062
Το ίδιο ποτηράκι είχα κι εγώ...
 
Το ποτηρακι το εχω..και εψαχνα θεμα να το βαλω...

Η εταιρια ειναι η ΜΟΝΟΠΛΑΣΤ...δεν ξερω απο ποτε ακριβως το εχω....αλλα υποθετω απο αρχες '80

Επισης βρηκα το παγουρινο που ειχα με τα Μαπετ στο ebay και κρατησα τις φωτογραφιες...εχει και φυλλαδιο...

Ελληνικης κατασκευης...Grecostyl...

-------------------------------------------------------

Τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν θυμαμαι αν το βρηκα στο ebay...εχω παρει και πολλες φωτο απο εδω...οποτε δεν ειμαι σιγουρος...

Αν τις αναγνωρισει καποιος κραχτε ελευθερα :biglaugh:

P1080543.jpg

P1080541.jpg

P1080540 2.jpg

Pagourino 2.jpg

Pagourino 3.jpg

Pagourino 4.jpg

Pagourino.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα και εγω αλλα απο αυτο με τα αυτακια-χερουλια που ειναι στην ρετρο φωτο με την ταξη σε χρωμα πρασινο αν θυμαμαι καλα ειχε ζωγραφιες βατραχακια. Ποτε κυκλοφόρησαν τα ποτηρακια? δεν τα εχω ξαναδει ποτε! Αφου το παγουρινο ειχε ποτηρακι ηταν λιγο περιττα μαλλον. Και εγω εχω απορια αν ηταν ελληνικα ή οχι. Τα παγουρινο τα εφαγαν μετα τα θερμος που κραταγαν το νερο κρυο.
 
Cathy είπε:
Ειχα και εγω αλλα απο αυτο με τα αυτακια-χερουλια που ειναι στην ρετρο φωτο με την ταξη σε χρωμα πρασινο αν θυμαμαι καλα ειχε ζωγραφιες βατραχακια. Ποτε κυκλοφόρησαν τα ποτηρακια? δεν τα εχω ξαναδει ποτε! Αφου το παγουρινο ειχε ποτηρακι ηταν λιγο περιττα μαλλον. Και εγω εχω απορια αν ηταν ελληνικα ή οχι. Τα παγουρινο τα εφαγαν μετα τα θερμος που κραταγαν το νερο κρυο.
Ηταν Ελληνικης κατασκευης και ειναι ασχετα μεταξυ τους. Περιττα αν ειχες το παγουρινο μαζι, αλλα σε πολλες εκδρομες ηταν χρησιμα τα ποτηρακια και ειχα απο μικρος, αρα υπηρχαν απο τελη '70.

Θερμος επισης υπηρχαν, αλλη χρηση εντελως.

Δεν δινεις ας πουμε θερμος με καυτο τσαϊ σε μικρο παιδι. Κρυο νερο, ναι.
 
Παιδιά καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη και σάν παιδί και εγώ είχα το super παγουρίνο. Είχα πάρει μερος στην διαφήμιση μαζί με την αδερφή μου στήν αυλή ενός ιδιωτικού σχολείου στον Πειραιά. Ηταν το σχολείο ''Πλατωνας" μετά το Δημοτικό Θέατρο στήν Ηρώων Πολυτεχνείου. Προσπαθώ να βρώ βίντεο απο την διαφήμιση αλλά μάλλον είναι αδύνατον. Αν κάποιος έχει κάτι ή ξέρει που μπορούμε να το βρούμε άς μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ ..... καλό βράδυ !!!!!!
 
Το Παγουρίνο κυκλοφορούσε κανονικά και διαφημιζόταν μέχρι το 1998. Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην πρώτη γυμνασίου εκείνη τη χρονιά να το έχει παιδί και να τρώει δούλεμα (γιατί υποτίθεται πως ξαφνικά έγινες άντρας στα 12-13).
 
Τέτοιο κύπελλο είχαμε κι εμείς στο σπίτι μας αλλά σε κίτρινο χρώμα !

stakovios είπε:
Κι εγώ είχα, στην πρώτη δημοτικού. Το έπαιρνα στην εκδρομή... Δεν σώθηκε το παγουρίνο μου, αλλά βρήκα σε μαύρο χάλι το κυπελλάκι που έπινα χυμό- αυτούς του ροδάκινου που τους έδιναν με τη σέσουλα στα σχολεία στα έρλι έιτις... (πορτοκαλί κυπελλάκι φυσικά...)
 
Πριν λίγο καιρό, ενώ ήμουν στην Πάτρα, έτυχε να γνωρίσω σε παρέα για καφέ κάποιον και η κουβέντα πήγε κάποια στιγμή στα 80s και σε ρετρό γενικά καταστάσεις. Ο φίλος αυτός λοιπόν, μου είπε ότι παλιά η οικογένειά του είχε εταιρεία πλαστικών που έφτιαχνε διάφορα πράγματα της εποχής. Ανάμεσα σε αυτά και παγουρίνο, από τα οποία είχε ακόμα σε κάποια αποθήκη του απόθεμα! Αυτό ήταν, μας υποσχέθηκε ότι θα φέρει για όλη την παρέα :D (μπλε για τα αγοράκια και ροζ για τα κοριτσάκια) και μετά από μερικές μέρες, ιδού! Τον ευχαριστώ πολύ ;)

attachment.php


Τι ωραίες που είναι αυτές οι εκπλήξεις...
 
Lord_Makro είπε:
Πριν λίγο καιρό, ενώ ήμουν στην Πάτρα, έτυχε να γνωρίσω σε παρέα για καφέ κάποιον και η κουβέντα πήγε κάποια στιγμή στα 80s και σε ρετρό γενικά καταστάσεις. Ο φίλος αυτός λοιπόν, μου είπε ότι παλιά η οικογένειά του είχε εταιρεία πλαστικών που έφτιαχνε διάφορα πράγματα της εποχής. Ανάμεσα σε αυτά και παγουρίνο, από τα οποία είχε ακόμα σε κάποια αποθήκη του απόθεμα! Αυτό ήταν, μας υποσχέθηκε ότι θα φέρει για όλη την παρέα :D (μπλε για τα αγοράκια και ροζ για τα κοριτσάκια) και μετά από μερικές μέρες, ιδού! Τον ευχαριστώ πολύ ;)
Τι ωραίες που είναι αυτές οι εκπλήξεις...
Απιστευτη ιστορια!

Η ιδια εταιρια εφτιαχνε και αυτο που εβαλα με τα Μαπετ.

Πηγαινε το και ενα βημα παραπερα...πες του να μας δωσει και πληροφοριες για την επιχειρηση...

Την ιστορια τους, αν υπαρχει ακομα...

Αν μπορουν και οι γονεις του να μιλησουν....αυτα τα παγουρινο ηταν μονιμος συντροφος στις εκδρομες του Δημοτικου!
 
Σωστός ο Παρδαλός! :thumbup:

Πανέμορφα - καλορίζικα!!!
 
Όντως, ήταν μια ωραία έκπληξη αυτή η ιστορία!

Δυστυχώς δεν ξέρω πότε θα τον ξανασυναντήσω, και τα παγουρίνο μέσω της κοινής μας φίλης μου τα έστειλε.

Πάντως, η εταιρεία σίγουρα δεν υπάρχει τώρα (τουλάχιστον με εκείνη τη μορφή), αλλά ασχολείται με χονδρικό εμπόριο αντικειμένων. Εντωμεταξύ μου είπε ότι του έχουν μείνει και κάποιες μήτρες από εκείνη την εποχή και θα μπορούσε ίσως κάποια στιγμή να αναπαράγει κάποια πράγματα... :D
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα κι εγώ παγουράκι μπλε με μπλε λουράκι με ένα παιδάκι επάνω, αργότερα το αντικατέστησα με παγουράκι πάλι μπλε αλλά που διατηρούσε δροσερό το νερό...είχα και μοβ σπαστό ποτηράκι για το διάλειμμα...Πάντως ήταν πολύ της μόδας τα παγουράκια σε εκδρομές με το σχολείο...τώρα παίρνεις ένα μπουκαλάκι νερό και έτοιμος...
αυτα ειναι τα δικα μου πραγματα: παγουρακι και ποτηρακι

φαινεται η μια οψη από το πρωτο παγουρακι

η αλλη οψη

001.jpg

002.jpg
 
Είχα ένα βυσσινί με πράσινο καπάκι και σχέδιο με τη Μίνι και τη Νταίζη να χορεύουν σ΄ ένα λιβάδι με λουλούδια. Σε σχήμα ήταν σαν μία γιγαντιαία και πιό πλακουτσωτή έκδοση από μπουκαλάκι αρώματος της ΒU. Το είχα στο νηπιαγωγείο και την πρώτη δημοτικού, αλλά το μισούσα. Το καπάκι συνέχεια ξεβίδωνε και μου έβρεχε τα βιβλία, το καλαμάκι ήταν ενσωματωμένο και φυσικά σιχαινόμουν να το χρησιμοποιήσω! Προτιμούσα τα πλαστικά μπουκάλια που είναι μίας χρήσης κι έκλειναν αξιόπιστα.
 
Σαν «Παγουρίνο» θυμάμαι αυτό που είχε κυκλοφορήσει γύρω στο '96-'97 και είχε σαν περίβλημα την ποδοσφαιρική εμφάνιση των μεγάλων ομάδων (Ολυμπιακός, ΠΑΟ κτλ). 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωπα! Θυμαμαι το παγουρινο σαν ονομα, και οτι ειχα ενα. Δεν ειχα ιδεα οτι ειχε γινει χαμος τοτε οπως διαβαζω, και γιατι ενα παγουρι πρεπει να ηταν απαραιτητο παιδικο αξεσουαρ. :D Βασικα δεν ειχα σταμπαρει αλλο παιδι να εχει, και ουτε ειχα καποιο ιδαιτερο φετιχ με αυτο. Πρεπει να το ειχα χρησιμοποιησει ελαχιστα, οταν πηγαιναμε εκδρομες κλπ. Δε θυμαμαι καθολου τι σχεδιο ειχε, αλλα νομιζω οτι το καπακι/κυπελλο ειχε "αυτακια".

Επειδη οι γονεις μου δεν ασχολουταν ποτε με το τι ηταν της μοδας, αλλα κι εγω ημουν πολυ μικρος για να εχω οποιαδηποτε ιδεα, υποθετω οτι ηταν δωρο απο καποια θεια.

Πλακα-πλακα, ακουσα προσφατα (μαλλον στο ραδιο) ενα σχετικο θεμα, για τα πλαστικα ποτηρια, παγουρια κλπ εκεινης της εποχης, οτι ηταν ακαταλληλα για τροφιμα, καθοτι περνουσαν καρκινογονες ουσιες :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παγουρινο δεν ειχα αλλα σπαστο ποτηρι ναι!!
 
Στην επαρχια το '70 αλλα και πιο μετα δεν ειχαμε τετοια, προς τα τελη του '70 κυκλοφορησαν κατι συσκευασιες χυμου,ηταν κυλινδρικο πλαστικο μπουκαλι (σαν μεγαλο πορτοκαλι) λιγο σαγρε απο εξω 9δεν γλυστραγε στο χερι) με καλο καπακι, κρικο στο πλαϊ και αλυσιδιτσα δηλαδη μετα τον χυμο το ξεπλενες και το ειχες για νερο πχ σε μικρη εκδρομη.

flaski-potoy-epargyro-180ml-sheffield-r11.jpg


Φανταστειτε κατι σαν αυτο στο σχημα, το μειον του ηταν η μικρη χωρητικοτητα υγρου αλλα και οτι αν το κρεμαγες με το αλυσιδακι στην ζωνη δεν μπορουσες να τρεξεις γιατι πηγαινε περα-δωθε, παντως μερικοι σαν Προσκοποι το χρησιμοποιουσαν.
 
Πίσω
Μπλουζα