Παγωτά

zouzou είπε:
H κρέμα είναι -όπως αναφέρθηκε παραπάνω- ζαμπαγιόνε και το παγωτό λέγεται Cucciolone! Έχει ανέκδοτα στα ιταλικά τυπωμένα πάνω στα μπισκότα και τουλάχιστον μέχρι πέρυσι, πρόπερσι κυκλοφορούσε. Ίσως να υπάρχει ακόμα. Μάλιστα υπήρχε και σε μικρή έκδοση.
Θα το ψάξω οποσδήποτε! Ευχαριστώ!
 
zouzou είπε:
H κρέμα είναι -όπως αναφέρθηκε παραπάνω- ζαμπαγιόνε και το παγωτό λέγεται Cucciolone! Έχει ανέκδοτα στα ιταλικά τυπωμένα πάνω στα μπισκότα και τουλάχιστον μέχρι πέρυσι, πρόπερσι κυκλοφορούσε. Ίσως να υπάρχει ακόμα. Μάλιστα υπήρχε και σε μικρή έκδοση.
ωστε για το "cucciolone" προκειται; το δοκιμασα κι εγω και αν δεν κανω λαθος συνεχιζει να κυκλοφορει ακομη στην Ιταλια(θα κοιταξω και θα σας πω)

φωτογραφια απ το ιντερνετ : Cucciolone-classico_o_gdo.jpg

η δασκαλα ρωταει το μαθητη: "πού ειναι το τετραδιο των μαθηματικων σου" ;

απαντηση : "πηγε στο γιατρο γιατι ειχε πολλα προβληματα" !
 
katerinak είπε:
η δασκαλα ρωταει το μαθητη: "πού ειναι το τετραδιο των μαθηματικων σου" ;

απαντηση : "πηγε στο γιατρο γιατι ειχε πολλα προβληματα" !
:rofl:

Μπράβο αυτό είναι. Cucciolone! Είχε και ωραίο μαλακό μπισκότο....
 
Κι η katerinak εβαλε τη φωτογραφία να το ξαναθυμηθούμε! :)
 
Και εμένα μου ανοίξατε την όρεξη!!!! :D
 
3 ακομη screenshots με δυο παγωτα - πυραυλους ( :thanx2: :thanx2:nwntas για την ανευρεση των διαφημισεων)

attachment.php
attachment.php
πυραυλος FM / ΕΒΓΑ

attachment.php
πυραυλος "no limit" / ΕΒΓΑ

FM.jpg

FM,evga.jpg

no limit,evga.jpg
 
Στη διαφήμιση του πύραυλου FM έπαιζε ο Τσαουσόπουλος, και ακουγόταν το

 
manos311 είπε:
Στη διαφήμιση του πύραυλου FM έπαιζε ο Τσαουσόπουλος, και ακουγόταν το
Πωωωωωωωωωωωωωωω, να 'σαι καλά Μάνο!!! Δεν ξέρεις πόσο καιρό το ψάχνω το κομμάτι...

Να 'σαι καλά Κατερίνα που ξαναέφερες στο προσκήνιο τη διαφήμιση!
 
nwntas είπε:
Πωωωωωωωωωωωωωωω, να 'σαι καλά Μάνο!!! Δεν ξέρεις πόσο καιρό το ψάχνω το κομμάτι...Να 'σαι καλά Κατερίνα που ξαναέφερες στο προσκήνιο τη διαφήμιση!
Εγώ ευχαριστώ εσένα, Νώντα, γιατί αν δε μίλαγες, θα είχα χάσει αυτό το υπέροχο κομμάτι, που για κάποιο λόγο το γνώριζα με λάθος τίτλο (ή νόμιζα ότι το γνωρίζω τέλος πάντων! :D )

Παρεπιπτόντως ούτε τη διαφήμιση θυμάμαι, ούτε τον Τσαουσόπουλο, αλλά το τραγούδι το αναγνώρισα από την εισαγωγή! :D
 
D@redevil είπε:
Εγώ ευχαριστώ εσένα, Νώντα, γιατί αν δε μίλαγες, θα είχα χάσει αυτό το υπέροχο κομμάτι, που για κάποιο λόγο το γνώριζα με λάθος τίτλο (ή νόμιζα ότι το γνωρίζω τέλος πάντων! :D )
Παρεπιπτόντως ούτε τη διαφήμιση θυμάμαι, ούτε τον Τσαουσόπουλο, αλλά το τραγούδι το αναγνώρισα από την εισαγωγή! :D
Αν αρχισες απο τωρα μικρο κοριτσι να μην θυμασαι....αστα να πανε!:biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Εγώ ευχαριστώ εσένα, Νώντα, γιατί αν δε μίλαγες, θα είχα χάσει αυτό το υπέροχο κομμάτι, που για κάποιο λόγο το γνώριζα με λάθος τίτλο (ή νόμιζα ότι το γνωρίζω τέλος πάντων! :D )
Παρεπιπτόντως ούτε τη διαφήμιση θυμάμαι, ούτε τον Τσαουσόπουλο, αλλά το τραγούδι το αναγνώρισα από την εισαγωγή! :D
Δε θυμάμαι ακριβώς τη διαφήμιση, νομίζω δείχνει μια παραλία και ακούγεται ο Τσαουσόπουλος σα να κάνει εκπομπή. Στην αρχή φυσάει το μικρόφωνο και αντί "ένα ένα" λέει "ΕΒΓΑ ΕΒΓΑ", και μετά κάνει μια παρουσίαση του παγωτού όπως θα παρουσίαζε ένα καινούριο τραγούδι.

nwntas είπε:
Πωωωωωωωωωωωωωωω, να 'σαι καλά Μάνο!!! Δεν ξέρεις πόσο καιρό το ψάχνω το κομμάτι...Να 'σαι καλά Κατερίνα που ξαναέφερες στο προσκήνιο τη διαφήμιση!
Παρακαλώ Νώντα! Αν ψάχνεις κι άλλα τραγούδια μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο κατάλληλο θέμα στο Φόρουμ, για παράδειγμα εδώ.
 
D@redevil είπε:
Εγώ ευχαριστώ εσένα, Νώντα, γιατί αν δε μίλαγες, θα είχα χάσει αυτό το υπέροχο κομμάτι, που για κάποιο λόγο το γνώριζα με λάθος τίτλο (ή νόμιζα ότι το γνωρίζω τέλος πάντων! :D )
Παρεπιπτόντως ούτε τη διαφήμιση θυμάμαι, ούτε τον Τσαουσόπουλο, αλλά το τραγούδι το αναγνώρισα από την εισαγωγή! :D
Χαχαχχα, και πού να ακούσεις και το καλύτερο! Το τραγούδι τελικά όχι μόνο το είχα ξανακούσει, αλλά το είχα και στον υπολογιστή μου! :D

Πέρσι-πρόπερσι είχα πετύχει σε μια διαφήμιση το κομμάτι Everybody everybody των Black Box και είχα "αγοράσει" ένα greatest hits τους για να το χω το κομμάτι. Τότε είχα καθίσει και είχα κάνει ένα πρίβιου τα κομμάτια, είχα πέσει και σε αυτό, είχα ξαφνιαστεί που το βρήκα, αλλά το ξέχασα τελείως μετά! Δεν το είχα περάσει και στο mp3 player να το ακούω ώστε να μου μείνει, οπότε ήταν σα να μην το βρήκα.

manos311 είπε:
Δε θυμάμαι ακριβώς τη διαφήμιση, νομίζω δείχνει μια παραλία και ακούγεται ο Τσαουσόπουλος σα να κάνει εκπομπή. Στην αρχή φυσάει το μικρόφωνο και αντί "ένα ένα" λέει "ΕΒΓΑ ΕΒΓΑ", και μετά κάνει μια παρουσίαση του παγωτού όπως θα παρουσίαζε ένα καινούριο τραγούδι.



Παρακαλώ Νώντα! Αν ψάχνεις κι άλλα τραγούδια μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο κατάλληλο θέμα στο Φόρουμ, για παράδειγμα εδώ.
Η διαφήμιση είναι όπως την περιγράφεις. Συν ότι την περιγραφή την ακούει μια κοπέλα στο ραδιόφωνο / boombox ξαπλωμένη στην άμμο να λιάζεται.

Πολύ καλό το φόρουμ και θα το έχω στα υπόψιν αν χρειαστεί! Σ' ευχαριστώ για την πρόταση! Το retromaniax έχει τόσο πολύ υλικό πια που κάθε μέρα όλο και κάτι ανακαλύπτεις!
 
Σαν κάτι ν' αχνοθυμάμαι για τον Τσαουσόπουλο! Αυτό με την παραλία και το "ΕΒΓΑ", σαν κάτι να με λέει! :)

Ε, πού θα πάει - θα μου 'ρθει στο τέλος! Ευχαριστώ πολύ! :)
 
Ρε παιδιά (τρόπος του λέγειν...) , θυμάμαι από τα πολύυυυ παιδικά μου χρόνια, ένα παγωτό, που ήταν σε κωνικό, διάφανο κύπελο, και κάτω κάτω (στην μύτη του κώνου δηλαδή), είχε μία τσιχλόφουσκα... ούτε μάρκα θυμάμαι, ούτε ονομασία... Το θυμάται κανένας άλλος;

Επίσης θυμάμαι, πως από κάποιο παγωτό, είχα πάρει δώρο ένα χάρτινο ποδοσφαιράκι... από την πίσω όψη είχα επίσης χάρτινο παιχνίδι μπάσκετ...

Ακόμα θυμάμαι ένα παγωτό,του οποίου το κυπελάκι ήταν στρογγυλή, μπαλίτσα ποδοσφαίρου, και μέσα είχε παγωτό βανίλια...

Τα θυμάται κανένας άλλος αυτά;;;
 
Stanfromgreece είπε:
Ρε παιδιά (τρόπος του λέγειν...) , θυμάμαι από τα πολύυυυ παιδικά μου χρόνια, ένα παγωτό, που ήταν σε κωνικό, διάφανο κύπελο, και κάτω κάτω (στην μύτη του κώνου δηλαδή), είχε μία τσιχλόφουσκα... ούτε μάρκα θυμάμαι, ούτε ονομασία... Το θυμάται κανένας άλλος;Επίσης θυμάμαι, πως από κάποιο παγωτό, είχα πάρει δώρο ένα χάρτινο ποδοσφαιράκι... από την πίσω όψη είχα επίσης χάρτινο παιχνίδι μπάσκετ...

Ακόμα θυμάμαι ένα παγωτό,του οποίου το κυπελάκι ήταν στρογγυλή, μπαλίτσα ποδοσφαίρου, και μέσα είχε παγωτό βανίλια...

Τα θυμάται κανένας άλλος αυτά;;;
To δεύτερο σαν εικόνα το θυμάμαι (τη μπάλα). Δε θυμάμαι όμως όνομα, ούτε εταιρία. Το άλλο όχι, δε το θυμάμαι καθόλου.
 
prisma είπε:
To δεύτερο σαν εικόνα το θυμάμαι (τη μπάλα). Δε θυμάμαι όμως όνομα, ούτε εταιρία. Το άλλο όχι, δε το θυμάμαι καθόλου.
Από το δεύτερο...αυτό με το μπαλάκι... είχα κρατήσει μπόλικα κυπελάκια, καθώς καπάκωναν και πάλι, και μπορούσες να παίξεις με αυτά.

Στο σπίτι μας στην Αίγινα, υπήρχαν τέτοια μπαλάκια για χρόνια... το πρώτο όμως, δεν το έχω πετύχει ποτέ μου... μιλάμε για τέλη δεκαετίας 70, αρχές 80 πρέπει να ήταν...
 
Stanfromgreece είπε:
Ρε παιδιά (τρόπος του λέγειν...) , θυμάμαι από τα πολύυυυ παιδικά μου χρόνια, ένα παγωτό, που ήταν σε κωνικό, διάφανο κύπελο, και κάτω κάτω (στην μύτη του κώνου δηλαδή), είχε μία τσιχλόφουσκα... ούτε μάρκα θυμάμαι, ούτε ονομασία... Το θυμάται κανένας άλλος;Επίσης θυμάμαι, πως από κάποιο παγωτό, είχα πάρει δώρο ένα χάρτινο ποδοσφαιράκι... από την πίσω όψη είχα επίσης χάρτινο παιχνίδι μπάσκετ...

Ακόμα θυμάμαι ένα παγωτό,του οποίου το κυπελάκι ήταν στρογγυλή, μπαλίτσα ποδοσφαίρου, και μέσα είχε παγωτό βανίλια...

Τα θυμάται κανένας άλλος αυτά;;;
Νομίζω ότι το παγωτό με την τσιχλόφουσκα ήταν το Ποπ της Έβγα. Θυμάμαι μια πολύ παλιά διαφήμιση της Έβγα, με σλόγκαν "Έβγα, τα πιο παγωτά", νομίζω ήταν 5 παγωτά, δε θυμάμαι το πρώτο, τα άλλα ήταν Ρόκετ, Ποπ, Σάντουιτς, Πους-Απ. Το τελευταίο ήταν συνδυασμός κυπελλάκι και ξυλάκι, κρατούσες το κυπελλάκι και έσπρωχνες το ξυλάκι προς τα πάνω, και το παγωτό ανέβαινε.

Το ποδοσφαιράκι/μπάσκετ το είχα κερδίσει και εγώ, αλλά δε θυμάμαι ποια εταιρία παγωτών ήταν. Είχε μέσα ένα πλατύ κομμάτι φελιζόλ και γύρω γύρω χαρτόνι, και είχε από τη μια πλευρά παιχνίδι ποδοσφαίρου και από την άλλη μπάσκετ. Είχε κύκλους που αντιστοιχούσαν σε παίκτες των δύο ομάδων, και προσπαθούσαμε να χτυπήσουμε με το δάχτυλό μας την "μπάλα", η οποία ήταν περίπου σαν πούλι από τάβλι, αλλά με στρογγυλεμένη την πάνω επιφάνεια, έτσι ώστε να πασάρουμε από τον ένα παίκτη μας στον άλλο, μέχρι να φτάσουμε στο γκολ.

Θυμάμαι και το παγωτό με το κύπελλο-μπάλα, όταν τρώγαμε το παγωτό χρησιμοποιούσαμε το μπαλάκι για να παίξουμε ποδόσφαιρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Νομίζω ότι το παγωτό με την τσιχλόφουσκα ήταν το Ποπ της Έβγα. Θυμάμαι μια πολύ παλιά διαφήμιση της Έβγα, με σλόγκαν "Έβγα, τα πιο παγωτά", νομίζω ήταν 5 παγωτά, δε θυμάμαι το πρώτο, τα άλλα ήταν Ρόκετ, Ποπ, Σάντουιτς, Πους-Απ. Το τελευταίο ήταν συνδυασμός κυπελλάκι και ξυλάκι, κρατούσες το κυπελλάκι και έσπρωχνες το ξυλάκι προς τα πάνω, και το παγωτό ανέβαινε.
Το ποδοσφαιράκι/μπάσκετ το είχα κερδίσει και εγώ, αλλά δε θυμάμαι ποια εταιρία παγωτών ήταν. Είχε μέσα ένα πλατύ κομμάτι φελιζόλ και γύρω γύρω χαρτόνι, και είχε από τη μια πλευρά παιχνίδι ποδοσφαίρου και από την άλλη μπάσκετ. Είχε κύκλους που αντιστοιχούσαν σε παίκτες των δύο ομάδων, και προσπαθούσαμε να χτυπήσουμε με το δάχτυλό μας την "μπάλα", η οποία ήταν περίπου σαν πούλι από τάβλι, αλλά με στρογγυλεμένη την πάνω επιφάνεια, έτσι ώστε να πασάρουμε από τον ένα παίκτη μας στον άλλο, μέχρι να φτάσουμε στο γκολ.

Θυμάμαι και το παγωτό με το κύπελλο-μπάλα, όταν τρώγαμε το παγωτό χρησιμοποιούσαμε το μπαλάκι για να παίξουμε ποδόσφαιρο.
Να'σαι καλά φίλε Μάνο!

Βλέπω από παγωτά... έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες αναμνήσεις!!!

Το "ποδοσφαιράκι" αυτό φίλε...εκείνη την εποχή ήταν θεικό!!! Παιζαμε άπειρες ώρες με αυτό!
 
το "cucciolone" συνεχιζει να κυκλοφορει στην Ιταλια στην κλασσικη μορφη που εβαλα σε προηγουμενο ποστ αλλα και σ αυτη τη νεα,με νεο ονομα "cucciolone disc" και σχημα
attachment.php


η φωτογραφια ειναι απο διαφημιστικο φυλλαδιο καποιου σουπερμαρκετ,σαφως η νεα μορφη ειναι πιο ακριβη της προηγουμενης κλασσικης

βρηκα καλυτερη φωτο στο ιντερνετ
attachment.php


cucciolone disc.jpg

dx_disc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα