Παγωτά

Clemence είπε:
από περιέργεια και μόνο, υπάρχει εδώ κόσμος που να πρόλαβε τη συνήθεια να πετάνε το χωνάκι του παγωτού γιατί ήταν ''βρώμικο''?
Νομιζω πως αυτο γινοταν με ολα τα παγωτα χωνακι που αγοραζαμε απο τους πλανοδιους. Η μανα μου (που ειχε και μια μανια με την καθαριοτητα) μου ελεγε να το πετω, γιατι το επιασαν τα χερια του παγωτατζη. Ετσι ετρωγα μονο το πανω (και κρυφα λιγο απο το χωνακι :p )

Αγαπημενη γευση απο πλανοδιο παγωτατζη: το φυστικι :)
 
Οχι ρε......

Μετά από τόσα χρόνια, η ΕΒΓΑ σταμάτησε φέτος το ΜΑΡΕΝΓΚΑΤΑ! :(

Από τα πιο ιστορικά παγωτά και το αγαπημένο μου όλα αυτά τα χρόνια...
 
Γκρανέλα, Φλορεάλ, κοκτέιλ, cherry dream (ή "αυτό το άσπρο με τα κερασούλια", που έλεγε η γιαγια μου) (ΔΕΛΤΑ)

Ένα ξυλάκι με βανίλια και ολόκληρες φράουλες (ALGIDA)

Και εννοείται τη θρυλική πατούσα!!!!!

Α, και αν θέλετε παγωτό, να φωνάξουμε τον Μαξ!!!!!!

Θεσσαλία έπαιζε και κρι-κρι που ήταν πιο φτηνά!!

Αλήθεια, "πόσα παγωτά φάγατε φέτος";;;;;;;;
 
Mαρεγκατα lol,ειχα να το ακουσω χροοοοονια.
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι και το παγωτό ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑΣ που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 80...Βανίλια-φράουλα και στη θέση της μύτης, αν θυμάμαι καλά, μια τσιχλόφουσκα...Εντύπωση μου είχε κάνει και το παγωτό VIENNETA της algida σε οικογενειακή συσκευασία...
Πάντως όταν έπαιρνα παγωτό απέφευγα το ξυλάκι, λόγω ζέστης έλιωνε και σε λέρωνε...! Από τα αγαπημένα μου παγωτά ήταν το Lucky Cup στο οποίο πάντα κοίταγα τι δωράκι είχε και μετά το έτρωγα. Αν είχε καμιά βλακεία δεν ευχαριστιόμουν το παγωτό...Από τα δωράκια πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα μπρελοκάκι αλλά δεν έτυχε...
 
Kαι το λειωσιμο απο το ξυλακι ειχε την πλακα του,οπως και ασχημο ηταν οταν συναντουσες lucky cup με σκισμενο λιγο το ασημοχαρτο για να δουνε τι ειχε μεσα.

Κακα παιδια. :tsktsk:
 
Παγωτό στιγμής Κορνίλ (το οποίο δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Για οικιακή παρασκευή και χρήση. Έφτιαχνε που και που η μαμά. Δεν δοκίμασα ποτέ. Αφού υπήρχε το ξυλάκι φυστίκι και το καραμελέ, ποιός ο λόγος;
 
ΚΟΡΝΙΛ!!!!!!τιλεστωρα!!

ρησπεκτ για την μνημη(οχι για το παγωτο..)

Θυμαστε ωρε τα οικογενιακα που τα χαν σε χαρτονενια μακροστενη συσκευασια??

καμμια φορα σε κανα κερασμα παιζει να τρωγες και λιγο χαρτονακι..
 
Μερικά ονόματα παγωτών από τα 80ς που μού έρχονται στο μυαλό .... Φυσικά ... από τα ψυγεία της ΕΒΓΑ !!!!

- Κονσερτίνο [ξυλάκι με επικάλυψη σοκολάτα που μέσα είχε δύο λεπτές "στήλες" με σιρόπι]

- Σιρκολάνο

-Τρινιντά [κυπελλάκι πολύ χορταστικό ... Το διαφημιστικό σποτ είχε ατμόσφαιρα ... "σπαγγέτι γουέστερν" και πρωταγωνιστούσε ένας χοντρός μουσάτος που έμοιαζε στον Μπαν Σπένσερ !!! Και στο τέλος το τραγουδάκι : "τρινιντά, ΕΒΓΑ τρινιντά, μ' αρέσει πιο πολύ απ' τ' άλλα παγωτά !!! ] !!!

- Τρόικα [ξυλάκι με μπόλικο "υλικό", τη λέξη "τρόικα" την άκουσα πρώτη φορά στη ζωή μου με αφορμή αυτό το παγωτό !!!! Θυμάμαι και το σποτάκι, δείχνει έναν γεματούλη να "τσακίζει" ένα "ξυλάκι τρόικα" και η ατάκα του : "Κάνει για τρεις, αλλά εγώ τα καταφέρνω μόνος μου !!! ] !!!

- Παγωτοανθρωπάκια !!!!!

- παγωτό Καπουτσίνο [από τα πλέον αγαπημένα μου]

- Παγωτό ξυλάκι με γεύση λεμόνι [χρώματος κίτρινου ... μού έχει μείνει

επειδή ... ήταν το πιο φθηνό από όλα, μόλις ένα δεκάρικο !!! Έτσι, αποτελούσε την καλύτερη λύση στις περιπτώσεις που λαχταρούσαμε παγωτό αλλά το "γονεϊκό χαρτζιλίκι" δεν ήταν αρκετό .... ] ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord_Makro είπε:
Οχι ρε......Μετά από τόσα χρόνια, η ΕΒΓΑ σταμάτησε φέτος το ΜΑΡΕΝΓΚΑΤΑ! :(

Από τα πιο ιστορικά παγωτά και το αγαπημένο μου όλα αυτά τα χρόνια...
Εγκλημα ! Τρομερό παγωτό.
 
spyros_s είπε:
Επίσης κλασσικό παγωτό ήταν το ξυλάκι Τόνγκο με την διαφήμιση που έλεγε: Τόνγκο παγωτό μπανάνα τόνγκο ξυλάκι έβγα..

Πω πωωωωω .... τι λες τώρααααα !!!! Τι μού θύμισες !!! Κίτρινο παγωτό με γεύση μπανάνας, που το σχήμα του θύμιζε λιγάκι ... μπανάνα !!! Αλλά αυτή η "μπανάνα" είχε δύο ματάκια κι ένα στόμα, τα οποία είχανε γεύση σοκολάτας !!! Επίσης, η "μπανάνα" είχε κι ένα καπελάκι, το οποίο είχε "επικάλυψη σοκολάτα" !!! Τι άπαιχτη γεύση, τι φοβεροί συνδυασμοί !!!

Επίσης, διάβασα παραπάνω για το παγωτό "Σουλτάνα" : Θυμάμαι ότι το καλοκαίρι του 1990, όταν το είχα ανακαλύψει στον Πόρο, όπου ήμουν διακοπές για λίγες μέρες, είχα ενθουσιαστεί, δύο - δύο τις "τσάκιζα" κάθε μέρα τις Σουλτάνες ......

Τέλος, το παγωτό Marengata, που, όπως διαβάζω, έχει πολλούς ... οπαδούς [!!!] δεν το έχω δοκιμάσει !!! Θυμάμαι, όμως [σαν να ήταν χθες !!!] το διαφημιστικό σποτ του 1984 περίπου, με τον αλησμόνητο ηθοποιό Τίμο Περλέγκα να υποδύεται τον "μποέμ" που το μυαλό του το έχει μόνο στο "τζελάτι" και στο "καντσόνε" !!! Αφιερώνω στους λάτρεις αυτού του παγωτού το τραγουδάκι της διαφήμισης, που ο "παντρόνε" Τίμος Περλέγκας τραγουδούσε με τους γιους του πάνω στο ρεφρέν της μελωδίας του Tuo Fa L' Americano του Renato Carosone :

Μαρενγκάτα, μαρενγκάτα, μαρενγκάτα

το πιο σπέσιαλ παγωτό

έχει μέσα σοκολάτα, και βανίλια, και μαρένγκα

και κεράσι ολόκληρο !!!
 
Παίδες είναι κανείς από βόρεια, να μας πει δυο λόγια για ΚΡΙ ΚΡΙ και ΑΓΝΟ; Δυστυχώς η μνήμη μου δεν με βοηθά, θυμάμαι μόνο ότι είχαν κάτι πιο νόστιμα παγωτά από ΕΒΓΑ και ΔΕΛΤΑ.
 
Leon είπε:
Παίδες είναι κανείς από βόρεια, να μας πει δυο λόγια για ΚΡΙ ΚΡΙ και ΑΓΝΟ; Δυστυχώς η μνήμη μου δεν με βοηθά, θυμάμαι μόνο ότι είχαν κάτι πιο νόστιμα παγωτά από ΕΒΓΑ και ΔΕΛΤΑ.
Το Κρι Κρι (από Σέρρες), κυκλοφορεί σε όλη την Ελλάδα (πριν 2-3 χρόνια το διαφήμιζε ο Ρουβάς...) Το Αγνό έχω χρόνια να το δω, πιθανόν να μη βγαίνει πια. Κάποτε κυκλοφορούσε και το Alfa, ψιλοχάθηκε κι αυτό. Τα δύο τελευταία φτιαχνόταν από γάλα και όχι από σκόνη ή παράγωγα γάλακτος. Για το Κρι Κρι δεν παίρνω όρκο.
 
Μετά το τέλος του Μαρενγκάτα ήρθε και άλλο πολύ σοβαρότερο πλήγμα!

ΤΟ ΜΑΘΑΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΓΩΤΑ από τις μεγάλες εταιρίες;

Πλέον γίνονται από... φυτικά έλαια και λίπη και επειδή δεν πληρούν τις προϋποθέσεις του κράτους για τα παγωτά (αφού δεν έχουν σαν βάση το γάλα) οι εταιρίες τα μετονόμασαν σε....... παγωμένα γλυκίσματα!!!!

Αν δείτε τη σύνθεση οποιουδήποτε προϊόντος της ΕΒΓΑ ή της ΔΕΛΤΑ θα δείτε ότι όντως δεν γράφει πουθενά τη λέξη "παγωτό" αλλά "παγωμένο γλύκισμα"!

Η ιστορία κυκλοφορεί σε πολλά sites στο Ιντερνετ, μπορείτε π.χ. να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες στο παρακάτω:

http://hopedies.pblogs.gr/2011/06/trwte-pagwto-am-de-poy-trwte-pagwto.html
 
Μου κάνουν εντύπωση οι ελάχιστες αναφορές στα παγωτά της ΑΣΤΥ. Θυμάμαι βέβαια ότι δεν είχε πολλά ψυγεία και γενικά ήταν λίγο δυσεύρετη, ήμουν πάντως φαν (και ένα μαγαζί στο μέρος όπου κάναμε διακοπές είχε ψυγείο της). Βέβαια δεν θυμάμαι καθόλου ονομασίες παγωτών της. Μόνο ένα κυπελλάκι με τέσσερις γεύσεις (σοκολάτα, βανίλια, φράουλα, φιστίκι νομίζω) και έναν μεγάλο πύραυλο.

Θυμάμαι επίσης τον μεγάλο πύραυλο Zeus της Algida, που ήταν το πιο ακριβό παγωτό γύρω στο '87-'88 (105 δρχ.), αλλά και κάτι λεπτές γρανίτες της ίδιας εταιρείας που ήταν αντίστοιχα οι πιο φτηνές (25 δρχ.).
 
τα παγωτά ''παρφέ'' υπάρχουν ακόμα?
 
Έφαγα ένα σήμερα εδώ στο Λονδίνο!
 
Mixed ice cream μου είπαν όταν ρώτησα, το έφαγα σε Ιαπωνικό εστιατόριο και ήταν επιδόρπιο του set lunch. Το είχα ξαναδεί πάντως σε πάγκο με χύμα παγωτά (και καλά Ιταλικά) πέρσι. Πολύ αμφιβάλλω αν το έλεγαν και εκεί παρφέ...
 
Τη ΔΕΛΤΑ την έχει αγοράσει η Nestle.Πλέον δεν υπάρχει η ΔΕΛΤΑ ως εταιρεία παγωτών.Και έχουν αλλάξει κάπως κάποια παγωτά,όπως το boss είναι πιο μικρό,σε σχέση με παλιότερα.
 
Πίσω
Μπλουζα