Παγωτά

gomfaios είπε:
ευχαριστω πολυ!ειναι ωραια να μοιραζομαστε αναμνησεις απο τα αγαπημενα μας χρονια,τα οποια μπορει να μην ξαναγυριζουν αλλα υπαρχουν πραγματα να μας τα θυμιζουν...
....gomfaie...δεν γνωρίζω που τα βρίσκεις αυτά που μας προσφέρεις απλόχερα μέσω των Posts σου ....απλά θέλω να σου πω ευχαριστώ......ιδιαίτερα πριν λίγο είδα αυτό με το παγωτό ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.....τι να πω .....ειλικρινά ευχαριστούμε.....

:bow: :bow: :bow:
 
gomfaios είπε:
επειδη σημερα εχει καυσωνα κερναω παγωτακι...
picture.php
Οκ gomfaios,υποκλίνομαι.Αυτό και αν είναι ταξίδι στον χρόνο.Αν μπορούσες να βρεις και άλλες φωτογραφίες από ΕΒΓΑ θα ήταν μεγάλο ευτύχημα! :D
 
Μπορει να εχει γραφτει μπορει και οχι.

Ενα απο τα αγαπημενα μου ρετρο χορταστικο παγωτο ηταν και το Σαντουιτς.

Δυο φετες μπισκοτο με γεμιση κρεμα βανιλια και μια φετα μαρουλι.

Καλα το τελευταιο σβηστο.
ice-cream.jpg
 
μαλιμπού κυπελάκι με εσωτερική επικάλυψη από σοκολάτα κανείς?
 
GRILLO!!! Πολύ μου άρεσε!!! αλλά και το Σαντουιτσάκι και το Lucky Cup ήταν κορυφαία...η Vienetta ήταν το οικογενειακό παγωτό που προτιμούσαμε όταν θέλαμε να γουρουνιάσουμε...
 
Δεν μου το αγόρασαν ποτέ...

υπήρχε ένα παγωτό (TARTUFFO GELATO ITALIANO) δεν θυμάμαι ποιάς εταιρείας. Ονειρό μου ήταν να το ΄δοκιμάσω. Ποτέ δε συνέβη. Δεν έτυχε να το πετύχω ποτέ.
 
Niki είπε:
υπήρχε ένα παγωτό TARTUFFO GELATO ITALIANO δεν θυμάμαι ποιάς εταιρείας.
Αυτό πρέπει να το κυκλοφόρησε η Algida, και το τραγουδάκι στη διαφήμιση αγαπημένο...

Εγώ πάλι, μετά μανίας αγόραζα τα παγωτά ESRANA '82 - της ΕΒΓΑ νομίζω- που ήταν πλαστική μικρογραφία μπάλας ποδοσφαίρου και κυκλοφόρησαν για το ομώνυμο μουντιάλ της Ισπανίας!

Εκτός του ότι ήταν πρωτότυπα, χρησίμευαν και ως παιχνίδι: αφού έπλενα τη μπαλίτσα, τη γέμιζα με λίγη άμμο να βαρύνει, σφήνωνα στο καπάκι ένα καλώδιο μισού μέτρου, και στην άκρη του έφταχνα μια θηλειά.

Έτσι είχα ένα χειροποίητο "τσάκα-τσάκα" που μόνο στη διαφήμηση έβλεπα, και ποτέ δεν απόκτησα!
 
Εγώ θυμάμαι το παγωτό max (που είχε το ομώνυμο καρτουνίστικο λιοντάρι για μασκότ) το οποίο το έβγαζε νομίζω η algida.Έβγαινε σε κυπελλάκι και πύραυλο,αλλά η ποσότητα ήταν τόσο μικρή(κατά τη γνώμη μου) που ποτέ δεν χώρταινα με ένα !

Πάντως τα τσάκιζα όταν τα έβρισκα :D
 
H Tartuffo ηταν μαρκα παγωτων οπως και η Algida αν θυμαμαι καλα
 
Το καλοκαίρι που πέρασε έφαγα Marengata!Αγαπημένα παγωτα ήταν η βανίλια της ΕΒΓΑ με τις 80 δρχ μόνο,το lollipop,το παγωτό σε σχήμα μπάλας,που είχε πλαστικό ξυλάκι με ομάδες,και μερικά τυχερά που κέρδιζες μπάλες...είχα κερδίσει 2 μπάλες molten!Παγωτό ΤΡΥΚ,ο μόνος πύραυλος με δώρα μέσα

(η διαφήμιση έλεγε :

Τρυκ,τρυκ,τρυκ είναι ο πύραυλος

Τρυκ,τρυκ,τρυκ με ζωάκια και χτενάκια)

Παγωτό fanclub της ΕΒΓΑ σε κυπελάκι

(η διαφήμιση:

Σάββατο πρωί θες και εσύ fanclub της ΕΒΓΑ,Σάββατο πρωί δίνει γεύση στη ζωή...όλα τα παιδιά θα φαν)
 
Υπήρχε και ένα παγωτό Τσίρκο, στη δεκαετία του ' 80. Δεν θυμάμαι περισσότερα πλην του ονόματος...
 
stakovios είπε:
Υπήρχε και ένα παγωτό Τσίρκο, στη δεκαετία του ' 80. Δεν θυμάμαι περισσότερα πλην του ονόματος...

Έχω την εντύπωση πως στη δεκαετία του 90 υπήρχε παγωτό Circus από την ΕΒΓΑ!Κυπελάκι με αστεράκια στο λογότυπο.Κάτι σαν το παγωτό Chicago!
 
iliekater είπε:
Εγώ τώρα αναπόλεσα την "Σουλτάνα" ! Το έβγαζε η Άλτζιντα . ΜΜμμμμμ τι ωραίο παγωτό . Ένα τόσο δα μικρό κυπελάκι που όμως η γεύση του έκανε για τρία . Και στο τέλος σε αντάμοιβε με μία ωραία σκληρή σοκάλατα που είχε ως εσωτερική επικάλυψη ! Αααχχχχ , μα γιατί τα καταργήσανε αυτά τα παγωτά ; ...

"Σουλτάνα"ΑΑυτό δεν ήταν παγωτό.Ήταν η χαρά του ουρανίσκου!!!Οβάλ μαύρο μπολλάκι .Με την πρώτη κουταλιά γευόσουν υπέροχη σοκολάτα με κομματάκια σοκολάτας.Όσο βυθιζόταν το κουταλάκι έβρησκες και κάτι σαν καλούα και στην βάση χοντρή επίστρωση αυθεντικής σοκολάτας που έλιωνε στο στόμα.Παναγία μου.... :bow: :bow:
 
Aχ, ναι... ::)

Η Σουλτάνα ήταν από τα λίγα παγωτά (εκτός ΑΣΤΥ) που τρελαινόμουν να τρώω κυρίως λόγω αυτής της κρυσταλωμένης σοκολάτας γύρω από το κυπελάκι...
 
thebest20 είπε:
Έχω την εντύπωση πως στη δεκαετία του 90 υπήρχε παγωτό Circus από την ΕΒΓΑ!Κυπελάκι με αστεράκια στο λογότυπο.Κάτι σαν το παγωτό Chicago!
Ναι, γι' αυτό έλεγα! Αλλά από χρονολόγηση τα'κανα σαλάτα!
 
Eνα αυθεντικο λογοτυπο απο την Δελτα των 80ς και το γνωστο παγωτο Σικαγο της ιδιας εταιριας.

Το Σικαγο θυμαμαι ηταν Σπεσιαλ παγωτο τοτε ,i used to love it!!!

picture.php


picture.php
 
Σικαγο ηταν το αγαπημενο μου..Ποιος μπορει να ξεχασει το σιροπι σοκολατα που ειχε κατω απο τα αμυγδαλα!!!Ακομα και τωρα απο διαφορα παγωτατζιδικα Σικαγο παιρνω αν και δεν ειναι το ιδιο.
 
Παγωτά Max

maxbg.jpg


Από τα αγαπημένα μου παγωτά, αν θυμάμαι καλά κυρίως λόγω τιμής... ;)

Είχα παίξει σ' έναν διαγωνισμό που είχε και νομίζω είχα κερδίσει ένα τσαντάκι μέσης με τον Max!

Αγαπημένη μου γεύση με την φράουλα! :D
 
μάλλον ήμουν η μόνη που νόμιζα πως το μόνο κυπελλάκι που είχε εσωτερικά επικάλυψη σοκολάτας ήταν το malibu :sealed: κοίτα τι έχασα δλδ :cry:

κανένα σημερινό παγωτό δε μ΄αρέσει όσο ένα από εκείνης της εποχής ... προ-τσερνομπίλ ...
 
σήμερα δεν πουλάνε παγωτά αλλα "παγωμένο γλύκισμα" δείτε τη γράφουν επάνω στης συσκευασίες και δείτε και τα συστατικά και αν ξανά φάτε να μου γράψετε... ακόμα και στης διαφημίσεις δεν λένε ποτέ την λέξη παγωτό.. λένε "παγωμένη απόλαυση" "απόλαυση του καλοκαιριού" και άλλα τέτοια... γιατί πολύ απλά με αυτά που βάζουν μέσα τα "παγωτά" δεν είναι παγωτά
 
Πίσω
Μπλουζα