Παγωτά

στη σειρα "Ρακοσυλλεκτες" (1994) βλεπουμε το παγωτο της ΔΕΛΤΑ που θυμιζει ποδοσφαιρικη μπαλα,δεν ξερω ποια ονομασια ειχε

Προβολή συνημμένου 111104

περιτυλιγμα

attachment.php


καλησπέρα, θυμάται κανείς μία διαφήμιση παγωτού που μοιάζει πάρα πολύ με αυτό της φωτογραφίας.. είχε κυκλοφορήσει στα πλαίσια είτε για το Eurobasket 1995 ή για το Mundobasket 1998 που έγιναν αυτές οι διοργανώσεις στην Αθήνα. Η διαφήμιση ήταν με κάτι παιδιά που έπαιζαν μπάσκετ, το παγωτό παρόλαυτα αν θυμαμαι καλά έμοιαζε πιο πολύ με ποδοσφαιρική μπάλα παρά με μπασκετική..
 
τιμοκαταλογος 1987 (παγωτα ΕΒΓΑ)

pagota.jpg

πηγη: pinterest

ψιλοφαινεται η συσκευασια του παγωτου "καραμπολα"

5.JPG

στην παρακατω φωτο φαινεται καπως καλυτερα αν και παρατηρουμε διαφορες στο καπακι της συσκευασιας, μηπως αλλαζε με βαση τα δωρακια; θυμαται κανεις;

6.JPG

στο ποστ ειχαμε δει μια αλλη συσκευασια του παγωτου

14.JPG

7.JPG

8.JPGχαρτινα καπακια

9.JPG1978.JPG  1978

10.JPG11.JPG12.JPG 1936

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι το παγωτο ΚΑΡΑΜΠΟΛΑ με τη συσκευασια οπως στο post 129 σελ. 13 στο παρόν θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμυδρα θυμαμαι, καλοκαιρι του 199...κατι ειχε κυκλοφορησει παγωτο πυραυλος με γευση...ποπ κορν.
Δεν θυμαμαι εταιρια (algida, εβγα;).
Δεν ειχε κυκλοφορησει πολυ στην ελληνικη αγορα το παγωτο αυτο...
 
Θυμάται κανείς ένα παγωτό, νομίζω ήταν ΕΒΓΑ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, ήταν παγωτό sandwich, στρογγυλό με μπισκότο digestive και κρέμα βανίλια. Το παγωτό θυμάμαι πολύ αχνά ότι το έλεγαν DJ αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Έχω ψάξει αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό..

Επίσης θυμήθηκα τώρα πως είχε κυκλοφορήσει πάνω κάτω την ίδια εποχή και ένα παγωτό κρουασάν αλλά αυτό δεν πήγε και πολύ καλά μάλλον γιατί το θυμάμαι για πολύ λίγο στα ψυγεία :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάται κανείς ένα παγωτό, νομίζω ήταν ΕΒΓΑ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, ήταν παγωτό sandwich, στρογγυλό με μπισκότο digestive και κρέμα βανίλια. Το παγωτό θυμάμαι πολύ αχνά ότι το έλεγαν DJ αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Έχω ψάξει αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό..

Επίσης θυμήθηκα τώρα πως είχε εκυκλοφορήσει πάνω κλατω την ίδια εποχή και ένα παγωτό κρουασάν αλλά αυτό δεν πήγε και πολύ καλά μάλλον γιατί το θυμάμαι για πολύ λίγο
Κρουασαν-παγωτο θυμαμαι κρουασαν μαρκας folie με γεμιση παγωτο βανιλια.
Η γεμιση ηταν πολυ λιγη μεσα στο κρουασαν.
Ειχε κυκλοφορησει καπου μεσα με τελη δεκαετιας του 90 αλλά χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και αποσυρθηκε γρηγορα απο την ελληνικη αγορα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κρουασαν-παγωτο θυμαμαι κρουασαν μαρκας folie με γεμιση παγωτο βανιλια.
Η γεμιση ηταν πολυ λιγη μεσα στο κρουασαν.
Ειχε κυκλοφορησει καπου μεσα με τελη δεκαετιας του 90 αλλά χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και αποσυρθηκε γρηγορα απο την ελληνικη αγορα...
Εκτός του ότι ήταν λίγη η γέμιση, γινόταν και πολύ "σκληρό" το κρουασάν και δεν ήταν εύκολο να το φας κατευθείαν. Έπρεπε να περιμένεις να ξεπαγώσει λίγο να μαλακώσει, οπότε μετά γινόταν σαν ένα κανονικό κρουασάν με απλά δροσερή γέμιση, που όπως είπε και η Betty Boop ήταν πολύ λίγη. Απογοήτευση εντελώς...
 
Θυμάται κανείς πώς λέγανε ένα παγωτό που είχε σχήμα μπάλας μπάσκετ και στο πλαστικό "ξυλάκι" έγραφε στο κάτω μέρος ονόματα παικτών μπάσκετ;
 
Κρουασαν-παγωτο θυμαμαι κρουασαν μαρκας folie με γεμιση παγωτο βανιλια.
Η γεμιση ηταν πολυ λιγη μεσα στο κρουασαν.
Ειχε κυκλοφορησει καπου μεσα με τελη δεκαετιας του 90 αλλά χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και αποσυρθηκε γρηγορα απο την ελληνικη αγορα...
@nwntas

βρέθηκε και η διαφήμιση https://www.google.com/url?sa=t&rct...23728311186/&usg=AOvVaw0C_kwt7AzC1UwMN_AV9qJa
 
Έχετε δοκιμάσει τελευταία το viennetta; Εγώ είχα πάρει πέρσυ ένα σε οικογενειακό μέγεθος και με πονούσε η κοιλιά μου μετά. Αλλά και σαν γεύση νομίζω ότι έχει πέσει πολύ
 
Έχετε δοκιμάσει τελευταία το viennetta; Εγώ είχα πάρει πέρσυ ένα σε οικογενειακό μέγεθος και με πονούσε η κοιλιά μου μετά. Αλλά και σαν γεύση νομίζω ότι έχει πέσει πολύ
Εχω χρονια να φαω Viennetta, οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη. Πιθανον ομως να την καναν κι αυτη "πλαστικη" οπως πολλα αλλα τροφιμα σημερα που καμια σχεση δεν εχουν με αυτα που ξεραμε.
 
Πίσω
Μπλουζα