Παιδικά Βιβλία

Πολυαννα δεν ειχα διαβασει. Ομως ειχα διαβασει ενα αλλο που ειχα ηρωιδα μια ορφανη κοπελα που μεγαλωνε με τα ξαδερφια της (ή κατι τετοιο τελωσπαντων), εντελως Καντυκο δλδ, αλλα δεν θυμαμαι πως το ελεγαν.

Ενα αλλο παιδικο βιβλιο μυστηριου ηταν "Το σπιτι με τα μυστηρια" της Ενιντ Μπλαιτον. Δεν ηταν σειρα βιβλιων, αλλα μια μεγαλη ιστορια που μου ειχε αρεσει περισσοτερο απο τους Μυστικους 7.
 
Μιας και σήμερα πέφτει ξεσκόνισμα και τακτοποίηση βρήκα τα εξής :

Με τη σειρά είναι

1. Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 ημέρες - Ιούλιος Βέρν

2. Νέες Μητέρες - Λουίζ Άλκοτ

3. Τα ωραιότερα παιδικά παραμύθια -Όσκαρ Ουάιλντ

4. Ο πρίγκιπας και ο φτωχός - Μαρκ Τουαίην

5. Μικρές Κυρίες - Λουίζ Άλκοτ.

Τα περισσότερα έχουν μέσα αφερώσεις του τύπου "Δώρο στη γιορτή/γεννέθλιά μου από τη νονά/φἰλη/ξαδἐρφη μου 25/5/1984'' :D

Μάλλον θα ανεβάσω και άλλα...
 
Και λίγα ακόμα :eek: (και τέλος :))

Με τη σειρά είναι :

1. Με οικογένεια - Έκτορ Μαλό

2. Καίσαρ Κασκαμπέλ - Ιούλιος Βερν

3. Τα Ψηλά Βουνά - Ζαχαρίας Παπαντωνίου

4. Όταν ο ήλιος - Ζωρζ Σαρή

5. Ο θησαυρός της Βαγίας - Ζωρζ Σαρή
 
Arduinna είπε:
Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ επειδή ήμουν κουλτουριάρικο παιδάκι (ας ειναι καλά η θεία μου) ξεκίνησα τα διαβάσματα μου με την Momo και την Ιστορία Χωρίς Τέλος του Μίχαελ Έντε.Πάντως διάβασα και Ιούλιο Βερν και έχω ακόμα και τώρα τα παλια βιβλια του απο τις εκδόσεις Δ.Δαρεμα. Επίσης πολύ αγαπημένη μου στα παιδικά μου χρόνια ήταν η Πηνελόπη Δέλτα, η Ζωρζ Σαρή και η Άλκη Ζέη που γράψαν κάποια κλασσικά βιβλία πλεόν.

Εγώ δεν ήμουν τόσο κουλτουριάρα.... αλλά είχα μαμά κουλτουριάρα και η βιβλιοθήκη μας ήταν πάντα πλήρης από βιβλία... Τα αγαπημένα παιδικά βιβλία που τα αναζήτησα κάποια στιγμή και ως μεγάλη ήταν της Ζ. Σαρρη, της Άλκη Ζέη και της Πηνελόπη Δέλτα...

Να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο... όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία της Ζώρζ Σαρρή, Τα στενά παπούτσια, Όταν ο ήλιος, Οι νικήτες θα έχουν καταλάβει ότι είναι αυτοβιογραφικά και αφορούν τη ζωή της, πριν, κατα τη διάρκεια και μετά την κατοχή δηλαδή στον εμφύλιο.... Πριν 3-4 χρόνια διάβασα και την συνέχεια αυτών που ονομάζεται Ο χορός της Ζωής.... Η αλήθεια είναι ότι εκει η συγγραφέας γράφει για το τι πραγματικά συνέβη την περίοδο της κατοχής και ποσό αυτό άλλαζε τη ζωή της... Πιστεύω όσοι δεν το έχουν διαβάσει και έχουν διαβάσει τα υπόλοιπα πρέπει.... Η παραγματικότητα παρουσιάζεται ωμή και δεν έχει κάνει με παιδικό διήγημα, αλλά με κατάθεση ψυχής....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας βαλουμε και εδω κατι.

Το πρωτο ειναι οι "Αθλιοι" του Ουγκο [αστερος].

picture.php


Και το 2ο "Το χρυσο σφυρακι" απο εκδοσεις Παιδικοι Οριζοντες.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν οι Μυστικοί 7 για την 5ή Νοεμβρίου και το κάψιμο των ωμοιωμάτων του Γκαϊ Φοκς
[/QUOTE]
Ναί η ιστορία Γκάι Φωκς έπαιζε πολύ σ'αυτή τη σειρά βιβλίων. Έτσι τον ξέραμε πολυ νωρίτερα από το V for Vangelas. Τα 5 λαγωνικά επίσης πολύ καλά, με πιό ωραίο αυτό με τον μεγαλοπόδαρο κλέφτη!
 
Σε μια κούτα σήμερα το πρωί βρήκα αυτά εδώ τα δυο βιβλία (το δεύτερο είναι σε δύο τόμους απλά φωτογράφησα το εξώφυλλο του πρώτου τόμου και 2-3 σελίδες του). Χαμένα για χρόνια,είχα να τα δω απ' την μετακόμιση που κάναμε τον Οκτώβριο του 1992. Νόμιζα πως είχαν πεταχτεί στα σκουπίδια:IMG_20201206_151822.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20201206_151717.jpg
    IMG_20201206_151717.jpg
    260,7 KB · Προβολές: 3
  • IMG_20201206_151723.jpg
    IMG_20201206_151723.jpg
    200,4 KB · Προβολές: 6
  • IMG_20201206_151742.jpg
    IMG_20201206_151742.jpg
    203,2 KB · Προβολές: 6
Απ' τις εκδόσεις Αστήρ μου άρεσαν πολύ κάτι βιβλία-ανθολογίες παραμυθιών με σκληρό εξώφυλλο. Ενδεικτικά είχα τα βιβλία "οι τρείς φίλοι", "Η Κρινουλα" και "το υπερήφανο βασιλόπουλο" τα οποία τα είχα διαβάσει στην δεκαετία του 80 δεκάδες φορές το καθένα. Δυστυχώς στην μετακόμιση που κάναμε το 1992 όλα αυτά χάθηκαν. Βρήκα ευτυχώς τα εξώφυλλα τους στο διαδίκτυο
9fcdb883-fda9-49f2-8108-35106e05900c.jpg

89f58408-78db-4ba7-a2f6-2d1a6ca0df0f.jpg

b145243~2.jpg
 
Το αγαπημένο μου παραμύθι ως παιδί ήταν η Ραπουνζέλ των εκδόσεων Ρεκου της σειράς Περσέας. Υπάρχει κάποιος που το έχει να μας στείλει φωτογραφίες ?
 

Συνημμένα

  • ΣΕΙΡΑ_ΠΕΡΣΕΑΣ_ΝΟ._9_-_ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ_-_ΕΚΔΟΣΕΙΣ_ΡΕΚΟΥ.jpg
    ΣΕΙΡΑ_ΠΕΡΣΕΑΣ_ΝΟ._9_-_ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ_-_ΕΚΔΟΣΕΙΣ_ΡΕΚΟΥ.jpg
    100,1 KB · Προβολές: 1
Οι περιπέτειες του Τάκη Τσίμπου από τη μικρή Παστούπολη!

Μια εξαιρετική συλλογή από παιδικά παραμύθια γραμμένα από τη Lea Smulders που κυκλοφόρησε από το 1980 ως το 1986 με τίτλο Het geluk van Pietje Prik.

p35544.jpg


Ένα από τα βιβλία της σειράς, «Το μαγεμένο σπίτι» μεταφέρθηκε στο θεατρικό σανίδι σε μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου.

Τη διασκευή και τους στίχους επιμελήθηκε η Μαρία Γκόπη.
 
Πίσω
Μπλουζα