Παιδικά Βιβλία

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.858
Επειδη δεν διαβαζαμε μονο κομικς πιτσιρικαδες αλλα δανειζομασταν και κανενα βιβλιο απο την δημοσια βιβλιοθηκη ας γραψουμε εδω τα βιβλια που διαβαζαμε ξανα και ξανα.Θα ξεκινησω εγω με τα βιβλια του διασημου Ιουλιου Βερν που μας ταξιδευαν σε μερη φανταστικα τοτε που το ματι μας δεν ειχε χορτασει απο την TV και λειτουργουσε ακομα η φαντασια μας (20.000 λευγες κατω απο την θαλασσα-Απο την γη στην σεληνη-Ο γυρος του κοσμου σε 80 μερες).Αλλα αγαπημενα βιβλια ηταν 2 σειρες της Enid Blyton οι μυστικοι 7 και οι απιθανοι 5 (http://en.wikipedia.org/wiki/Secret_Seven_series http://en.wikipedia.org/wiki/Famous_Five_series) με παρεες παιδιων που μπλεκοντουσαν σε περιπετειες. Και τελος κλασικα τα ταξιδια του Γκιουλιβερ και ο ψευταρας Βαρωνος Μυνχαουζεν. Υ.Σ Μην γραψει κανεις για τον ΧΑΡΥ ΠΟΤΤΕΡ :biglaugh:
 
Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ επειδή ήμουν κουλτουριάρικο παιδάκι (ας ειναι καλά η θεία μου) ξεκίνησα τα διαβάσματα μου με την Momo και την Ιστορία Χωρίς Τέλος του Μίχαελ Έντε.Πάντως διάβασα και Ιούλιο Βερν και έχω ακόμα και τώρα τα παλια βιβλια του απο τις εκδόσεις Δ.Δαρεμα. Επίσης πολύ αγαπημένη μου στα παιδικά μου χρόνια ήταν η Πηνελόπη Δέλτα, η Ζωρζ Σαρή και η Άλκη Ζέη που γράψαν κάποια κλασσικά βιβλία πλεόν.
 
Εγώ κάθε φορά που αρώσταινα, διάβαζα και από ένα βιβλίου του Ιουλίου Βερν, με αποτέλεσμα να τα έχω διαβάσει νομίζω όλα (ακόμα και ένα βιβλίο 60 σελίδω που είχε γράψει όταν ήταν άσημος, άγνωστος και ψάρακας).

Κάποτε τα πούλησα όλα και τα έπαιξα στα arcades!
 
Vag είπε:
Εγώ κάθε φορά που αρώσταινα, διάβαζα και από ένα βιβλίου του Ιουλίου Βερν, με αποτέλεσμα να τα έχω διαβάσει νομίζω όλα (ακόμα και ένα βιβλίο 60 σελίδω που είχε γράψει όταν ήταν άσημος, άγνωστος και ψάρακας).Κάποτε τα πούλησα όλα και τα έπαιξα στα arcades!
Ορίστε πως θριαμβεύει η τεχνολογία επι της τέχνης!!
 
Μια μικρη διαφοροποιηση και μια αναγκαια συμφωνια :)

Τα βιβλια του Βερν τα διαβαζα και εγω οταν ημουν ταβλα στο κρεββατι (Ιλαρα, μαγουλαδες κλπ κλπ) αλλα τα εχω ακομα ολα - εκδοσεις Δαρεμα και Αγκυρας.

Οσο για τον θεο Μικαελ Εντε να πω οτι με ξαφνιασε απιστευτα 2 φορες - την πρωτη οταν διαβασα το βιβλιο ("Ιστορια διχως τελος") και την δευτερη οταν ειδα την ταινια (πραγμα πολυ σπανιο).

Επισης λογω της προχωρημενης ψυχασθενειας που χαρακτηριζει την οικογενεια Στοκου - απο 7-8 χρονων διαβαζα Ασιμωφ, Ντικ , Λορδο Ντανσανι , Τολκιν , Μερριτ και Λαβκραφτ με αποτελεσμα να μην ξερω οταν ηρθε η ωρα να υπηρετησω την μαμα Πατριδα αν επρεπε να παρω μαζι μου το βιοφωτονικο πολυεμπρηστικο διασπαστη ή θα μας τον εδιναν εκει...

Να ναι καλα η καθημερινοτητα (Το nothing που λεει ο Eντε) που μας "συνεφερε" εδω και χρονια.... :confused:
 
«Η Καλύβα του Μπάρμπα-Θωμά» οι «Άθλιοι» και τα «Μυστικά του Βάλτου» είναι κάποια must αριστουργήματα της παιδικής ηλικίας.

Vag είπε:
Κάποτε τα πούλησα όλα και τα έπαιξα στα arcades!
Respect
 
Σε αντίθεση με τώρα, τότε έβλεπα βιβλίο και τρόμαζα !

Θυμάμαι ότι 9 στα 10 παιδιά, δεν είχαν διαβάσει ποτέ κάτι άλλο,εκτός από κόμικς.

Παραδόξως όμως, υπήρχε μαι ΦΟΒΙΑ να παραδεχτούν ότι δεν διάβαζαν βιβλία.

Έτσι, όταν κάποιος ρώταγε "Εσύ παιδάκι, διαβάζεις βιβλία ; Και αν ΝΑΙ, τότε τι διαβάζεις ;", ΟΛΟΙ ( ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ! ) απαντάγανε καρμπόν : "ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΒΕΡΝ".

Βέβαια να τους έλεγες να σου πούνε έστω και 3 ΤΙΤΛΟΥΣ ΜΟΝΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΑΝΕ !
 
Τα μόνα βιβλία που έχω διβάσει ολόκληρα ειναι η σειρά μοναχικός λύκος βιβλίο - παιχνίδι.Κορυφαία!
 
Διάβαζα αρκετά βιβλία όταν ήμουν μικρή, τα πιο πολλά τα δανειζόμουνα απο την βιβλιοθήκη του σχολείου. Η αγαπημένη μου συγγραφέας πάντως ήταν η Enid Blyton και οι 5 φίλοι της...τρελή πόρωση, κάθε εβδομάδα μάζευα το χαρτζηλίκι μου και αγόραζα και ένα..κάνανε 500 δραχμές θυμάμαι..μέχρι να πάρω και τα 21 είχαν πάει στις 600. Εννοείται οτι τα έχω ακόμη. Χρόνια αργότερα έψαξα να τα βρώ στην original version τους -ένα ψώνιο που έχω- στο Uk αλλά δεν μπόρεσα να τα βρώ με τίποτα!!! Αντιθέτως βρήκα κάποια παραμύθια της ίδιας αλλά καμμία σχέση με τους 5 φίλους..Α!!Και όοοολα τα άλλα που είχαν κυκλοφορήσει - Μυστικοί 7 κτλ- δεν μου άρεσαν καθόλου!!
 
Erynies επειδη εγω εχω να τα διαβασω απο παιδι μηπως θυμασαι σε ποια απο τις σειρες ηταν (η 5 η 7) η ιστορια που η παρεα προσπαθουσε να μαζεψει λεφτα για πυροτεχνηματα και πουλουσαν λεμοναδες και θελανε να φτιαξουν την μεγαλυτερη ,ψηλοτερη φωτια με ξυλα για ενα πανηγυρι που θα γινοτανε.Αυτη ειναι η μονη ιστορια που θυμαμαι. :confused:
 
AARDVARK, σίγουρα δεν ήταν στους 5 φίλους. Σε αυτούς έχω κάνει διατριβή. Ίσως να ήταν στους μυστικούς 7 αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί είχαν κυκλοφορήσει και άλλες ιστορίες απο την ίδια, με πρωταγωνιστές πάντα κάποια παιδιά με έναν σκύλο- τυπική αγγλίδα lol!
 
Η δική μου συλλογή απο ρετρο παιδικά βιβλία...

Παραμύθια

[edit] imageshack dead pics [edit]

Εγκυκλοπαιδικά

[edit] imageshack dead pics [edit]

Διάφορα περίεργα

[edit] imageshack dead pics [edit]

Όλα όπως βλέπετε σε αρκετά κακή κατάσταση μερικά...Το δε τελευταίο

βιβλιαράκι πιστεύω πως είμαι ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο που το έχει.Δεν

έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο.
 
Tα πρωτα αεροσκαφη και τους δεινοσαυρους τους θυμαμαι και εγω , η σειρα <<εξερευνητης>> ειχε πολλα διαφορετικα βιβλια. :thumbup:
 
Το δεύτερο βιβλίο που διάβασα στη ζωή μου ήταν ο Μικρός Πρίγκηπας.

ενώ το πρώτο, ήταν ένα βιβλίο (δεν θυμάμαι τίτλο) που διαδραματιζόταν σε μια πινακοθήκη με πολύ διάσημους πίνακες, και οι ήρωες από κάποιους πίνακες είχαν ζωντανέψει και έκαναν βόλτες όλοι παρέα σε άλλους πίνακες!
 
Arduinna είπε:
Η δική μου συλλογή απο ρετρο παιδικά βιβλία...
9639409619699639510020cni3.gif


Το δε τελευταίο

βιβλιαράκι πιστεύω πως είμαι ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο που το έχει.Δεν

έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο.
Νομίζεις ... ΧΕ ΧΕ ! :diablotin:
 
Άντε βρε Arduinna!!!!Τα κράτησες τόσα χρόνια βρε θηρίο!!!!!

Φαντάζομαι τα κρατάς για τα παιδιά σου!!!
 
Μερικά ακόμη βιβλία των παιδικών μου χρόνων..

9639409619699639510001ub8.jpg
0002lh8.jpg


0003cj7.jpg
0004tl7.jpg


0005ew5.jpg


0006zq8.jpg
 
9639409619699639510032cqv4.gif


Πω πω Andruina τι μου θυμισες τώρα... Από τα αγαπημένα μου.... :thumbup:

Αλήθεια τώρα που μιλάμε για βιβλία έχει κανένας το σχολικό βιβλίο της γλώσσας της 1ης Δημοτικού περίπου '81 - '82 ; Το ψάχνω χρόνια τώρα :help:
 
Πίσω
Μπλουζα