Παιδικά Βινύλια LP

DimitrisK

RetroWannaBe
Joined
26 Νοέ 2013
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
16
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία κομμάτια. Τα είχες πάρει τότε που κυκλοφόρησαν ή τα απόκτησες σιγά σιγά αργότερα ?
 
Καλησπερα. Απο τότε τα έχω ολα. (Προσπαθω ακομα να κάνω edit στο post, αλλα δεν βγάζω ακρη :p )
 
Που στο καλό κυκλοφορούσαν όλα αυτα τα βινύλια τότε και δεν το πήρα χαμπάρι? Πέρα από κάτι Στρουμφ δεν θυμάμαι άλλα παιδικά. Τεσπά...

Στους 3 σωματοφύλακες αναφέρει τίποτα για την ελληνική μεταγλώττιση?

Aν θες κάποια βοήθεια στο edit πες μου :)
 
Σε ευχαριστώ. Στο λινκ εχω ανεβάσει και τις πισω όψεις των δισκων. Δεν κατάφερα να τα βάλω όμως εδω γιατι εχει όριο 6 κομμάτια. Και σκάλωσα και με τα συνημμένα, οπότε ουτε 6 δεν κατάφερα...
 
Τον δίσκο "Παραμύθια του Αισώπου" νομίζω να τον έχω ξαναδεί αλλά τα υπόλοιπα τα βλέπω πρώτη φορά.
 
Ωραία ευρήματα!!!
 
Κάπου έχω και εγώ 1-2 παιδικά LP.

Νομίζω ο πρώτος "δικός μου" (ως παιδί) δίσκος ήταν ο Παπουτσωμένος Γάτος και το είχα πάρει μαζί με (ναι ναι κι όμως...) Τσαϊκόφσκι.

Μιλάμε για παιδί μονοψήφιας ηλικίας.

(δεν ξέρω τι πήγε στραβά μετά)
 
Πωωωωω, έχεις το ορίτζιναλ σαουντρακ του Μπερνάρ και Μπιάνκα!!! Τι φανταστική ταινία!!! Έχει στο σαουντρακ και τον "όρκο των λυτρωτών";;; "Είμαστε λυτρωτές και κομάντος ξακουστοί...";
 
Τον δίσκο με τα στρουμφ τον είχα κ γω αλλά σε κασέτα κ αν θυμάμαι καλά υπάρχει ακόμη ένας με την Πωλίνα. Ο δίσκος με τους 3 σωματοφύλακες περιέχει μόνο τραγούδια ?
 
Γεια σου and1, ναι μονο τραγούδια περιέχει. Και ολα στα Ελληνικά. Κοιταγα μια να δω τι εχει το youtube για να έδινα link, αλα εκεί είναι στα ξενα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν κομιζω γλαυκα εις Αθηνας αλλα μιας που ανεβασες κι εξωφυλλα κομικς, το http://www.greekcomics.gr το ξερεις; Ριξε ενα βλεφαρο αν λειπουν εξωφυλλα που τα εχεις εσυ και θες να τους τα ανεβασεις! :)
 
Καλησπερα mhmerotategiatipino, σε ποια εξώφυλλα κομιζ αναφέρεσαι ? Ολοι δίσκοι ειναι οι παραπάνω...

Το greek comics το γνωρίζω φυσικά, και και το παρακολουθώ αλλα δεν νομιζω ότι εχουν ανάγκη απο καποια εξώφυλλα. Ειναι ολοι σούπερ συλλέκτες και εχουν τα 200px-Grosser_Panda.JPG
 
DimitrisK είπε:
Γεια σου and1, ναι μονο τραγούδια περιέχει. Και ολα στα Ελληνικά...
:eek: Στα Ελληνικά? Είχα μείνει με την εντύπωση οτι όταν παίχτηκε εδώ τα τραγούδια της σειράς ήταν στα ξένα! (ή δε θυμάμαι καλά?)
 
Οπως τα λες Kambia, αλλα στο δίσκο βάλανε κατι παιδάκια να τραγουδήσουν. Δεν φαίνονται τα ονόματα στην φωτογραφία εδω, αλλα στο page μου ειναι μεγάλη ανάλυση και διαβάζονται άμα θες να τα δεις. Τουλάχιστον αυτο θυμάμαι αμυδρά. Ωραίος δίσκος ήταν!

Σαν το "Μην με ξυπνάς απ' τις 6" όμως τίποτα !!!
 
Το "Μη με ξυπνάς απ' τις 6" το έχω ξυπνητήρι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου! :D

Είναι το μόνο που αντικατοπτρίζει τα συναισθήματά μου!.... :p
 
Δύο θυμάμαι όλα κι όλα (για LP μιλάμε, γιατί 45άρια με παραμύθια έχω ακόμα καμιά εικοσαριά). Το πρώτο ήταν κάποια συλλογή χριστουγεννιάτικων, με χορηγό τη Mobil. Μπλε σκούρο εξώφυλλο και κάποια αγιοβασιλάκια. Τίποτα περισσότερο στη μνήμη μου, ούτε από περιεχόμενο ούτε από εποχή (αλλά σίγουρα προ 1980).

Το άλλο ήταν από μια σειρά εποχής λίγο μετά το 1980, που παρουσίαζε τους μεγάλους κλασικούς συνθέτες. Δε θα το έλεγες και εντελώς παιδικό, αλλά εμένα για παιδικό δώρο μου το φέρανε. Ήταν λοιπόν ο "Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μπότσαρτ" από τη σειρά εκείνη, και το LP περιελάμβανε αφήγηση από τον Αλέξη Κωστάλα για όλη τη ζωή του μουσουργού, στην οποία εμβόλιμα περιλαμβάνονταν αποσπάσματα από τις κλασικές συνθέσεις του (μη φανταστείτε ολόληρα μέρη, μόνο κάποια 20-30 δευτερόλεπτα). Θυμάμαι να ακούγεται το Rondo a la Turca, για λίγο, κι αμέσως μετά να συνεχίζει ο Κωστάλας "Το Ζάλτσμουργκ ήταν μια όμορφη πόλη..." .

Υπήρχαν νομίζω και φωνές άλλων ηθοποιών που αναπαριστούσαν πρόσωπα, γιατί όταν στη συνέχεια απέκτησα και το δίσκο του Μπετόβεν, θυμάμαι το απόσπασμα "...το πεπρωμένο έτσι χτυπάει την πόρτα" από φωνή ηθοποιού, κι αμέσως μετά να ακολουθεί η έναρξη από την

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα