Παιδικές Ελληνικές βιντεοταινίες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Το 90% από τις ελληνικές βιντεοταινίες, ήταν κωμωδίες, ενώ υπήρχε και ένα 10% δραματικές/κοινωνικές.

Εντούτοις, υπήρξαν και ελάχιστες παιδικές βιντεοταινίες, μετρημένες στα δάχτυλα του χεριού.

Προσωπικά γνωρίζω μόνο δύο :

Ο ΠΑΝΤΟΦΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΙΤ και ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ.

Στο πρώτο, ο κλόουν Παντόφλας, ζητάει τη βοήθεια του Μάικλ Νάιτ,

και εκείνος του στέλνει τον ΚΙΤΤ (βασικά το motherboard του), το οποίο και εφαρμόζει σε ένα .. πατίνι !

o-pantoflas-kai-o-kit.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=ZFmPfZmNSsA&feature=player_embedded

Στο δεύτερο, τύποι ντυμένοι με πελώριες λούτρινες στρουμφο-στολές,

τραγουδάνε και χορεύουν ... στο άλσος της Καισαριανής !


Ορίστε και μια κριτική : http://tempeloskylo.wordpress.com/2009/02/14/smurfs-in-moon/

Μακράν ότι πιό "καμμένο" θέαμα βγήκε ποτέ από ελληνικά χέρια.

Πρέπει να τα δείτε για να τα πιστέψετε.

Πραγματικά όποιο παιδάκι τα είδε, σίγουρα "τρίπαρε" άσχημα.

Γνωρίζετε άλλες παιδικές ελληνικές βιντεοταινίες ;

Προβολή συνημμένου 89480
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Χα χα χαα...απιστευτο!! δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.. Ο Παντόφλας την "αισθητική" ΑΓΚΟΠ! ή μου φαίνεται? δεν φαντάζομαι να διασκεδάσει κανενα παιδάκι βλέποντας αυτά τα πράγματα..

Εντωμεταξύ είμαι σίγουρος ότι την στρουμφίτα την έκανε άντρας!! όντως πολύ trip κατάσταση μιλάμε..

Εγώ είχα δει μια βιντεοκασσέτα όταν ήμουν μικρός ,με στρουμφάκια με λουτρινές στολές αλλά δεν ήταν αυτή..μάλιστα θυμάμαι έπαιζε και η δεσποινίς απο το πρώτο κλιπ, την οποία την είχα δει και σε παιδικό θέατρο..τίτλο δεν θυμάμαι, πάντως τα στρουμφάκια ήταν στην "συγχρονή" Αθήνα για να βοηθήσουν ένα παιδάκι με κάτι
 
δεν το ξερα οτι υπήρχε και ''παιδικό'' Ελληνικό video. Μετρημένες στα δάχτηλα οι ταινίες.

Καλά έκανες και το ανέφερες.

Πιθανόν να έπεξε το Extra-3 τέτοιες τενίες
 
thamonas είπε:
Εντωμεταξύ είμαι σίγουρος ότι την στρουμφίτα την έκανε άντρας!! όντως πολύ trip κατάσταση μιλάμε..
Την είδα την ταινία στο 7ο καλτ φεστιβάλ πέρισυ.

Τη Στρουμφίτα την έκανε γυναίκα, όπως και τον Φαγάνα και τον ΜπαρμπαΣτρούμφ. Άντρες ήταν ο Γκρινιάρης και φυσικά ο Δρακουμέλ.

Μπορείτε να το δείτε

στους τίτλους τέλους, που βγάζουν τις μάσκες...
 
χαχαχαχαχαχαχα τελειως καμμενη ταινια!

Θυμαμαι οταν ημουν μικρος ειχαν διαφημισει θεατρικη παρασταση στρουμφακια. Ειχα ενθουσιαστει! Επρηξα την μανα μου να με παει! Περιμενα φαντασμαγορικα σκηνικα, μεγαλο θιασο, αληθοφανει κοστουμια και γενικα μαλλον μια τρισδιαστατη version του καρτουν (ημουν διορατικο παιδακι). Δεν χρειαζεται να πω πως ηταν ενας θιασος με 3-4 κακομοιρηδες που εκαναν καραγκιοζιλικια και αρπακολιες.. Ειχα φαει τρελη ξενερα...
 
Ο μαγικός κόσμος των κλόουν (1986)

Πολυ σπανια ταινια ελληνικης παραγωγης.

Παιζουν Βουλα Κωστα, Τακης Σταγγος, Νονι Γλυκου, Νοτα Λιογα. Ηθοποιοι ασχετοι που ουτε εχω ξαναακουσει ουτε εχω ξαναδει.

Παραγωγη του 1986

Υποθεση:

Μεσα στο μαγικο κοσμο του τσιρκου στην παρεα των κλοουν εμφανιζεται μια ομορφη πριγκιπισσα (ομορφη τροπος του λεγειν... τελοσπαντων) Τοτε ολα μοιαζουν με παραμυθι, η ομορφη πριγκιπισσα γινεται κλοουν και περνει μερος στην παρασταση.

Το ξερει κανενας το εχει δει?
 
την ταινια με τα στρουμφακια την ειχα πετυχει πριν καποια χρονια απογευμα στο blue sky και ειλικρινα πιστευα πως προκειται περι αστειου βλεπω ομως πως οι τυποι την ειχαν παρει πολυ στα σοβαρα την ταινια κριμα που δεν υπαρχει καπου ολοκληρη να την δουμε
 
Μόλις ανακαλύφθηκε ξεχασμένο "διαμάντι" :

"ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΕΞΥΠΝΟΥΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ... ΥΠΝΑΡΑΔΕΣ"

ena-oneiro-gia-eksypnoulides-kai-ypnarades.jpg

Με τον "Σκυλά" Κώστα Στεφανάκη, σε ρόλο ... Κακού Λύκου !

[video=youtube;vJ-F4tOnBDI]http://www.youtube.com/watch?v=vJ-F4tOnBDI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο πρεπει να ειναι απο εκεινα τα υπερθεαματα που παιζονταν σε θεατρα παλια και καποιος να το εχει μαγνητοσκοπησει
 
Προσωπικα τα εβλεπα στα ραφια και εκοβα λασπη μικρος.
 
Ειχαμε δει λιγο απο 'Στρουμφακια' σε κατι ξαδελφια μου αλλα δεν αντεξαμε για πολυ. Παντως απο ολα τα κουφα που ειδαμε, το πιο παραξενο ηταν οτι τα 'στρουμφ' ειχαν ιδιο υψος με τον 'Δρακουμελ'.
 
Κι όμως παιδιά, το 91-92 κάπου η μάνα μου νοίκιασε Ελληνικό Spider-Man (ή Batman, δεν είμαι σίγουρος). Δεν πρόκειται για dub του Ιαπωνικού Spider-Man με ηθοποιούς αλλά για 100% Ελληνική βιντεοταινία ανάλογη των παραπάνω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να το κλείνω στα 5 λεπτά γιατί, αν και μόνο 6-7 χρονών, δεν το άντεξε η αισθητική μου και της είπα να το επιστρέψει.

Επίσης υπήρχε μια ακόμα βιντεοταινία με κάτι παιδάκια και έναν κλόουν που έτρωγαν μαζί σουβλάκια (το μόνο που θυμάμαι). Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για κάποια από τις παραπάνω, ούτε έχω σκοπό να το διερευνήσω.
 
θανος είπε:
και ναι βρεθηκε ολοκληρη η ταινια θελω να βρω τον σκηνοθετη και να τον ρωτησω τι σκεφτοταν οταν το γυριζε [video=youtube;-6sJwTY8UyQ]http://www.youtube.com/watch?v=-6sJwTY8UyQ
Ανατριχιαστικο!

Πρεπει να το ξαναδω!...

Το ειχα παρει και μολις ειδα τους τιτλους και οτι δεν ειναι τα κινουμενα σχεδια ,το επεστρεψα στο βιντεοκλαμπ αμεσως!...
 
Κι εγω εχω παρομοια εμπειρια. Ειχαμε παρει 2 κασσετες. Βαζουμε αυτη πρωτη και μετα απο λιγο τη σταματαμε και βαζουμε την αλλη :Ρ
 
Stratulator είπε:
Ανατριχιαστικο!Πρεπει να το ξαναδω!...

Το ειχα παρει και μολις ειδα τους τιτλους και οτι δεν ειναι τα κινουμενα σχεδια ,το επεστρεψα στο βιντεοκλαμπ αμεσως!...
Εγκληματία ! :)
 
Στην περιοχή μου αρχές '90, έπαιζε παιδική παράσταση He-man. Δυστυχώς το έχασα. :( Πρέπει να ήταν ...μοναδική εμπειρία γιατί από τα διαφημιστικά φυλλάδια, φαινόταν "υπερθέαμα". Για πρωταγωνιστή είχαν βάλει έναν κάπως "γεμάτο" κακομοίρη ( ούτε καν ξανθός δεν ήταν) που κράταγε πλαστικό σπαθί πανηγυριού και πόζαρε με πομπώδες ύφος! Ο Skeletor φαινόταν ακόμα πιο τραγικός, με μια μπλε κάπα και τίποτα άλλο :D . Να πάρει... έπρεπε κάποιος να είχε τραβήξει μερικά πλάνα... :D
 
Στην Ελλάδα είχε συμβεί τέτοιο event; Σε ποια περιοχή;
 
Πίσω
Μπλουζα