Παιδικές Ελληνικές βιντεοταινίες

θυμαμαι ενα παρομοιο σε ενα θεατρακι για το οποιο μας εδιναν διαφημιστικα στο δημοτικο ομως τους ειχε ολους χελωνονιντζακια He-man she-ra (ηθοποιους ντυμενους ετσι δηλαδη) μακαρι να ειχα το φυλλαδιο να το ποσταρω αλλα εχει πεταχτει
 
Εξαιρετικο το "τα στρουμφάκια στο φεγγαρι"...Ακριβή παραγωγή και πολύ κοντά στο original. Πολύ ευχάριστο και το γεγονός οτι στους τίτλους βλέπουμε όλους του συντελεστές ωστε αν πετύχω ποτέ στο δρομο τον σκηνοθέτη να μπορώ να του σφίξω το χέρι.
 
Και νομιζω οτι εγινε εξ επι τουτου η "αναδυση" της, μετα την προβολη της 3D κινηματογραφικης ταινιας ωστε αφενος να μην την διαλυσει εισπρακτικα στο παγκοσμιο box office αλλα και ωστε μετα τη προβολη της cinema εκδοχης, να φανει η χαωδης διαφορα που τη χωριζει απο αυτη τη ρετρο εποποιϊα (Ελληνικης παραγωγης μαλιστα).

Εχω την υποψια, μετα την ευλαβικη παρακολουθηση της βιντεοκασσετας, οτι ο ιδιος ο Peyo εκανε χρεη συμβουλου παραγωγης και απλα απο ταπεινοτητα μπρος στα ιερα τερατα δεν ηθελε να βρισκεται το ονομα του στα credits. Οποτε Storm αν συναντησεις ποτε τον Peyo σφιξε και σε αυτον το χερι...
 
Βλέποντας το παραπάνω απόσπασμα δεν ενθουσιάστηκα και οι ηθοποιοί, εκτός από τον Φράνκο Αλφόνσο, μου είναι άγνωστοι. Πάντως δεν θυμάμαι την ταινία αυτή (και όμως αυτή η παιδική ταινία υπήρξε!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχουν πολλες περισσοτερες τετοιες ταινιες, οπου η συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι κινηματογραφημενες θεατρικες παραστασεις. Θυμαμαι αρκετες στο τοπικο videoclub, αλλα εχω σχεδον 25 χρονια να δω καποια και θυμαμαι ελαχιστα. Μια παντως απο αυτες πρεπει να ητανε σε τσιρκο, θυμαμαι οτι ειχε διαφορα ζωα μεσα..

RIO είπε:
Στην περιοχή μου αρχές '90, έπαιζε παιδική παράσταση He-man. Δυστυχώς το έχασα. :( Πρέπει να ήταν ...μοναδική εμπειρία γιατί από τα διαφημιστικά φυλλάδια, φαινόταν "υπερθέαμα". Για πρωταγωνιστή είχαν βάλει έναν κάπως "γεμάτο" κακομοίρη ( ούτε καν ξανθός δεν ήταν) που κράταγε πλαστικό σπαθί πανηγυριού και πόζαρε με πομπώδες ύφος! Ο Skeletor φαινόταν ακόμα πιο τραγικός, με μια μπλε κάπα και τίποτα άλλο :D . Να πάρει... έπρεπε κάποιος να είχε τραβήξει μερικά πλάνα... :D
Δεν ξερω αν λεμε για την ιδια παρασταση, αλλα ειχα δει και εγω μια τετοια παρασταση στη περιοχη μου, στη Καλλιθεα. Μετα απο αυτη μισησα και μισω με παθος το θεατρο.
 
Χτες οι κορες μου, μου ειχαν γινει τσιμπουρι να τους νοικιασω το DVD με τα Στρουμφακια (την φετινη κινηματογραφικη εκδοχη).

Παρα τους 70 βαθμους Κελσιου, καβαλησα το ποδηλατακι μου και πηγα στο Βιντεοκλαμπ (ρετρο εκφραση). Η ωραιοτατη βιντεοκλαμπου (ομοιως ρετρο..η εκφραση εννοω...η δεσποινις ειναι σαν τα cold waters) με ενημερωσε οτι ηταν νοικιασμενη!! Damn!!

Με το που γυριζω σπιτι ερχομαι αντιμετωπος με το βλεμμα των θυγατερων και την ανοητη ιδεα της γυναικας μου να γραφτω σε αλλο βιντεοκλαμπ. Αφου γειωσα τη συζυγο καθησα να βρω λυση στο θεμα που απασχολουσε τις μικρες.

Και ιδου! Μια εμπνευση φωτισε το μυαλο μου! Ποια εμπνευση? Η ιδια η Μουσα Καλλιοπη! "Στρουμφακια θελουν? Στρουμφακια θα εχουν!"

Μαζευω λοιπον την ανυποψιαστη οικογενεια, "ανοιγω το βιντεο, παιρνω ενα σνακ" (που λεει και ο Ζουγανελης στην επικη διαφημιση των αδικοχαμεων "Βιντεοσνακ") και τους σκαω το Στουμφακια στο Φεγγαρι!

Αποτελεσμα: Οι κορες μου σκιαχτηκαν και αποχωρησαν εντος δεκαλεπτου οριωμενες "Αυτα δεν ειναι τα Στρουμφ, ειναι πατσαβουρια, δες τα μονος σου", η δε γυναικα μου, εκανε μετρηση εγκεφαλικων κυτταρων και βρεθηκε οτι εκαψε γυρω στο μισο εκατομυριο μεσα σε 10 λεπτα θεασης (θυμηθηκε οτι εχει και σιδερο και αποχωρησε και αυτη :p ).

Εγω παντως το ειδα ολοκληρο και το ευχαριστηθηκα!
 
Lol....η ταινια παντως ειναι απατη,αυτη του χολυγουντ λεω...


Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο τα αυθεντικα για τα μικρα παιδια.
 
Και το θεμα ειναι πως η εν λογω εταιρεια επαιξε υπουλα γιατι παραπλανησε ολα τα παιδακια που ηταν στο βιντεο κλαμπ με αυτο το εξωφυλλο Κανοντας τα ακριβως οπως τα στρουμφ πανω απο την περιληψη....!!!! :sealed:

(παντως δεν ξερω για τα παιδακια εγω εχω ψηθει αγρια θα το παρακολουθησω ενδελεχως!!!) :cool:

tastroumfstofeggari.jpg
 
argy είπε:
Και το θεμα ειναι πως η εν λογω εταιρεια επαιξε υπουλα γιατι παραπλανησε ολα τα παιδακια που ηταν στο βιντεο κλαμπ με αυτο το εξωφυλλο Κανοντας τα ακριβως οπως τα στρουμφ πανω απο την περιληψη....!!!! :sealed:
(παντως δεν ξερω για τα παιδακια εγω εχω ψηθει αγρια θα το παρακολουθησω ενδελεχως!!!) :cool:
Από κάτι λίγες σκηνές που έχω αντέξει να δω, πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν αυτό το πράγμα! :cry:

Τώρα αν εσύ το αντέξεις ως το τέλος, θα είσαι ΗΡΩΑΣ!! :bow:
 
Είμαι και γω από τους "τυχερούς" που έχω δει το έπος με τα στρουμφάκια στα παιδικά μου χρόνια. Δεν υπάρχει αμφιβολία για το ότι είναι έπος για αυτό άλλωστε η Καλλιόπη (προστάτιδα της επικής ποίησης) έδωσε την έμπνευση στον Wally :p .

Εννοείται βέβαια ότι οι λεπτομέρειες της υπόθεσης έχουν αποτεθεί στο υποσυνείδητο, πέρα από ένα στρουμφάκι που έκοβε βόλτες σε ένα νταμάρι και την τρελή ξενέρα που ένοιωσα όταν συνειδητοποίησα ότι δεν είναι κινούμενα σχέδια...
 
Wally είπε:
Χτες οι κορες μου, μου ειχαν γινει τσιμπουρι να τους νοικιασω το DVD με τα Στρουμφακια (την φετινη κινηματογραφικη εκδοχη). Παρα τους 70 βαθμους Κελσιου, καβαλησα το ποδηλατακι μου και πηγα στο Βιντεοκλαμπ (ρετρο εκφραση). Η ωραιοτατη βιντεοκλαμπου (ομοιως ρετρο..η εκφραση εννοω...η δεσποινις ειναι σαν τα cold waters) με ενημερωσε οτι ηταν νοικιασμενη!! Damn!!

Με το που γυριζω σπιτι ερχομαι αντιμετωπος με το βλεμμα των θυγατερων και την ανοητη ιδεα της γυναικας μου να γραφτω σε αλλο βιντεοκλαμπ. Αφου γειωσα τη συζυγο καθησα να βρω λυση στο θεμα που απασχολουσε τις μικρες.

Και ιδου! Μια εμπνευση φωτισε το μυαλο μου! Ποια εμπνευση? Η ιδια η Μουσα Καλλιοπη! "Στρουμφακια θελουν? Στρουμφακια θα εχουν!"

Μαζευω λοιπον την ανυποψιαστη οικογενεια, "ανοιγω το βιντεο, παιρνω ενα σνακ" (που λεει και ο Ζουγανελης στην επικη διαφημιση των αδικοχαμεων "Βιντεοσνακ") και τους σκαω το Στουμφακια στο Φεγγαρι!

Αποτελεσμα: Οι κορες μου σκιαχτηκαν και αποχωρησαν εντος δεκαλεπτου οριωμενες "Αυτα δεν ειναι τα Στρουμφ, ειναι πατσαβουρια, δες τα μονος σου", η δε γυναικα μου, εκανε μετρηση εγκεφαλικων κυτταρων και βρεθηκε οτι εκαψε γυρω στο μισο εκατομυριο μεσα σε 10 λεπτα θεασης (θυμηθηκε οτι εχει και σιδερο και αποχωρησε και αυτη :p ).

Εγω παντως το ειδα ολοκληρο και το ευχαριστηθηκα!
Επική ιδέα ! Επικό ποστ !
 
μου βρηκατε λυση για να κοιμιζω τα παιδια μου οταν παντρευτω ευχαριστω :) παντως εχω να πω πως επειδη το εχω δει αρκετες φορες και στο τελος οι ηθοποιοι βγαζουν τις μασκες τους εγω δεν θα την εβγαζα με τιποτα ακομα και αν με απειλουσανε με οπλο :p
 
Ανασύρω το παρόν θέμα για να ρωτήσω εάν έχει κάποιος υπόψη του τη συγκεκριμένη ταινία. Επειδή ψάχνουμε και άκρη δεν βγάζουμε, μήπως γνωρίζει κανείς από τους λάτρεις του είδους πληροφορίες; Θα μας βοηθούσατε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
παιδια την συγκεκριμενη ταινια την εχω πετυχει μαζι τον φιλο video 80 σε ενα videoclub στα κατω πατησσια αλλα μου εμοιαζε σαν να ειναι μια παρασταση και να την εχουν βιντεοσκοπησει ετσι δηλαδη το ειδα εγω απο τις εικονες παντως δεν το ειχα ξαναδει καπου και πρεπει να ναι αρκετα σπανιο
 
Μπράβο βρε Θάνο. Είναι και αυτό μία αρχή τουλάχιστον. Είμαστε στο μαύρο σκοτάδι για το ποιός, που, πότε κ.λπ. Άρα σε άφησε με την εντύπωση ότι δεν είναι "ακριβώς ταινία" ας το πω έτσι.

Ωραία. Θα περιμένουμε τι θα μας πει και ο video80 (βασικά θυμάται τα πάντα) να δούμε και εμείς πώς και αν θα περαστεί στη βάση. Μερσί :)
 
σημερα θυμηθηκα οτι παλιοτερα ειχα δει και αλλη ταινια ελληνικη με στρουμφακια στο ιδιο στυλ καποιο απογευμα στο Bluesky οπως γυριζα τα καναλια ομως εκεινη ηταν γυρισμενη στην πηγη της πεντελης το θυμαμαι γιατι αναγνωρισα το μερος και μου εκανε εντυπωση ομως δεν την εχω ξαναπετυχει ποτε απο τοτε κανεις αλλος που να την ειχε δει τυχαια υπαρχει??
 
Θανο το διαβασα και στην αλλη μερια που το εγραψες και με εχεις βαλει σε σκεψεις. Ειναι φοβερο να υπαρχει δευτερη κασετα με Ελληνικα στρουμφακια και να μην το ξερει κανεις. Ελπιζω να βρεθει.
 
Πίσω
Μπλουζα