Παιδικές μας φωτογραφίες

Με την ευκαιρία αυτή θα απολαύσετε τη ρετρό διακόσμηση του σπιτιού, τη ρετρό χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα κλπ. (προσοχή στον Άγιο Βασίλη που ήταν τεράστιος και στο παιδικό επιπλάκι που ήταν για να τρως παίζοντας με το αριθμητήριο και είχε και γιογιό κάτω από το κάθισμα-όλα σε ένα, ταχτοποιημένα και νοικοκυρεμένα χαχα)

picture.php


picture.php
 
picture.php


Αυτη πρεπει να ειναι του '85-'86...
 
καλά όλοι απολαυστικοί!!

Imgema, παιδάκι για διαφήμιση!!

:D
 
Παιδιά η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν είναι δική μου, όμως την βρήκα εκπληκτική και είπα να την ποστάρω.

picture.php


Το παιδάκι με τα γυαλιά που παίζει στον Commodore 64 (με δίπλα ένα Spectrum) είναι ο Δημήτρης Σωτηρίου, γιος του Γιάννη Σωτηρίου, ιδιοκτήτη της CMS που μας έχει χαρίσει τόσα και τόσα joysticks, κρατάει δε στα χέρια του το πρώτο joystick που έφτιαξε ο πατέρας του!
 
Η ψωμιέρα ήταν ο πρώτος υπολογιστής με τον οποίο είχα παίξει ποτέ. Εν ετει 1983 σε ένα ωδείο, περίμενα στο χωλάκι της ρεσεψιόν, να τελειώσει το παιχνίδι της μια πιτσιρίκα, η κόρη του ιδιοκτήτη. Επαιζε Pacman σε μια ασπρόμαυρη TV με ένα joystick που έφερνε προς Quickshot. Με άφησε, αλλά δυστυχώς μονο για 10 λεπτά. Η πιο πάνω φωτό είναι ό,τι πιο κοντινό προς αυτή μου την ανάμνηση....
 
Λοιπόν η συγκεκριμένη δεν είναι βέβαια παιδική, αλλά θέλησα να την ποστάρω διότι είναι ένας θησαυρός retro στοιχείων:

picture.php


Sorry για το editing αλλά είμαι με το εσώρουχο. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Ρετρό εκτύπωση ημερομηνίας στην φωτογραφία

2. Ρετρό τηλέφωνο

3. Ρετρό εκτυπωτής STAR LC-10

4. Ρετρό joystick... δεν θυμάμαι το όνομά του

5. Ρετρό joystick Djoy

6. Ρετρό οθόνη Commodore 1081

7. Ρετρό αφίσα-ημερολόγιο

8. Ρετρό κοιλιακοί-πέτρα alkis21 (πλέον εξαφανισμένοι)

9. Ρετρό joystick Tomahawk

10. Ρετρό τετράδιο

11. Ρετρό δισκετοθήκη

12. Ρετρό φωτογραφικά άλμπουμ

13. Ρετρό τυροπιτάκια μαμάς στο πάρτι

14. All-time classic Amiga
 
XAXAXAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! Φοβερό ποστ!!!! Οι κοιλιακοί σου εκεί είναι, απλώς πρέπει να τους σμιλεύσεις... :D :p
 
η κιτρινιλα στη μεση της φωτο ειναι ρετροπορτοκαλαδα στην φωτογραφια;
 
Ξέχασες και τη ρετρό εγκυκλοπαίδεια στη βιβλιοθήκη... :p
 
Σωστή! Δεν θυμάμαι ποια είναι όμως...
 
alkis21 είπε:
Σωστή! Δεν θυμάμαι ποια είναι όμως...
Χμμμ... :wait2: να υποθέσω πως ήταν απλά διακοσμητική όπως αρκετές στο δικό μου σπίτι... :p
 
Ethaniel είπε:
να'μαι και γω...
egw.jpg


80κατι με πλεκτο της γιαγιας και τα μυαλα στα καγκελα...

Απίστευτα συγκινητική φωτογραφία... Να σε ευχαριστήσω που τη μοιράστηκες...
 
Οντως! Καταπληκτική!!
 
Πάρτε και τις δικές μου (η μητέρα μου έκανε ξεκαθάρισμα ώς φαίνεται...).



Εδώ βλέπουμε ντυσιματάκι το οποίο έμεινε στη μόδα αρκετά (βλέπετε και 3η φωτό). Μαλλί ατημέλητο και βλέμμα στο μέλλον.



Πάρτι γενεθλίων, πρέπει να είμαι 6-7 εδώ πέρα, τουτέστιν '82-83. Παρατηρούμε την αγνή χαρά του φίλου μου στα δεξιά μου και τον πρώτο έρωτά μου στα αριστερά μου. Κρίμα που δεν είναι πιο ανοιχτό το πλάνο να έβλεπα περισσότερους φίλους... Ενθύμιση: σε άλλα γενέθλια η μητέρα μου είχε την έμπνευση να καλύψει την τούρτα (πάντα σπιτική) με τρίμμα κουβερτούρας. Μπορείτε να φανταστείτε τί έγινε όταν έσβησα τα κεράκια...



Αχχχ αυτή η φορμίτσα (η μόδα που λέγαμε πριν), την είχα λειώσει... Παρατηρούμε και καρώ πουκαμισάκι.

Σνιφ...
 
Υπενθύμιση: Το imageshack θα διαγράψει τις φωτογραφίες μετά από κάποιο διάστημα :p
 
To ξέρω, αλλά δεν μπορώ τη διαδικασία εδώ...
 
Πρέπει να ήμουν γύρω στα 14 στο Μadamme Teusad, Λονδίνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ethaniel είπε:
να'μαι και γω...
egw.jpg


80κατι με πλεκτο της γιαγιας και τα μυαλα στα καγκελα...
Χαχαχ!! έχω κι εγώ φωτογραφία-σε πιο μεγάλη ηλικία- να "χορεύω" με το σκυλάκι μου! Τι γλύκα!!
 
Πίσω
Μπλουζα