Παιχνίδια Αντίκες

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
94
Με τον όρο "αντίκες" θα ήθελα να αναφερθώ σε παιχνίδια παλιότερων εποχών, μεταξύ 1900 και 1960 κυρίως.

Δεν έχω πολλά, αλλά νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον να τα δούμε μαζί :)

Αυτά τα διδυμάκια είναι δύο γερμανικά κουκλάκια από το 1950. Από μαλακό πλαστικό.

picture.php
 
Μπράβο και το σκεφτόμουν !!! :clap:

Εδω μπορώ να βοηθήσω αρκετά με φωτογραφικό υλικό από αυτοκίνητα κουκλάκι γενικά παιχνίδια του 50 60 70;)
 
Πολύ χαίρομαι ελ γκρέκο, γιατί το σκεφτόμουν καιρό και αναρωτιόμουν αν θα υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους! Ανυπομονώ να δω τις αντίκες σου! :)
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη mytinyworld μπράβο για το θρεντ που άνοιξες!

Πολύ μπουλουκάκια τα διδυμάκια! Αυτά τα παιχνίδια μεταξύ 1900 και 1960 ήταν υπέροχα και μοναδικά. Για μένα είναι έργα τέχνης!
 
Περιττο να πω οτι σας παρακολουθω με αγωνια!!! :)
 
Το θέμα αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον !

Δεν ξέρω αν επιθυμεί η νηματοθέτις να επικεντρωθούμε στα παιχνίδια-αντίκες που έχει ο καθένας στην κατοχή του΄αν ναι, τα βιντεάκια που εντόπισα είναι άτοπα.

Εφόσον όμως μας ενδιαφέρει να δούμε σφαιρικά μια όσο γίνεται μεγαλύτερη γκάμα ρετρό παιχνιδιών, που βρίσκεται πλέον μόνο σε σπάνιες προσωπικές συλλογές κάποιων μερακλήδων Ελλήνων, τότε έχουν θέση και βαρύτητα σ' αυτό το ωραίο thread..



 
Παιχνίδια Αντίκες

saboter σε υπερευχαριστώ για τα υπέροχα βιντεάκια που έβαλες και είδαμε! Υπέροχα παιχνίδια που αλλιώς,πέρα από τις κούκλες που λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος έχω δει, δεν θα βλέπαμε ποτέ! Σε ευχαριστώ από καρδιάς! :D
 
Εννοείται saboter μου πως σε αυτό το θρεντ θέλουμε να δούμε ο,τι περισσότερο γίνεται για το παιχνίδι-αντίκα! Εξ άλλου αυτά που έχουμε, όσα και να είναι, δεν είναι τίποτα γι'αυτό το τεράστιο κεφάλαιο! Σ'ευχαριστούμε για τα πολύ ωραία βιντεάκια που επέλεξες!

Οταν στις αρχές του 2007 άρχισα να ασχολούμαι με το κεφάλαιο "παιχνίδι" , κάτι τέτοιο σαν αυτό που μας έδειξες ήταν το όνειρό μου saboter και όλοι οι άλλοι αγαπημένοι μου φίλοι. Δυστυχώς όμως, αυτά τα σπάνια παιχνίδια σαν αυτά των βίντεο (ιδίως οι bisque κούκλες), κοστίζουν στην καλύτερη περίπτωση από κάποιες εκατοντάδες μέχρι κάποιες χιλιάδες ευρώ. Οπότε καταλαβαίνετε, και μια συλλογή από σίντυ χάσμπρο, δεν είναι κακή! :p

Παιδιά, δείξτε μας ο,τι περισσότερο μπορείτε από παιχνίδι αντίκα, νομίζω ότι όλοι έχετε καταλάβει τι σημαίνει "παιχνίδι" για την παρέα μας και πόσο το αγαπαμε!

Ελ γκρέκο, έχω ξεροσταλιάσει να περιμένω! :D
 
Θα προσπαθήσω να τραβήξω και άλλες φωτογραφίες από πολλά ακόμα παιχνίδια προς το παρών πάρτε μια γεύση από μερικά!! ;)

 


picture.php



Walking Tiny Spaniel (Hong Kong) 1970

 


picture.php



Vinyl
Soldier 1950

picture.php


Shuco From Germany 1940

 

 


picture.php



Topo Gigio Original 1960

 

 


picture.php



Leaping Jet Boing 747 (Hong Kong) 1970

 

 


picture.php



Vinyl Doll 1960


 

 


picture.php



Germany Doll EDI 1950

 

 


picture.php



Fireman 1950

picture.php


Highway Patrol Helicopter (Japan) 1970

 

 


picture.php



Jeep Maluco Estrela Brazil 1970

picture.php


Bulldozer 1970

 

 

 


picture.php



Plastic Bear 1960 (Hong Kong)

 

 

 


picture.php



PIPI Dog by Estrela Brazil 1968

 

 

 

 


picture.php



Trein (Hong Kong) 1970

 

 

 


picture.php



Pee Wees Nurse Doll (Hong Kong) 1965

 

 

 


picture.php



Pee Wees Doll (Hong Kong) 1965

 

 

 


picture.php



Pee Wees Doll (Hong Kong) 1965

picture.php


Pee Wees Dolls (Hong Kong) 1965

 

 

 


picture.php



Pee Wees SANTA Doll Extremely Rare (Hong Kong 1965)

picture.php


 


Pee Wees Dolls (Hong Kong) 1965


picture.php



Pee Wees Doll (Hong Kong) 1965


picture.php


Train (Hong Kong) 1970

picture.php


Kewpie Doll (Hong Kong) 1960

picture.php


Hong Kong Dolls 1970

picture.php



German Doll 1960


picture.php


Liddle Kiddle Dolls 1960

 


picture.php



Liddle Kiddle Dolls 1960

picture.php


Liddle Kiddle Dolls 1960

picture.php


Liddle Kiddle Dolls 1960

 

 


picture.php



Liddle Kiddle Dolls 1960

 

 


picture.php



Liddle Kiddle Dolls 1960

 

 


picture.php



Rubber Clown Doll Made in Japan 1971

 

 


picture.php



Rubber Doll Hong Kong 1960

 

 


picture.php



Rubber Doll Hong Kong 1960

 

 


picture.php



Rubber Doll Hong Kong 1960

 

 


picture.php



Rubber Doll Hong Kong 1960

 

 

 


picture.php



Rubber Doll Hong Kong 1960

 

 


picture.php



Louise Louise (Hong Kong) 1970

 

 


picture.php



Pee Wees Dolls (Hong Kong) 1965

 

 

 


;) ;) ;)


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


picture.php


Δυστυχώς δεν είναι σε καλή κατάσταση
 
Απίστευτα Ελ Γκρέκο! :eek: :D Πανέμορφα είναι όλα! Σ'ευχαριστώ πολύ που μας έγραψες και από κάτω τι είναι και από πότε το καθένα. :D Πο πο και είπες ότι αυτό είναι ένα δείγμα μόνο! :D Αγωνιώ για τη συνέχεια. Μπράβο, καταπληκτικά! :clap: :clap: :clap:

Κάμπια, μπορείς να μας πεις τι είναι, από που και από πότε αυτό το τανκ? Ευχαριστώ!
 
mytinyworld είναι ελληνικής κατασκευής (στο κάτω μέρος του είναι τυπωμένο το made in Greece) δεκαετίας 70. Περισσότερες πληροφορίες λυπάμαι αλλά δεν έχω :(
 
Παιχνίδια Αντίκες

El_Greco_Fanatic,Kambia υπέροχα και δεν πειράζει που δεν είναι σε άριστη κατάσταση!Κουβαλάνε πολλά χρόνια στην πλάτη τους!Εδώ η bibi-bo με τριάντα χρόνια στην πλάτη έχει τόσες φθορές,όχι αυτά που έχουν τα διπλάσια το λιγότερο χρόνια πάνω τους! Σας ευχαριστώ από καρδιάς!!! :D
 
Ευχαριστώ Κάμπια!

Και μετά τον χείμαρο φωτογραφιών των υπέροχων και σπάνιων παιχνιδιών του ελ γκρέκο, συνεχίζω με τρεις κουκλίτσες που κάνουν όμως για πολλές και είναι από τα πιο αγαπημένα μου πράγματα! Είναι τα καμάρια μου, τρεις wooden peg dolls Grodner Tal, από τη Γερμανία των αρχών του περασμένου αιώνα.

Πληροφοριακά, όσοι ενδιαφέρεστε για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ:

http://www.lotzdollpages.com/lalps.html

picture.php
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σπανιότατες και μοναδικές!Να τις χαίρεσαι!
 
Εδώ χρειάζομαι τη ρετροβοήθεια όλων των ρετρομανιακών φίλων. Είναι παιχνίδι, είναι ξύλινο, είναι αρκετά παλιό, αλλά... τι είναι????

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια να μάθω κάτι για αυτό το μικρό παιχνίδι! :please:

picture.php
 
Τι λετε ρε παιδια.... :eek: o_Oo_Oo_Oo_O

Εχω παθει μιλαμε....

Kambia, MytinyWorld και φυσικα El_greco_fanatic τι να πω! :)

Λες και ειμαι σε ενα μουσειο του παιχνιδιου, αληθινο ομως!

Πανεμορφα παιχνιδια!
 
Τέλεια συλλογή μπράβο....

Ευτυχώς που υπάρχουν τελικά οι συλλέκτες...

Και πάλι συγχαρητήρια και μπράβο μέσα από την καρδιά μου (όσο και αν ζηλεύω φυσικά).
 
WOW mytinyworld είναι τέλειες η wood dolls;)




Aν δεν με απατά η μνήμη μου σε ένα από τα ποντικοψαξίματα που κάνω στο eBay είχα συναντήσει μια πολύ μικρή ..μικρότερη από το παιδάκι τον playmobil θα το ερευνήσω ..

Τώρα το άλλο δεν ξέρω τι είναι στα υπόψην για ερεύνα :eek:

 


Ευχαριστούμε πολύ ολους για τα καλα σας λόγια
:D

Αν δεν είχαμε αδυναμία σε αυτό το μικρό αλιτήριο εν ονόματι σπιρτούλη :p :p:p


τώρα θα είχαμε πολύ περισσότερα παιχνίδια άλλα και πάλι το παλεύουμε
#)
 
Playmolover, έχεις κι εσύ μια υπέροχη συλλογή από playmobil που μπορεί να μην είναι αντίκες, αλλά είναι μια ιστορία ολόκληρη από μόνα τους! ;)

Αναστασία μου, γι'αυτό αξίζει να τα βλέπουμε εδώ στο ρετρομάνιαξ, που είναι ένα on line μουσείο! Εγώ πραγματικά είμαι καταενθουσιασμένη με τη συλλογή του ελ γκρέκο και περιμένω με ανυπομονησία να δω κι άλλα! :D

ΥΓ: Ελ γκρέκο, είναι μόλις 9 εκατοστά τα μεγαλύτερα. Περίπου σαν ένα playmobil. Περίπου σε αυτό το μέγεθος είναι και το παιχνίδι που ψάχνω να βρω τι είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα