Παιχνίδια Αντίκες

Από την εποχή που τα κουκλόσπιτα δεν ήταν πλαστικά, είναι το κρεβατάκι που σας δείχνω σήμερα. Περίπου από το 1950. Το στρωματάκι μιμείται το αληθινό με τις σούστες και τα κουμπιά! Η κλίμακα είναι 1/16.

picture.php
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχο! Πρέπει να είχε και κουνουπιέρα...

Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας τα υπέροχα παιχνίδια που έχεις!!! :thanx2:
 
Να'σαι καλά ραπουνζέλ μου! Σίγουρα θα είχε πολλά αξεσουάρ, γιατί εκείνη την εποχή και παλιότερα ακόμη, το παιχνίδι ήταν τέχνη. Να δείτε κουκλόσπιτα-έργα τέχνης που σήμερα βρίσκονται μόνο σε μουσεία..
 
Αχ ειναι πολυ ομορφο!!!! Υπεροχο κομματι!!!

Μια μινιατουρα μοναδικη! Να ετσι το φανταζομαι με μεσα μια κουκλα μικροσκοπικη απο σελουλοιντ ή πορσελανινη να κοιμαται!
 
Dollshouse items

Αυτή η συλλογή μεταλλικών μικροαντικειμένων που χρησιμοποιούνταν ως "κουζινικά" για τα κουκλόσπιτα παλαιότερων εποχών (1940-50?) είναι κλίμακας από 1:6 έως 1:24. Εντάσσονται στην κατηγορία των "dollshouse items".

picture.php
 
Dollshouse items and dolls

Για κουκλόσπιτο κλίμακας 1:12 προορίζονταν αυτά τα χειροποίητα επιπλάκια και τα δυο πλαστικά κουκλάκια που κλείνουν τα ματάκια τους όταν ξαπλώνουν. Εχω φτιάξει ένα σκηνικό σχολείου. Απλά να επισημάνω ότι τα αξεσουάρ (βιβλία, μολύβια, ζωγραφιά, κουδούνι και τσάντα) δεν είναι παλιά αλλά σύγχρονα και ότι τα επιπλάκια τα έχω βάψει.

Πρέπει να είναι από το 1940-1950.

picture.php
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη μοναδικά κομμάτια!Υπέροχο όλο το σχολείο που έστησες! Είσαι μοναδική!!! :bow: :thanx2:

Μοναδικά και τα μεταλικά μικροαντικείμενα!!!
 
Εκπληκτικά!!! ΈΠαθα πλάκα με τα μικροαντικείμενα!!! Φοβερή συλλογή!!
 
Ειναι απιθανα!!! Εχεις εναν θησαυρο Mytinyworld! Οι κουκλες ετρωγαν και επιναν σε χρυσα ποτηρια! :) :) :)

Δεν μου λες, Mytinyworld μου, τα μικροαντικειμενα που εχεις προσθεσει, τα φτιαχνεις με το μικροσκοπιο και χρησιμοποιωντας λεπτα τσιμπιδακια, :eek: ή εχεις παρακολουθησει καποιο σεμιναριο σε επαγγελματια κινεζο απο αυτους τους μαστορες που εφτιαχναν κατι μινιατουρες εξαιρετικης δεξιοτεχνιας και αγιας υπομονης ;;;; :cool:
 
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! :flower:

Τα ποτήρια κλπ είναι μεταλλικά γιατί κυρίως απευθύνονται σε κουκλόσπιτα ρυθμού τυδώρ (tudor) του μεσαίωνα δηλαδή, που τότε τα σκεύη ήταν μεταλλικά!

Χαχαχα Αναστασία μου, γαϊδουρινή υπομονή χρειάζεται σίγουρα όποιος ασχολείται με μινιατούρες :eek: . Εγώ ασχολούμαι με την κλίμακα 1:12 που είναι μια υποφερτή κλίμακα, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι μεγεθυντικό φακό σε μικροαντικείμενα μόνο όπως χτένα, πιρούνι, σπιρτόκουτο, μολύβια (μερικά παραδείγματα). Εννοείται όμως ότι το τσιμπιδάκι μοντελισμού είναι ένα εργαλείο απαραίτητο και σε πρώτη διάταξη δίπλα από κάθε κουκλόσπιτο! :cool: Το χειρότερο είναι όταν κουνήσεις το έπιπλο που βρίσκεται τοποθετημένο το κουκλόσπιτο (με δύναμη βέβαια) και πέσουν όλα τα ψιλολόγια που είναι πάνω στα ράφια (ας πούμε της κουζίνας, φανταστείτε: κονσέρβες, ποτήρια, πιάτα, τρόφιμα κάθε είδους κλπ) που μετά για να τα στήσεις ξανά θέλεις καμιά ώρα και γερό στομάχι για να αντέξεις τα νεύρα σου!8)

Πάντως τα αριστουργήματα του κινέζου (ιδίως οι πολιτείες από φελό μέσα σε μικροσκοπικά μπουκαλάκια :eek: o_O) είναι κλάσεις ανώτερα και δυσκολότερα αυτών των κουκλοκατασκευών!
 
Μερικά ακόμη dollshouse items

Τα καρεκλάκια είναι πάρα πολύ μικρά, δεν γνωρίζω ακριβώς την κλίμακα, φανταστείτε ότι έχουν ύψος περίπου 4 εκατοστά. Το μεταλλικό κανατάκι, είναι σε κλίμακα "κουζινικών" για τα παιδάκια. Υπολογίζω ότι είναι από το 1950-1960.

picture.php


picture.php
 
Τα καρεκλακια αυτα θα ηταν πολυ χρησιμα αν μπορουσαν να γινουν μεγαλα, τυπο στην τσεπη του Σπορτ Μπιλυ, και για τις γιαγιαδες στην εκκλησια. :D

Το μεταλλικο κανατακι ειναι φτιαγμενο με πολυ μαεστρια. Ηταν ετσι γυαλισμενο ή τα γυαλιζεις εσυ MytinyWorld μου;

υ.γ. Ειμαι λατρης των κινεζικων αριστουργηματων απο φελο. Βρισκονται ακομα ή ειναι ρετρο;
 
Χα, χα και έρχεται και η Μεγάλη Βδομάδα, τι καλά να βγάζανε από την τσάντα το καρεκλάκι και... τσουπ! :cool:

Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να γυαλίσω κανένα μεταλλικό μικροαντικείμενο Αναστασία μου και τα έχω περίπου δύο χρόνια, που σημαίνει ότι αν χρειάζονταν γυάλισμα θα είχε ήδη φανεί! :)

Εχω δει να πωλούνται στις μέρες μας οι δημιουργίες από φελλό στα πανηγύρια και τις λαϊκές. Την δεκαετία του 1980 αυτές οι φελλοδημιουργίες ήταν πολύ της μόδας και ίσως λίγο πιο μερακλίδικα φτιαγμένες από τις σημερινές. Πωλούνταν σε καταστήματα με είδη δώρων και ήταν σχετικά ακριβά (όπως εξάλλου σχεδόν όλα τα κινέζικα διακοσμητικά των 1980'ς). Ποτέ δεν κατάλαβα πως φτιάχνονται αυτά με το φελλό, ίσως να υπάρχει κανένα βιντεάκι στο youtube??
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld μοναδικά κομμάτια και τα καρεκλάκια και η κανάτα! Σε ευχαριστώ που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :thanx2:
 
Δεν ξερω αν ειναι εδω το καταλληλο θρεντ αλλα σας παρουσιαζω πιστολι της δεκαετιας του ᾽50 αγαπημενο και μοναδικο παιχνιδι του θειου Μιχαλη απο το χωριο. Αν ειμαι στο λαθος θρεντ ας μεταφερθουν οι φωτος!

DSC05973.jpg

DSC05972.jpg

DSC05953.jpg
 
Ενδιαφερον και σε σχετικα καλη κατασταση αν εξαιρεσεις το σκοπευτρο,μπραβο στον θειο σου που το κρατησε!


Αν του το'χαν πεταξει και ηταν σαν και εμας και ηθελε να το αποκτησει θα επρεπε να ακουμπησει 100-150$ αυτην την στιγμη.
:)


Eδω με το σκοπευτρο βαμμενο..





m219.jpg
 
Ευχαριστω παιδια θα το μεταφερω στο θειο και θα χαρει πολύ! Τοτε μας ελεγε πως το καθε παιδακι ειχε μονο ενα παιχνιδι που το προσεχε πως και οταν αγοραστηκε ηταν γιορτη - εκεινος κρατησε το δικο του ολα αυτα τα χρονια σε ολες τις μετακομισεις. Δεν ξεραμε πως ηταν γνωστο και ακριβο. Θα ψαξω και στις αποθηκες της υπολοιπης οικογένειας μηπως βρω κατι.
 
Πίσω
Μπλουζα