Παιχνίδια Αντίκες

Kambia είπε:
picture.php
picture.php


Δυστυχώς δεν είναι σε καλή κατάσταση



Κάμπια είναι πολύ κάλο το τανκ που έχεις ;)




Eν συγκρίσει με τα χρονιά του είναι σε πολύ καλή κατάσταση




αν δεν κανω λάθος ήταν κουρδιστό και είχε και κανόνι μπροστά επίσης το σιδερό που είναι από επάνω χρειάζοταν για να κάνει την τούμπα άλλα δεν είμαι και 100% σίγουρος :eek:

Θα συμφωνήσω και εγώ τα Playmobil από μόνα τους είναι ένας θρύλος και εσύ Playmolover έχεις κανει πολύ καλή δουλεία ;)

εγώ δίστιχος δεν έχω ακόμα ασχοληθεί γιατί χρειάζεται πρώτα να δω τη έχω γιατί δεν τα θυμάμαι όλα και δίστιχος βρίσκονται Ελλάδα επόμενος κάποια στιγμή θα παω να τα πάρω και μετά βλέπουμε:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέποντας ξανά και ξανά τη συλλογή σου ελ γκρέκο, θέλω να σου πω ποια μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση: ο στρατιώτης, το αυτοκινητάκι, το τζιπ, η νοσοκόμα στο φυαλίδιο και το μαυράκι που μπουσουλάει! Τα λάτρεψα μιλάμε! :D
 
mytinyworld είπε:
Βλέποντας ξανά και ξανά τη συλλογή σου ελ γκρέκο, θέλω να σου πω ποια μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση: ο στρατιώτης, το αυτοκινητάκι, το τζιπ, η νοσοκόμα στο φυαλίδιο και το μαυράκι που μπουσουλάει! Τα λάτρεψα μιλάμε! :D
Όλες η κουκλίτσες γενικά είναι από αυτά που μάζευε η γυναίκα μου και εγώ δεν τους πολύ έδινα σημασία :( άλλα τελευταία έχω εκτιμείσαι γενικά το παλιό παιχνίδι και ασχολούμαι ιδιαίτερα


Τρελαίναμε για μεταλλικά μαλλoν σωστότερα είναι τσίγκινα παιχνίδια
#)

 


Ο στρατιώτης είναι αυτός που μου άνοιξε πληγή γενικά με της φιγούρες από βινύλιο, εδώ ακόμα υπάρχουν αρκετές ,,,κάπως τσουχτερές η τιμές άλλα τι να κάνουμε!!!
;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco Fanatic, ξέρεις διαφορά μεταξύ vinyl και celluloid? Νομίζω ότι τα πρώτα πρώτα που έδειξα, τα διδυμάκια, είναι celluloid, αλλά δεν είμαι σίγουρη....
 
picture.php


Τα κουκλάκια αυτά είναι Αυστριακής κατασκευής κάπου το 60 (ίσως και παλιότερα) και φορούσαν τις παραδοσιακές αυστριακές στολές.

(την μπαταρία την έβαλα για να καταλάβετε το μέγεθός τους)

Κάμπια είναι πολύ κάλο το τανκ που έχεις
Eν συγκρίσει με τα χρονιά του είναι σε πολύ καλή κατάσταση

αν δεν κανω λάθος ήταν κουρδιστό και είχε και κανόνι μπροστά επίσης το σιδερό που είναι από επάνω χρειάζοταν για να κάνει την τούμπα άλλα δεν είμαι και 100% σίγουρος
Ακριβώς όπως το περιγράφεις El_Greco_Fanatic :)

Πάντως για τσίγκινα παιχνίδια και γω τρελλαίνομαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφα! Λοιπόν, αυτά πρέπει να είναι celluloid... Εχω μπερδευτεί..

Τσίγκινα παιχνίδια πουλάνε πολλά οι ρωσοπόντιοι στα παζάρια, είναι άραγε παλιά?
 
mytinyworld είπε:
El Greco Fanatic, ξέρεις διαφορά μεταξύ vinyl και celluloid? Νομίζω ότι τα πρώτα πρώτα που έδειξα, τα διδυμάκια, είναι celluloid, αλλά δεν είμαι σίγουρη....



Δεν είμαι σίγουρος άλλα νομίζω ότι σταμάτησαν να κάνουν κούκλες με celluloid πριν το 1940 γιατί ήταν πολύ εύφλεκτο και με το παραμικρό καταστρεφόταν γενικά το παιχνίδι, και το απαγόρεψαν :xm:

mytinyworld είπε:
Πολύ όμορφα! Λοιπόν, αυτά πρέπει να είναι celluloid... Εχω μπερδευτεί..Τσίγκινα παιχνίδια πουλάνε πολλά οι ρωσοπόντιοι στα παζάρια, είναι άραγε παλιά?


Για να είναι καλά πρέπει να γράφουν,Made in Greece , Made Japan Made Hong Kong , και κάποιες ακόμα χώρες όπως Γερμανία Ιταλία κτλ…., ;)

Γιατί τελευταία τα κινεζάκια που έχουν βάλει ακόμα και εδώ την ουρά τους, έριξαν πάλι στην αγορά παιχνίδια που μοιάζουν άλλα δεν είναι παλιά και γράφουν αυτό που εγώ θεωρό κατάρα made in china :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρεπλικα τσιγκινου παιχνιδιου

El_Greco_Fanatic είπε:

Αν δεν είχαμε αδυναμία σε αυτό το μικρό αλιτήριο εν ονόματι σπιρτούλη :p :p:p τώρα θα είχαμε πολύ περισσότερα παιχνίδια άλλα και πάλι το παλεύουμε #)
Ετσι ετρωγε σιγα σιγα και τα λεφτα της μαμας μου ο αλητηριος σπιρτουλης και αντι να μου παρει μια και καλη μια ΒΙΒΙΒΟ μου επαιρνε καθε τρεις και λιγο αυτον τον αλητηριο!!!!

mytinyworld είπε:
Τσίγκινα παιχνίδια πουλάνε πολλά οι ρωσοπόντιοι στα παζάρια, είναι άραγε παλιά?

Mytinyworld μου οπως ειπε και ο El_Greco_Fanatic, αυτα ειναι κινεζικα. Και επειδη εγω με τον κλωνο τον κινεζικο εχω μια σχεση αδυναμιας :p το ειχα αγορασει δωρο στο αμορε. Αυτο το ρομποτακι ειναι μια πολυ καλη αντιγραφη, μια μοντερνα ρεπλικα, εκεινων των πρωτων παιχνιδιων απο τσιγκο. Απο κατω γραφει φυσικα Made In China! :)

Γιατι ο κινεζος οταν αντιγραφει με μερακι αντιγραφει καλα ετσι; ;)

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πο πο!!!! Τώρα που έμαθα τη διαφορά στα τσίγκινα, λέτε να αρχίσω την αναζήτηση του αυθεντικού τσίγκινου παιχνιδιού και να γεμίσω και από αυτά??? :xm: Γιατί πραγματικά είναι πολύ όμορφα και αυτά που μας έδειξε ο ελ γκρέκο και η σαμποτέρ στο δεύτερο βίντεο... :)

Αναστασία, πάνω απ'όλα επιτελείς κοινωνικό έργο αγοράζοντας από τον μερακλή κινέζο, του δίνεις κίνητρο να γίνει καλύτερος! ;) Κι αυτός για ένα κομάτι ψωμί δουλεύει.. :( Κυριολεκτικά όμως!
 
Καλα εγω αλλα παρατηρησα εδω και θελω διευκρινησεις...!!!!

Στην φωτογραφια σου Αναστασια μου, τι ομορφο Πονυ ειναι αυτο??? Μας το εχεις ξαναδειξει??

Και ποια ειναι αυτη η κουκλα στην ξυλινη βαση με τα ροζ παπουτσακια..!!!!!

Να'ναι Μπαρμπι, να'ναι ΒΙΒΙ ΒΟ???

Επισης εχεις πολυ ωραιο pink ποντικι και πολυ πρωτοτυπο lion υποστρωμα για το ποντικι..!!! :)

Eγω παλι απο τις φωτογραφιες μου φαινεται παντα οτι εχω πολυ ωραιο πρασινο παπλωμα και πολυ ωραια χαλια..!!!! χιχιχιχιχιχιχιχιχι :D :D:D:D:D:D
 
Μακισιμο μου εισαι φοβερος! Φαινεται το αγορι που δεν παρακολουθει τις κυκλοφοριες της Ματελ!!!

Τετοιο παπουτσι μονο μια Μπαρμπι Φασιονιστα!!! Η ΒΙΒΙΒΟ εχει ποδαρα, που να της μπει το τακουνακι!!! :D H Μπαρμπι Φασιονιστα βγηκε ομως τωρα τα Χριστουγεννα οποτε θα ημουν off topic αν την εβαζα στο ρετρομανιαξ!!! :D Αν ειναι θα την ανακατεψω στον φοντο με καμια του 80 να την βαλω να την δειτε!

Οσο για το Πονυ, το πηρα το Σαββατο μαζι με το αδερφακι του, το οποιο θα εμφανιστει στο φορουμ μολις πιασει Κρητη μερια. Ειναι G3!

Το ροζ ποντικι ειναι μια αποδειξη οτι ειμαι κοριτσι, 1,56 υψος, και φοραω small. :p

Τον ποναω τον μερακλη τον κινεζο, γιατι ειναι ξενος σε ξενη χωρα MytinyWorld μου! Δεν ειναι ολοι οι κινεζοι ιδιοι, εμας μας μοιαζουν! :D

Να δεις τι ρεπλικα εχει κανει ο κινεζος σε αυτα τα τσιγκινα!
 
Μπράβο makisimos! Παρατήρησες ακριβώς αυτά που πρέπει στο σωστό θρεντ! :D

Ευτυχώς που δεν πήγες και στο μουσείο στου Ζωγράφου που ήταν κλειστό, γιατί θα ζήταγες πόνυ και bibi bo και θα γέλαγε και ο φύλακας που είχε πάει για καφέ! :p :D
 
Παιχνίδια Αντίκες

Πολυαγαπημένη mytinyworld λες να πας στα τσίγκινα παιχνιδάκια; Τουλάχιστον αυτά δεν θα κολλάνε σαν τη bibi-bo και θα διατηρούνται καλύτερα!

Είναι υπέροχα όλα που έχετε βάλει!

Λατρεμένη το δικό σου θα είναι το τελευταίο πόνυ πάνω στην τηλεόραση.Εκεί μένουν. Πολλές φορές αντι να δω το έργο στην τηλεόραση χαζεύω τα πόνυ... ;)

Καλά κάνεις με τους Κινέζους. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο στη ζωή...

Υ.Γ. Kambia πολύ γλυκούλια τα μικροσκοπικά κουκλάκια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία ο κινέζος είναι μια χαρά άνθρωπος ;) , έχουμε με μια οικογένεια φιλία, η γονής και 2 κοριτσάκια που είναι πανέμορφα :) ..άλλα όπως λέω και σε αυτόν αν ποτέ μου κοπιάρεις τον σπιρτούλη και τον ξαναεμφάνισες ..θα σε απελάσω :p …και σαν να του είπα κάντο ήρθε μια μέρα όλο χαρά και μου λέει για κοίταξε εδω τι λέει (FABRIQUE EN CHINE) άλλα τα μικρά ήταν γλυκύτατα οπότε έκανα τουμπέκι και πήρα μερικά ..στο ανάλογο thread θα λανσάρουν τα κινέζοσπιρτούληα ;) ;)
 
Παιχνίδια Αντίκες

El_Greco_Fanatic δε δείχνεις του κινέζου και μια φωτογραφία της bibi-bo να την κοπιάρει;
 
Αναστασια είπε:
MytinyWorld μου εδω μπορεις να δεις καποιες παλιες κουκλες απο celluloid!http://www.poupees-dolls.com/gal-celluloid/gal-cellulo01.htm

291.jpg


229.htm



Άρα δεν ισχύει αυτό που είχα διάβαση για το celluloid:(




γιατί βλέπω και κούκλες το 1950 επομένως συνέχιζαν να φτιάχνουν από αυτό το υλικό και μετά το 1940o_Oo_O

Καλά τώρα που το καλοσκέφτηκα σε 30 χρονιά από τώρα και ο κινέζος θα χει συλλεκτική αξία ..και τα παιχνίδια τότε κινέζικα ήταν άπλα ελεγαν Hong Kong και σήμερα είναι πανάκριβα :( .επόμενος κάλο είναι να μαζέψουμε κάποια (μιλώ πάντα για τα τσίγκινα οκ!) στα σίγουρα μου έκανε μεγάλη εντύπωση το robot you Αναστασία ..είναι πρώτο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πραγματικα πολυ αστειο γιατι το κουρδιζεις και αυτο προχωραει σηκωνοντας ενα ενα τα ποδια του!!! Και κανει και εκεινον τον χαρακτηριστικο ηχο του κουρδιστου! Σας λεω κινεζικο αριστουργημα! Το ειχα δει και σε παπακι, σε ποντικι, σε ανθρωπακι μεσα σε αυτοκινητο, σε μεγαλο ρομποτ...και τι δεν εχουν φτιαξει μιλαμε με αυτα τα τσιγκινα!!!

Και εχουν ολα αυτον τον αερα του βινταζ μιας και αντιγραφουν τα πραγματικα. Αλλα αρκετα σας επρηξα με το κινεζικο.

Αφηνω τα παιδια να ποσταρουν οριτζιναλ παιχνιδια αντικες. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Μπράβο makisimos! Παρατήρησες ακριβώς αυτά που πρέπει στο σωστό θρεντ! :D Ευτυχώς που δεν πήγες και στο μουσείο στου Ζωγράφου που ήταν κλειστό, γιατί θα ζήταγες πόνυ και bibi bo και θα γέλαγε και ο φύλακας που είχε πάει για καφέ! :p :D
Eμ τι να κανω, αφου δεν εχω παλια παιχνιδια να ποσταρω για το θρεντ, ειπα να σχολιασω κατι ροζ παπουτσια που ειδα και μου κινησαν την περιεργεια..!!!!!!

Ε και πως να μην σχολιασω το ολο σκηνικο στο γραφειο της Αναστασιας..!!! :D :D:D

Αυτο το ρομποτακι οντως μου θυμιζει κατι πολυ vintage, πρεπει καπου να το χει παρει το ματι μου..!!!

Αυτη η κουκλα που ειδα πιο πανω που ποσταρε η Αναστασια απο ενα παραξενο υλικο, γιατι μου φερνει σε σαπουνια με σχημα τετοιου παιδιου που χρησιμοποιουν στις εκκλησιες???

Σαν να μου ηρθε φλασια στην κολυμπηθρα να με πλενουν με τετοιο σαπουνι..!!

Παιζει κατι τετοιο να το θυμαμαι 1,5 ετων που βαφτιστηκα??

Πω πω, σαν να το εχω ζησει τωρα αυτο ..!!
 
Δεν ξέρω αν έφαγες φλασια και τα θυμήθηκες #)

άλλα στα σίγουρα υπήρχαν εγώ τα θυμάμαι ;) ,


όντως τα χρησιμοποιούσαν στην εκκλησία άλλα τα θυμάμαι πολλά μα πολλά χρόνια πριν
:p
 
Πίσω
Μπλουζα