Παιχνίδια σε σακουλάκια

Ναιαιαιαιαιαιαι!!!!!!! :D :D:D

Τα Τοσοδουλια!!!!! Τι μου θυμησες τωρα El_Greco_Fanatic!!!!!! :D :D:D

Μια σταλιτσα ητανε!!! Θυμαμαι ηταν τοσο μικρα που ολο τα εχανα!!! Και τοσο ευαισθητα που ολο χανανε κανα ρουχαλακι, κανα σκουφακι...

πολυ χαιρομαι που τα ξαναειδα!!! :)
 
Αναστασια είπε:
Ναιαιαιαιαιαιαι!!!!!!! :D :D:DΤα Τοσοδουλια!!!!! Τι μου θυμησες τωρα El_Greco_Fanatic!!!!!! :D :D:D

Μια σταλιτσα ητανε!!! Θυμαμαι ηταν τοσο μικρα που ολο τα εχανα!!! Και τοσο ευαισθητα που ολο χανανε κανα ρουχαλακι, κανα σκουφακι...

πολυ χαιρομαι που τα ξαναειδα!!! :)

Και εγώ τα θυμάμαι αχνά,,, η ξαδέρφη μου είχε πάρα πολλά από αυτά ;)
 
Gemelini !! χαχαχα ! Καλά Makisimos μέστειλες κανονικά ! Έχω νακούσω την λέξη ΣΙΓΟΥΡΑ από τότε που κυκλοφορούσαν !!!

Πάρτε και την δική μου μπουγελόφατσα που διεσώθει.. :)

fetch


Επίσης βρήκα και ένα MA-KI 6 με το σακουλάκι του αλλά δεν το φωτογράφισα ακόμη :)

Τέλος βρήκά αυτά και δεν θυμάμαι αν ήταν από σακουλάκια ή όχι και επίσης πως τα έλεγαν...το θέμα είναι οτι τα ξέθαψα ύστερα από 20 χρόνια (είμαι σίγουρος ότι τα παιρνα κάπου κοντα στο 89-91) και τα θυμήθηκα ! Επίσης θυμήθηκα οτι είχα κι'άλλα και τα μάζευα και ήταν και από τα αγαπημένα μου !!! Α ρε ρετρομάνιαξ τι μας χεις κάνει... :D

Παιδιά όποιος θυμάται κάτι για τα παρακάτω ας το ξεράσει (με το συμπάθειο.. :p )

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To αεροπλάνο και το ελικόπτερο δεν ήταν σε κάποιο κυπελλάκι παγωτό; Τουλάχιστο αυτό μου λέει η μνήμη μου.
 
telonio είπε:
To αεροπλάνο και το ελικόπτερο δεν ήταν σε κάποιο κυπελλάκι παγωτό; Τουλάχιστο αυτό μου λέει η μνήμη μου.
Πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου !!

Έχω την εντύπωση οτι ήταν σε σακουλάκι...αλλά πάλι μπορεί να κάνω και λάθος :) Πάντως τα θυμάσαι καθόλου?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To αεροπλάνο το είχα, σίγουρα το θυμάμαι. Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που ήταν. Όμως κάτι μου λέει πως το είχα βρει στο κάτω μέρος ενός παγωτού κυπελλάκι - κάτι σαν το lucky cup αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό. :xm:
 
ναι σε κυπελακι τα δινανε αυτα.τα ψαχνω απεγνωσμενα.ρε παιδια αν εχει κανεις καποιο απο αυτα και γενικα οτι δινονταν σε σακουλακια κυπελλακια και δεν το θελει ας μου στειλει ενα μυνηματακι!!!επισης ξερει κανεις κατι χνουδωτα με αυτοκολλητα πατουσακια που τα δινανε σε κρουασαν σε διχτακι δωρο?ξερει κανεις πως τα λεγανε η εχει καμια φωτο τους?
 
Οπότε ήταν από παγωτά ! Πάντως μου άρεσαν πάρα πολύ και θα ήθελα να δω και την υπόλοιπη συλλογή από δαύτα :)

Αυτά με αυτοκολλητα πατουσακια από κρουασάν δεν τα θυμάμαι...κυρίως αν δεν δω καμιά φωτο...
 
αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν χνουδωτα και ειχανε διαφορες ονομασιες ο σκοτσεζος πχ. ειχε και καπελακι !!!
 
Παιδια μιλαμε εχω ξεραθει στα γελια με αυτα που γραφετε!!!!!

Οταν ειδα δε, και την γουρουνοφατσα... εεε την μπουγελοφατσα του Πορκυ.....:biglaugh:
 
makisimos είπε:
Και ποιος δεν έχει μπει στο πειρασμό όταν ήταν παιδί να αγοράζει τα παιχνιδάκια που βγαίναν σε σακουλάκια από τα ψιλικατζιδικα της γειτονιάς..!!!!Ήταν προσιτά στην τιμή, ήταν συνήθως πολύ κοντά σου το ψιλικατζίδικο ή το περίπτερο και είχε το στοιχείο της έκπληξης αφού δεν ήξερες τι είχε μέσα το σακουλάκι..!!!

Για θυμηθείτε μερικά από αυτά που βρήκα πρόσφατα σε ένα κσεχασμένο παιχνιδοπωλείο..!!!!!

ΕΥΧΟΥΛΗΔΕΣ..!!!

picture.php


picture.php


ΜΩΡΑΚΙΑ GEMELLINI από el greco..!!!!

picture.php


picture.php


picture.php


ΜΠΟΥΓΕΛΟΦΑΤΣΕΣ σε σακουλάκι και σε διάφανα σακουλάκια..!!!

picture.php


picture.php


SKATE BOARD MANIA

picture.php


MA-KI

picture.php
wraiow re file me ta SKATE BOARD MANIA akoma ta exw k egw kapia apo afta.... mipws thimase se pia crouasan itan...???k an paizei na ta xanavroume??
 
Tα μικρα μωρακια Gemellini απο την El Greco, στην συσκευασια τους...

Το σακουλακι περιεχει 2 μωρακια...

Μαλλον εχουν Ιταλικη ''καταγωγη'' διοτι τα δικαιωματα ανηκουν σε Ιταλικη Εταιρια με copyright 1990...

DSC01202.jpg
 
Τα θυμάται κανείς;

Ήταν σε σακουλάκια και μπορούσες να τους αλλάξεις χέρια πόδια καπέλα κάποια είχαν και βεντούζα από πίσω και το σπάνιο νομίζω ήταν ένα που φωσφόριζε. Φωτογραφία0284.jpg

Φωτογραφία0283.jpg
 
Τελεια ειναι εσυ που εμενες αθηνα η επαρχια?Οπως και να το κανουμε ειναι πολυ σπανια μπραβο σου.
 
Αθήνα. Τα είχε και η ξαδέλφη μου και από εκεί τα ζήλεψα. Στη γειτονιά μου δεν υπήρχαν και όποτε πηγαίναμε επίσκεψη στις ξαδέλφες μου κάναμε πρώτα μια επίσκεψη από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς τους... :D
 
Καλησπέρα Spylla και καλώς ήρθες στην ρετροπαρέα μας.....

Τα συγκεκριμενα παιχνιδια πιθανολογώ ότι είναι ααυτα στην παρακάτω φωτογραφία..!!

attachment.php


Αυτά και πολλά άλλα τετοια παιχνιδια εμπεριέχονται στο θρεντ : "Παιχνιδια σε σακουλάκια" που θα το βρεις εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11768-%D0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1-%F3%E5-%F3%E1%EA%EF%F5%EB%DC%EA%E9%E1 ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο!!!! Αυτά είναι!!!! Ευχαριστώ!!!!!

Επίσης, είναι εύκολο να μου πει κάποιος τη διαφορά ανάμεσα στα τζεμελίνι και τα άλλα τα μωράκια που ήταν πιο πριν από αυτά. Ήταν λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος και χρωματιστά. Την ονομασία του πρώτου ψάχνω, το δεύτερο είναι σίγουρα τζεμελίνι (στο σακουλάκι των οποίων - αν θυμάμαι καλά-περιείχε δύο). Φωτογραφία0291.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοι είναι οι δικοι μου ευχούληδες

attachment.php


Και μήπως θυμαται κανεις αυτα τα αρκουδάκια??

attachment.php
 
Spylla και Monsieur1, καλώς ήρθατε στην παρέα μας! Monsieur1, πολύ όμορφες φωτογραφίες, σ'ευχαριστούμε!
 
Πίσω
Μπλουζα