Παιχνίδια 80's

Mariadelmar είπε:
Επίσης είχα την ντουλαπίτσα που έχει βάλει κάποιος σε μία φωτογραφία. Με αυτή τη ντουλάπα έχω γυρίσει όλα τα σπίτια και όλα τα πεζοδρόμια της γειτονιάς.
mariadelmar, εγω ποσταρα την ντουλαπα :)

Οταν πηγαιναμε διακοπες το καλοκαιρι με την αδερφη μου παντα παιρναμε μαζι μας τις ντουλαπες μας, και τις bibibo φυσικα...αμοιροι γονεις, τι εχουν τραβηξει... γενικα στις διακοπες κουβαλουσαμε πολλα απο τα παιχνιδια μας!!! Και ξαναναφωνω: ΑΜΟΙΡΟΙ γονεις !!!!!!!!!
 
ενα ηταν το παιχνιδι..αεροπλανακια απο αφρολεξ με προπελιτσα,150δρχ!και φυσικα φυσοκαλαμα..........ε? :)
 
theoritikos είπε:
Τα ελληνικής κατασκευής lego τα θυμάστε?Δεν θυμάμαι ποια εταιρία τα έφτιαχνε. Έχω ένα κουτί στο σπίτι μου στα Τρίκαλα γεμάτο από δαύτα.
Ήταν τα ΤΟΥΡΜΠΙΝΙΑ ! ! ! Όλα τα λεφτά!!! πιο μαλακά και χοντροκομένα σε κιρτινο κόκκινο και μπλέ...
 
candy είπε:
Μου-σου-του: Νομίζω ότι είχε βγει κάτι ανάλογο σε πορτοφόλι;Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι είχαμε...:whothehell:
τα Μου-Σου-Του σου λένε

αυτά που θες να πεις

τα Μου-Σου-Του σου λένε

λογάκια της στιγμής :acoustic:
 
Πράγματι πολύ νοσταλγικά όλα τους! Είχα και Παταπούφα και Αγκαλίτσα (σε ροζ σαν όλες εδώ :D ) και Μοντσιτσί και πολλά άλλα που είδα! Ήρθα να προσθέσω και 2 φώτο από πραγματάκια που δεν είδα!

Το ένα είναι Σπιρτούλια! Τα 2 ακριανά είναι Σπιρτούλια, τα άλλα 3 δεν ξέρω αν έχουν συγκεκριμένο όνομα αλλά τα φατσάκια και των 5 είναι ίδια!

IMG_6476-1.jpg

Και το άλλο είναι μια Happy Happy Sister. Eίχαν βγει για πολύ λίγο καιρό απ'την El Greco και υποτίθεται ήταν χαρωπές baby-sitters!

IMG_6472-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιπποποταμάκια! Που το θυμηθήκατε αυτό; Kάποτε το είχα. Πίεζες προς τα κάτω τον μαύρο μοχλό και ο ιπποπόταμος πέταγε απότομα μπροστά το κεφάλι του ανοιγοκλείνωντας το στόμα του. Όποιος καταβρόχδιζε τις περισσότερες μπάλες ήταν νικητής. Είχε τέσσερις ιπποπόταμους για τέσσερις παίχτες. Θυμάμαι και ελάχιστα την τηλεοπτική διαφήμιση.
 
Κάπου το έχουμε ξαναπεί. Πεινασμένοι ιπποπόταμοι λεγόταν το παιχνίδι.

Το πρώτο μου μεγάλο (επιτραπέζιο) παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι επαιζα "Μυστηρια στο Πεκινο" (το παλιο και οχι την καινουρια εκδοση), HOTEL (προσπαθουσα να φτιαξω κατι παρομοιο επιτραπεζιο απο χαρτι γιατι δεν ειχα λεφτα να το αγορασω....), stratego (με τα πιονια που ειχαν την μορφη μικρου πυργου και επεφταν με το παραμικρο κατω...). ΑEROMonopoly που ηταν και η μεγαλη μου αγαπη, 1000km (το θυμαστε; Ενα φοβερο παιχνιδακι με καρτες...), uno, καθως και παρα παρα πολλα αλλα....... Καπου πρεπει να εχω καποια. Η AEROMonopoly δεν εχει πεταχτει σιγουρα.............. Δεν ξερω αν την εχω δωσει καπου βεβαια......
 
Το Ηοtel το εχω! Θα ποσταρω φωτογραφια :)

Memory παιζατε? Αυτο με τα μικρα χαρτακια που προσπαθουσες να βρεις 2 ιδια?

Μιξ-Μαξ: Με τα αστεια ανθρωπακια που ηταν χωρισμενα σε 4 μερη, και προσπαθουσες να τα συναρμολογησεις.

Τα κοριτσια παιζαμε και "κουζινικα"!!! Κοριτσια του φορουμ, ειχατε τετοια? Η αδερφη μου ακομα μου "το κραταει" που χαρισα τα κουζινικα μου σε ενα αλλο κοριτσακι- οταν πια ειχα πατησει τα 25 :supergrin: Ε, σκεφτηκα οτι αφου δεν θα τα ξαναπαιζαμε εμεις, θα μπορουσε να τα χαρει και καποιο αλλο παιδι :laugh:
 
Αυτό το είχε κανείς;

psiu7.jpg

Είναι το γνωστό «Σόλο» στην ίδια συσκευασία με την «Πολιορκία». Τα δύο παιχνίδια μοιράζονταν ένα ταμπλό με δύο όψεις.

Η «Πολιορκία» ήταν για δύο παίχτες. Τα 24 πιόνια των Πολιορκητών έπρεπε να καταλάβουν τις θέσεις των 2 πιονιών των Υπερασπιστών. Τα πιόνια των τελευταίων μπορούσαν να κινηθούν προς όλες τις κατευθύνσεις σε αντίθεση με αυτά των αντιπάλων που μπορούσαν να πάνε μόνο οριζόντια και κάθετα. Επίσης είχαν την ικανότητα να «τρώνε» ένα ή περισσότερα εχθρικά πιόνια «πηδώντας» από πάνω τους προς μία κενή θέση όπως γίνεται στην «Ντάμα». Φανταστικό παιχνίδι.

loner είπε:
1000km (το θυμαστε; Ενα φοβερο παιχνιδακι με καρτες...)
Ω ναι το θυμάμαι! «Βλάβη», «Βενζίνη τέλος», μπουζιά, κλειδιά, κοντέρ, στοπ κ.λπ. (Οι μυημένοι καταλαβαίνουν :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
loner είπε:
HOTEL (προσπαθουσα να φτιαξω κατι παρομοιο επιτραπεζιο απο χαρτι γιατι δεν ειχα λεφτα να το αγορασω....)
Δεν το πιστεύω! Το είχε κι εμένα ξάδερφός μου και το έφτιαξα κι εγώ μόνος μου από χαρτί για τον ίδιο λόγο!

Omenforever είπε:
Είναι το γνωστό «Σόλο»
Εγώ είχα το Σόλο σε μια συσκευασία που στο κουτί έγραφε τί είσαι ανάλογα με το πόσα πιόνια σου έμειναν. Πήγαινε δηλαδή από μεγαλοφυΐα μέχρι ηλίθιος. Συνήθως το έφτανα στα 4 πιόνια ("έξυπνος"), αλλά πολύ συχνά έπεφτα και παρακάτω (ηλίθιος και δε συμμαζεύεται) :animrolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Giama, μιλάς γι' αυτό:

solo2xz9.jpg

που έχει ήδη αναφερθεί εδώ. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο, έχει τις ίδιες εικόνες, αλλά θυμόμουν λίγο διαφορετικό το layout του κουτιού. Πω πω, με έψησες βραδιάτικο να ψάξω να το βρω...
 
Juanita είπε:
Hippy hippy hippo
Ιπποποταμάκια:chicken:
μου τα πηρε δωρο το κοριτσι μου(ρακοσυλλεκτρια και αυτη:biglaugh:) πριν 5 μερες οταν γιορτασαμε τα τεσσερα χρονια σχεσης, οταν ανοιξα με μανια το κουτι για να το δω (πανε 18 χρονια απο τοτε που ειχα παιξει αυτο το παιχνιδι) ενιωσα ξανα παιδι, εχω παρατησει τα παντα και παιζω ιπποποταμακια:biglaugh::biglaugh::biglaugh: lol lol lol:help: :help: :help:
 
Υπάρχουν και μερικές μαμάδες που δεν πετάνε τίποτα!!!

Η πεθερά μου πριν λίγες μέρες ξέθαψε για τον γιό μου παιχνίδια από αυτά που είχαν διασωθεί από την εποχή που ήταν ο άντρας μου παιδί ( τώρα είναι 31)...

Ενδεικτικά ανφέρω...

Πειρατικό καράβι + πλήρωμα Playmobile

Διαστημόπλοιο-UFO Playmobile

Κόκκινο τζιπ Αγρίμια

Γερανός Τεραστίων διαστάσεων (δεν θυμάμαι εταιρία)

Ελικόπτερο (ο έλικας κινούνταν ακόμη με μπαταρία έως την στιγμή που τον έπιασε ο μικρός μου στα χεράκια του)

Μια ΣΤΡΗΤ μηχανή τύπου Ninja

Την τσουλήθρα των πιγκουήνων

Μηστήριο στο Πεκίνο

Και πολλά πολλά άλλα που της απαγόρεψα να του τα ξαναδώσει μέχρι να μεγαλώσει λίγο για να μην τα σπάσει όλα...30 χρόνια σχεδόν έζησαν...κρίμα είναι...ήδη είχαμε μια απόλεια ενός έλικα...

Μόλις μπορέσω , θα πάω από το σπίτι της με την φωτογραφική και θα τα φωτογραφήσω όλα...θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω κι εδώ...Όσο για τα επιτραπέζια...Κατάσχονται!!!
 
Νομίζω ότι πρέπει να της απονεμηθεί το βραβείο της ιδανικής Ρετροπεθερούλας!!!:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Giama έχω και εγώ ένα παρόμοιο παιχνίδι σαν το δικό σου, αλλά Αμερικάνικης κατασκευής. Έχει τριγωνικό σχήμα που θυμίζει τρίλιζα και λέγεται IQ tester. Συνήθως καταφέρνω να αφήσω 2-3 πιόνια και μερικές φορές μόνο 1 (τόσο καλός είμαι :D ). Η αδερφή μου βέβαια έχει βρει κόλπο να αφήνεις πάντα μόνο 1 πιόνι (αυτή είναι ακόμα πιο έξυπνη! :D )
 
ααααχ τι μου θυμίσατε!!

την ντουλάπα της Bibibo την είχε η αδερφή μου (άρα την κληρονόμισα εγώ!)

τον αγκαλίτσα μου (σε κόκκινο χρώμα) τον έχω ακόμα και κοιμάμαι μαζί του τα καλοκαίρια που πηγαίνω στο χωριό μου

πιτσιποπάκι είχα επίσης! όπως και σπιρτούληδες, πατατούφα, ευχούληδες

από επιτραπέζια τα αγαπημένα μου ήταν το παιχνίδι της ζωής, μυστήρια στο πεκίνο...τα έχω ακόμα (όπως και τα περισσότερα επιτραπέζιά μου)

ιπποπόταμους είχα κι εγώ, όπως έπίσης και κάτι παπάκια με μαγνήτες στο στόμα που ψάρευαν...πιγκουινάκια που ανέβαιναν σκάλες και τσουλούσαν μετά είχε κανεις;;
 
Πίσω
Μπλουζα