Παιχνίδια 80's

Oτι εχεις και οταν μπορεις να βαλεις φωτο. :thumbup:

[dead pic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβλεπα τα πιγκουινάκια που ανέβαιναν τις σκάλες και μετά έπεφταν στην τσουλίθρα και το ήθελα σαν τρελός. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια τώρα τι το καλό έβρισκα και το ήθελα μανιασμένα. Ποτέ δεν το πήρα τελικά. Μάλλον μου έχει μείνει άχτι!
 
AARDVARK είπε:
Oτι εχεις και οταν μπορεις να βαλεις φωτο. :thumbup:
[dead pic]
τα χριστούγεννα που θα γυρίσω στο ελλάδα θα προσπαθήσω να βγάλω όσες πιο πολλές μπορώ! :)

τα πιγκουινάκια θυμάμαι βρισκόταν σε κάθε σπιτι! στο πατρικό μου βρίσκονται ακόμα στο δωμάτιο της αδερφής μου!

θυμήθηκα και τους φωτεινούληδες! ήταν μικροί, με μορφή διάφορων ζώων (ο αγαπημένος μου ήταν μυρμίγκι), από πλαστικό και φωσφόριζαν στο σκοτάδι! υπόσχομαι φωτο τη νέα χρονιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γερανός Τεραστίων διαστάσεων (δεν θυμάμαι εταιρία)Ελικόπτερο (ο έλικας κινούνταν ακόμη με μπαταρία έως την στιγμή που τον έπιασε ο μικρός μου στα χεράκια του) ...ήδη είχαμε μια απόλεια ενός έλικα...
Η εταιρεία ή "Mister P" ήταν ή "Λύρα". (Άν ήταν ο μεγάλος ο κίτρινος γερανός). :D Όσο για τον έλικα, δοκίμασε εποξική κόλλα, για την επιδιόρθωση. (Είναι αυτές με τα δύο σωληνάρια).

Ποτέ δεν το πήρα τελικά. Μάλλον μου έχει μείνει άχτι!
Έτσι την πάτησα εγώ με τα τραινάκια.:biglaugh:
 
πω πω τι αναμνησεις τα πιγκουινακια και ολα οσα αναφερατε ,ειδικα ο πατατουφας (που κουβαλουσε μεσα του ολα τα αξεσουαρ)
 
Juanita είπε:
Hippy hippy hippo
Ιπποποταμάκια:chicken:
χμ.. νομίζω πως είναι "hungry hungry hippos" κι όχι hippy.. (δηλ. τρώγανε μπαλάκια και δεν καπνίζανε χόρτο)

μιλούσα με κάποιον από την Αυστραλία (ή Νέα Ζηλανδία; ) και μου έλεγε πως εκεί ακόμη βρίσκεται στα ράφια των καταστημάτων..
 
Captain Kal είπε:
Η εταιρεία ή "Mister P" ήταν ή "Λύρα". (Άν ήταν ο μεγάλος ο κίτρινος γερανός). :D Όσο για τον έλικα, δοκίμασε εποξική κόλλα, για την επιδιόρθωση. (Είναι αυτές με τα δύο σωληνάρια).


Έτσι την πάτησα εγώ με τα τραινάκια.:biglaugh:
Ναι...αυτός ο μεγάλος κίτρινος γερανός είναι...

Την εποξική κόλλα...ΕΠΟΞΙΚΗ ΚΟΛΛΑ την ξητάω? και από πού? Χρωματοπωλείο?
 
Την εποξική κόλλα...ΕΠΟΞΙΚΗ ΚΟΛΛΑ την ξητάω? και από πού? Χρωματοπωλείο?
Εποξικές ειναι αυτές που έχουν δύο σωληνάρια, και πρέπει να τα αναμοίξεις, για να λειτουργήσουν. Έχουν το πλεονέκτημα, ότι είναι πολύ δυνατές (έχω κολλήσει χειριστήριο ανάδρασης (Force Feedback Joystick) με αυτές), αλλά θέλουν καμιά δεκαριά λεπτά να κρατάς τα κομμάτια στην θέση τους, για να πιάσουν, ενώ λόγω σύνθεσης δεν λειτουργούν καλά σε μαλακό πλαστικό (αυτό που λυγίζει και δεν σπάει). Τέτοιες κόλλες βγάζουν οι Bison, UHU, κλπ και θα γράφουν Epoxy στην συσκευασία.

Υπάρχουν και οι στιγμιαίες τύπου LOGO , που είναι κυανοακριλικές. Αυτές κολλάνε πολύ γρήγορα, και γερά αλλά υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιο χρόνο να ξεκολλήσουν.

Θα σου πρότεινα το εξής: Εαν ο έλικας είναι από σκληρό πλαστικό (λυγίζει και σπάει, αφήνοντας άγρια επιφάνεια στο σπάσιμο ), πάρε μια τύπου LOGO στιγμής να κάνεις την δουλειά σου (πολύ καλή είναι η Bison Rocket Super Glue). Εάν αυτή δεν κάνει δουλειά, αγόρασε μια εποξική. Σε κάθε περίπτωση όμως εάν το φτιάξεις το παιχνίδι, μην αφήσεις τον πιτσιρικά να βάλει τον έλικα στον στόμα του, γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο.

Και τους δύο τύπους κόλλας μπορείς να τους βρείς, και σε super market.
 
Εγώ λάτρευα ένα επιτραπέζιο που μου είχαν κάνει δώρο, γύρω στο '86... Λεγόταν "31 μέρες ...και πάααει ο μισθός!" (Ναι, χωρίς πλάκα). Το είχε κανείς άλλος άραγε; Το ταμπλό ήταν οι 31 μέρες του μήνα και το ζήτημα ήταν να μείνεις με όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά στα χέρια σου στο τέλος του παιχνιδιού. Ο μισθουλάκος κινδύνευε να εξανεμιστεί από εφορίες, λογαριασμούς, ενοίκια, περιττά ψώνια της/του συζύγου, αυξημένες ποσότητες σκυλοτροφής και άλλα πολλά.

Τα σχέδια πάνω στο ταμπλό ήταν πολύ έξυπνα και χιουμοριστικά! Προτιμώ να τα σκανάρω παρά να τα περιγράψω. Όλα αυτά όμως γύρω στα Χριστούγεννα, όταν πάω στο πατρικό μου στη Θεσσαλονίκη!
 
δεν το θυμάμαι αυτό που λες, αλλά είχα το αντόστροφο!

λεγόταν κερδίστε χάνοντας, και κέρδιζε αύτός που θα ξόδευε πρώτος ένα εκατομμύριο δραχμές! είχε γέλιο, γιατί για παράδειγμα πήγαινες στο καζίνο, κέρδιζες και αντί να χαίρεσαι συχτίριζες!
 
Βέβαια! Το "Κερδίστε χάνοντας". Κλασικό παιχνίδι της εποχής, που νομίζω ότι υπάρχει ακόμη. Να πω την αλήθεια όμως, ποτέ δεν το έπαιξα!!

Αυτό που έλεγα προηγουμένως, το "31 μέρες ...και πάααει ο μισθός!", υπάρχει και σήμερα, αλλά με άλλο τίτλο και άλλο ταμπλό. Πώς λέγεται όμως; Πώς;;;.... Μου διαφεύγει...
 
sofologiotate και crimson το εχω το κερδιστε χανοντας εκπληκτικο παιχνιδι με την μικρη ρουλετα και τα ψευτικα $ :D , κερδιζε οποιος εχανε ολα τα λεφτα του, θυμαμαι μου το πηρε ο μπαμπας μου για να με καλοπιασει να παω στον οδοντιατρο ηταν το 1992 αν θυμαμαι καλα :)
 
Προχτές το βράδυ καθώς καθόμασταν με τη κοπέλα μου και βλέπαμε dvd κάπως ήρθε η κουβέντα για παλιά παιχνίδια....Και ξαφνικά μου λέει 'έλα να δείς τη ντουλάπα μου τι έχει....'

Και ιδού κυρίες και κύριοι.Είχε καλή μαμά και της τα κράτησε όλα.Μου είπε ότι έχει και άλλα πολλά,αλλά στο χωριό στο παππού και στη γιαγιά.

th_95695_23-11-07_2323_123_927lo.jpgΑυτό μου διαφεύγει το πώς λέγεται

th_95726_23-11-07_2324_123_996lo.jpgΜάγια μέλισσα

th_95758_23-11-07_2326_123_160lo.jpgΣτρομφοτσουλήθρα

th_95782_23-11-07_2327_123_338lo.jpgΛεπτομέρεια

th_95808_23-11-07_2328_123_482lo.jpgBibibo και τζον τζον(γαμπρός και νύφη)

th_95870_23-11-07_2333_123_1198lo.jpgΝτουλάπα bibibo

th_95913_23-11-07_2335_123_153lo.jpg

th_95948_23-11-07_2336_123_638lo.jpg Σπιρτούληδες (τα λέγανε έτσι γιατί ήτανε μέσα σε κουτάκια σαν τα σπίρτα)

th_95976_23-11-07_2340_123_404lo.jpgΠαταπούφα

th_96002_23-11-07_2341_123_109lo.jpgΤο τσαντάκι της παταπούφας

th_96028_23-11-07_2342_123_350lo.jpg Οι δίσκοι της παταπούφας που τους έβαζες μέσα της και μίλαγε!!!!!

th_96090_23-11-07_2345_123_1009lo.jpgΗ ατζέντα της bibibo!

Η φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από κινητό γι'αυτό δε φαίνονται τόσο καλά.Κάντε κλίκ πάνω τους για να της δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Σας υπόσχομαι και άλλες μόλις πάμε στο χωριό και ανακαλύψω και την άλλη ντουλάπα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Supersonic σ'ευχαριστούμε πολύ που τις μοιράστηκες μαζί μας!!!Από τα παραπάνω έχω μόνο το τσαντάκι της παταπούφας και την ντουλάπα της bibi-bo και την στρουμφοτσουλήθρα που τα απόκτησα πριν από λίγο καιρό μεταχειρισμένα.Τις ευχαριστίες μας και στην κοπελιά σου... :thumbup:
 
supersonic, δωσε συγχαρητηρια στην κοπελα σου :clap: :clap: :clap:

Ολα ειναι σε αψογη κατασταση...αχ, τους σπιρτουληδες τους θυμαμαι!!! Και η ντουλαπα της Bibi-bo ειναι καπως διαφορετικη απο την δικια μου! Ειναι πολυ μεγαλυτερη...μαλλον εξελιγμενο μοντελo :)
 
το Bibibo και τζον τζον(γαμπρός και νύφη) το κρατησε η μανα της εξεπητηδες :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Captain Kal είπε:
Η εταιρεία ή "Mister P" ήταν ή "Λύρα". (Άν ήταν ο μεγάλος ο κίτρινος γερανός). :D Όσο για τον έλικα, δοκίμασε εποξική κόλλα, για την επιδιόρθωση. (Είναι αυτές με τα δύο σωληνάρια).


Έτσι την πάτησα εγώ με τα τραινάκια.:biglaugh:

Tον μεγάλο γερανό τον είσαγε η "Λύρα" από γερμανία και έβαζε τα logo της επάνω. Μιλάμε για αυτό το γερανό που είχε κοντρόλ με καλώδιο και πήγαινε δεξιά αριστερα ο κορμός του, και ανεβοκατέβαζε το κουβαδάκι, ετσι?

http://storeforknowledge.com/images/sim-3462418%20pic.jpg
 
Τι μου θυμίσατε τώρα! Κάποτε τον είχα αυτόν τον γερανό! Απίστευτο!
 
telonio είπε:
Τι μου θυμίσατε τώρα! Κάποτε τον είχα αυτόν τον γερανό! Απίστευτο!
Μου φαίνεται ότι οι γονείς μας πηγαίναν όλοι στο ίδιο μαγαζι! Ή ότι όλα τα μαγαζιά φέρναν τα ίδια πράγματα! Take your pick!

..
 
Θυμήθηκα 3 επιτραπέζια που έπαιζα με μεγαλύτερα ξαδέρφια μου.

Τον λαβύρινθο της Ravensburger, που προσπαθούσες να βρεις κάτι θησαυρούς σε ένα μετακινούμενο ταμπλό. Το scotland yard (νομίζω αυτός ήταν ο τίτλος),πάλι της Ravensburger, που σκοπός σου ήταν να πιάσεις έναν κατάσκοπο, ο οποίος μετακινούταν με τις συγκοινωνίες του Λονδίνου (μετρό, λεωφορείο, ταξί κλπ). Αρκετά γνωστό παιχνίδι (παίζει να υπάρχει ακόμα), το οποίο είχε βγει και σε adventure στα pc μας πριν απο αρκετά χρόνια.

Το τρίτο παιχνίδι που παίζαμε, λεγόταν super domino. Σκοπός σου ήταν να βάλεις τα domino στην σειρά, και μετά να τα ρίξεις. Παιχνίδι για ατσάλινα νεύρα και ΠΟΛΥ σταθερό χέρι. Είχα τσακωθεί άπειρες φορές με τα ξαδέρφια μου (ναι σωστά μαντέψατε! Εγώ είχα τρεμουλιάρικο χέρι! :D ), αλλά όταν έβλεπες επιτέλους να έχεις στήσει σωστά τα ντόμινο, ήταν μεγάλη ευχαρίστηση. Ποτέ δεν κατάλαβα όμως, γιατί να μπαίνεις σε τόσο κόπο να στήσεις τα ντόμινο και τελικά να τα γκρεμίζεις...
 
Πίσω
Μπλουζα