Παιχνίδια 80's

ΟΚ θα προσπεράσω τα κοριτσίστικα χνουδωτά και πόνυ που μου έχουν δημιουργήσει παιδικά τραύματα και θα πάω σε κάτι πιο unisex.
Μιας και ο λόγος για αγορίστικα παιχνίδια κάποιοι θα πρέπει να θυμούνται τους παλαιστές του ʼ80 (Hulk κ.α.)

Wrestling Stars

Ljnwwfad.jpg

Και τις μικρο-μηχανές (Micro-machines)

[deadpic]

Αν και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα, πάντως σε όσα μαγαζιά το είχα δει,όντως δεν υπήρχαν "διπλά" λαχανόπαιδα.

Μου φαίνεται αδιανότητο μέχρι σήμερα, πως τα κατάφερναν !
Να προσθέσω επίσης ότι επειδή δεν γνώριζα αυτήν την πληροφορία για τα λαχανόπαιδα δεν καταλάβαινα για ποιο λόγο ήταν τόσο δημιφιλή στη Αμερική σύμφωνα με τα διάφορα άρθρα στο Ίντερνετ. Το πιο παράξενο κατά τη γνώμη μου δεν είναι το πως κατάφερναν και τα έφτιαχναν όλα διαφορετικά (ας πούμε πως είχαν ειδικά προγράμματα που δημιουργούσαν πολυάριθμους διαφορετικούς συνδιασμούς χαρακτηριστικών) αλλά πως κατόρθωναν να εμποδίζουν το κόστος παραγωγής από το να φτάνει σε πανύψηλα επίπεδα !

Είχα και την εικονιζόμενη απομίμηση και την κανονική. Τελικά πήρα σκύλο και ησύχασα! Κατά σύμπτωση ήταν και αυτός λευκός αλλά όχι χνουδωτός!
Από την άλλη μεριά εγώ ουδέποτε είχα τον αυθεντικό Γκόγκο (και ούτε είχα προσέξει ότι κυκλοφορούσε στην Ελλάδα). Είχα την απομίμηση νούμερο 2 που ανέφερα (κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφία της) και επίσης αγόρασα πριν 3 χρόνια την εικονιζόμενη απομίμηση (αλλά με το παλιότερο ροζ κουτί) από το Ebay. Τώρα μένει να αγοράσω και τον αυθεντικό και να ολοκληρώσω το σετ.

Η δικι'αμου πάντως είχε 5!!
5 = σούπερ τυχερό ! Η δικιά μου (παρόμοια με αυτή στη φωτογραφία) έχει 3 αλλά το ήξερα όταν την αγόρασα. Επειδή δεν είχα από αυτά μικρή την αγόρασα πριν από 2 χρόνια από το Ebay και παρόλο που προτιμούσα μία με 5, αυτή είχε τα εξής πλεονεκτήματα:

1)Ήταν ο συνδιασμός χρωμάτων που προτιμούσα

2)Έχοντας υπόψιν ότι το σετ περιείεχε 3 κουτάβια ήταν πάμφτηνη

3)Κάθε φορά που γίνεται δημοπρασία για μαμά με 5 κουτάβια, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος (και οι τιμές ανεβαίμνουν σημαντικά)

Αυτή την έκδοση με τα στρουμφάκια τη θυμάστε;Νομίζω μας είχαν μοιράσει σε ένα παιδικό πάρτι τέτοια φεύγοντας.
Τα θυμάμαι αυτά τα στρουμφάκια. Είχα μερικά όταν ήμουν 4-5 χρονών αλλά δυστυχώς είναι από τα λίγα παιχνίδια που δεν κατάφερα να διασώσω επειδή έσπασαν. Μου έχουν μείνει μόνο κατι κάτι κόκκινα φτερά που φορούσε ένα στρουμφάκι στα μπράτσα του. Ίσως κάποια στιγμή να μπορέσω να τα ξανααγοράσω από αυτή τη σελίδα.

Γενικά τα πλαστικά παιχνίδια είχαν μια υπέροχη μυρωδιά,που δεν τη βρίσκεις σήμερα.Τρελαινόσουν και μόνο που τα μύριζες
Και μάλιστα δεν χάνουν συνήθως το άρωμά τους με τον καιρό. Με εξαίρεση τα δύο Charmkins που έχω. Βασικά δεν είχα προσέξει αν είχαν ποτέ κάποιο ιδιαίτερο άρωμα. Ίσως όμως να το έχασαν επειδή τα καθάριζα πολλές φορές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτσε μέχρι να δει ο DINO τις φιγούρες με τους παλαιστές! :D
 
WOW!!! :animeek:

Μόλις τα είδα!!!

Μη μου πεις οτι έχεις όλες αυτές τις φιγούρες;;; Μέχρι και τους managers έχει μέσα!
 
Φοβάμαι πως όχι (προς το παρόν).

H Φωτογραφία είναι από την wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Wrestling_Superstars

Αυτή την έκδοση με τα στρουμφάκια τη θυμάστε;Νομίζω μας είχαν μοιράσει σε ένα παιδικό πάρτι τέτοια φεύγοντας.Μέσα σε σακουλάκια,όπου είχε συνήθως μπαλόνια και ντουντούκες ή γιογιό.Έτσι,έφευγες από το πάρτι χαρούμενος...
Τα θυμάμαι αυτά τα στρουμφάκια. Είχα μερικά όταν ήμουν 4-5 χρονών αλλά δυστυχώς είναι από τα λίγα παιχνίδια που δεν κατάφερα να διασώσω επειδή έσπασαν. Μου έχουν μείνει μόνο κατι κάτι κόκκινα φτερά που φορούσε ένα στρουμφάκι στα μπράτσα του. Ίσως κάποια στιγμή να μπορέσω να τα ξανααγοράσω από αυτή τη σελίδα.
 
Βαλιτσάκι-δωμάτιο

Θυμάται κανείς σας καποια βαλιτσάκια που άνοιγαν και γίνονταν δωμάτια?Εγώ είχα 1 που ήταν η κουζίνα και ήταν κίτρινο,ενώ θυμάμαι και το μωβ που ήταν σαλοτραπεζαρία.Το σίγουρο είναι οτι δεν ειχαν σχέση με barbie ή bibibo.Θυμάμαι να το έχω μετά το 86'-87'...
 
δειτε και αυτό!

pl-sportbilly.jpg


Lyra - περίπου1985-6

pl-sportbilly.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Sport - Billy ήταν... έγχρωμος;
 
Και μένα μου θυμιζει πολλά, γιαυτό και το ανέβασα.. ήταν ο αγαπημένος ήρωας του αδερφού μου. Εγώ το μόνο που θυμάμαι, είναι η χαρακτηριστική μουσική τίτλων!

η αλήθεια ειναι ότι και μένα μου κανει εντύπωση το χρώμα του...είναι λιγάκι μελαμψός :precry:

Βρήκα και αυτό...

mister P και ΕΛΠΑ!

Μήπως ξέρετε μέχρι πότε υπήρχε η mister P?

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η συγκίνηση είναι πολύ μεγάλη...Μην με ρωτήσετε τι και πως αλλά πριν από λίγες μέρες ο Άγιος Ρερτόνιος έκανε το θαύμα του και μετά από 20 χρόνια βρήκα και πάλι τον Αγκαλίτσα και το Μικρό μου Πόνυ. :cheers: Άθιχτα και με αυτό το χαρακτηριστικό άρωμα πλαστικού που σε μεταμορφώνει σε πρεζόνι της elgreco.

Δεν είναι κούκλος; :wub:

image02353fs3.jpg


image02362xe2.jpg


image02362xe2.jpg

image02353fs3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
που θα βρω μπιμπι-μπο? εφαγα τον κοσμο....
 
Penny είπε:
δειτε και αυτό!
pl-sportbilly.jpg


Lyra - περίπου1985-6

Χριστε μου :bow: Πώς και δεν το ειχα δει αυτο το ποστ!!! Αααααα, το ειχα αυτο...και πρεπει να βρισκεται καπου στο παταρι μου :cheers:

@Candy: Ο δικος μου αγκαλιτσας ειναι γαλαζιος :clap: ....Και το πονυ μου μωβακι :) Ολο μωβ με μωβ χαιτη :clap:

@georgeikos: γιατι τετοια πρεμουρα με την Bibi-bo?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γιατι με εχει φαει η κοπελα μου να της βρω επειδη της την πεταξε προσφατα η μητερα της..
 
Σχετικά με τα pin pon Μπορεί αν μου πει κάποιος αν είναι εύκολο να βρω και αν υπάρχουν και άλλα sets εκτός από αυτά που δείχνουν οι photos?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω...Τα είχα θαμένα και αυτά κάπου στο μυαλό μου.Τι ζεστασιά μου προκαλούν αυτές οι εικόνες... :)

Η elgreco νομίζω τα εισήγαγε στην Ελλάδα ή όχι?

Θυμάμαι και κάτι άλλες φιγουρίτσες σαν playmobil αλλά στο πιο ψηλό,που είχαν και παραλλαγές με κεφάλια από ήρωες της Disney.Έβγαιναν σε σετ αλλά και σε κουτάκια πχ Ντόναλντ με μηχανή και κράνος κτλ...

Άθιχτα και με αυτό το χαρακτηριστικό άρωμα πλαστικού που σε μεταμορφώνει σε πρεζόνι της elgreco.
Aκριβώς αυτό το άρωμα μου έρχεται στο μυαλό όποτε τα σκέφτομαι...Τον Αγκαλίτσα τον είχε ο αδερφός μου και ήταν από τα αγαπημένα του μωρουδίστικα παιχνίδια.Τον έφαγε η τότε μετακόμιση μάλλον,όπως και ένα από εκείνα τα κουταβάκια(Pound puppies) τα χνουδωτά με το λυπημένο ύφος.Θυμάμαι η μητέρα μου είχε καταστεναχωρηθεί όταν διαπίστωσε πως είχε χαθεί :(

Συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί αλλά εκτός από το Hero Quest ατέλειωτες ώρες διασκέδασης μου προσέφεραν τα παρακάτω επιτραπέζια

Dragon Game System

dragonri3.jpg

Σταυροφορία στο Διάστημα

StarQuest_box.jpg

Το πρώτο μου το είχαν πάρει για Xmas όταν ήμουν Ε δημοτικού.(Faxanadu και Dragon Game System τα ίδια Xmas,πόσο πιο χαρούμενο να είναι ένα παιδί! :) )Το είχα κουβαλήσει εγώ μέχρι το σπίτι και μου είχε πέσει η μέση.Ήταν πολύ βαρύ,είναι το μόνο σίγουρο.

Το δεύτερο το είχα βρει,παρέα με τους κατά δυο και τρία χρόνια μικρότερους αντίστοιχα αδερφό και ξάδερφο,στα Γιάνεννα όταν ήμουν έκτη νομίζω.Το είχε προσφορά 5000δρχ ένα παιχνιδάδικο.Το είχα μέχρι προ 6ετίας στο σπίτι της γιαγιάς μου αλλά δυστυχώς πλέον αγνοείται η τύχη του... :icon_cry:

Aπάλυνα τον πόνο μου κάπως με το επόμενο

http://www.boardgamegeek.com/image/160522

Είχε κυκλοφορήσει και σε ελληνική έκδοση και είναι άψογο!!Το είχα αγοράσει γύρω στο 2004 από τα Jumbo.Λογικά βρίσκεται πολύ άνετα ακόμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο ηταν το εξωφυλο του spacequest στην amiga 500!!!!!
 
Aπάλυνα τον πόνο μου κάπως με το επόμενοhttp://www.boardgamegeek.com/image/160522

Είχε κυκλοφορήσει και σε ελληνική έκδοση και είναι άψογο!!Το είχα αγοράσει γύρω στο 2004 από τα Jumbo.Λογικά βρίσκεται πολύ άνετα ακόμη...
Είδα νιμίζω την ελληνική έκδοση χτες, στον Παπασωτηρίου.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού (στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό ).

Μικροί, από τα πιο συνηθισμένα και φθηνά δωράκια που ανταλλάζαμε, ήταν ένα σπιτάκι εξοχικό με κόκκινη σκεπή (γερμανικής αρχιτεκτονικής :D ) που στο πίσω μέρος είχε ένα "ματάκι" και πατώντας την καπνοδόχο έβλεπες διάφορες εικονούλες...

Κάτι σα βιου μάστερ χωρίς όμως να έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις το περιεχόμενο.(Δε θυμάμαι αν είχε πολλές φωτό μέσα)

Πρόσφατα, σε μιά βόλτα στο Μοναστηράκι πέτυχα αρκετά τέτοια... :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα