Παιχνίδια 80's

dim είπε:
δεν ξερω αν εχει αναφερθει προηγουμενως.....ειχα ενα παιχνιδι μπασκετ. 40 επι 20 εκ. στο περιπου οι διαστασεις του.

6 παιχτες σταθεροι για καθε ομαδα. 3 στην αμυνα 3 επιθεση. αντιστοιχα και οι παιχτες του αντιπαλου. 2 μπασκετες φυσικα. το μονο που εκανες ηταν να πατας 3 κουμπια αναλογως που πηγαινε η μπαλα. ολοι οι παικτες ηταν "βυθισμενοι" 1 ποντο περιπου κατω απο το υψος του τερεν και με το που παταγες το κουμπι ανεβαιναν και εδιναν υψος στην μπαλα.

δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα. ειχαν δοθει ομηρικες μαχες!!!

το παιχνιδι δεν υπαρχει πλεον.η μανια της μανας μου να πεταει το ξαποστειλε και αυτο...

δεν ξερω αν θυμιζει κατι σε κανεναν το παραπανω παιχνιδι.....
Το είχα κι εγώ! Οι μπασκέτες (που μπαίναν και βγαίναν) ήταν κίτρινες με λευκό πλαστικό "στεφάνι" και "δίχτυ", και ένα "δείκτη του σκορ" πάνω τους, που άλλαζε ένδειξη με το που έμπαινε καλάθι. Εφτανε όμως μόνο μέχρι το 5, αν θυμάμαι καλά. Θυμάμαι επίσης ότι στα τελευταία παιχνίδια που έκανα, μόνο η μια "ομάδα" είχε καλά "άλματα" για σουτ, γι' αυτό μάλλον και μου το πετάξανε...

Omenforever είπε:
Νομίζω ότι ξέρω ποιο λες. Το είχα. Η όλη κατασκευή που περιγράφεις δεν περικλειόταν σε ένα διάφανο «κουβούκλιο» από πλαστικό;
Ε στο τέλος έσπασε το πλαστικό και «χάναμε τη μπάλα»… :cool:
Κι αυτό το είχα! Με τη μικρή πορτοκαλιά μπάλα! Και μάλιστα και στην μπασκετική του έκδοση, την οποία δε καλοθυμάμαι, και στην ποδοσφαιρική, όπου όταν έσπασαν πλέον και οι δύο τερματοφύλακες, αφού το πλαστικό κουβούκλιο είχε προ πολλού "χαιρετήσει", είχα βάλει...καρφίτσες στη θέση τους! Τόσο μυαλό!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού (στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό ).
Μικροί, από τα πιο συνηθισμένα και φθηνά δωράκια που ανταλλάζαμε, ήταν ένα σπιτάκι εξοχικό με κόκκινη σκεπή (γερμανικής αρχιτεκτονικής :D ) που στο πίσω μέρος είχε ένα "ματάκι" και πατώντας την καπνοδόχο έβλεπες διάφορες εικονούλες...

Κάτι σα βιου μάστερ χωρίς όμως να έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις το περιεχόμενο.(Δε θυμάμαι αν είχε πολλές φωτό μέσα)

Πρόσφατα, σε μιά βόλτα στο Μοναστηράκι πέτυχα αρκετά τέτοια... :cool:

ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΛΕΜΕ!!!!

Respect...




Νομίζω ότι ξέρω ποιο λες. Το είχα. Η όλη κατασκευή που περιγράφεις δεν περικλειόταν σε ένα διάφανο «κουβούκλιο» από πλαστικό;Ε στο τέλος έσπασε το πλαστικό και «χάναμε τη μπάλα»…

...

Κι αυτό το είχα! Με τη μικρή πορτοκαλιά μπάλα! Και μάλιστα και στην μπασκετική του έκδοση, την οποία δε καλοθυμάμαι, και στην ποδοσφαιρική, όπου όταν έσπασαν πλέον και οι δύο τερματοφύλακες, αφού το πλαστικό κουβούκλιο είχε προ πολλού "χαιρετήσει", είχα βάλει...καρφίτσες στη θέση τους! Τόσο μυαλό!!!
Όσο για το προαναφερθέν μπασκετάκι, έχω χαλάσει ουκ ολίγα μικρός...

μεγαλώνοντας βέβαια χάλαγα και κανονικές μπασκέτες... :D
 
Πολλα και διαφορα...... :wait2:

Μικρο μου Πονυ.......

p9nkzxbg3jqy2h5z7w90.jpg


Αεροπλανακι.......

bacs07wrytpvnzz3tuha.jpg


Μοτοσυκλετα στρατου απο Λυρα......

tj05e3upx0ec2hz4w4zb.jpg


Μεταλικο πιστολι που ριχναμε φωτοβολιδες,τις αποκριες,με μεταλικα καψουλια,ακρως επικινδυνο,μονο για τολμηρους. :D

lm0hz8qotouo1o2kx3o1.jpg
 
Σημερα εισαι σε nitro mode!

(κατι μου λεει οτι κλασικα απο βδομαδα θα αρχισουν να σκανε στο email inbox μου :D )
 
Καλά ρε, είναι δυνατόν να μην βάλατε το
sub_pset_box_back800x525.jpg
:bow:

Για δείτε κι εδώ οι μυημένοι και αθεράπευτα νοσταλγικοί ποδοσφαιρόφιλοι

Και ποιος δεν θυμάται τα ποδοσφαιράκια με το ελατήριο, που αγοράζαμε συνήθως στα πανηγύρια???

sub_pset_box_back800x525.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ακομα παιζω με δαυτα...:nervous:
 
Αλλη μια "Σαλονακι ομορφιας".

:acoustic: Μικρο μου πονυ,μικρο μου πονυ. :acoustic:

58cgsvfq4oveiu54tbkw.jpg
 
Κεραυνοι της Ασφαλτου απο Ελ Γκρεκο

4vs6ce77gjq9ryt6c6ub.jpg


Μαζορετ αυτοκινητακια.......

enwb8x1y3x3cu8of9sa6.jpg


6utnr9kzv2iw92x1fmyg.jpg


6ocuscajv2s2c0stwowo.jpg


Μπορει σε κανεναν να αρεσαν και τα τουτου,τα τρενακια ντε...... :xm:

Απο Lyra.

dw97j2r6qjhuu496kwq0.jpg


5t6x1fs1pqtbba9zxym9.jpg


8wsim5jz7f32jq0ujca2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδιά καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για τις ωραίες αναμνήσεις που χαρίζετε!

ψαχνω φωτό απο ένα κλασσικό παιχνίδι που παίζαμε τα αγόρια με πύργους, στρατιωτάκια και καταπέλτες. έστεινε την ομάδα του ο καθένας και έριχνε μία ο ένας και μία ο άλλος στους πύργους του αντιπάλου, με τους καταπέλτες και κάτι σαν πούλια από τάβλι! πως λεγότανε??
 
Θυμαστε τα ξυλινα παιχνιδια του Kouvalia (Made in Greece)

picture.php


picture.php


picture.php


σορρυ αλλα οι ληψεις εγιναν με τη καμερα του κινητου...
 
Να πω οτι τα θυμαμαι ,θα πω ψεματα. :xm:

Ισως γιατι φαινονται για παιδια ,προπροσχολικης ηλικιας.

Που να θυμαμαι τοσο πισω. :p
 
Ναι Wally,το θυμάμαι αυτό το παιχνιδάκι.Καραρετρό!!! :thumbup:

Aardvark είπε:
Αλλη μια "Σαλονακι ομορφιας".
:acoustic: Μικρο μου πονυ,μικρο μου πονυ. :acoustic:

58cgsvfq4oveiu54tbkw.jpg
Από που είναι αυτή η φωτογραφία Aardvark;Έχεις κάτι τέτοιο στη συλλογή σου;:dribble::dribble:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως εχω ξαναπει δεν εχω τετοιου ειδους παιχνιδια.

Εχω μονο αντρικα "παιχνιδια".

Στρατθιωτακια-τανκθς και G.I.JOE. :angry:

:D :D:D
 
ρε παιδιά θυμάστε κάτι φατσούλες μπουγελοφατσούλες που τις λέγαμε..

ή κάτι άλλα κατουρλίτσες που τα γέμιζες νερό και μετά πιτσιλούσες τους πάντες?
 
Πώς δεν τα θυμόμαστε. Κυκλοφορούνε ακόμα κινέζικα νομίζω...
 
πω τι ιστορικά παιχνίδια ήτανε αυτά..επίσης απλό αλλά ωραίο παιχνίδι (αν μπορεί να θεωρηθεί) ήτανε το φυσοκάλαμο ή οι σφεντόντες...
 
Φυσοκάλαμα... στη γειτονιά του Αγ. Σπυρίδωνα, στο Παγκράτι, οι εκλογές ήταν οι αγαπημένες μας: γέμιζε ο τόπος σημαιάκια, αφαιρούσαμε τις σημαίες, κρατάγαμε τα καλάμια τα οποία και δέναμε με κολλητικές -πολύχρωμες- ταινίες σε διάφορους συνδιασμούς για δίκαννα και τρίκαννα και χρησιμοποιούσαμε τους καρπούς από τα δέντρα... Ε, ρε τί φάγανε τα τρόλλευ! Νομίζω δεν βγάλαμε ποτέ μάτι.
 
picture.php


Να και ο "Πονηρός Κουμπαράς" :D (Βασικά το παπαγαλάκι μας θέλαμε να φωτογραφίσουμε ) Tip: το σεμέν με τα... κεντημένα παπαγαλάκια ανήκει πλέον στο νοικοκυριό μου (λέμε τώρα... :p )
 
Πίσω
Μπλουζα