Παλαιά εξώφυλλα του περιοδικού ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Πολλά συγχαρητήρια παιδιά για το πλούσιο αρχείο σας και ευχαριστώ προσωπικά πάρα πολύ για την ευγενική σας διάθεση να μοραστείτε μαζί μας τα εξώφυλλα που διεθέτετε καθώς και να κάνετε το κόπο να τα ανεβάσετε. Δώστε κι άλλη "Ρ/Τ" στον πεινασμένο για εξώφυλλα λαό του retromaniax (ιδιαιτέρως δε στον retrofrog!) :D
 
nick είπε:
. Ευτυχώς ο Άλκης το ξετρύπωσε υποθέτω απο κάποιο ξεχασμένο σεντούκι για να το μοιραστεί μαζί μας.... Για αυτό και τον ευχαριστούμε και αναμένουμε και συνέχεια...

Πράγματι τα εν λόγω περιοδικά (τα οποία ήταν ξεχασμένα) σε κάτι παλιατζίδικα έκανα τα χέρια μου μαύρα προκειμένου να τα βρω (για να μην πω και για τα ρούχα μου).

retrofrog είπε:
Πολλά συγχαρητήρια παιδιά για το πλούσιο αρχείο σας και ευχαριστώ προσωπικά πάρα πολύ για την ευγενική σας διάθεση να μοραστείτε μαζί μας τα εξώφυλλα που διεθέτετε καθώς και να κάνετε το κόπο να τα ανεβάσετε. Δώστε κι άλλη "Ρ/Τ" στον πεινασμένο για εξώφυλλα λαό του retromaniax (ιδιαιτέρως δε στον retrofrog!) :D

Ότι καταφέρνω εγώ να ξεθάψω (και φυσικά και τα άλλα παιδιά) ανεβαίνει κατευθείαν για να τα χαζεύουμε όλοι (τουλάχιστον αυτοί που έχουν τα ίδιο κόλλημα με εμένα όσο αφορά το εν λόγω περιοδικό)

Βέβαια κάθε φορά που τα διαβάζω δυστυχώς ξαναθυμάμαι ότι αρκετές δουλειές κυρίως των 70s έχουν χαθεί μια για πάντα (για τους γνωστούς λόγους που δεν θα θελα να αναφερθώ πάλι).
 
'Εχω κι εγώ το ίδιο κόλλημα με σένα tsalk...οπότε με χαρά βλέπω ο,τιδήποτε νέο ανεβάζετε! Η αλήθεια είναι ότι παρότι δεν την "πέτυχα" στις μεγάλες της δόξες (τη δεκαετία δηλ. του '80 που αποτελούσε σχεδόν θεσμό - αντιθέτως άρχισα να την αγοράζω από το '93 και έπειτα) πάντα την αγαπούσα..Την ένιωθα ενδεχομένως πολύ παραμελημένη σε σύγκριση με τα υπόλοιπα περιοδικά και ήθελα να την ενισχύσω...Κοίταζα θυμάμαι κάθε εβδομάδα τις κυκλοφορίες,μπας και "τσίμπησε" κανά φύλλο παραπάνω...(μήπως τελικά ήμουν πολύ πυροβολημένο;;; :D ) Πάντως ορισμένα εξώφυλλα της, ειδικότερα στη "χρυσή" της εποχή ήταν πολύ καλαίσθητα και πολύ-πολύ καλύτερα από τα σχεδον "κονσερβοποιημένα" (όχι τόσο δόκιμος όρος βεβαίως αλλά πιστεύω αντιλαμβάνεστε τι θέλω να πω) της δεκαετίας '90 (ειδικότερα από το'98 μέχρι το 2003). Και πάλι ευχαριστώ για τη καλή σας βούληση να τα μοιραστείτε και για το κόπο σας...

Υ.Γ Να παρακαλέσω αν κάποιος έχει κάποιο εξώφυλλο από δεκαετία '90 (των αρχών ειδικά) και δεν του κάνει κόπο, ας το ανεβάσει στο σχετικό thread...http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25268-Εξώφυλλα-Ραδιοτηλεόρασης-από-δεκαετία-90 Ευχαριστώ και πάλι! :)
 
29 Απριλίου - 5 Μαίου 1973:

img357.jpg

19-25 Δεκεμβρίου 1981:

img358.jpg
 
Φίλε Nick, ευχαριστούμε για τα όμορφα εορταστικά εξώφυλλα.
 
Επίσης ευχαριστώ! Ειδικά των χριστουγέννων του 1981 πολύ όμορφο!
 
Φοβερά τα εξώφυλλα Νίκο. Ειδικά αυτό από το 1973.

Σε ευχαριστούμε πολύ.
 
Δυνατα εξωφυλλα και τα δυο,ξερει κανεις στο του 73 ο "Πριγκηψ του διαστηματος" ποιο καρτουν ειναι;
 
9 - 15 Απριλίου 1977 Τεύχος 374

attachment.php


15 - 21 Απριλίου 1973

attachment.php


17 - 23 Φεβρουαρίου 1974 Τεύχος 210/1238

attachment.php


Κούρτ Γιούνγκερς και Κλάους Κίνσκι
 
Έχει ενδιαφέρον, πάντως, ότι μέσα σε μια τριετία -από το 1974 ως το 1977- η τιμή του περιοδικού πήγε από τις 5 δρχ. στις 15 δρχ.
 
Aardvark είπε:
Δυνατα εξωφυλλα και τα δυο,ξερει κανεις στο του 73 ο "Πριγκηψ του διαστηματος" ποιο καρτουν ειναι;
Eιναι μαλλον το Prince Planet Ιαπωνικη παραγωγη 1965-1966 δες εδω:http://letsanime.blogspot.gr/2008/04/here-comes-prince-planet.html

Oι τιτλοι εναρξης:

http://www.youtube.com/watch?v=Yhn_wfgPyzI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικά τα εξώφυλλα Άλκη. Ειδικά αυτό της Κατοχής... είναι όλα τα λεφτά... Αν υπάρχει και περιεχόμενο μέσα στο περιοδικό ανέβασε να δούμε...
 
Σήμερα κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος του ιστορικού πια περιοδικού , με εξώφυλλο τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου... :(
 
Τελικά τα μόνα περιοδικά που έμειναν με μεγάλη συνεχόμενη αρίθμηση είναι το Μίκυ Μάους και το Τηλέραμα.
 
Ναι....από 'κει που δεν ήθελε κανένας να την αγοράσει (όπως διατείνονται πολλοί), ξαφνικά βρέθηκε να κλωνοποιείται...
 
Πίσω
Μπλουζα