Παλιά Γιαπωνέζικα παραμύθια (Manga Nippon Mukashi Banashi)

Να' σαι καλά mastoras - συμφωνούμε 100% :thumbup:

...και εγώ αυτή την σκέψη έκανα όταν ξεκίνησε αυτό το forum: Εδώ μέσα είμαστε όλοι (ανεξαιρέτως) "ένας κι ένας", και ο καθένας έχει συμβάλλει με τον τρόπο του στο να διατηρηθούν και να διαφυλαχθούν οι μνήμες και οι αναμνήσεις απο τα υπέροχα εκείνα χρόνια !!
 
Επειδή στο trash tv δεν είχε θέση,μεταφέρω εδώ [edit]Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Mainichi Broadcasting System, Inc..[edit] επεισόδιο από τα γιαπωνέζικα παραμύθια καθώς και τους τίτλους τέλους.Κρίμα να χαντακωθεί τέτοιο διαμαντάκι... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Επειδή στο trash tv δεν είχε θέση,μεταφέρω εδώ [edit]Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Mainichi Broadcasting System, Inc..[edit] από τα γιαπωνέζικα παραμύθια καθώς και τους τίτλους τέλους.Κρίμα να χαντακωθεί τέτοιο διαμαντάκι... ;)
Candy είσαι καταπληκτική,δεν χορταίνω να ακούω τη μουσική στους τίτλους τέλους . :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου bi-bi!


candy
εξαιρετική η προσθήκη σου με τους τίτλους τέλους! Θυμάμαι πολύ έντονα αυτή τη ζεστή γιαπωνέζικη ανδρική φωνή να τραγουδά με τόση ευαισθησία....
 
Το βιντεάκι με τους τίτλους τέλους είναι ό,τι πιο χαρακτηριστικό θυμάμαι από τα γιαπωνέζικα παραμύθια και το έψαχνα χρόνια...Να είναι καλά το παιδί που το ανέβασε!!! :clap:
 
Δεν θυμαμαι τον τιτλο [Γιαπωνεζικα παραμυθια]

Καλημέρα σας,

θυμάται κανεις καποιες γιαπωνέζικες ιστορίες που είχαν διδακτικό νόημα? Παιζόταν νομίζω στην ερτ και αρχιζαν με μια ωραία μουσική οπου ένας δράκος πετούσε στα συννεφα μαζί μ' ενα μικρό παιδάκι (αυτη η εικόνα είναι ριζομένη στο μυαλό μου τόσα χρόνια !!!)

Μια ιστορία που θυμόμουν απο παιδί ήταν μένα πουλάκι που το φρόντιζε ενας γέρος αλλα η γυναίκα του δεν το ηθελε και μια μέρα του εκοψε την γλώσσα επειδή είχε φάει το ρύζι της.

Καποιες απο αυτές τις ιστορίες τις βρήκα στο ίντερντ σε e-book, αλλα θα ήθελα να βρω και τον τιτλο της σειράς.
 
σ'ευχαριστώ , αλλα τα βιντεάκια δεν ανοιγουν να καταλάβω αν είναι αυτο το κινούμενο σχέδιο που ψάχνω και ο τίτλος και η εικόνα δεν μου θυμίζουν κατι.
 
Ανατρίχιασα μόλις είδα/άκουσα τους φοβερούς τίτλους τέλους που έψαχνα εδώ και πολλά χρόνια!!!

Δε περίμενα ποτέ ότι θα το ξανάβλεπα.Ήδη το έχω δεί καμιά 20αριά φορές και δε το πιστεύω...

Χίλια μπράβο στην Candy!!!
 
Χίλια μπράβο στον demongasshu0 που το ανέβασε. ;) Μόλις εντόπισα και ένα από τα αγαπημένα μου επεισόδια.Αυτό που εξηγούσε στο τέλος γιατί η θάλασσα βγάζει αλάτι!!! :happyjump:
 
το θυμαμαι και γω αυτο
 
Νασαι καλα βρε candy.. μουρθανε δάκρυα στα ματια...
 
ΕΡΤ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

Ας θυμηθουμε λιγο την αρχη,κανει καλο στην υγεια.

ΕΡΤ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

και ολοκληρο επεισοδειο,εχει κι΄αλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=Dup02i-O25g&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυριες και κυριοι περιοριστε την τεμπελια σας :biglaugh: και χρησιμοπoιηστε την Αναζητηση
 
Μα δεν ξέρουμε κινέζικα :)
 
Το θυμαστε;

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

Το θυμαστε? Εγω παντως συγκινηθηκα μολις μου το εστειλε μια φιλη! Απογευματα μετα το σχολειο. Μου εχει μεινει η αρχη με τους τιτλους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδάκια διαβάζουμε και τις σελιδούλες πίσω... :)
 
Αναζήτηση Παιδικού [Γιαπωνέζικα Παραμύθια]

Θυμάται κανείς μια σειρά? ταινία? κινουμένων σχεδίων με ένα παιδι (?νομίζω) που ταξίδευε στην πλάτη ενός δράκου;

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να θυμιθώ τίποτα περισσότερο γιατί μάλλον ήταν ταινία κινουμένων σχεδίων και την έχω δει μία εώς μιάμιση φορά όλη κι όλη, αρκετά μικρός.

Αν θυμάμαι καλά ο δράκος είχε μακρύ λαιμό και ήταν κόκκινος.

Αν την έχει ζητήσει ήδη άλλος και έχει βρεθεί, τότε ζητώ συγνώμη.
 
Πίσω
Μπλουζα