Παλιά Ραδιόφωνα

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Ήρθε η ώρα να βγάλω την συλλογή μου με τα παλιά ραδιόφωνα στην φόρα. Όχι ότι έχω πολλά τέτοια, απλά πιστεύω ότι είναι αξιόλογα κομμάτια και ολίγον σπάνια σήμερα πιά.

General Electric P 860A

παλια ραδιοφωνα General Electric P860 tsalk.jpg

Το συγκεκριμένο το έφερε συγγενείς μας από την Αμερική μάλλον την δεκαετία του 50 ή αρχές του 60 και ήταν το αγαπημένο ραδιόφωνο του παππού μου

Λειτουργεί κανονικότατα ως σήμερα

Sanyo 8S-P2 (1952)

παλια ραδιοφωνα Sanyo 8S-P2 tsalk.jpg

To ραδιόφωνο της μαμάς μου. Το αγόρασε μόλις διορίστηκε. Επίσης εν λειτουργία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια!!!!Δεν ήξερα ότι υπήρχαν τέτοια...το μόνο που είχε μείνει πριν 2-3 χρόνια αλλά πετάχτηκε ήταν ένα γκρι-ασημί ραδιόφωνο που έπαιρνε και κασέτα
 
Άρα τώρα πρέπει να ξηγηθώ και εγώ?
 
Tsalk, πολυ ομορφα κομματια φιλε μου.. το μονο που εχω απο παλιοτερο στυλ ραδιοφωνο (μεχρι στιγμης!) ειναι ενα reissue της Crosley, πιστη επισημη αντιγραφη του Fada Bullet που ειναι το πιο αγαπημενο μου ραδιοφωνο παντως σχεδιασης και χρονολογιας.

H φωτο ειναι απο το Crosley CR-2-B που δεν εχω κοντα μου αυτη την στιγμη διαθεσιμο για να του βγαλω οπως πρεπει φωτο..

παλια ραδιοφωνα crosley phil_vr.jpg

Η διαφορα του με το παλιο Fada βρισκεται στο οτι εχει και FM αλλα και κασσετοφωνο στο πλαι στυλ αυτοκινητου, κανοντας το ιδανικο τοσο για ακροαση AM/FM αλλα και παλιων αυθεντικων broadcasts ραδιοφωνικων εκπομπων απο οποιοδηποτε mp3 player η internet radio απο λαπτοπ/PC μεσω της κλασσικης κασσετας με το καλωδιο που μπορει να "ταϊστει" στο πλαι! To να ακους εκπομπη του '50 απο κλασσικο ραδιοφωνικο σταθμο με τα παρασιτα και τις διαφημισεις μεσα απο ενα τετοιο time machine δεν περιγραφεται..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτο κομματι kambia!! Ενα πανομοιοτυπο Schaub-Lorenz (που μικρος δεν μπορουσα να διαβασω με τιποτα!) ειχε η γιαγια μου αλλα ηταν σαν επιπλο ενσωματωμενο (με ξυλινο ντεκορ και ντουλαπια απο κατω) και καθομουν μικρος στο σαλονι με τις ωρες μπροστα του και επαιζα υποβρυχιο! (ναι ρε, υποβρυχιο.. με τοσα κουμπια και ραουλακια που ειχε!!!)

Πρεπει να βγαζει ενα ασθενες πορτοκαλι φως οταν ειναι σε λειτουργια ακριβως πισω απο τις ενδειξεις των σταθμων ετσι?!

Να εισαι καλα kambia που μου το θυμισες!!
 
Βασικά πρέπει να αλλαχτεί η αντίσταση που φαίνεται στα δεξιά στην φωτογραφία του εσωτερικού (το ένα το ποδαράκι μαλιστα είναι κομμένο) και δουλεύει "ρολόι" :D

A και ένα καλό ξεσκόνισμα θέλει...
 
Άγαπητέ Tsalk, έχουμε ραδιοφωνάκι παραπλήσιων σειρών. Όπως έγραψα σε άλλο μήνυμα, το βρήκα στο διαμέριμσ απου θα μετακομίσω, το καθάρισα και... το έκανα wallpaper:

[edit] dead imageshack photo [edit]

[edit] dead imageshack photo [edit]

Έχω κι ένα αρχαίο λαμπάτο στην ντουλάπα, πρέπει να το ξεθάψω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ραδιόφωνο telefunken , δεκαετίας 1950. Στην αρχή δούλευε λίγο, μετά προσπάθησα να το διορθώσω μόνος μου και το χάλασα τελείως... Τώρα έβαλα στο εσωτερικό του δύο λάμπες σε ντουί, τις συνδέω στην πρίζα και το βράδυ μου δίνει ένα πολύ ατμοσφαιρικό φως, σαν φωτιστικό :)

παλια ραδιοφωνα Telefunken seleukos36.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηδού και το παλιότερο κομμάτι της μικρής συλλογής μου

Philips BA-393A (1949) Ψιλοδουλεύει αλλά χρειάζεται ένα service

παλια ραδιοφωνα Philips BA-393A tsalk.jpg

Λοιπά τεχνικά στοιχεία του Ραδιοφώνου

http://www.radiomuseum.org/r/philips...ie_ba393a.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φίλη μου είχε στο πατρικό της μια παλιά συσκευή ραδιοφώνου,που ήταν στο μέγεθος μιας συσκευής βίντεο με χρώμα καφέ,και ήταν ξύλινο
 
Τα ραδιοφωνα ηταν και ειναι η αδυναμια μου...

Το παρακατω υπαρχει σε ενα φιλικο σπιτι...η φωτο δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη

παλια ραδιοφωνα Rigonda stereo 1 dim .jpg

Απο ενα ενα ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι ειναι "Rigonda-stereo". Model 1964. The first Soviet stereo radiogramophone. Riga Popov "Radiotechnika" Works.''

Αυτα που διακρινονται λιγο δεξια και αριστερα πρεπει να ειναι ηχεια!!!

Παραθετω και τη φωτο που βρηκα στο Internet

παλια ραδιοφωνα Rigonda stereo dim .jpg

http://oldradio.onego.ru/IMAGES/BIG/rigster_b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ραδιοφωνο μαρκας Εrres

παλια ραδιοφωνα erres dim.jpg

παλια ραδιοφωνα erres 2 dim.jpg

Δε φαινοταν καλα στη φωτο οι πολεις που αναγραφονται για αυτο και τις σκαναρα!!!(προσπαθησα να βγαλω μονο το τζαμακι αλλα δεν εβγαινε :D )

Παιζει ακομα!!!

Συμφωνα με το παρακατω link ειναι ολλανδικο,απο τις αρχες δεκαετιας του '50.

http://oak.cats.ohiou.edu/~postr/bapix/erres.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα κομματια
 
Ένα ακόμη...

παλια ραδιοφωνα stakovios.jpg

παλια ραδιοφωνα stakovios 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...

παλια ραδιοφωνα krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι αυτό το άρθρο "κολλάει" αρκετά στο θέμα! Αφορά το Μουσείο Ραδιοφώνου του Πηλίου.

Από τον Τηλεθεατή.

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την τιμή και την χαρά να μένω σε μια πόλη που έχει μεγάλη ραδιοφωνική ιστορία.

Ρωτήστε τους γονείς σας και σίγουρα θα θυμούνται κάπου, κάπως, κάποτε, το "Εδώ Ραδιοφωνικός Σταθμός Αμαλιάδας".

Είναι ένας από τους πρώτους ραδιοφωνικούς σταθμούς τέτοιου βεληνεκούς στην ραδιοφωνική ιστορία της χώρας και είμαι πολύ χαρούμενος, που ο ιδρυτής του (εβδομηντάρης + αλλά με καρδιά και διάθεση μικρού παιδιού) είναι φίλος μου.

Η συλλογή λοιπόν του ιδρυτή του Ραδιοφωνικού μας σταθμού, που υπάρχει και λειτουργεί ακόμα, ενταγμένος στην Αναπτυξιακή Επιχείρηση του Δήμου και στο Δίκτυο της ΕΡΑ, φυλάσσεται ως "θησαυρός" στο Λαογραφικό μας Μουσείο. Ραδιόφωνα από την δεκαετία του 20 έως και του 50 - 60. Το σημαντικότερό ωστόσο είναι... ότι λειτουργούν όλα!
 
Γεια χαρα κι απο μένα... παραθέτω κι εγώ το κομματι που υπαρχει σε ενα ραφι του σπιτιου μου. Ειναι ενα GRUNDIG κατασκευασμένο στη Δ.Γερμανια αρκετα παλια... τι εννοω με αυτο? Ο μονος ανθρωπος που μπορω να ρωτησω για να μαθω ποτε αγοραστηκε ειναι η μητερα μου η οποια ειναι γεννημενη το 1955 και το ραδιοφωνο υπηρχε στο σπιτι πριν απο την γεννηση της... :p

Δυστηχως το κομματι αυτο δεν ειναι αθανατο και πλεον(εδω και καμια 20αρια χρονια δλδ, δεν λειτουργει... στις φωτο φαινονται και μερικες τρυπιτσες στην μπροστινη οψη του, οι οποιες φιλοτεχνιθηκαν απο εμενα σε μικρη ηλικια χρησιμοποιωντας τις βελονες που επλεκε η γιαγια μου.. η οποια πεθανε απο φυσικα αίτια και οχι απο το εν λογω γεγονος χαχα)

Anyway , αν καποιος γνωριζει κανενα μαστορα (Θεσσαλονικη) ο οποιος να μπορει να το φτιαξει ας ενημερωσει! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα