Παλιά Ραδιόφωνα

Σόρρυ για το ξέθαμμα του topic, αλλά δεν ήθελα να δημιουργήσω νέο thread για κάτι που ήδη υπάρχει.

Τελικά αποφασίσαμε να μην πάμε στην γιαγιά σήμερα, αλλά θα σας αποζημιώσω με ένα μοναδικό αντικείμενο που παρέμεινε κρυμμένο ανάμεσα απο τα βιβλία μας για πολύ καιρό. Και όταν λέω κρυμμένο δεν εννοώ οτι ήταν χαμένο. Απλά δεν ξεχώριζε.

παλια ραδιοφωνα crosley 1 Marioland.jpg

παλια ραδιοφωνα crosley 2 Marioland.jpg

παλια ραδιοφωνα crosley 3 Marioland.jpg

παλια ραδιοφωνα crosley 5 Marioland.jpg

Πρόκειται για ένα τρατζίστορ crosley. Δεν έχω ιδέα πως έφτασε στα χέρια των γονιών μου αλλά φαντάζομαι θα είναι από καμιά παλιά πελάτισσα του πατέρα μου. Βλέπετε στην δεύτερη φώτο έχει και μια αφιέρωση που έγινε το 1956. Να και ένα closeup

παλια ραδιοφωνα crosley 4 Marioland.jpg

Το ραδιόφωνο δεν ξέρω αν δουλεύει. Δεν ξέρω καν πως να το βγάλω μέσα απο το ψεύτικο βιβλίο για να δω τι μπαταρίες παίρνει. Όμως είναι πανέμορφο! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουαου! Υπέροχο! Μπράβο Marioland. :D
 
Να βαλω και την δικια μου αρχαιολογια.

παλια ραδιοφωνα Robin 1 Aardvark.jpg

παλια ραδιοφωνα Robin 2 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead photo [edit]

[edit] dead photo [edit]

ω,ρε μαγκα..ναχαμε τετοια στην κατοχη θα γλυτωναμε πολυ ξυλο... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα..

Να βαλω και εγω ενα μικρο φορητο ραδιοφωνακι μεσαιων κυματων το οποιο το εχω στο κουτι του σφραγισμενο ...

ειναι μαρκα AITRON Μοντελλο AIE-1241E και ειναι κατασκευης του 1969,,,

παλια ραδιοφωνα aitron box fatboyaudio.jpg

Πληροφοριες για αυτο απο το Worlds Radio museum:

http://www.radiomuseum.org/r/exclusiv_aie_1241.html

παλια ραδιοφωνα aitron fatboyaudio.jpg

Αυριο θα βαλω και φωτο απο καποια παλια ραδιοφωνα με λυχνιες που εχω...

Μακης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ "προχω" αισθητικα!
 
Marioland είπε:
Το ραδιόφωνο δεν ξέρω αν δουλεύει. Δεν ξέρω καν πως να το βγάλω μέσα απο το ψεύτικο βιβλίο για να δω τι μπαταρίες παίρνει. Όμως είναι πανέμορφο! :D
Εχω ανοιξει ενα τετοιο. Γυρνας την μεγαλη βιδα στο κεντρο του πλεγματος. Θελει δυο μπαταριες, 4v και 45v. Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις, αλλα οχι αδυνατο.

PortRadioBats.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
LOL Ευχαριστώ! Αναρρωτιώμουν τι στο καλό έκανε εκείνη η βίδα!!
 
Παιδια χαιρομαι που υπαρχει αυτο το θεμα καθως εχω και εγω να μοιραστω ενα ωραιο κομματι που ανακαλυψα μολις σημερα.... Δυστυχως δν λειτουργει αν και θα το ηθελα...

παλια ραδιοφωνα Wegr Eighties Fan.jpg

Με λιγη προσπαθεια προσπαθησα να το αναστηλωσω καπως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει ένας Ηλεκτρονικός στο μοσχάτο που τα φτιάχνει και κάνει πολύ καλη δουλειά, δεν πουλάει αλλα επισκευάζει και έχει καλή συλλογή.
 
Δύο παλιά ραδιόφωνα, για τα οποία δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα...

παλια ραδιοφωνα mytinyworld 1.jpg

παλια ραδιοφωνα mytinyworld 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λίγες ώρες προστέθηκε στα μέλη της ρετροοικογένειας μας, ένα πανέμορφο Grundig RF 110a του 1969! Ο αδελφός μου ανέλαβε τις πρώτες προσπάθειες προκειμένου να αποκτήσει σφυγμούς. Όταν έφτασε σπίτι δεν έδειχνε κανένα σημείο ζωής και μέσα στις σκόνες που το είχαν σκεπάσει μας είχε κάνει να είμαστε έτοιμοι για "επικήδειο".

Ευτυχώς ο Γιώργος είναι πολύ υπομονετικός και δεν παραδίδει εύκολα τα όπλα.

1-2 ώρες αργότερα το ραδιοφωνάκι άρχισε να έχει ήχο (απλά ένα θόρυβο) και κατόπιν άναψε και το φώς του ταμπλώ. Η αισιοδοξία μας αυξήθηκε και οι προσπάθειες και δοκιμές εντάθηκαν. Λίγο αργότερα, το μικρό θαύμα έγινε και ο μικρός Δυτικογερμανός άρχισε να λειτουργεί κανονικότατα.

Μείναμε για αρκετή ώρα να χαμογελάμε ευτυχείς και να αλλάζουμε σταθμούς απολαμβάνοντας τον ομολογουμένως εξαιρετικό δυνατόκαι καθαρό ήχο του.

Οι επόμενες φάσεις θα αφορούν την αισθητική του πλευρά. Καθαρισμός κλπ. Θα επανέλθω με νεότερες φωτογραφίες όταν είναι 100% έτοιμο.

DSCN0614.jpg

DSCN0615.jpg

DSCN0616.jpg

DSCN0617.jpg

DSCN0619.jpg

Οι φωτογραφίες συνεχίζονται στο επόμενο.
 
Εξαιρετικο κομματι. Μπραβο για το μερακι!
 
Όμορφο κομμάτι spyridon1971. Μπορείς να ανεβάσεις όμως πάλι την δεύτερη 5αδα φωτογραφιών γιατί δεν τις εμφανίζει!
 
Ελπίζω να ανέβασα σωστά αυτή την φορά την δεύτερη 5άδα των φωτογραφιών του Grundig :) Θα παρακαλούσα, αν είναι δυνατόν κάποιο παιδί με σχετικές προσβάσεις να διαγράψει το προηγούμενο μήνυμα μου (στο οποίο δεν εμφανίζονται οι φωτογραφίες) ώστε να μην μένουν σκουπίδια.

DSCN0623.jpg

DSCN0625.jpg

DSCN0626.jpg

DSCN0628.jpg

DSCN0629.jpg
 
RADIO METZ -204 EXP-KW MADE IN GERMANY ειναι σε λειτουργια100_5308.JPG

100_5309.JPG

100_5313.jpg

100_5308.JPG
 
Τρανσιστορ AIWA AR-651 made in japan παίρνει τέσσερις μπαταριές μεγάλες παίζει μόνο μεσαία Το βρήκα στα σκουπίδια και του έκανα ένα καλό καθάρισμα και παίζει τέλεια

100_406222.jpg

Και ένα μαγνητόφωνο japan εν λειτουργία παίζει κασέτες αυτές που βλέπετε 8 track ήμουν τυχερός εκείνη την ημέρα βρήκα και αυτό μαζί

100_5438.jpg

100_5445.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από ραδιόφωνα σας ρίχνω όλους:

Έχω ακόμα μοντέλο-ντουλάπα στο οποίο άκουγε παράνομα ραδιόφωνο στην κατοχή ο προπάππους μου!!
 
dr_slump είπε:
Από ραδιόφωνα σας ρίχνω όλους:


Έχω ακόμα μοντέλο-ντουλάπα στο οποίο άκουγε παράνομα ραδιόφωνο στην κατοχή ο προπάππους μου!!
Χμμμ... με βγάζεις off-topic αλλά εσύ άρχισες !

Κάτι τέτοιο; (τα αντικείμενα από πάνω είναι δώρο)

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοιας τεχνοτροπίας αλλά ολόκληρο έπιπλο! Είχε χώρο κάτω, ένα μεγάλο ντουλάπι (για ποτά; για βιβλία; άγνωστο).
 
Πίσω
Μπλουζα