Παλιά Ραδιόφωνα

Και αλλο ενα δικο μου zenith.

παλια ραδιοφωνα Zenith Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To youtube δεν είναι από το δικό μου σπίτι, αλλά έχω ακριβώς το ίδιο, με μάτ φινίρισμα, Grundig (1964) :

 
Ραδιόφωνο με λυχνία ?

Παιδιά, ένας κολλητός, με ρώτησε το εξής :

"Εσύ που είσαι γραμμένος και σε αυτό το ρετρο-φόρουμ, μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω ένα ραδιόφωνο, παλιό, με λυχνία" ;

Έχετε άποψη για το θέμα ;
 
Σίγουρα στο μοναστηράκι, στο Σχιστό τις Κυριακές και στη Χρυσή Ευκαιρεία. Βέβαια δε ξέρω το κατά πόσο θα είναι λειτουργικά. Πάντως υπάρχουν μάστορες που ασχολούνται με αυτά.
 
Αν διαλέξεις ένα τέτοιο ραδιόφωνο, να ξέρεις ότι οι λυχνίες του θα έιναι 99% καμμένες. Φρόντισε λοιπόν να είναι σε κατάσταση που να φαίνεται ο τύπος τους (π.χ. λέω ένα τύπο ECLL900), που είναι γραμμένος επάνω στο γυαλί τους. Επειδή οι λυχνίες είναι λάμπες στην ουσία, που ζεσταίνονται ενόσω η συσκευή παίζει, η αναγραφή αυτή με τα χρόνια χάνεται, όπως στις λάμπες πυρακτώσεως. Αν ξέρεις τύπους λυχνιών, το πράγμα γίνεται ευκολότερο και μέσω ίντερνετ μπορείς ίσως να τις βρείς ακόμα (όπως άλλωστε κι εγώ για το Grundig που βλέπεις παραπάνω). Από κει και πέρα, υπάρχει και ο κύριος Δημήτρης Νταλίπης στην Πετρούπολη, που θα σου ξαναζωντανέψει οποιοδήποτε παλιό ραδιόφωνο. Θα τον βρεις ψάχνοντας με το όνομά του στο Ίντερνετ και με τις λέξεις "Μουσείο παλιού ραδιοφώνου", το οποίο και διατηρεί στο χώρο του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DSCF4132.jpg

Το πρώτο ραδιόφωνο του μπαμπά.

DSCF4129.jpg
 
pro_crossaro είπε:
Σίγουρα στο μοναστηράκι, στο Σχιστό τις Κυριακές και στη Χρυσή Ευκαιρεία. Βέβαια δε ξέρω το κατά πόσο θα είναι λειτουργικά. Πάντως υπάρχουν μάστορες που ασχολούνται με αυτά.
Kαι φυσικα στο ebay θα ελεγα εγω,οπου μπορεις να βρεις και μοντελλα με FM που δυσκολα βρισκεις στην Ελλαδα..Γενικα στην Ελλαδα-οπως με τα περισσοτερα ρετρο πραγματα-οι τιμες "πετανε"

panp είπε:
Αν διαλέξεις ένα τέτοιο ραδιόφωνο, να ξέρεις ότι οι λυχνίες του θα έιναι 99% καμμένες. Φρόντισε λοιπόν να είναι σε κατάσταση που να φαίνεται ο τύπος τους (π.χ. λέω ένα τύπο ECLL900), που είναι γραμμένος επάνω στο γυαλί τους. Επειδή οι λυχνίες είναι λάμπες στην ουσία, που ζεσταίνονται ενόσω η συσκευή παίζει, η αναγραφή αυτή με τα χρόνια χάνεται, όπως στις λάμπες πυρακτώσεως. Αν ξέρεις τύπους λυχνιών, το πράγμα γίνεται ευκολότερο και μέσω ίντερνετ μπορείς ίσως να τις βρείς ακόμα (όπως άλλωστε κι εγώ για το Grundig που βλέπεις παραπάνω). Από κει και πέρα, υπάρχει και ο κύριος Δημήτρης Νταλίπης στην Πετρούπολη, που θα σου ξαναζωντανέψει οποιοδήποτε παλιό ραδιόφωνο. Θα τον βρεις ψάχνοντας με το όνομά του στο Ίντερνετ και με τις λέξεις "Μουσείο παλιού ραδιοφώνου", το οποίο και διατηρεί στο χώρο του.
Στα παλια ραδιοφωνα αυτο που "πεθαινει" πιο ευκολα ειναι οι πυκνωτες που οι περισσοτεροι ειναι πυκνωτες χάρτου..λυχνιες βρισκεις απο ebay..
 
DSC_0030.jpg

Ραδιοφωνο που το ειχε αγορασει ο παππους μου το 1985 γιατην εποχη του ηταν πολυ καλο οτι κασετα ειχε στερεοφωνικο ηχο την επαιζε στερεο.αναβανε τα λαμπακια power kai tuning οταν εβγαζε καλο σημα σε ραδιοφωνο αλλα το στερεο δεν αναβε και θυμαμαι μου ελεγε την ατακα αμα θες να δεις αναμενο το στερεο στην ιταλια θα αναψει αυτο μεχρι το 1987 που ανοιξε ο πρωτος τοπικος ραδιοσταθμος και ειδαμε το στερεο να αναβει.Αυτο το ραδιοφωνο μεχρι σημερα ζει εκτος απο τα fm κανει φοβερη ληψη και στα βραχεα αλλα καθεται παροπλισμενο στην γωνια του εχει δουλεψει απειρες ωρες.

DSC00375.jpg

αυτο το ραδιο απο τα 60΄ δεν δουλευει εχει διακοσμητικο ρολο στο σπιτι στο χωριο

DSC_0027.jpg

DSC_0028.jpg

DSC_0029.jpg

DSC00374.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξαναγράφω ότι όα τα παλιά ραδιόφωνα αναλαμβάνει να σας τα επαναφέρει ένας καταπληκτικός τεχνικός στην Αθήνα, που έχει και μουσείο με πολλά από δαύτα. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να στείλει προσωπικό μήνυμα, για λόγους αποφυγής διαφήμισης.
 
panp είπε:
Ξαναγράφω ότι όα τα παλιά ραδιόφωνα αναλαμβάνει να σας τα επαναφέρει ένας καταπληκτικός τεχνικός στην Αθήνα, που έχει και μουσείο με πολλά από δαύτα. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να στείλει προσωπικό μήνυμα, για λόγους αποφυγής διαφήμισης.
...και φυσικα εκτος απο αυτον μπορουμε να τα επαναφερουμε και μονοι μας! :D
 
καποτε πριν πολλα χρονια ο πατερς μου ειχε ενα αμαξι αλλα του εκατσε μια στραβη στον δρομο και το τρακαρε.Του ειχε βαλει ενα ραδιοκασσετοφωτο και το εβγαλε για να μην το κλεψουν.το αμαξι το εδωσε αλλα του εμεινε το ραδιοφωνο και το πηρε ο παππους που επιαναν τα χερια του, ηταν ξυλουργος, και εφτιαξε ενα επιπλο οπου προσαρμωσε το ραδιοφωνο μαζι με δυο ηχεια και εβαλε και ενα μετασχηματιστη για να μετατρεπει το ρευμα απο τα 220V se 12V για το ραδιοφωνο να παιξει και να το

DSC_0077.jpg

Ζει ακομα και σημερα ο ηχος που βγαζει ειναι πολυ καλος θυμαμαι το 1987 που ξεκινησε η ιδιωτικη ραδιοφωνια και αυτη ηταν στερεοφωνικη εκει ακουγες καλο στερεο ηχο τοτε και τωρα για τη ηλικια του μια χαρα παιζει αν και καποτε το ειχα κανει πολλα βασανηστηρια πιτσιρικας νομιζα οι οπως παιζουν οι κασετες μουσικη θα παιξουνκαι τα αυτοκινητακια , τα στυλο και οτι αλλο χωραγε το κασετοφωνο το ειχα χωσει εκει μεσα μιλαμε η καταστοφη ημουν τοτε λαχταρισε ο μαστορας καμαι 10 αυτοκινητκια εβγαλε απο εκει μεσα.

να και ενα βιντεο που το δειχνει σε λειτουργια.

DSC_0076.jpg
 
nektarios1451 είπε:
Ζει ακομα και σημερα ο ηχος που βγαζει ειναι πολυ καλος
Μπραβο ο παππους! Αψογο!

Να και το δικο μου, αλλα σε οδηγιες χρησεως....το ιδιο ανακυκλωθηκε

Απιστευτο μηχανημα με πολλες εισοδους-εξοδους, μεχρι και πικ απ εχω βαλει να παιζει μεσα απο αυτο...

Με δικα του μικροφωνα(2), εισοδο για εξτρα, εξτρα ηχεια...

Πολλες λειτουργιες για φορητο!!!!!

Αγορασμενο τελη '70...εχουμε και κασσετα απο 3-4 χρονων...μας ηχογραφουσε ο πατερας μου να λεμε παραμυθια...ΤΟ γελιο!

P1080556.jpg

P1080557.jpg

P1080558.jpg

P1080559.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε ένα τρανζιστοράκι σαν της φωτογραφίας, ίσως ακόμα να είναι σε κάποια ντουλάπα. National Panasonic Toot-a-Loop, 1972.

TootaLoop.jpg
 
αυτο το ραδιο απο τα 60΄ δεν δουλευει εχει διακοσμητικο ρολο στο σπιτι στο χωριο

Απίστευτο... Έχω κι' εγώ το ίδιο ακριβώς, από το σπίτι στο χωριό, και μάλιστα δουλεύει. Μιλάμε για απίστευτο ήχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια.το δικο μας δεν θυμαμαι ποτε να δουλευει εδω και 25 χρονια
 
Να και το δικό μου ραδιόφωνο. EKCO A52, Made In England, 1947. Δουλεύει κανονικά, και οταν του είχαμε την μεγάλη κεραία, μέχρι πέρσι δηλαδή, έπιανε Κάιρο.

(Οι φωτογραφίες ειναι απο μια προωθητική φωτογράφηση που εκανα για μια δουλειά, αλλα νομίζω φαίνεται καλα το ραδιο)

radio.jpg

radio1.jpg
 
DimitrisK είπε:
Να και το δικό μου ραδιόφωνο. EKCO A52, Made In England, 1947. Δουλεύει κανονικά, και οταν του είχαμε την μεγάλη κεραία, μέχρι πέρσι δηλαδή, έπιανε Κάιρο.(Οι φωτογραφίες ειναι απο μια προωθητική φωτογράφηση που εκανα για μια δουλειά, αλλα νομίζω φαίνεται καλα το ραδιο)

Προβολή συνημμένου 92476Προβολή συνημμένου 92477
Ωραιος Δημητρη!! :thumbup:
 
Από τα αγαπημένα κομμάτια της συλλογής μου είναι ο ραδιοενισχυτής beomaster 1200 της Bang & Olufsen. Και αν σας φαίνεται κάπως παράταιρο σε σχέση με τα υπόλοιπα και αρκετά πιο μοντέρνο, να σας πω ότι είναι 44 χρονών (του 1969)

beomaster1200.jpg

Η παραπάνω φωτογραφία δεν είναι δικιά μου, αλλά του MOMA (Museum of Modern Art της Νέας Υόρκης) που το έχει στη συλλογή του !
 
Πίσω
Μπλουζα