Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 4

Κρατήσου σε φόρμα με Φλώρα! Φλώρα. Προϊόντα Ελαΐς.

Αξ. Και αφήστε τη γοητεία να συναρπάζει.

Απίθανες εποχές. Έχει κυκλοφορήσει και βιβλίο για τις διαφημίσεις που συνοδευόταν από βιντεοκασέτα. Απίθανη δουλειά, τη συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
Omenforever είπε:
Η απάντηση σε περιμένει στην πρώτη σελίδα. :D
μονολογεί τον δρόμο ο πιτσιρίκος:

τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά


τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά





στο μπακάλικο:

- τι θες πιτσιρίκο;

- τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα.. εεεεεε....

(ξέχασε το τελευταίο..)

πετάγεται μια κυρία "Ένα καμπά παρακαλώ!"

θυμάται κι ο πιτσιρίκος:

- Καμπά!!!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Κρατήσου σε φόρμα με Φλώρα! Φλώρα. Προϊόντα Ελαΐς. Αξ. Και αφήστε τη γοητεία να συναρπάζει.

Απίθανες εποχές. Έχει κυκλοφορήσει και βιβλίο για τις διαφημίσεις που συνοδευόταν από βιντεοκασέτα. Απίθανη δουλειά, τη συστήνω ανεπιφύλακτα.
Σοβαρα;;:eek:Που μπορουμε να το βρουμε;
 
1) ανετοι χωροι γερη κατασκευη μεγαλο πορτμπαγκαζ και πανω απ ολα προσιτη τιμη δηλαδη lada (το γνωστο ρετροαμαξο 2105 που με 1 mirafiori εβγαζε φωτιες και ηταν και πισωκουνα)

2) τηλεοραση εχετε?ναι βιντεο?ναι στερεοφωνικο?ναι ε τοτε παρτε μια τριαινα(κλειδαρια ασφαλειας)

3) digivision ITT μια τηλεοραση με μυαλο

4) βαλε στην σαλατα λαδι λαμπερο και στην γευση απαλο βαλε το φλωρινά λαδι λαμπερο και στην γευση απαλο λαμπερο απαλο

5) τογκο παγωτο μπανανα τογκο ξυλακι 1 (εβγα)

6) σουπερ ντομινό το τρελο παιχνιδι που ολο ξεκινα πεφτει και δεν σταματα

7) παρε και δως μου εικονα σωστη παρε και δως μου την εικονα του κοσμου luxor δορυφορικη (τηλεοραση)
 
firfiroula είπε:
Σοβαρα;;:eek:Που μπορουμε να το βρουμε;[/quote
Hellads: η Ελλάδα μέσα από τη διαφήμιση. 1940-1989. Φιλήμων Παπαπολύζος, Κώστας Μαρτζούκος. Εκδόσεις Όμικρον 1997

ISBN: 9608609712

Αν το βρείτε, επιμείνετε να σας δώσουν και τη βιντεοκασέτα γιατί αυτή είναι ακόμη πιο σπάνια. Εγώ το είχα πάρει από το βιβλιοπωλείο του Σιδέρη στη Σταδίου εκείνη τη χρονιά. Πρέπει να κυκλοφορούν ακόμη κάποια αντίτυπα.
 
Να βαλω και γω το λιθαρακι μου

- Εχεις λεφτα?

- Καντα ομολογα ETBA!!!
 
"ΑΓΝΟ παγωτό

από γάλα, γάλα ΑΓΝΟ

εκατό τοις εκατό,

παγωτό ΑΓΝΟ"

όπως και το

"Άστη, πάρε ΑΣΤΥ" που ανέφερα και στο θρεντ με τις ρετρο-τροφές
 
medthom είπε:
Να βαλω και γω το λιθαρακι μου
- Εχεις λεφτα?

- Καντα ομολογα ETBA!!!
μετά βρήκανε την κομπίνα του χρηματιστηρίου και λύθηκε το πρόβλημα..

- Έχεις λεφτά;

- Μπαα! δεν έμεινε τίποτα..
 
Snoopitsa είπε:
Και μια διαφήμιση που η δασκαλα έγραφε στον πίνακα με κιμωλία και μετά την βουτούσε σε ένα ποτηράκι με κάτι σαν μπογιά και κάτι έλεγε για το σμάλτο των δοντιών?? Για οδοντόκρεμα ήταν αλλά δεν θυμάμαι ποιά!!!
Η Colgate με MFP Fluoride ήταν... :)
 
"..Αφιερωμένη,εξαιρετικά,

για σένα η σερβιέτα με τ΄ όνομα ΝΑΝΑ.."

"...Και τα βάφει και γυαλίζει CAMEL FAST

kαι καθόλου δε μαυρίζει CAMEL FAST

βάφει τόσο γρήγορα και τόσο σωστά

για τα παπούτσια CAMEL FAST..."

"..Απόλαυση στο μπάνιο,από αγρια λεβάντα

ανάσα του βουνού,απόλαυση στο μπάνιο,

σαπούνι μαρουλιού..."(έτσι το ακουγα τότε αλλά δε ξέρω αν ήταν όντως

μαρουλιού..)

:) :) :) :) :) :)
 
29 δεν ήταν οι κατασκευαστές στο skip?
 
Σε συνάρτηση με την απάντηση μου στο θέμα Ρετρό Τροφή σχετικά με τα γλυφιτζούρια Melody Pops, θυμήθηκα και την τηλεοπτική διαφήμιση.

Melody Pops (παύση)

Melody Pops (παύση)

Melody

Melody

Melody

Melody

Melody Pops
 
crimson είπε:
29 δεν ήταν οι κατασκευαστές στο skip?
πράγματι, κι εγώ 29 τους θυμάμαι.. χαρακτηριστικό μάλιστα το ρετρό χιούμορ του Χάρυ Κλυνν: "εικοσιεννιά κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Σκιπ! Λέτε να γίνουν τριάντα;"

asikamin μήπως τους μπερδεύεις με τους μάστορες του γεφυριού της Άρτας; :confused: (45 μάστοροι κι 60 μαθητάδες...)
 
αυτήν την θυμάστε?

είναι φοβερό αλλα ειδικά το δικό μου δέρμα, λές και τραβάει τα κουνούπια.

Ααααα εγώ δεν παίρνω οποιεσδήποτε ταμπλέτες για το εντομοαπωθητικό μου.

Προσέχω να είναι bayvap. Κάθε ταμπλέτα Bayvap, έχει το σταυρό bayer. που για μένα τουλάχιστον, είναι εγγύηση.

ΑΝ ΕΣΕΙΣ, είχατε ειδικό πρόβλημα με τα κουνούπια, τίίί θα προτιμούσατε για υπογραφή? Τον σταυρό της bayer, ήήήή......

Επίσης:

Μια σταγόνα la tipa, μπορεί να τραβήξει 4, 8, 12 άντρες.

Εσείς πόσες σταγόνες la tipa θα βάλετε σήμερα?

και favre leu ba όσοι το φορούν, ξέρουν και να το προφέρουν.

Την διαφήμιση της σερβιέτας donna mode, με μία κοπέλα να κάνει κούνια, την θυμάται κανείς?
 
reina είπε:
αυτήν την θυμάστε?
είναι φοβερό αλλα ειδικά το δικό μου δέρμα, λές και τραβάει τα κουνούπια.

Ααααα εγώ δεν παίρνω οποιεσδήποτε ταμπλέτες για το εντομοαπωθητικό μου.

Προσέχω να είναι bayvap. Κάθε ταμπλέτα Bayvap, έχει το σταυρό bayer. που για μένα τουλάχιστον, είναι εγγύηση.

ΑΝ ΕΣΕΙΣ, είχατε ειδικό πρόβλημα με τα κουνούπια, τίίί θα προτιμούσατε για υπογραφή? Τον σταυρό της bayer, ήήήή......
Έγραψες reina! :thumbup:
 
1) "Τα μωράκια πάνε Πηγή, για ν' αγοράσουνε όμορφες πάνες,

τα μωράκια πάνε Πηγή, για ρουχαλάκια και πάνες μαζί!"

2) "Denim. Για τον άνδρα, που δε χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ!" Και... χρατς! Το χέρι! (πάντα με τρόμαζε!)

3) Ο άντρας βρίσκεται στην αιώρα,στον κήπο. Έρχεται η γυναίκα του και του φωνάζει:"-Γιατί δεν πας να κοιμηθείς, Χριστιανέ μου; Αφού νυστάζεις!" -"Πώς να κοιμηθώ, ρε γυναίκα; Κλειστά παράθυρα, ζέστη, ανοιχτά παράθυρα, κουνούπια! Άιχχχ!" - "Ούτε ζέστη, ούτε κουνούπια! Για κοίτα: Πυρόξ Ματ!" "Πυρόξ ματ. [...] Παράθυρα διάπλατα, κι ούτε ένα κουνούπι!"
 
τσιβιλίκας να τραγουδάει "Μόνο με Μίσκο την βρίσκω", ήταν αρκετά χιουμοριστική διαφήμιση
 
Και μια άλλη διαφήμιση με τον Βουτσά να διαφημίζει μαζί με κάτι πιτσιρίκια το επιτραπέζιο παιχνίδι της Ελ Γκρέκο "Μικροί ψαράδες":

-Μικροί ψαράδες, έτοιμοι;;

-ναιαιαιαια!

-Πάμε!

-Τσιμπάει, τσιμπάει!

-Έλα ψαρά μου!

Και στο τέλος:

-Τσίμπησε το μελανούρι!

Να συμπληρώσω και τη διαφήμιση του Φρες αίρ:

Να την , έρχεται, ψεκάζει με φρες αιρ, ψεκάζει με φρες αίρ, ψεκάζει με φρες αίρ, αααχάααα!

Φρές-αίρ κλπ.
 
"ΑVA... ένα καλυντικό, στην κουζίνα σας"

"Τώρα πάνε οι πετσέτες, γιατί ήρθαν οι ΛΙΝΕΤΕΣ!"
 
Πίσω
Μπλουζα