Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 4

Τι μνήμες ξύπνησαν τώρα....

Κυρίες στο τηλέφωνο:

Τι είπες Λέλα μου? Εχεις προβλήματα? Με τον άντρα σου?

αααααα με το πλυντήριο... (δεν δουλεύει καλά και βγάζει στίγματα)

εεε τί να κάνεις καημένη, παρτε άλλο (λεφτά έχετε)

Άντε, γειά σου χρυσό μου.

(κλείνει το τηλέφωνο)

Οχι θα σου πω εγώ, πάρε πλυντηρέξ, μα που ζείς χρυσή μου,

πήρες πλυντήριο και νομίζεις πως κάτι έκανες?

:animeek: :animeek: :animeek:

Και άλλη μιά με κάτι παιδάκια που περπατούσαν σε ένα κύκλο κρατώντας από μια οδοντόβουρτσα, και τραγουδούσαν:

"για δόντια γερά,

όχι γλυκά,

πλύσιμο, βούρτσισμα, τακτικά"

Αλλά δεν θυμάμαι τί διαφήμιζαν...
 
rexona με αναστο αλλα δεν θυμαμαι ατακα
 
"Ποιός είσαι, ο Μερεντόνα είσαι?" Διαφήμηση μερέντα, με ένα πιτσιρίκι να παίζει μπάλα και να βάζει γκολ.

Διαφήμηση για κάτι σαν γαριδάκια: Φοφίκο, παίζει να ήταν με αυτόν που διαφημήζει τώρα τα boxer.

Πάλι για γαριδάκια, με τον Μουστάκα : φατσούλες.

Πολύ παλιά, με έναν τύπο, ηθοποιό, όχι πολύ γνωστό, φαλακρό και χοντρό με χαρακτηριστική φωνή να διαφημήζει υγρό πιάτων, να πλένει κάμποσα, να παίρνει ένα και να το τρίβει με το δάχτυλό του ώστε να βγάλει τον χαρακτηριστικό ήχο-τρίξιμο του καθαρού!

"Jif με αμμωνία, ΔΕΝ χαράζει", και να δείχνει ένα παγοπέδιλο να χαράζει ανατριχιαστικά το παγοδρόμιο!

"Ησύχασε, είναι Palmolive!" Με την Βάσια Τριφύλη να παίρνει το χέρι μιας, μάλλον μετά από μανικιούρ, και να το βουτάει σε ένα βαζάκι με palmolive.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου είχε κολλήσει μια παρανοική ιδέα-παραλλαγή : Ησύχασε, είναι ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΟ!!!! Φαντάζεστε την φάτσα της τύπισσας?

Στίψε κι εσύ μια Αμιτα.
 
Διαφήμιση για φόρμα γυμναστικής, early eighties:

τεντώνεται, διπλώνεται, στρίβει, λυγίζει, γυρίζει και στο στήθος γράφει: athletic...

Σήμερα το πρωί, θυμήθηκα και την διαφήμιση της Donald:

Donald κολώνια για τα μωρα

donald κολώνια για τα παιδια

donald σε όλους σκορπά δροσιά

Και είχε μια πολύ χαριτωμένη συσκευασία και οδοντόκρεμα με γεύση φράουλα ή ροδάκινο.
 
Διαφήμιση της παιδικής εγκυκλοπαίδειας Για σας, παιδιά:

Για σας, παιδιά

Άλλη μια νίκη

στην παιδική σας βιβλιοθήκη

Για σας, παιδιά

Τώρα μονοτονικό

...
 
Δεν την θυμάμαι την διαφήμιση, αλλά έχω την εγκυκλοπαίδεια. Και όχι την μπλε, την μονοτονική αλλά την κόκκινη, την πολυτονική. Αν θυμάμαι καλά μπορούσες και να την ανταλλάξεις με την μονοτονική με μια πολύ μικρή επιβάρυνση σε σχέση με το να την αγοράσεις καινούργια...

Ότι θυμάμαι χαίρομαι μου φαίνεται...
 
Αυτήν την είπατε;

"Και του κρόνου Φουντούνια. Φουντούνια η κουέστι ντι κουέστι. Άι καπίτο... Φουντούνια σαλάμ, φουντούνια φατάχ, φουντούνια ουλουάχατ ουλουάχατα..."

:animlaugh:
 
Αυτή που λες με τα φουντούνια, nina421, πρέπει να υπάρχει και στο you tube!
 
akmakas είπε:
θυμάμαι μια μάρκα κολόνιας Ζιβανσί...θυμάται κανείς την διαφήμιση?DINO είσαι ρετρο εγκυκλοπαίδεια!!! :D
Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούριο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα

Akmakas νομίζω ότι ήταν μία διαφήμιση σε ένα αεροπλάνο, που καθόταν δίπλα - δίπλα ένας άντρας και μία γυναίκα, οπότε ανοίγουν συγχρόνως τις τσάντες τους βλέπουν ότι είχαν την ίδια μάρκα κολώνιας και ακολουθεί ο φοβερός διάλογος :D

Αντρας: Latour (η μάρκα της κολώνιας) Madame?

Γυναίκα: Latour Monsieur?

Άντρας: Madame . . .

Γυναίκα:Monsieur . . .

και αρίζουν τα χάχανα . .
 
Εκείνη με το "Radion" το απορρυπαντικό που από την πρώτη πλύση εξαφάνιζε από τα πουκάμισα βρωμιές τσιγαρίλες μασχαλίλες και διάφορες -ίλες...


Το μόνο που θυμάμαι έναν τύπο να προχωρά και όλως περιέργως να τον ακολουθεί μιά γόπα τσιγάρο...


 


@ Καλώς ήλθες Andy 72
:)


 
Ευχαριστώ Juanita

και μερικές ακόμα:

Ότι πεις εσύ αφεντικό. Χάρρυ Κλυν σε διαφήμιση αλαντικών με ύφος Αρτέμη Μάτσα προς το αφεντικό του που φυσικά ήταν ο ίδιος ο Χ.Κ.

Τον τσιμπάς τώρα ή δεν τον τσιμπάς; Διαφήμιση εντομοκτόνου (πρέπει να ήταν το Baygon), όπου ένα κουνούπι βλέποντας μία τύπισα με baby doll πάνω σε ένα κρεβάτι είχε αυτή την απορία. Από τότε έχω πολλές φορές κι εγώ την ίδια απορία :D :D:D:D:D

Ο άντρας ξεχωρίζει για δύο πράγματα. Το ένα είναι η κολώνια . . .

Διαφήμιση αντρικής κολώνιας. Πάντα είχα την απορία τι ήταν το άλλο, αλλά ποτέ δεν είχα πάρει απάντηση :D :D:D:D

Κόλλα UHU: Πωθ κολλάει;

και για τέλος ένα τραγουδάκι από τη Bic

Γράφει γράφει απαλά

στο χαρτί γοργά κυλά

Bic μόνο bic (χορωδία)

και γι' αυτό όλοι ζητάνε

Bic να γράφει το μολύβι

Bic να γράφει το μολύβιιιιιι (ξελαρύγκιασμα από τη χορωδία) :D

Το μολύβι π΄αγαπάνε

Bic μόνο bic (κρεσέντο) :D :D:D:D
 
Ξυρίζει, ανάβει, γράφει (δις ή τρις)


(ΒIC, μόνο BIC)



Και απλουστεύει τη ζωή...


Andy 72 είπε:
Ο άντρας ξεχωρίζει για δύο πράγματα. Το ένα είναι η κολώνια . . .

Διαφήμιση αντρικής κολώνιας. Πάντα είχα την απορία τι ήταν το άλλο, αλλά ποτέ δεν είχα πάρει απάντηση :D :D:D:D

:D :D:D
Το γεμάτο πορτοφόλι;;;;;:what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχμμμ...καθαρά γυναικείο μυαλό... άκου το πορτοφόλι! Η προσωπικότητα βρε μετράει!

Interamerican...μεγάλη και σίγουρη! :D
 
θα τη κρεμασω ......θα τι κρεμασω ........ τη κρεμασα

κατι για το σκορο ηταν

εσεις ποσο θα αγοραζατε 1 εκατομμυριο .... 462 .567 δραχμες
 
"Hino ...στην ασφαλτο

Hino...... στο δρομο. Φορτηγακια Hino"

και αλλη μια με την πιπα magic life

"παρτε του μια πιπα, πιπα magic life.... για να μην τον παιρνετε απο πισω"

Η αλήθεια είναι δεν θυμαμαι σε ποια δεκατια ηταν τελη 80ς 90ς.
 
φιλε οδηγε φιλε οδηγε!! (οδηγος κοιτα εξω απο αμαξι....)εβαλες flash στην μπαταρια??? :D :D:D:D
 
Τα-ρα-ρα... Τα-ρα-ρα

ΠΑ-ΤΙΣ-ΤΑΣ

(με τα παραλληλόγραμμα, εντός των οποίων χορεύουν σκιές γυναικών).

Την ξαναδείχνει τώρα το ΤΗΛΕ-ΑΣΤΥ και τη θυμήθηκα!!
 
Επιασε φωτια η αποθηκη του μπανυ. κινδυνευει η λολα!!!

την λολα απ την φωτια πιος θα την βγαλει ο carnation που χει δυναμη μεγαλη

καθε παιδι τον carnation τον θαυμαζει μπενει στις φλογες και το κοριτσι βγαζει...

δυνατος και γερος για να γινεις καθε μερα carnation να πινεις
 
Πίσω
Μπλουζα