Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

Ο προλαλήσας μού ξύπνησε καινούριες "αναμνησιακές φλασιές" .... Έτσι, στο πλαίσιο της "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" κατάστασης, που βιώνω εδώ στο retromaniax, θα γράψω ό,τι θυμάμαι από διαφημίσεις για οδοντόκρεμες !!!

- Την οδοντόκρεμα Lord τη θυμάστε ??? Εμένα μού έχει μείνει το τραγουδάκι από το διαφημιστικό σποτ, που χρονολογείται γυρω στο 1982 [ίσως και πιο πριν] !!! Αυτό έλεγε : "Lord η οδοντόκρεμα - οδοντογιατρός / Lord, lord, lord" !!!

- Στα τέλη των 70ς - αρχές 80ς βλέπαμε στις [ασπρόμαυρες] τηλεοράσεις μας άλλη μια διαφήμιση οδοντόκρεμας, της Lakalut Special, η οποία προφερόταν "Λακαλούτ Σπεσιάλ" !!! Αυτή ήταν γυρισμένη σαν καρτούν και μάς έδειχνε ένα τρενάκι [καρτούν] που αντί για βαγόνια ... είχε τα κουτιά της οδοντόκρεμας !!! Και ο εκφωνητής της διαφήμισης, την ώρα που βλέπαμε το τρενάκι να κινείται, έλεγε, στο ρυθμό της ... κίνησης της ατμομηχανής [δλδ αντί για τσαφ-τσουφ] : Λακαλούτ - σπεσιάλ, Λακαλούτ - σπεσιάλ, λακαλούτ - σπεσιάλ !!! Μάλιστα, αυτή η έκφραση επικράτησε, όποτε θέλουμε να πούμε για κάτι ότι "είναι πολύ ωραίο, πολύ σπέσιαλ κλπ", λέμε : "είναι λακαλούτ σπεσιάλ" !!! Σημειωτέον, αυτην την ατάκα τη χρησιμοποιούσε συχνά ο Γιώργος Γεωργίου στο "Καφενείο των Φιλάθλων" ....

- Σε μια άλλη διαφήμιση οδοντόκρεμας βλέπαμε το εξής : Είνα στην τάξη η δασκάλα και τα παιδάκια καθισμένα στα θρανία και ... όλα είναι ετοιμα για να αρχίσει το μάθημα !!! Ξαφνικά μπαίνει ο αργοπορημένος μαθητής στην τάξη !!! Κι όταν τον ρωτάει η δασκάλα "γιατί άργησες", ο μαθητής απαντά : "τέσσερα σφραγίσματα" !!! Και η δασκάλα ... του προτείνει να χρησιμοποιεί μια οδοντόκρεμα [δεν θυμάμαι ποια] για να αποφύγει κι άλλα σφραγίσματα !!! Μάλιστα, χρησιμοποιεί ως παράδειγμα μια κιμωλία λέγοντας στους μαθητές : "Πέστε ότι αυτή η κιμωλία είναι ένα δόντι" !!! Και ... βουτάει την κιμωλία σε ένα σκούρο υγρό [μήπως μελάνι ???] !!! Κι αφού η δασκάλα βγάζει την κιμωλία απ' το σκούρο υγρό, την σπάει στα δύο και δείχνει στους μαθητές πόσο έχει προχωρήσει το σκούρο υγρό στο εσωτερικό της κιμωλίας !!! Με αυτόν τον παράδειγμα ήθελε, προφανώς, να δείξει πόσο προχωρά η τερηδόνα στο βάθος του δοντιού και το σαπίζει !!! Και οι μαθητές, την ώρα που η δασκάλα έπσασε την κιμωλία - δείχνοντας πόσο βαθιά προχώρησε η "μαυρίλα" - ανεφώνησαν : "ωωωω" !!! Αυτή τη γλυκύτατη διαφήμιση τη χρονολογώ στα μισά των 80ς !!! Θα είναι χαρά μου αν κάποιος συμφορουμίτης θυμηθεί τη διαφημιζόμενη οδοντόκρεμα .....
 
Στην κατηγορία "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι", να προσθέσω κι εγώ :

- "Θά 'πρεπε ήδη να το ξέρεις. Αλλά θα στο πω κι εγώ. Να πληρώνουμε λιγότερα χρήματα". Ήταν μια νουθεσία πατέρα προς γιο, αλλά δε θυμάμαι καθόλου το διαφημιζόμενο προίόν.

- "Μαμά νερό. Πφφφφ, μυρίζει" : κορούλα στη μαμά της, ήταν διαφήμιση για απορρυπαντικό πιάτων, εξίσου άγνωστο σε μένα.

- Κάποια τηλεοπτική διαφήμιση για τις αστικές συγκοινωνίες. Την εποχή που κάποιος ελληνικός φωτεινός εγκέφαλος κατήργησε τους εισπράκτορες, υπήρξε μια διαφήμιση με έναν επιβάτη να ψάχνει ψιλά καθυστερώντας χαρακτηριστικά, και δεκάδες από πίσω του στην ουρά να συνωστίζονται και να δυσανασχετούν. Ή μήπως ήταν την εποχή των ακυρωτικών; Ή μήπως ήταν για τις νέες ονομασίες στις λεωφορειακές γραμμές (το πιθανότερο !). Το θυμάμαι εντελώς αμυδρά...

- Η "προδιαφήμιση" της Heineken. (Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και ένα tribute στις προδιαφημίσεις). Μας έλεγε λοιπόν ο εκφωνητής για μια νέα μπύρα, γνωστή σε όλο τον κόσμο κλπ.κλπ., και στο τέλος έδειχνε ένα χέρι να κρατάει το κουτάκι, στο οποίο όμως η ετικέτα ήταν χωρίς γράμματα. Τελειώνοντας, ο εκφωνητής έλεγε "Τη λένε....." κι εκείνη τη στιγμή ο αντίχειρας του χεριού "έκανε" να τρίψει το κουτάκι και να δούμε τον τίτλο. Ωστόσο η διαφήμιση κοβόταν ακριβώς εκείνη τη στιγμή, πάνω στο καλύτερο. Για να αποκαλυφθεί, βέβαια, σε μερικές βδομάδες η συνέχειά της, που έλεγε συλλαβιστά "Τη λένε Χάι - Νε - Κεν"...

- Η διαφήμιση με τον αγανακτισμένο οδηγό : "Το χειμώνα κρύο, παγώνει η μηχανή. Το καλοκαίρι ζέστη, ανάβει η μηχανή. Τι να κάνω;". Φυσικά δε θυμάμαι ούτε τη λύση, ούτε το προϊόν.

- Η διαφήμιση της ΚΑΛΑΣ για τα "ψαγμένα" αλάτια, που πιο πολύ την αναφέρω μήπως και θυμάται κάποιος το προϊόν : κάποια στιγμή στη δεκαετία του 80 βγήκαν κάποιες πικρές συσκευασίες της ΚΑΛΑΣ σαν αλατιέρες, σε άσπρο πλαστικό δοχειάκι σχήματος πυραμίδας, με αλουμινόχαρτο στον πάτο. Έκοβες με ψαλίδι τη μύτη και έριχνες, είτε "Αλάτι και Πιπέρι", είτε "Αλάτι και ρίγανη" (αυτά τα δύο υπήρχανε).

- Η διαφήμιση για την καραμέλα "Στρεπσίλς" : "Για τον πονόλαιμο τι θα πάρετε; Κάτι ξινό; πικρό; γλυφό; στυφό; ή κάτι σαν καραμέλα;" όπου υπήρχε άτομο που δοκίμαζε όλες αυτές τις γεύσεις, με αντίστοιχη γκριμάτσα...

- "Στο σπίτι μου που λάμπει, ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ;" έλεγε μια απορημένη νοικοκυρά. "ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ", τη διαβεβαίωνε ο Βασίλης Μαυρομμάτης. Άγνωστο κι εδώ το σχετικό προίόν...
 
Rinus Cesar είπε:
[Αλήθεια, αυτές τις "σούπες Κνορρ σε φακελλάκια" τις έχετε δοκιμάσει ??? Πώς ήτανε ???]
...γευστικά τουλάχιστον, μια χαρά ήταν. Και μάλλον εξακολουθούν να είναι, καθώς κυκλοφορούν ακόμα (προφανώς όχι ακριβώς οι ίδιες ποικιλίες κτλ). Δεν παίρνεις να φτιάξεις καμμιά να δοκιμάσεις, να σου φύγει η περιέργια, γεφυρώνοντας το παρόν με το παρελθόν σου...;

Η δε οδοντόκρεμα που έγραψες πιο μετά, δεν είμαι σίγουρος, αλλά παίζει να ήταν η Colgate. Την θυμάμαι κι εγώ "σαν σε όνειρο" την χαρακτηριστική διαφήμιση, και όντως ειδικά το σημείο που ψαρώναμε κι εμείς ως πιτσιρίκοι, μαζί με τους "μαθητές" - δηλαδή το βούτηγμα της κιμωλίας στο υγρό.

panp είπε:
Στην κατηγορία "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι", να προσθέσω κι εγώ :- "Μαμά νερό. Πφφφφ, μυρίζει" : κορούλα στη μαμά της, ήταν διαφήμιση για απορρυπαντικό πιάτων, εξίσου άγνωστο σε μένα.

- Η διαφήμιση με τον αγανακτισμένο οδηγό : "Το χειμώνα κρύο, παγώνει η μηχανή. Το καλοκαίρι ζέστη, ανάβει η μηχανή. Τι να κάνω;". Φυσικά δε θυμάμαι ούτε τη λύση, ούτε το προϊόν.
1) ...σίγουρα ήταν για απορυπαντικό πιάτων και "πιάτα που μυρίζανε μετά/πρά το πλύσιμο"; Γιατί στάνταρ υπήρξε (μάλλον μεταγενέστερα) η ανάλογη ενός μπόμπιρα που έλεγε το ίδιο, και ήταν για αποσμητικό χώρου....τουαλέτας (και ακόμα πιο μετά αλλάξανε το "μυρίζει" σε..."βρωμάει", και μου την...έδινε ακόμη περισσότερο, αυτή η ούτως ή άλλως....αντιαισθητική για τα γούστα μου διοαφήμιση). Όσο το σκέφτομαι, ναι, παίζει για απορρυπαντικό πιάτων, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτή ήταν η ατάκα που ακουγόταν...

2)...μου ήρθε η λέξη "Καλορέξ" διαβάζοντας την ατάκα "της μηχανής", το γκούγκλαρα, και παραπέμπει σε βιομηχανία χημικών και λοιπών σχετικών...Δεν είμαι φυσικά βέβαιος ότι αυτό ήταν το όνομα του ποϊόντος, αλλά αν rings a bell.......
 
Rinus Cesar είπε:
- Σε μια άλλη διαφήμιση οδοντόκρεμας βλέπαμε το εξής : Είνα στην τάξη η δασκάλα και τα παιδάκια καθισμένα στα θρανία και ... όλα είναι ετοιμα για να αρχίσει το μάθημα !!! Ξαφνικά μπαίνει ο αργοπορημένος μαθητής στην τάξη !!! Κι όταν τον ρωτάει η δασκάλα "γιατί άργησες", ο μαθητής απαντά : "τέσσερα σφραγίσματα" !!! Και η δασκάλα ... του προτείνει να χρησιμοποιεί μια οδοντόκρεμα [δεν θυμάμαι ποια] για να αποφύγει κι άλλα σφραγίσματα !!! Μάλιστα, χρησιμοποιεί ως παράδειγμα μια κιμωλία λέγοντας στους μαθητές : "Πέστε ότι αυτή η κιμωλία είναι ένα δόντι" !!! Και ... βουτάει την κιμωλία σε ένα σκούρο υγρό [μήπως μελάνι ???] !!! Κι αφού η δασκάλα βγάζει την κιμωλία απ' το σκούρο υγρό, την σπάει στα δύο και δείχνει στους μαθητές πόσο έχει προχωρήσει το σκούρο υγρό στο εσωτερικό της κιμωλίας !!! Με αυτόν τον παράδειγμα ήθελε, προφανώς, να δείξει πόσο προχωρά η τερηδόνα στο βάθος του δοντιού και το σαπίζει !!! Και οι μαθητές, την ώρα που η δασκάλα έπσασε την κιμωλία - δείχνοντας πόσο βαθιά προχώρησε η "μαυρίλα" - ανεφώνησαν : "ωωωω" !!! Αυτή τη γλυκύτατη διαφήμιση τη χρονολογώ στα μισά των 80ς !!! Θα είναι χαρά μου αν κάποιος συμφορουμίτης θυμηθεί τη διαφημιζόμενη οδοντόκρεμα .....
Μακάρι να βρεθεί η διαφήμιση, αλλά όπως την περιγράφεις, άμα την έβλεπα παιδάκι μπορεί να με τρόμαζε λιγάκι το πείραμα με την κιμωλία και το σπάσιμό της, ειδικά αν την έβλεπα τη διαφήμιση βράδυ.
 
@ nwntas

Ίσα - ίσα δεν ήταν καθόλου "φοβιστική" ;) . Για τα δεδομένα της εποχής ήταν και πρωτότυπη η ιδέα μπορώ να σου πω

@ Rinus

Μάλλον θα χαρείς. Για ρίξε μια ματιά εδώ
 
caprice είπε:
@ nwntas

@ Rinus

Μάλλον θα χαρείς. Για ρίξε μια ματιά εδώ
Πω πωωω .... το τόπικ "Retro διαφημίσεις 4" είναι πολύ ωραίο !!! Κάποιες απ' τις διαφημίσεις που περιγράφουμε εδώ, αλλά και σε άλλα τόπικς, τις αναφέρουν κι εκεί !!! Μόνο που οι συμφορουμίτες δεν κάνουν περιγραφή του σποτ, αλλά ... "ανταλλάσσουν" τις ατάκες και τους διαλόγους τους, όπως τα θυμούνται !!! Δηλαδή καθε ποστ σε αυτο το παλιό τόπικ είναι ... σαν να ΄γεύεσαι μια καραμελίτσα ένα πράμα :flower:

:flower: :flower:
 
@ Rinus

Δεν μας είπες τελικά. Είναι ή δεν είναι η Colgate MFP Fluoride - που αναφέρει η Juanita στο μήνυμά της - αυτή που έψαχνες με την κιμωλία;
 
caprice είπε:
@ Rinus
Δεν μας είπες τελικά. Είναι ή δεν είναι η Colgate MFP Fluoride - που αναφέρει η Juanita στο μήνυμά της - αυτή που έψαχνες με την κιμωλία;
Νομίζω ότι η Juanita θυμάται μια χαρά το διαφημιζόμενο προϊόν που αντιστοιχεί στη διαφήμιση με την κιμωλία :flower:

:flower: :flower: ....
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ 1992http://www.youtube.com/watch?v=B3nHWxrhL0U&feature=g-all-u
 
Μού ήρθε η "φλασιά" για άλλη μία διαφήμιση : Για τα σοκολατάκια Τζοκόντα !!! Σε αυτό το σποτάκι [χρονολογείται μετά τα μισά των 80ς], ο ηθοποιός έχει ντυθεί ... σαν τον Λεονάρντο Ντα Βίντσι [με παλιά ρούχα, γενειάδα κλπ] !!! Υποτίθεται ότι μόλις έχει ζωγραφίσει τη Τζοκόντα και μονολογεί μπροστά στο αριστούργημά του : "Τζοκόντα μου, θα γίνεις έργο αθάνατο κλπ κλπ ...μέχρι και σοκολατάκι θα γίνεις" !!! Και στο τέλος του σποτ, βλέπουμε τον Ντα Βίντσι να ανοίγει το στόμα του [περιστοιχιζόμενο από μούσια], να βάζει σε αυτό ένα ολόκληρο σοκολατάκι και να αναφωνεί : "κλασικό αριστούργημα" !!! :eek: o_O:flower: !!! Μακάρι κάποια στιγμή να δούμε ξανά αυτό το υπέροχο σποτάκι ....
 
panp είπε:
Στην κατηγορία "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι", να προσθέσω κι εγώ :- "Μαμά νερό. Πφφφφ, μυρίζει" : κορούλα στη μαμά της, ήταν διαφήμιση για απορρυπαντικό πιάτων, εξίσου άγνωστο σε μένα.
Ήταν το Τρύλετ και έλεγε: "Γιατί δε χρησιμοποιείτε Τρύλετ", με την ευχάριστη μουσικούλα και το λεμόνι - καρτούν να χορεύει καλαματιανό, μες στην καλή χαρά!
 
΄΄Ακριβώς γιαγιά Ευτυχία...΄΄ Από ποιο προϊόν είναι αυτή η διαφήμιση; Δεν θυμάμαι :( αλλά σήμερα απάντησα με αυτόν τον τρόπο εντελώς πηγαία. Κι έτσι αφού δεν μπορώ να το θυμηθώ μόνη μου ζητάω τη βοήθειά σας :) . Κάτι σε μαγειρικό μάλλον είναι.
 
διαφημιση αποσμητικου "sorrento" (1985) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : Διαφήμιση του βερνικιού νυχιών "madison" με πρωτεΐνες...όπως Αμερική! Αυτό το "όπως Αμερική" είναι ατάκα που ακούγεται και σήμερα,και όπως διαπιστώνουμε,η έγχρωμη κυρία που το λέει είναι η Υβέτ Τσάρβις!Η διαφήμιση προβαλλόταν απο το 1985 έως το 1988 όταν και αντικαταστάθηκε απο άλλη version στην οποία εμφανιζόταν η Μαντώ η οποία τραγουδούσε και το κομμάτι του spot...(Βερνίκια με τα χρώωωματα τηηης MA-DI-SON....craaaasy coooolouuuurs!) "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση "κλειδαρας" (1979) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : " " Κλεισθηκατε εξω " ? Καλεστε τα εξι " 7αρια " και ενα " 6 " μας προτρεπει η " παραξενη " φωνη της " γραφικης " διαφημισης που ενδεχομενως να ηταν ο ιδιοκτητης του " κλειδαραδικου ". ο συγκεκριμενος τηλεφωνικος αριθμος ειχε κατακλυσει ολα τα σπιτια της Αττικης, με την μορφη ενος αυτοκολλητου που εγραφε " ΑΠΟΦΡΑΞΕΙΣ " το οποιο κολλουσαν σε στυλους της ΔΕΗ και στα θυροτηλεφωνα των πολυκατοικιων ..Ηταν σιγουρα ο διασημοτερος τηλεφωνικος αριθμος σε ολη την Αθηνα . Μαλιστα , συνεχιζει ακομα και σημερα την δραση του εξυπηρετωντας διαφορες περιοχες " .
 
panp είπε:
Ρε παιδιά, ξαναυποβάλλω το αίτημα : ποιός θεός θα μου βρεί την περίφημη διαφήμιση "φοράει πάντα Coppertone" (αντηλιακό), με τη σιλουέττα που πέταγε το πάνω μέρος του μαγιώ κι έμπαινε στη θάλασσα;
Ω, σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω .... Όμως, μπορώ να σού θυμίσω μία από τις πρώτες διαφημίσεις του Copertone, αρχές 80ς, είχε για μουσική επένδυση το τραγούδι Do It Again των Beach Boys !!! Το τραγούδι είχε πειραχτεί λιγάκι για τις ανάγκες του σποτ !!! Μέχρις ενός σημείου ακούγαμε τα λόγια των Beach Boys [suntanned girls, sunshine waves κλπ], αλλά ξαφνικά ακούγαμε το στίχο "Copertone production" [o oποίος φυσικά δεν υπάρχει στο πρωτότυπο τραγούδι] !!! "Μπα, και πώς σού ήρθε πάλι αυτή η φλασιά" ??? ίσως να με ρωτήσετε .... Ω, αυτη η "φλασιά" μού ήρθε στις 26 Ιουλίου, όπου βρισκόμουν ταξιδάκι στη Ρώμη και το βράδυ πήγα στη συναυλία των Beach Boys στο Ippodromo della Cappanelle [οι Beach Boys έκαναν φέτος reunion με παγκόσμια τουρνέ για να γορτάσουν "τα 50χρονά τους" !!! ]!!! Και με το που βγαίνουν στη σκηνή αρχινάνε με Do It Again, δηλαδή ... με αυτό :

[video=youtube_share;XHpjILzv1P4]http://youtu.be/XHpjILzv1P4

Με το που το άκουσα άρχισα κάτω απ' τη σκηνή να ουρλιάζω : "νααιιιιιι .... το τραγούδι του Κόπερτοοοοον .... που το θυμάμαι από παιδάκι .... ναιιιι .... η σημερινή βραδυά προβλέπεται φανταστικήηη" !!! Και πράγματι ... ήταν μια καταπληκτική βραδυά !!!

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΞΑΝΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η έρευνα συνεχίζεται. Και κοίτα τί έμαθα [EDITED:Απαγορευονται τσ Link σε σελιδες με θρησκευτικο-πολιτικο χαρακτηρα] : ότι το μοντέλο αυτής της διαφήμισης ήταν σύζυγος, λέει, του παλιού Απριλιανού Ρουφογάλη ! Έλα Χριστέ και Κύριε...

(το λεξιλόγιο στη σελίδα παραπομπής δεν είναι και το καλύτερο...)


Η (τότε) κοπέλα λέγεται Ντέλα Ρουφογάλη, και θα βρείτε φωτογραφίες της στο Google.

Άσε που έχει γράψει και στίχους στο περίφημο τραγούδι του Πάριου "Ποιος να συγκριθεί μαζί σου" !!! (υπογράφοντας ως Ντέλλα Ρούνικ).

Όπως καταλαβαίνεις, είναι ώρα που βλέπω το altimeter να κατεβαίνει, πέφτοντας από τα σύννεφα...

Προβολή συνημμένου 55881

Ακόμα και η αφίσα της διαφήμισης, ξυπνάει εφηβικά ένστικτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
΄΄Ακριβώς γιαγιά Ευτυχία...΄΄ Από ποιο προϊόν είναι αυτή η διαφήμιση; Δεν θυμάμαι :( αλλά σήμερα απάντησα με αυτόν τον τρόπο εντελώς πηγαία. Κι έτσι αφού δεν μπορώ να το θυμηθώ μόνη μου ζητάω τη βοήθειά σας :) . Κάτι σε μαγειρικό μάλλον είναι.
H γιαγιά Ευτυχία εμφανίσθηκε στις πολύ αρχές των 80ς [1980 - 1982] στη διαφήμιση για τη "Νέα Φυτίνη" !!! Στην αρχή του σποτ η γιαγιά Ευτυχία μονολογούσε κάτι για το εν λόγω προϊόν και μετά μια ανδρική φωνή της απαντούσε "ακριβώς γιαγιά Ευτυχία" !!!

Επίσης, με χαρά βλέπω ότι αναρτήθηκε η διαφήμιση του αποσμητικού Sorrento [από τότε δεν έχω ξανακούσει γι' αυτό] !!! Παρόλο που η διαφήμιση με ξενέρωνε όποτε την έβλεπα στην τηλεόραση, εντούτοις είναι .... πλημμυρισμένη από "εητίλα" !!! Ο Ζιάγκος είναι γοητευτικός, όπως επισημαίνει και ο Akis Papadopoulos, αλλά αυτή η άρθρωσή του ... τα χαλάει όλα !!! Αυτός κι αν είναι "χαρακτηριστική φιγούρα νέου ανθρώπου της Ελλάδας των 80ς" ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημειωση : Ενημερωνω οτι στα ποστς που κανω τωρα αλλά και θα κανω και αργοτερα, αφαιρεσα καποιες διαφημισεις (Heineken,J&B,campari και μακαρονια "μελισσα" ) γιατι ειχαν μουσικη με πνευματικα δικαιωματα. Οποιος θελει ομως μπορει να τις δει στο καναλι που αναφερω πιο κατω,στο 3ωρο βιντεο

[edit] Το βίντεο έχει αφαιρεθεί από τον χρήστη [edit]

το 1ο πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

μπυρα Heineken (αφαιρεσα καποια δευτερολεπτα)

ελαιολαδο Πρωτο

καραμελες Halls

autoplus

black and white

σογιελαιο soya

η τεχνη να εισαι τραπεζα(Εμπορικη τραπεζα)

προ πο

γουνεμπορικη

coca cola

το 2ο πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

μπυρα Heineken (αφαιρεσα καποια δευτερολεπτα)

η τεχνη να εισαι τραπεζα(Εμπορικη τραπεζα)

ACS σημαινει courier

λουτρινα animals club

Renault

autoplus

πανες ultra daipers

προ πο

bacardi

ζυμαρικα barilla

hot hits

[edit] To video δεν υπάρχει [Edit]

το 3ο πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

μπυρα Heineken (αφαιρεσα αρκετα δευτερολεπτα)

χριστουγεννιατικη διαφημιση της ΜΙΣΚΟ

Baileys

Lac des roches Boutari

η τεχνη να εισαι τραπεζα(Εμπορικη τραπεζα)

coca cola

χρονια πολλα απ τον ΟΠΑΠ

princesse και astoria της ΔΕΛΤΑ

ζυμαρικα barilla

νεσκαφε φραπε

τα παραπανω πακετακια διαφημισεων προερχονται απο VHS (διαρκειας 3 ωρων που περιλαμβανει εορταστικο προγραμμα του ΑΝΤ1 την παραμονη πρωτοχρονιας 1991) που βρηκα στο καναλι http://www.youtube.com/vagiul
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Δεν υπάρχει πλεον το video [edit]

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php


το 4ο πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

παιχνιδια προσχολικης ηλικιας tommy

καραμελες και τσιχλες clorets

φυλλο κρουστας ΚΑΝΑΚΙ

εντοκα γραμματια δημοσιου

johnnie walker

πολυχρωμες χαρτοπετσετες linettes

προϊοντα ΦΑΓΕ

"καλη χρονια" απ το χαλβα "Καπετανιος"

autoplus

η τεχνη να εισαι τραπεζα(Εμπορικη τραπεζα)

Lac des roches Boutari

[video=youtube;TNoUx-ANXCU]

το 6ο πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

μακαρονια primo gusto "μελισσα" (εκοψα τη διαφημιση λογω μουσικης με πνευματικα δικαιωματα..)

άλλη διαφημιση primo gusto spaghettini "μελισσα"

citroen ZX

Gordon's
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

το πακετακι περιλαμβανει τις διαφημισεις:

rexona

coca cola

colgate

studio line της l'oreal

coca cola

sega mega drive
 
Πίσω
Μπλουζα