Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

warrior21 είπε:
Off topic, αυτό το συλλεκτικό βίντεο, ανεβάστηκε από ένα χρήστη, που όπως βλέπω από τα σχόλια του, έχει ακραία γλώσσα, και κάνει μία προπαγάνδα, ο θεός να με φυλάει. Τί θα πρέπει να κάνουμε γι' αυτόν που το ανέβασε;
Τσέκαρα τι εννοείς. Δυστυχώς τίποτα, από τη στιγμή που το βίντεό του δεν περιέχει προσβλητικό περιεχόμενο.

Τώρα, αν μπορεί κάποιος να κάνει καταγγελία στο youtube είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, αλλά δυστυχώς το ίντερνετ έχει κατακλυστεί από τέτοιου είδους και επιπέδου συμπεριφορές και εκφράσεις. Οπότε μη φανταστείς ότι το tube θα κάνει τπτ. Μόνο για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων κόπτεται, όχι για προσβολή, στοχοποίηση και ευτελισμό οποιουδήποτε ανθρώπου.

On-topic τώρα, άλλο ένα φανταστικό πακετάκι Μάνο!

Η διαφήμιση του Johnson's baby shampoo μου θύμισε μια άλλη του ίδιου σαμπουάν.

Ήταν ένα κοριτσάκι που έπαιρνε τηλέφωνο τον κύριο Johnson, λέγοντας: "Αχ κύριε Τζόνσον, η μαμά μου παίρνει το σαμπουάν..." ή κάτι τέτοιο, προφανώς απευθυνόμενη στον δημιουργό του σαμπουάν. Σας θυμίζει κάτι; Πρέπει να ήταν περίπου εκείνη την εποχή (93-95), που είχε κάνει πέρασμα το Johnson's baby shampoo και στους ενήλικες, σε μια προσπάθεια της εταιρείας να τονώσει τις πωλήσεις.
 
[edit] off topic. Είναι κάτι που δεν αφορά το φόρουμ και το παρόν θέμα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Τσέκαρα τι εννοείς. Δυστυχώς τίποτα, από τη στιγμή που το βίντεό του δεν περιέχει προσβλητικό περιεχόμενο.Τώρα, αν μπορεί κάποιος να κάνει καταγγελία στο youtube είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, αλλά δυστυχώς το ίντερνετ έχει κατακλυστεί από τέτοιου είδους και επιπέδου συμπεριφορές και εκφράσεις. Οπότε μη φανταστείς ότι το tube θα κάνει τπτ. Μόνο για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων κόπτεται, όχι για προσβολή, στοχοποίηση και ευτελισμό οποιουδήποτε ανθρώπου.

On-topic τώρα, άλλο ένα φανταστικό πακετάκι Μάνο!

Η διαφήμιση του Johnson's baby shampoo μου θύμισε μια άλλη του ίδιου σαμπουάν.

Ήταν ένα κοριτσάκι που έπαιρνε τηλέφωνο τον κύριο Johnson, λέγοντας: "Αχ κύριε Τζόνσον, η μαμά μου παίρνει το σαμπουάν..." ή κάτι τέτοιο, προφανώς απευθυνόμενη στον δημιουργό του σαμπουάν. Σας θυμίζει κάτι; Πρέπει να ήταν περίπου εκείνη την εποχή (93-95), που είχε κάνει πέρασμα το Johnson's baby shampoo και στους ενήλικες, σε μια προσπάθεια της εταιρείας να τονώσει τις πωλήσεις.
Κάτι μου θυμίζει η διαφήμιση με το κοριτσάκι που τηλεφωνεί στον κύριο Johnson...
 
studio line της L'oreal

uploader o rareandmore
 
and1 είπε:
Τώρα που είδα την διαφήμιση της merenta θυμήθηκα εκείνη με τα αυγά kinder :burn: Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά η Άννα Παναγιωτοπούλου κάπου το '91 με '92 είχε κάνει μια διαφήμιση για τις φρυγανιές Βοσινάκη.

katerinak είπε:
Αχ, ας ακουγόταν στο τέλος των 2 διαφημίσεων που αναφέρετε φίλοι μου, ένας Αμερικανός ή ένας Άγγλος εκφωνητής, πως σας φαίνεται η ιδέα αυτή;
 
warrior21 είπε:
Αχ, ας ακουγόταν στο τέλος των 2 διαφημίσεων που αναφέρετε φίλοι μου, ένας Αμερικανός ή ένας Άγγλος εκφωνητής, πως σας φαίνεται η ιδέα αυτή;
Συγγνώμη, αλλά τι εννοείς;
 
nwntas είπε:
Συγγνώμη, αλλά τι εννοείς;
Να εκφωνεί το προϊόν στα Αγγλικά (κύριως για την πρώτη διαφήμιση το αναφέρω), πώς σας φαίνεται αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ποια είναι η πρώτη διαφήμιση που αναφέρεις? Κάνεις ένα quote που αναφέρει 3 διαφημίσεις (μερέντα,αυγά kinder και φρυγανιές Βοσινάκη). Κατά τα άλλα αυτό που λες το θεωρώ περιττό. Από τη στιγμή που η διαφήμιση απευθύνεται στο ελληνικό κοινό γιατί να γίνεται η εκφώνηση στα αγγλικά?
 
Kambia είπε:
Και ποια είναι η πρώτη διαφήμιση που αναφέρεις? Κάνεις ένα quote που αναφέρει 3 διαφημίσεις (μερέντα,αυγά kinder και φρυγανιές Βοσινάκη). Κατά τα άλλα αυτό που λες το θεωρώ περιττό. Από τη στιγμή που η διαφήμιση απευθύνεται στο ελληνικό κοινό γιατί να γίνεται η εκφώνηση στα αγγλικά?
Η πρώτη διαφήμιση που αναφέρω είναι για το Studio Line της L'oreal (η οποία είναι του 1986 παρακαλώ), απλά θέλω στο τέλος για αυτή την διαφήμιση, να ακούγεται ένας Αμερικανός ή ένας Άγγλος εκφωνήτης να το διαφημίζει. Το θέλω να εκφωνεί αυτό το προϊόν στα αγγλικά, έτσι για την πλάκα, να κινήσει και λίγο το ενδιαφέρον.
 
Διαφήμιση περιοδικού Φαντάζιο (ΕΡΤ2 το 1983):

feature=share
 
Γεια σου ρε Νικ. Να δω πόσες κύριες θα συγκινηθούν με την bibibo
 
οποιος εχει να γραψει κατι για τη διαφημιση της bibi bo,υπαρχει το καταλληλο θεμα,ο Νικος προσθεσε κι εκει τη διαφημιση :)

ευχαριστουμε πολυ και παλι!!
 
Διαφήμιση της ΕΡΤ2 για playmobil το 1983:

cuKiNYgBzJQ8w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφήμιση μόδα μανεκέν (ΕΡΤ2 1983):

cuKiNYgBzJQ8w
 
Διαφήμιση "Γάλα Ennstal" (ΕΡΤ2 1983):

cuKiNYgBzJQ8w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφήμιση Λικέρ EOLIKI (ΕΡΤ2 1984):

feature=share&index=11
 
nick είπε:
Διαφήμιση NationaleNederlanden (ΕΡΤ2 1985):
Tην ατακα "οι φιλοι μας λενε ΝΝ" την θυμαμαι παντα και τη σκεφτομαι πολλες φορες. Δεν ξερω γιατι. Απλα μου εμεινε απο τοτε.
 
pardalotzatziki είπε:
Tην ατακα "οι φιλοι μας λενε ΝΝ" την θυμαμαι παντα και τη σκεφτομαι πολλες φορες. Δεν ξερω γιατι. Απλα μου εμεινε απο τοτε.
Ναι το ξέρουμε, την Nationale Nederlanden, την είχε διαφημίσει πολλά χρόνια αργότερα και ο κ. Αυτιάς (όταν ήταν τότε στον ΑΝΤ1), αν θυμάστε καλά (που είναι τώρα στον ΣΚΑΪ).
 
το παρακατω βιντεο περιλαμβανει διαφημισεις και την εναρξη του δελτιου ειδησεων (1994)


τυρια ΚΟΛΙΟΣ

μεταλλικο νερο ΗΒΗ

προγραμμα "Νεολαια για την Ευρωπη"

διαφημιση "χημικες βιομηχανιες Βορειου Ελλαδος"
 
Πίσω
Μπλουζα