Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

katerinak είπε:
το παρακατω βιντεο περιλαμβανει διαφημισεις και την εναρξη του δελτιου ειδησεων (1994)
Χμμμ... εγώ νομίζω οτί είναι του 1995 (την χρόνια που γεννήθηκα εγώ, και που είναι και το τέλος των μέχρι σήμερα χρονολογικών οριών του φόρουμ).
 
warrior21 είπε:
Χμμμ... εγώ νομίζω οτί είναι του 1995 (την χρόνια που γεννήθηκα εγώ, και που είναι και το τέλος των μέχρι σήμερα χρονολογικών οριών του φόρουμ).
για να το γραφει ο uploader κατι θα ξερει παραπανω
 
pardalotzatziki είπε:
Tην ατακα "οι φιλοι μας λενε ΝΝ" την θυμαμαι παντα και τη σκεφτομαι πολλες φορες. Δεν ξερω γιατι. Απλα μου εμεινε απο τοτε.
Κι εμένα μου χε μείνει από τότε αυτή η ατάκα! Και δυστυχώς δεν την θυμούνται πολλοί... Ακόμα και σε ένα φίλο που την είχα αναφέρει, ο οποίος ασχολείται με ασφαλιστικές εταιρείες, δεν τη θυμόταν καθόλου...

Μάλιστα, έχει κάνει την εμφάνισή της και σε σειρές, όπως πχ στο Ντόλτσε Βίτα, όπου σε μια δόση γίνονται μύλος στο φαγητό και λέει η Μαρκάταινα "Εμένα με λένε Όλγα Μαρκάτου", για να της απαντήσει ο Χάρης "Οι φίλοι πώς σας φωνάζουν;".
 
warrior21 είπε:
Χμμμ... εγώ νομίζω οτί είναι του 1995 (την χρόνια που γεννήθηκα εγώ, και που είναι και το τέλος των μέχρι σήμερα χρονολογικών οριών του φόρουμ).

katerinak είπε:
για να το γραφει ο uploader κατι θα ξερει παραπανω
Οκ, 1994 ή 1995 είναι μέσα στο όρια του φόρουμ, οπότε δεν υπάρχει άγχος! :)

Τα τυριά τα θυμάμαι, το νερό το θυμάμαι, τα υπόλοιπα... :(

Όσο για την πλέον κλασσική Nationale Nederlanden, τι να πεις! Αχτύπητο σλόγκαν, αφού το θυμόμαστε όλοι μέχρι και σήμερα!

Btw, στους Απαράδεκτους, στο επεισόδιο με τις ασφάλειες, μια εταιρεία χρησιμοποιεί μια ομόηχη φράση (να πάρει, δε μπορώ να τη θυμηθώ!....) - κάτι που τελειώνει σε ....λε .....λε! :D (βοήθησα, ε? :biglaugh:)
 
D@redevil είπε:
Btw, στους Απαράδεκτους, στο επεισόδιο με τις ασφάλειες, μια εταιρεία χρησιμοποιεί μια ομόηχη φράση (να πάρει, δε μπορώ να τη θυμηθώ!....) - κάτι που τελειώνει σε ....λε .....λε! :D (βοήθησα, ε? :biglaugh:)

Μαριανα ειναι στο

στα 12:22λεπτα,η εταιρια "νασιοναλε περσοναλε"
 
D@redevil είπε:
Οκ, 1994 ή 1995 είναι μέσα στο όρια του φόρουμ, οπότε δεν υπάρχει άγχος! :)
Τα τυριά τα θυμάμαι, το νερό το θυμάμαι, τα υπόλοιπα... :(

Όσο για την πλέον κλασσική Nationale Nederlanden, τι να πεις! Αχτύπητο σλόγκαν, αφού το θυμόμαστε όλοι μέχρι και σήμερα!

Btw, στους Απαράδεκτους, στο επεισόδιο με τις ασφάλειες, μια εταιρεία χρησιμοποιεί μια ομόηχη φράση (να πάρει, δε μπορώ να τη θυμηθώ!....) - κάτι που τελειώνει σε ....λε .....λε! :D (βοήθησα, ε? :biglaugh:)
Και ο κ. Αυτιάς, όπως ανέφερα σε προηγούμενο μου ποστ, αρκετά χρόνια αργότερα, διαφήμιζε αυτήν την ασφαλιστική, αν θυμάστε καλά.
 
D@redevil είπε:
Οκ, 1994 ή 1995 είναι μέσα στο όρια του φόρουμ, οπότε δεν υπάρχει άγχος! :)
Τα τυριά τα θυμάμαι, το νερό το θυμάμαι, τα υπόλοιπα... :(

Όσο για την πλέον κλασσική Nationale Nederlanden, τι να πεις! Αχτύπητο σλόγκαν, αφού το θυμόμαστε όλοι μέχρι και σήμερα!

Btw, στους Απαράδεκτους, στο επεισόδιο με τις ασφάλειες, μια εταιρεία χρησιμοποιεί μια ομόηχη φράση (να πάρει, δε μπορώ να τη θυμηθώ!....) - κάτι που τελειώνει σε ....λε .....λε! :D (βοήθησα, ε? :biglaugh:)
Και ο κ. Αυτιάς, όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, αρκετά χρόνια αργότερα, διαφήμιζε την εν λόγω ασφαλιστική, αν θυμάστε καλά.
 
Σπρέι sunsilk (Διαφήμιση ΕΡΤ2 1984):

[video=youtube_share;u09Z44VVPt8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nick, είσαι απίστευτος!....

Τι μου θύμησες! :)
 
Χαίρομαι πολύ που καταφέρνω να σας θυμίζω κάτι απο το παρελθόν. Ας δούμε τότε και κάτι άλλο:

Διαφήμιση Topexan (ΕΡΤ2 1985):

[video=youtube_share;HPDA32engMg]

 
Λοιπόν, το τζιγκλάκι της διαφήμισης της Mottina (αλήθεια, το θυμάστε καθόλου αυτό το κεκάκι; ) δεν σας θυμίζει το "Πάνω κάτω σοκολάτα, να ποια είναι η Σερενάτα"; Έχουν το ίδιο ύφος, αλλά το τραγουδάκι της Mottina βγήκε ένα χρόνο πριν της Σερενάτας (1985 η μία, 1986 η άλλη).
 
nick είπε:
Σπρέι sunsilk (Διαφήμιση ΕΡΤ2 1984):[video=youtube_share;u09Z44VVPt8]

Επιτέλους βρέθηκε και η διαφήμιση με το συρματόπλεγμα, κι ας μου κόλλαγε και το γνωστό τραγούδι του Αλκαίου, αν θυμάστε καλά:

Συρματόπλεγμα θα ρίξω μήπως έτσι σε κρατήσω


Μήπως έτσι καταλάβεις πόσο σʼ αγαπώ



Συρματόπλεγμα θα ρίξω και την πόρτα θα σου κλείσω



Μήπως έτσι καταλάβεις πόσο σʼ αγαπώ



Αναρρωτιέμαι βέβαια ποιές είναι και οι επόμενες διαφημίσεις, που θα ανεβάσεις αγαπητέ Nick;
 
Διαφήμιση Coka - Cola (ΕΤ2 1989):

 
nick είπε:
Διαφήμιση ομολόγων ελληνικού δημοσίου (ΕΤ2 1989):[video=youtube;z_7Q-_BpxDo]

Αναρρωτιέμαι Nick, πότε καταργήθηκαν τα έντοκα γραμμάτια και τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου;
 
Διαφήμιση ομολόγων ελληνικού δημοσίου (ΕΤ2 1989):

[video=youtube;z_7Q-_BpxDo]

Προς τους κομπιουτεραδες του φορουμ... :)

Το μασινι που φαινεται στην διαφημιση ξερουμε ποιο ειναι?:what:
 
Πικρές οι διαφημίσεις με τα ομόλογα και τα γραμμάτια.... :xm:
 
nick είπε:
Διαφήμιση Coka - Cola (ΕΤ2 1989):
Πόσο μου αρέσουν αυτές οι διαφημίσεις με τα τζιγκλάκια της Κοκα κόλα, που αντί να βάλουμε το πρωτότυπο, ηχογραφούσαμε ελληνική έκδοση! :D :thanx2:
 
nwntas είπε:
Πόσο μου αρέσουν αυτές οι διαφημίσεις με τα τζιγκλάκια της Κοκα κόλα, που αντί να βάλουμε το πρωτότυπο, ηχογραφούσαμε ελληνική έκδοση! :D :thanx2:
Τί εννοείς, αντί για πρωτότυπο, ηχογραφούσαμε ελληνική έκδοση;
 
warrior21 είπε:
Τί εννοείς, αντί για πρωτότυπο, ηχογραφούσαμε ελληνική έκδοση;
Ναι.


Κρατούσαμε το βίντεο (με μερικές αλλαγές, βέβαια) και ηχογραφούσαμε στον ίδιο ρυθμό τζιγκλάκι με ελληνικούς στίχους.
 
nwntas είπε:
Αναρρωτιέμαι, η συγκεκρίμενη ελληνική εκδοχή εκείνης της διαφήμισης της COCA - COLA Light, είναι βασισμένη στην αμερικάνικη διαφήμιση;
 
Πίσω
Μπλουζα