Παλιές Διαφημίσεις - Μέρος 5

krios είπε:
Γιατί είναι καθαρόκαι τρέχει το νερό ο ο

μα τόσο γνωστό

το Τού μπο φλό
Χε χε με τη μουσική και τη λεκάνη να λέει "δεν μπορώ! βούλωσα!". Σε κινούμενα σχέδια. Το συγκεκριμένο μάλιστα (χρησιμοποιούνταν για να ξεβουλώνει νεροχύτες και λεκάνες) ήταν τόσο διαδεδομένο περί το 1986 με 1990, που θυμάμαι και φράσεις τύπου "Βρε, θα του βουλώσω το στόμα με τουμποφλό!" (αγενές αλλά ρετρό), σε περίπτωση που ήθελες να κάνεις κάποιον να σωπάσει. Το αστείο βέβαια της υπόθεσης ήταν ότι το τουμποφλό ξε-βούλωνε, αλλά... ?
 
Εγώ πάντως θυμάμαι μια παλιά διαφήμιση της Linette για τα Nannys που έδειχνε έναν σκιέρ που έκανε σκι μέσα σε μια πάνα! Όμως το "συννεφάκι" είχε διαφορετική γνώμη ("την ώρα που το συννεφάκι σας ετοιμάζεται να βρέξει") και δεν του άφησε κανένα περιθώριο να ξεφύγει από την "μανία" της βροχής (το έβλεπα μάλιστα να σκάει στα γέλια ενώ ούριζε!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Zita Hellas ειμαι σιγουρος πως αν ξανακυκλοφορουσαν καποια μοντελα θα ειχαν περαση ειδικα τωρα με την αναβιωση των 80s παπουτσιων
 
Αν παρατηρησεις σε μεταλ συναυλιες υπαρχουν τυπαδες με μποτακια Ζητα του κουτιου. Εικαζω οτι παιζουν αποθηκες με στοκ για καμμενους.
 
Πολυ πιθανο, η adidas ηδη ξανακυκλοφορει παλια μοντελα τα οποια ειναι δημοφιλη οχι μονο στους μεταλλαδες. Γενικα μου αρεσουν αυτου του στυλ τα λιτα αθλητικα που ειναι συμαζεμενα αντι αυτων των ψιλοαντιαισθητικων διαστημοπλοιων με τις αεροσολες.

Αν επαιζε η Ζητα ακομη με εξυπνο μαρκετινγκ και καλες τιμες θα μπορουσε να μπει και παλι στο παιχνιδι. Ολα αυτα τα rip offs της adidas ειναι καλυτερα? Απο K swiss μεχρι Vans.
 
joe είπε:
Πολυ πιθανο, η adidas ηδη ξανακυκλοφορει παλια μοντελα τα οποια ειναι δημοφιλη οχι μονο στους μεταλλαδες. Γενικα μου αρεσουν αυτου του στυλ τα λιτα αθλητικα που ειναι συμαζεμενα αντι αυτων των ψιλοαντιαισθητικων διαστημοπλοιων με τις αεροσολες.
Αν επαιζε η Ζητα ακομη με εξυπνο μαρκετινγκ και καλες τιμες θα μπορουσε να μπει και παλι στο παιχνιδι. Ολα αυτα τα rip offs της adidas ειναι καλυτερα? Απο K swiss μεχρι Vans.
Χωρίς να ξεχνάμε και μια άλλη αξιόλογη μάρκα αθλητικών παπουτσιών που ακούει στο όνομα Strike.

Άν ήμουν στην θέση σας, θα επέλεγα μάλλον Nike ή Bata, οι οποίες είναι εξαιρετικές μάρκες στο είδος τους.
 
sparklingeagle είπε:
Χωρίς να ξεχνάμε και μια άλλη αξιόλογη μάρκα αθλητικών παπουτσιών που ακούει στο όνομα Strike.
Άν ήμουν στην θέση σας, θα επέλεγα μάλλον Nike ή Bata, οι οποίες είναι εξαιρετικές μάρκες στο είδος τους.
Ιn Αdidas I trust

Τα Nike του αναλογου υφους ειναι παραλογα ακριβες κοπιες των stan smith
 
Στυλιστικα (για τα γουστα μου) η Nike πεθανε μετα τη κυκλοφορια των Force (~1990)
 
krios είπε:
Παιδιά ποιά διαφήμιση ήταν που στο τέλος έλεγε: ''Και μια παιδικήηηη!''Διαφήμιση οδοντόκρεμας; Οδοντόβουρτσας; :( Ξέχασα!

οδοντοβουρτσα binaca ,με ηχο πιανου απο πισω σαν χαλι και ντυμενη με την φωνη του παπαστεφανου.
 
Δυό ακόμα διαφημίσεις της Linette για τα Nannys έδειχναν ένα ακόμα "συννεφάκι" που έκλαιγε δίπλα σ'ένα συντριβάνι και μια ζουζουνοπαρέα από άλλα τόσα "συννεφάκια" να κάνουν τσουλήθρα μπουσουλώντας χαρούμενα.

Και τα τρία spots είχαν παιχτεί στα μέσα των 1990s από τα μεγάλα ιδιωτικά ΜΜΕ. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν ήδη στο YouTube.

551.jpg
logo.gif
 
vosporos είπε:
οδοντοβουρτσα binaca ,με ηχο πιανου απο πισω σαν χαλι και ντυμενη με την φωνη του παπαστεφανου.
Ευχαριστώ πολύ που μου το θύμισες vosporos :)
 
Καλησπέρα...ανέβασα και εγώ ένα μικρο "πακέτο" από διαφημίσεις του 1988.Δυστηχως κατι με τα συστηματα πρέπει να έχει σχέση και οι διαφημίσεις είναι ασπρόμαυρες.

 
10 λεπτακια ρετρο διαφημισεις! Ινα Λαζοπουλου, Ελενη Μενεγακη προ διασημοτητος
 
Μπράβο συντοπίτη polaris, πολύ δυνατό το σετάκι σου με τις διαφημίσεις! Στέκομαι στο "καλοπερνάμε, ε;" που το λέγαμε μικροί σαν ατάκα επειδή μας είχε μείνει από τη σχετική διαφήμιση, αλλά και στο άρωμα "Τζοβάννα" για το χαρακτηριστικό του τραγουδάκι -και όχι μόνο! ;)

Σχετικά με το ασπρόμαυρο αποτέλεσμα, το πιθανότερο είναι ότι η πηγή σου (VHS) είναι σε σύστημα SECAM και το έγραψες σε PAL. Αν η κάρτα σου υποστηρίζει SECAM, ρύθμισέ την ώστε να δείχνει και να γράφει σε αυτό το σύστημα. Σε κάθε περίπτωση, σ' ευχαριστούμε!
 
Ως νοσταλγός του παρελθόντος δεν θα έλεγα όχι αν αναρτούσατε κανά δυό-τρία διαφημιστικά σποτάκια των παλιών πανών Babylino της ΒΙΟΦΑΡΜ, της γνωστής παλιάς φαρμακοβιομηχανίας στο Ασπρόπυργο (με έμβλημα το δηλητηριώδες φίδι που σφύριζε δυνατά, κουλουριασμένο γύρω από το γράμμα Φ), η οποία έκλεισε το 1992 παραχωρώντας την θέση της στην ΜΕΓΑ Disposables.

brands-2-tampela-mega-1249913812.jpg


Εκφωνητές των spots ήταν ο Απόστολος Αποστολόπουλος και ο Γιώργος Παπαστεφάνου.

BTW, το slogan της διαφήμισης ήταν μια παραλλαγή της "ωραίας πεταλούδας"! :)
 
Ίσως κάποιος με πρόλαβε αλλά θυμάμαι μια διαφήμιση τού after shave Aqua Velva όπου ο (ξένος) πρωταγωνιστής αυτοχαστουκιζόταν άγρια με τα δύο χέρια με ρυθμό

κλαπα κλάπα κλάπαπα

κλάπα κλάπα κλάπαπα

κλπ
 
Υπήρχε μια παλιά διαφήμιση της Toyota After Sales Services (circa 1998/1999) που έδειχνε μια νεαρή μελαχροινή μητέρα την ώρα που άλλαζε την πάνα του μωρού της.
 
Μη βάζεις έννοια, πάρε Γκορένια. (Μάρκα τηλεόρασης νομίζω)
 
Πίσω
Μπλουζα