Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Σπάνιες φωτογραφίες από τον Πειραιά του 1928.
Όλες οι φωτό και οι λεζάντες είναι από τη λίφο

1664955330711.png
Παντοπωλείο Σαράνταβγα, το κάρο πουλάει νερό, στο βάθος η Καστέλλα. Φωτ.: Schultz Paul/Deutsche Fotothek

1664955359136.png
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τον χώρο όπου είναι σήμερα το ΣΕΦ. Είναι η σημερινή Ακτή Δηλαβέρη, που τότε λεγόταν «Λάμψη της Σελήνης». Φωτ.: Schultz Paul/Deutsche Fotothek

1664955383236.png
Φωτ.: Schultz Paul/Deutsche Fotothek
 
Σπάνιες φωτογραφίες από τον Πειραιά του 1928.
Όλες οι φωτό και οι λεζάντες είναι από τη λίφο

1664955419933.png
Μικρολίμανο. Φωτ.: Schultz Paul/Deutsche Fotothek

1664955437196.png
Φάληρο. Φωτ.: Schultz Paul/Deutsche Fotothek

Φρονώ ότι πολλοί από σας θα αναγνωρίσετε πολλά σημεία. Εγώ είμαι άσχετος.
 
Το Γεφύρι της Άρτας "καθρεπτίζεται" στον Άραχθο, το 1949.
12274523_829870230467860_5052267038769161749_n.jpg
Το τι κάνει ο άνθρωπος στο εξωτερικό μέρος της μεγάλης καμάρας του Γεφυριού δε θέλω να το σκέφτομαι, γιατί έχω υψοφοβία :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
Εγώ όταν περνάω το Γεφύρι περπατάω στη μέση και φοβάμαι, αυτός μάλλον θα πρέπει να έχει άγνοια κινδύνου ή και να μην το ένοιαζαν τα αποτελέσματα μιας πτώσης του :D
 
Εγώ μικρός όταν το περνούσα το αισθανόμουνα να τρέμει σύμφωνα με την κατάρα της γυναίκας του πρωτομάστορα. Μεγάλος που διάβασα τη σχετική παραλογή είδα ότι η γυναίκα είχα αλλάξει την κατάρα της ώστε να μην τρέμει το γεφύρι ως έτρεμ' η καρδούλα της, αλλά έτσι κι αλλιώς από μια ηλικία και μετα είχε σταματήσει να τρέμει όταν το περνούσα. :)
 
Καπναποθηκες ηλιου στο Αγρίνιο, γκρεμίζονται, θα μπορούσαν να γίνουν άνετα ένα Μουσείο καπνού.
Προβολή συνημμένου 250607
Είναι πλέον παρελθόν . Κατεδαφίστηκαν σήμερα.
Δυστυχώς όταν το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι προβληματικό και δεν μπορούν εγκαίρως να γίνουν παρεμβάσεις αυτή είναι η κατάληξη.

 
Το γιατί δεν μας είπαν ενώ θα μπορούσαν να διατηρηθούν και να γίνουν Μουσείο καπνού. Ανήκουν στην ιστορία του Αγρινίου και νομίζω ότι έπρεπε και μεις να ρωτήσουμε. Έτσι γκρέμισαν και το σπίτι της Μαρίας Δημάδη το οποίο ήταν αρχοντικό, πλούσιο σπίτι, το σπίτι μιας ηρωίδας.
Εδώ βέβαια λέει ότι αποτελούσαν κίνδυνο για περαστικούς τότε το θέμα αλλάζει.
 
Πίσω
Μπλουζα