Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Το γιατί δεν μας είπαν ενώ θα μπορούσαν να διατηρηθούν και να γίνουν Μουσείο καπνού. Ανήκουν στην ιστορία του Αγρινίου και νομίζω ότι έπρεπε και μεις να ρωτήσουμε. Έτσι γκρέμισαν και το σπίτι της Μαρίας Δημάδη το οποίο ήταν αρχοντικό, πλούσιο σπίτι, το σπίτι μιας ηρωίδας
Βάσει δηλώσεων στο ανωτέρω βίντεο, μάλλον θα γίνει κοινόχρηστος χώρος.

Το πρόβλημα είναι ότι τα κτίσματα όταν μείνουν ασυντήρητα, καταλήγουν στο τέλος ετοιμόρροπα οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της κατεδαφίσεως.

 
Βάσει δηλώσεων στο ανωτέρω βίντεο, μάλλον θα γίνει κοινόχρηστος χώρος.

Το πρόβλημα είναι ότι τα κτίσματα όταν μείνουν ασυντήρητα, καταλήγουν στο τέλος ετοιμόρροπα οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της κατεδαφίσεως.

Έπρεπε να είχε γίνει η συντήρηση πολύ πιο πριν. Θα μπορούσε να έχει πολλές χρήσεις
 
Έπρεπε να είχε γίνει η συντήρηση πολύ πιο πριν. Θα μπορούσε να έχει πολλές χρήσεις
Απλά όταν υπάρχει περίεργο ιδιοκτησιακό καθεστώς, ή υπάρχουν πολλοίκληρονόμοι οι οποίοι δεν μπορούν να συμφωνήσουν μεταξύ τους, αυτά είναι τα αποτελέσματα.
Για παράδειγμα στην διπλανή μου πολυκατοικία υπάρχει χρόνια διαμέρισμα ρετιρέ το οποίο μένει κλειστό, ασυντήρητο και ανεκμετάλλευτο ενώ υπάρχει πρόβλημα και με τα περιστέρια γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί κληρονόμοι... (γενικά αν δεν γίνει αποποίηση κληρονομιάς εντός 4 μηνών από την ημερομηνία θανάτου ή δημοσίευσης διαθήκης τότε αναγκαστικά το φορτώνεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλά όταν υπάρχει περίεργο ιδιοκτησιακό καθεστώς, ή υπάρχουν πολλοίκληρονόμοι οι οποίοι δεν μπορούν να συμφωνήσουν μεταξύ τους, αυτά είναι τα αποτελέσματα.
Για παράδειγμα στην διπλανή μου πολυκατοικία υπάρχει χρόνια διαμέρισμα ρετιρέ το οποίο μένει κλειστό, ασυντήρητο και ανεκμετάλλευτο ενώ υπάρχει πρόβλημα και με τα περιστέρια γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί κληρονόμοι... (γενικά αν δεν γίνει αποποίηση κληρονομιάς εντός 4 μηνών από την ημερομηνία θανάτου ή δημοσίευσης διαθήκης τότε αναγκαστικά το φορτώνεσαι.
Γράφουν κάποιοι ειδικοί ότι έπρεπε προ 15 ετιας να αρχίσει η συντήρηση του κτιρίου. Τώρα είχε γίνει πλέον επικίνδυνο για περαστικούς.
 
Δυστυχώς έχει συμβεί πολλές φορές και θα συμβεί και άλλες. Μια συνηθισμένη περίπτωση είναι να υπάρχει δικαστική διαμάχη που τραβάει πολλά χρόνια και δεν ξεμπερδέυει με τίποτα, ειδικά αν εμπλέκεται εκκλησία ή δημόσιο. Ώσπου στο τέλος αναγκάζεται η πολιτεία να τα γκρεμίσει για να μην πέσουν στο κεφάλι των περαστικών ή για να σταματήσουν να φιλοξενούν παραβατικούς.
 
Ο πατήρ elephadas καταγόταν από χωριό της περιοχής και πήγε σχολείο στην Πύλο. Έχω πάει αρκετές φορές, τελευταία φορά νομίζω το 2010.

Βλέπουμε την πλατεία Τριών Ναυάρχων με το ομώνυμο μνημείο - οβελίσκο, αν θυμάμαι καλά είναι τριγωνικό, μια πλευρά για κάθε ναύαρχο της ναυμαχίας του Ναυαρίνου. Το γωνιακό περίπτερο υπάρχει ακόμη αλλά έχει γίνει υπερπαραγωγή
1666021831363.png
 
Το ξενοδοχείο υπάρχει ακόμη και με το ίδιο όνομα, όπως και η Τράπεζα της Ελλάδας δίπλα του. Η φωτό του Google είναι του 2011 αλλά υπάρχουν ακόμη.

1666039920465.png
 
Διακρίνεται το αμαξοστάσιο συρμών του ΗΣΑΠ στον τερματικό σταθμό Πειραιά και στα δεξιά η οδός Αλιπέδου.
1666161905507.png
πηγή

1666163053881.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο δρυμός της Πάρνηθας στην κακοκαιρία του 1977. Διακρίνεται το υπέροχο 4/300 Β75 506 κατασκευής Σαρακάκη.
1666186194683.png
πηγή

Η φωτογραφία έχει ληφθεί λίγο πριν την Αγία Τριάδα. Στο βάθος διακρίνεται ο εγκαταλελειμμένος ξενώνας.
Το τοπίο έχει αλλάξει δραματικά μετά την καταστροφική φωτιά του 2007.
1666186834995.png

Το λεωφορείο βρίσκεται περίπου στο σημείο που σημειώνεται με κόκκινο κύκλο
1666187237336.png
 
Πίσω
Μπλουζα