Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Φωτό από το Αγρίνιο στα τέλη του 80', το κοριτσάκι τώρα θα ναι στην ηλικία μας.
Προβολή συνημμένου 264375
Τι εποχές! Αυτά τα χεράκια που πριν κανά εικοσαήμερο κρατούσαν χρωματιστά μολύβια και μπλε τετράδια, τώρα βελονιάζουν καπνά και μαυρίζουν από το δηλητήριο των φύλλων. Με έκανες να δακρύσω, Αριαδνούλα.
 
Η Δημοτική Φιλαρμονική Πατρών στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου 1959. Αρχιμουσικός ο απόστρατος Βασίλειος Σωζόπουλος (1885-1968).
277163088_4924270977692721_4464520998144392818_n.jpgΕπίσης διακρίνονται οι:
Δεξιά ο Υπαρχιμουσικός και μετέπειτα Αρχιμουσικός, από το 1961, διάδοχος του Σωζόπουλου, Θεόφιλος Κάββουρας, στο κέντρο ο Ραβδούχος Γεράσιμος Τούλιος και πίσω οι 2 κορυφαίοι, Α' τάξεως, τρομπετίστες της μπάντας με τρομπέτες τύπου "Άιντα", Παναγιώτης Κατσαρός και Σπυρίδων Αποστολάτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι εποχές! Αυτά τα χεράκια που πριν κανά εικοσαήμερο κρατούσαν χρωματιστά μολύβια και μπλε τετράδια, τώρα βελονιάζουν καπνά και μαυρίζουν από το δηλητήριο των φύλλων. Με έκανες να δακρύσω, Αριαδνούλα.
Του 87' η φωτό , σίγουρα θα το ξέρουμε το κοριτσάκι..Τελείωναν τα σχολεία και πηγαίναμε στα καπνά αμέσως μετά τις 15 Ιούνη και περίμενες να τα μαζέψουμε να πάμε για μπανια
 
Του 87' η φωτό , σίγουρα θα το ξέρουμε το κοριτσάκι..Τελείωναν τα σχολεία και πηγαίναμε στα καπνά αμέσως μετά τις 15 Ιούνη και περίμενες να τα μαζέψουμε να πάμε για μπανια
τι μου θύμησες Μαίρη! Τα καλοκαίρια 1987-92. Και λίγο το 1986 που πήγαμε για βοήθεια σε κάτι θείους πριν βάλουμε και εμείς. Μετά το αρμαθιασμα και κρέμασμα που τελείωνε γύρω στις 7:30 ακολουθούσε πάρτυ, δηλαδή παιχνίδι, βόλτες, ποδήλατο και μετά τηλεόραση ΕΡΤ αν είχε καμία ταινία. Ακόμη και με τον μεγάλο καύσωνα του 87 δεν μασάγαμε καθόλου έξω μέχρι να νυχτώσει.
 
τι μου θύμησες Μαίρη! Τα καλοκαίρια 1987-92. Και λίγο το 1986 που πήγαμε για βοήθεια σε κάτι θείους πριν βάλουμε και εμείς. Μετά το αρμαθιασμα και κρέμασμα που τελείωνε γύρω στις 7:30 ακολουθούσε πάρτυ, δηλαδή παιχνίδι, βόλτες, ποδήλατο και μετά τηλεόραση ΕΡΤ αν είχε καμία ταινία. Ακόμη και με τον μεγάλο καύσωνα του 87 δεν μασάγαμε καθόλου έξω μέχρι να νυχτώσει.
Όπως τα λες, έτσι ήταν το χωράφι μαςαρχείο λήψης (31).jpeg
 
" Griechenland im Auto erlebt 1936"
To 1935 η Opel έβγαλε το μοντέλο Olympia .Σαν φόρο τιμής έστειλαν δύο αυτοκίνητα τέτοιου τύπου και ταξίδεψαν από το Βερολίνο στην αρχαία Ολυμπία για να πάρουν μέρος στην τελετή αφής αλλά και στην λαμπαδηδρομία έως το Βερολίνο. Ο Alfred Tritschler ήταν ο φωτογράφος που έβγαλε τις φωτογραφίες του ταξιδιού αυτού "

357709230_647890890708585_1614963004519258083_n.jpg

Πηγή : FB- Παλιές εικόνες και φωτο της Ελλάδας
 
" Griechenland im Auto erlebt 1936"
To 1935 η Opel έβγαλε το μοντέλο Olympia .Σαν φόρο τιμής έστειλαν δύο αυτοκίνητα τέτοιου τύπου και ταξίδεψαν από το Βερολίνο στην αρχαία Ολυμπία για να πάρουν μέρος στην τελετή αφής αλλά και στην λαμπαδηδρομία έως το Βερολίνο. Ο Alfred Tritschler ήταν ο φωτογράφος που έβγαλε τις φωτογραφίες του ταξιδιού αυτού "

Προβολή συνημμένου 264441

Πηγή : FB- Παλιές εικόνες και φωτο της Ελλάδας
Διάβαζα την περιγραφή της παραπάνω φωτογραφίας και επειδή δεν είχα δει τη φωτό ολόκληρη, προς στιγμήν νόμισα ότι το μοντέλο Olympia της Opel ήταν το κάρο! Μάλλον δεν έχω ξυπνήσει ακόμη....
 
1937 σε καφενείο της Χαλκίδας μια Κυριακή για παγωτό! Με τον πατέρα μου όταν ήταν διευθυντής του χημείου των Τσιμέντων Χαλκίδος. Έχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτογραφίες της Ελλάδας πάμπολλες φορές (σήμερα της Χαλκίδας του 1903) αλλά δεν γίνονται δεκτές γιατί ΄το φορτωμένο αρχείο είναι πολύ μεγάλο......΄ Pari website pics 8450 (3).jpg
 
Πίσω
Μπλουζα