Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Να έρθετε παιδιά! Εγώ δεν είμαι αντικειμενική! Νομίζω ότι είναι το ωραιότερο νησί όλου του πλανήτη! Έχω ζήσει τόσα πολλά και χρυσά, υπέροχα καλοκαίρια εκεί, που δεν μπορώ να δω κανένα νησί ομορφότερο! :)
 
Το "πέραμα" της Λευκάδος στον προηγούμενο αιώνα.

Όσοι έχουν ταξιδέψει στη Λευκάδα πριν τα μέσα της δεκαετίας του '80 ίσως θυμούνται ότι η σύνδεση του νησιού με την Αιτωλοακαρνανία δεν γινόταν με την πλωτή γέφυρα που υπάρχει σήμερα αλλά με ένα σχοινοκίνητο πορθμείο. Το πορθμείο αυτό, το οποίο ξεκίνησε να λειτουργεί το 1909, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια ξύλινη και αργότερα σιδερένια πλατφόρμα η οποία κινούνταν κατά μήκος ενός χοντρού συρματόσχοινου δεμένου πάνω σε δύο παλιά κανόνια μπηγμένα στο έδαφος από τη μια και την άλλη πλευρά της διώρυγας. Το συρματόσχοινο το τράβαγαν με τα χέρια, ωστόσο μετά τη δεκαετία του '60 το πορθμείο έγινε ηλεκτροκίνητο ενώ το 1973 μετατράπηκε σε συρόμενο από ξηράς.

Δεκαετία '30

IMG_2024-1.jpg


DSCN4153.jpg


Δεκαετία '50

s-l1600.jpg


Δεκαετία '70

201-2.jpg


Η πλωτή γέφυρα που υπάρχει σήμερα πρωτολειτούργησε το 1986 ενώ για λίγο διάστημα οι δύο τρόποι σύνδεσης του νησιού με την απέναντι όχθη συνυπήρχαν. Το πώς λειτουργεί η πλωτή γέφυρα της Λευκάδος μπορεί κάποιος να το δει εδώ *

*Στο συγκεκριμένο βίντεο, γύρω στο 2.45 και στο 3.28 φαίνεται και το παροπλισμένο πορθμείο που λειτουργούσε από το 1973 έως το 1986
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω πολλές ωραίες φωτό που μπήκαν μαζεμένες... τι να πρωτοαπολαύσει και πρωτοζηλέψει κανείς.

Οι παλιοί Δραμινοί πρέπει να ήταν οι πιο καλοκουρεμένοι/καλοχτενισμένοι έλληνες της εποχής, αν η φωτό είναι αντιπροσωπευτική, μια που μέσα σε λίγα μέτρα βλέπουμε ένα κομμωτήριον και δύο κουρεία.

Έχω πάει στη Λευκάδα με το παλιό πορθμείο στα 1960πολυλίγα. Δεν το θυμάμαι καθόλου, ήμουνα πολύ μικρός, αλλά θυμάμαι της διηγήσεις των γονέων μου που τους είχε κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το πορθμείο το τραβούσε μια χεροδύναμη γυναίκα. Αν και μέναμε στην Άρτα, το ταξίδι για τη Λευκάδα πρέπει να ήταν ολόκληρη Οδύσσεια διότι δεν είχαμε αυτοκίνητο, οι δρόμοι ήταν χάλια, και δεν υπήρχε λεωφορείο που να συνδέει Άρτα - Λευκάδα (γιατί να υπάρχει?), οπότε θα έπρεπε να αλλάξει κανείς διάφορα μέσα τα οποία δεν είχαν απαραίτητα ανταπόκριση μεταξύ τους. Αναρωτιέμαι αν πήγαμε με το αυτοκίνητο κανενός γνωστού, αλλά ελάχιστοι είχαν ΙΧ τότε. Κι έτσι το ταξίδι της Λευκάδας ήταν ιστορικό στα οικογενειακά χρονικά.

Πήγα όμως ξανά το 2005 και το χάρηκα το νησί.
 
Το "πέραμα" της Λευκάδος στον προηγούμενο αιώνα.

Όσοι έχουν ταξιδέψει στη Λευκάδα πριν τα μέσα της δεκαετίας του '80 ίσως θυμούνται ότι η σύνδεση του νησιού με την Αιτωλοακαρνανία δεν γινόταν με την πλωτή γέφυρα που υπάρχει σήμερα αλλά με ένα σχοινοκίνητο πορθμείο. Το πορθμείο αυτό, το οποίο ξεκίνησε να λειτουργεί το 1909, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια ξύλινη και αργότερα σιδερένια πλατφόρμα η οποία κινούνταν κατά μήκος ενός χοντρού συρματόσχοινου δεμένου πάνω σε δύο παλιά κανόνια μπηγμένα στο έδαφος από τη μια και την άλλη πλευρά της διώρυγας. Το συρματόσχοινο το τράβαγαν με τα χέρια, ωστόσο μετά τη δεκαετία του '60 το πορθμείο έγινε ηλεκτροκίνητο ενώ το 1973 μετατράπηκε σε συρόμενο από ξηράς.

Δεκαετία '30

IMG_2024-1.jpg


DSCN4153.jpg


Δεκαετία '50

s-l1600.jpg


Δεκαετία '70

201-2.jpg


Η πλωτή γέφυρα που υπάρχει σήμερα πρωτολειτούργησε το 1986 ενώ για λίγο διάστημα οι δύο τρόποι σύνδεσης του νησιού με την απέναντι όχθη συνυπήρχαν. Το πώς λειτουργεί η πλωτή γέφυρα της Λευκάδος μπορεί κάποιος να το δει εδώ *

*Στο συγκεκριμένο βίντεο, γύρω στο 2.45 και στο 3.28 φαίνεται και το παροπλισμένο πορθμείο που λειτουργούσε από το 1973 έως το 1986
Έχω μείνει άναυδος καθώς δεν είχα ιδέα ότι το να πας στην Λευκάδα μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 80' προϋπέθετε το να χρησιμοποιήσεις μια σχεδία ουσιαστικά. Αλλά εδώ έπρεπε να φτάσουμε 2017 για να έχουμε έναν σωστό δρόμο στην ήπειρο και την Αιτωλοακαρνανία. Κ για Λευκάδα ακόμα υπάρχει η σκοτωστρα εθνική οδός 42 (Αμφιλοχία-Βόνιτσα-Λευκάδα). Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπάρχουν φωτογραφίες από τα φέρρυ μποτ ακτιο-Πρέβεζα πριν φτιαχτεί η υποθαλάσσια σήραγγα
 
Αν και μέναμε στην Άρτα, το ταξίδι για τη Λευκάδα πρέπει να ήταν ολόκληρη Οδύσσεια διότι δεν είχαμε αυτοκίνητο, οι δρόμοι ήταν χάλια, και δεν υπήρχε λεωφορείο που να συνδέει Άρτα - Λευκάδα (γιατί να υπάρχει?), οπότε θα έπρεπε να αλλάξει κανείς διάφορα μέσα τα οποία δεν είχαν απαραίτητα ανταπόκριση μεταξύ τους.
Θυμάσαι μήπως να μπαίνεις και στο φέρυ Άκτιο- Πρέβεζα; γιατί αν σκεφτώ ότι κάνατε το γύρο του Αμβρακικού για να φτάσετε από Άρτα Λευκάδα σίγουρα θα επρόκειτο για Οδύσσεια.

Κ για Λευκάδα ακόμα υπάρχει η σκοτωστρα εθνική οδός 42 (Αμφιλοχία-Βόνιτσα-Λευκάδα). Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπάρχουν φωτογραφίες από τα φέρρυ μποτ ακτιο-Πρέβεζα πριν φτιαχτεί η υποθαλάσσια σήραγγα
Το Βόνιτσα - Λευκάδα είναι κάπως πιο βατό σε σχέση με το Αμφιλοχία -Βόνιτσα που γνωρίζεις θέλοντας και μη όλους τους κολπίσκους και τους γκρεμούς της παραλίας του κάτω Αμβρακικού. Φωτό του φέρυ του Ακτίου πιστεύω να έχουμε προσεχώς!
 
Έχω εγώ
Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπάρχουν φωτογραφίες από τα φέρρυ μποτ ακτιο-Πρέβεζα πριν φτιαχτεί η υποθαλάσσια σήραγγα
Έχω εγώ που τις έβγαλα ο ίδιος, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν. Θυμάμαι πόσο μικρά μου είχαν φανεί σε σύγκριση με αυτά του Ρίου-Αντιρρίου που δεν ήταν πια και τερατώδη, αλλά εκείνα αν ήταν παντόφλες, του Ακτίου ήταν παντοφλίτσες.

Κι εγώ υποθέτω ότι στη Λευκάδα θα πήγαμε μέσω Ακτίου, υπήρχε το φέρρυ τότε, αλλά δεν θυμάμαι τίποτε από το ταξίδι. Οι φωτό που έβγαλα ήταν από το 1980 νομίζω, όταν πήγα κάμποσες μέρες Άρτα και έκανα τουρισμό στα πέριξ. Δεν πέρασα απέναντι, Πρέβεζα έμεινα, αλλά χάζεψα το φερρυμποτάκι.
 
ΒΟΛΟΣ 1903!!!!!
Φωτογράφοι Underwood & Underwood.
Αρχείο Library of Congress

(Ξέχασα να αναφέρω στις φωτογραφίες της Σκοπέλου ότι είναι από την συλλογή στο Facebook της κυρίας Μίνας Χήρα. Και αυτή το ίδιο).

1613394583707.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σκόπελος - Περιοχή Σοφαδάκια. Μακάρι και να ήξερα ποια περίοδο είναι. Κάποιος μπορεί να καταλάβει από τα ρούχα? Είναι οπωσδήποτε ημέρα εορτής, γιατί είναι όλοι ντυμένοι με τα καλά τους ρούχα. Τα Σοφαδάκια είναι ένα από τα πλέον κεντρικά σημεία της Χώρας και τα σπίτια διατηρούνται μέχρι σήμερα σε πολύ καλή κατάσταση από τους εκάστοτε ιδιοκτήτες. Δεν μπορώ να την φορτώσω απ' ευθείας, γιατί είναι πολύ βαριά και δεν την δέχεται το σύστημα. Αξίζει όμως, τον κόπο. Ευτυχώς, αν πατήσετε πάνω, ανοίγει.
 

Συνημμένα

  • 139243498_1030201754155278_1853523621590710337_o.jpg
    139243498_1030201754155278_1853523621590710337_o.jpg
    384,5 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
Σκόπελος - Μια φωτογραφία με πολλές αναμνήσεις για μένα. Είναι η γειτονιά που μεγάλωσα. Αριστερά η εκκλησία του Αγίου Μιχαήλ και πάνω αριστερά στην φωτογραφία, το πατρικό του μπαμπά μου. Το σπίτι είναι ακριβώς το ίδιο (όπως και η εκκλησία και τα σπίτια φάτσα) , μένει πια εκεί τα καλοκαίρια ο μικρός αδελφός του.

1613395999344.png
 
Τι ωραία. Πολύ τυχερή Τζέλα που έχεις εικόνα πως ήταν το προγονικό σου σπίτι πριν τόσα, αλήθεια πριν πόσα είναι η φωτογραφία άραγε, χρόνια.
 
Είναι δεκαετία του 1950. Μέχρι τα 15 περίπου χρόνια μου, τα καλοκαίρια μέναμε σε ένα σπίτι ακριβώς απέναντι από το πατρικό του πατέρα μου αλλά δεν φαίνεται στην φωτό. :) Η περιοχή είναι ακριβώς στο κέντρο της Χώρας. Μετά φτιάξαμε το δικό μας σπίτι στην δυτική πλευρά της Χώρας. :)
 
Πίσω
Μπλουζα