Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Η εκκλησία στην Καλαμάτα είναι μετά από κάποια δόνηση να υποθέσω; Πώς έγινε έτσι; Λες και ήταν φτιαγμένη από άχνη και έσπασε να'ουμ...
 
Η εκκλησία στην Καλαμάτα είναι μετά από κάποια δόνηση να υποθέσω; Πώς έγινε έτσι; Λες και ήταν φτιαγμένη από άχνη και έσπασε να'ουμ...
Δεν ήταν απλώς κάποια δόνηση. Ήταν κοτζάμου σεισμάρα.


Όσο για την εκκλησία, ήταν ο μητροπολιτικός ναός της Υπαπαντής.
 
Η εκκλησία στην Καλαμάτα είναι μετά από κάποια δόνηση να υποθέσω; Πώς έγινε έτσι; Λες και ήταν φτιαγμένη από άχνη και έσπασε να'ουμ...
Είναι η Υπαπαντή, ο πιο διάσημος ναός της Καλαμάτας, μετά τον φονικό σεισμό της 13/9/1986. (Πάλι εγώ είμαι αυτή που σου λέω για σεισμούς. Συγγνώμη!) Θα βρεις πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό εδώ. Για να καταλάβεις πόσο ισχυρός ήταν, εκείνο το βράδυ καθόμασταν με τους γονείς μου και οικογενειακούς τους φίλους σε ένα κεντράκι στην βόρεια παραλία της Τριχωνίδας (περίπου 200 χλμ σε ευθεία) και όταν έγινε η δόνηση θυμάμαι να πέφτουν τα ποτήρια από τα τραπέζια και η λίμνη να σηκώνει κύμα.

Εντιτ: Κι ως συνήθως έχω τηλεπάθεια με τον Ελέφαντα...
 
Θα διαφωνήσω όμως με τον χαρακτηρισμό "πιο διάσημος ναός". Αυτός ανήκει στους Αγίους Αποστόλους (εδώ σε μια καρτ ποστάλ δεκαετίας του 30, για να μείνω στο θέμα)

1630345536874.png

(μπα? Ρωγμές βλέπω να έχει. Από προηγούμενο σεισμό ή απλώς από προχωρημένη ηλικία? Έπαθε πολλές ζημιές κι αυτός από τον σεισμό του 86 αλλά τον επισκευάσανε.)

Η συγκεκριμένη εκκλησία είναι celebrity λόγω της στενής σχέσης της με την επανάσταση του 21. Το τι ακριβώς έγινε εκεί εξαρτάται από την πηγή που διαβάζεις. Κύρηξαν την ντόπια επανάσταση? Έδωσαν όρκο? Έγινε δοξολογία? All of the above? Πάντως κάθε χρόνο στις 23 Μαρτίου πηγαίνανε αποστολές από τα σχολεία της Μεσσηνίας ντυμένες με εθνικές ενδυμασίες και κάναμε ντου από διάφορες μεριές και συναντιόμαστε έξω από τον ναό όπου υπήρχε έφιππος ηθοποιός ντυμένος Κολοκοτρώνης (*) και αυτό ήταν αναπαράσταση της απελευθέρωσης της πόλης. Αν πιστέψουμε την αναπαράσταση η πόλη έπεσε χωρίς τουφεκιά, λες και οι Καλαματιανοί Οθωμανοί ήταν ο Αφγανικός επίσημος στρατός. Αλλά οι διαδόσεις λέγανε ότι παλιότερα πέφτανε και κουμπουριές μέχρι που κάποτε έγινε ένα ατύχημα και έκτοτε ο απελευθερωτικός στρατός αφοπλίστηκε. Επί δύο συναπτά έτη (Γ και Δ Γυμνασίου) η Καλαμάτα απελευθερώθηκε με τη βοήθειά μου, έχω και σχετικές φωτογραφίες από ατρόμητους πολεμικούς ανταποκριτές κάθε Μεσσηνιακής κωμόπολης που ακολουθούσαν το εκστρατευτικό σώμα και μας έβγαζαν φωτογραφίες που πηγαίναμε μετα στο φωτογραφείο και τις αγοράζαμε διότι η δόξα δεν είναι δόξα χωρίς απόδειξη. Ήταν κι αδερφή μου μια φορά μαζί μας, διότι α κορίτσια με στολές Αμαλίας ήταν πάντα περισσότερα από αγόρια που είχαν φουστανέλλες κι αν είχαμε στρατό μόνο με τσολιάδες ούτε από τους ελάχιστους γιαλατζί τούρκους της αναπαράστασης δεν θα μπορούσαμε να απελευθερώσουμε την πόλη. Κι έτσι μπαίναμε μεν τ' αγόρια στην πρώτη γραμμή του πυρός και των φωτογραφικών φακών αλλά από πίσω για μπούγιο είχαμε και γυναικόπαιδα.

(*) Υποθέτω κι άλλοι οπλαρχηγοί της περιοχής γι' αυτό και τα πολλά μπουλούκια από διάφορες μεριές, ούτε οι επτά επί Θήβας να ήταν, αλλά εμείς μόνο τον Κολοκοτρώνη αναγνωρίζαμε λόγω περικεφαλαίας. Τους άλλους πώς να τους ξεχωρίσεις μέσα στο φουστανελλοφόρο πλήθος?
 
Θα διαφωνήσω όμως με τον χαρακτηρισμό "πιο διάσημος ναός". Αυτός ανήκει στους Αγίους Αποστόλους (εδώ σε μια καρτ ποστάλ δεκαετίας του 30, για να μείνω στο θέμα)
Ευτυχώς που το διόρθωσες, γιατί τόσα χρόνια είχα τη λάθος πληροφορία. Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά που σχετίζονται με τους Αγίους Αποστόλους.

Και μια που μιλάμε για Μεσσηνία και οι αναμνήσεις από τις διακοπές εκεί είναι ακόμη πολύ νωπές, παραθέτω και μια παλιά φωτογραφία (μάλλον της δεκαετίας του 50) από την Άνω Πόλη της Κυπαρισσίας.
Αφιερωμένο!

Κυπαρισσία, Άνω Πόλη - Παλιά αρχοντικά στην οδό (καλντερίμι) Ελένης Χαμέρη

spitia-kyparissia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά, μη βαράτε. Νόμιζα ότι ο σεισμός στην Καλαμάτα έγινε στη δεκαετία του 1950, όπως και στο Βόλο.
 
Καλά, μη βαράτε. Νόμιζα ότι ο σεισμός στην Καλαμάτα έγινε στη δεκαετία του 1950, όπως και στο Βόλο.
Δεν έχεις και τελείως άδικο, το 1947 είχε γίνει ένας μεγάλος (7 ρίχτερ) στην Μεσσηνία και περίπου 55 οικισμοί σε όλο το νομό σχεδόν ισοπεδώθηκαν. Αλλά καλύτερα να μην τα μελετάμε αυτά. Χθες βράδυ που σου έγραφα για την Καλαμάτα έγινε κι ένας δυνατούτσικος εδώ κοντά στην Κόρινθο. Καλύτερα να μελετήσουμε κάτι άλλο.
 
Τον σελεμπριτυ, όπως λέει και ο ελέφαντας, ναό των Αγίων Αποστόλων των θυμάμαι από τις θεωρίες συνωμοσίας που συνόδευαν την έκδοση του πάλαι ποτέ πεντοχίλιαρου.
gvpm194.jpg
 
Τον σελεμπριτυ, όπως λέει και ο ελέφαντας, ναό των Αγίων Αποστόλων των θυμάμαι από τις θεωρίες συνωμοσίας που συνόδευαν την έκδοση του πάλαι ποτέ πεντοχίλιαρου.
Προβολή συνημμένου 231259
Τελικά δεν είναι θεωρίες συνωμοσίας. Έτσι όπως είναι "πλεγμένα" τα ψηφία 5000 κάτω από το ΔΡΑΧΜΕΣ ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ σχηματίζονται τρία εξάρια. Τώρα αν έγινε εσκεμμένα ή κατά τύχη δεν γνωρίζω.
1630414596572.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
...λοιπόν πέρασε που λες από τη φαντασία μου μια νταλίκα γεμάτη λεφτά που λες... :cool::D
Το θέμα είναι να μην περνάει μόνο από τη φαντασία σου αλλά και έξω από το σπίτι μας και να μας χτυπάει και το κουδούνι να κατέβουμε. Γυρίσαμε όλοι από διακοπές και δεν υπάρχει μια.

Πού πήγες και το θυμήθηκες;;;
Ε, αν δεν έχουμε και μνημονικό τι σόι ρετρομανιακοί είμαστε;
Πλάκα πλάκα το 85 που κυκλοφόρησε για τα καλά το πεντοχίλιαρο, ήμουν 14 όταν άκουγα για 666, σατανάδες και κατάρες. Όταν την επόμενη χρονιά έγινε ο σεισμός και έπαθε ζημιές ο ναός θυμάμαι τους λάτρεις συνωμοσιολογιών να χουν "αφρίσει". Είχαμε και στην γειτονιά πέντε-έξι που όπου σε βρίσκανε σε μουρλαίνανε με τις θεωρίες τους, και ας σου τα χανε ματαξαναπεί την προηγούμενη μέρα. Δεν κοιτάγανε εκεί που είχαμε νεκρούς.
 
Θέλει όμως μεγάλη φαντασία να αναγνωρίσεις "6" σ' αυτό το διακοσμητικό μοτίβο. Χώρια που εξ ίσου καλά μπορεί να είναι 999, 969, 996, κοκ. Επίσης μπορεί να δει κανείς 000 και να τραβήξει το καζανάκι

1630421940358.png
 
Πίσω
Μπλουζα