Παλιό VHS National Panasonic



Παναγία μου! Ενα καλωδιάκι να σου ξεκολλήσει, άντε να βρεις πού πάει. Η δεξιά πλακέτα είναι ίσως η πιο πυκνοκολλημένη που έχω δει ποτέ στη ζωή μου!

Για ιμάντες πήγαινε για φέτα στο Σκλαβενίτη, ξέρεις τί εννοώ... :supergrin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όντως Νίκο ηλεκτρονικός εφιάλτης. ενώ ένα dvd έχει 3-4 τσιπάκια που τα κάνουν όλα και τον μηχανισμό ο οποίος είναι 3 μοτέρ.ευτυχώς εγώ "κανιβάλισα" ένα ξέμπαρκο σετ από ιμάντες βίντεο και έφτιαξα με αυτό 2 γουόκμαν και περίσσεψαν κιόλας! παλιά για κάθε βίντεο υπήρχε το αντίστοιχο σετ, made in japan βεβαίως-βεβαίως.
 
IMG_20180815_211906.jpgIMG_20180815_211902.jpgIMG_20180815_211850.jpgIMG_20180815_211838.jpg

Αλλο ενα δικο μου τερατακι που απεκτησα πριν 2 χρονια. NV-8600-EM του 1979. Πρωτης γενιας Panasonic VHS και το πρωτο multi system (PAL-SECAM-NTSC 4.43)! Σχεδον ιδιο με το RCA VBT200 του 1977 της Αμερικης, το οποιο κυκλοφορησε λιγους μηνες μετα το JVC HR-3300U.

Screen Shot 2018-08-15 at 21.31.35.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ημαρτον! Θηρίο!! Και πανέμορφο το ρημάδι, όσο κι αν οι κάτω των 25 το βλέπουν σκουπίδι. Ερώτηση: Παίζει ή είναι μονο για βιτρίνα; :)
 
Ημαρτον! Θηρίο!! Και πανέμορφο το ρημάδι, όσο κι αν οι κάτω των 25 το βλέπουν σκουπίδι. Ερώτηση: Παίζει ή είναι μονο για βιτρίνα; :)
Δουλεύει κανονικά. Είχα χαλάσει σχεδόν ένα μπουκάλι οινόπνευμα να το καθαρίσω. Άλλαξα και ιμάντες και pinch roller. Υπάρχει ένα ποστ στο forum που ένας είχε βρει το NV-8620 στα σκουπίδια!

ΥΓ: Είμαι 22 :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παμε στο επομενο για αποψε...

JVC HR-333 0TR (1979-80). Πρωτης γενιας JVC VHS και το πρωτο της multi system. Ειχαν χαθει τα μπροστινα bezel και το πορτακι του tuner και βρηκα τα ιδια αλλα σε μαυρο χρωμα απο ενα Ferguson 3V22 που μου εστειλε ενας απο Γαλλια. Δουλευει αλλα θελει pinch roller. Τα πληκτρα τυπου piano  εχουν την ιδια αισθηση με πολλα κασετοφωνα της δεκαετιας του 70.

IMG_20180817_001730.jpg

IMG_20180817_001757.jpg

IMG_20180817_001817.jpg
 
Χαχαχαχαααααααααααααααααααααα!!!!!!

Νεος άνθρωπος ρε παιδάκι μου κι ασχολείσαι με σκουπίδγια; Πάνε να βρεις καμια γυναίκα! χαχαχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαστε στη προηγουμενη σελιδα την αντικατασταση του idler tyre με μπακαλολαστιχακι? :)

Ο δαιμονιος Wally βρηκε idler tyre και παιζει πλεον εντελως τουμπανο...με τα Dolby...με τα ολα του.

Ενα νεο εξωτερικο καθαρισμα και μετα θα παρει επισημη θεση

IMG_20181110_195816.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα φτιαξεις και την καρεκλα μετα!
 
Χαχαχα...ειναι το ηρωικο σκαμνι που εχω γι αυτες τις δουλειες.  Θα παρω καλαμιες και θα αρχισω το πλεξιμο
 
Πηρα ενα δευτερο 7500 χθες. Το συγκεκριμενο δουλευει τελεια εκτος απ τους ιμαντες απο κατω που θελουν αλλαγη. Τελεια εικονα και στα 3 συστηματα. Κατασκευη τον Μαρτιο του 1982...

46689635_2201508809859862_324027962196230144_n.jpg
 
Ημουν οριακα να το τσιμπησω αλλα η Ms Wally μου εβαλε βετο με πολυ "πειστικο" τροπο (αν παντως ειχε το πορτακι θα την συνεδεα με Καιρο)

Μεγιες!

Σου βγαζει αυτη την "ηλεκτρονικη" οπως ειχες πει μυρωδια?

Αυτη τη περιοδο εχω ξανα-ανοιξει το παλιο μου NEC 1600G αν και νομιζω οτι ειμαι αντιμετωπος με μια ανεξηγητη βλαβη. Μπορει να ζητησω τη βοηθεια/γνωμη σου.
 
Ναι την μυρωδια την βγαζει απ το τροφοδοτικο οταν ειναι αναμμενο αφου σε εκεινο το σημειο ανεβαζει την πιο μεγαλη θερμοκρασια. Που να δεις πως μυριζει μια τηλεοραση του 1966 που εχω με λυχνιες μολις παρει μπρος! Το NEC τι εχει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλημέρα σε όλους, Ισως είμαι λίγο εκτός θέματος.
Πρίν λίγες μέρες απόκτησα μια πολύ σπανια βιντεοταινία , Το κακό είναι οτι επιδή την παρήγγηλα απο ΗΠΑ ήταν NTSC και οταν την έπεξα στο δικό μου PAL VRC είχε πολλές διακοπές ή εικόνα (+ λάθως χρώματα) & ήταν αδύνατο να την παρακολουθήσω.

Παιδιά εάν έχει κανεις VCR NTSC έκδοσης σπιτι του & έχει τη διάθεση να ασχοληθεί για μετατροπή της ταινίας σε βιντεοκασέτα PAL (έχω άγραφη να δώσω) ας εποικηνωνήσει μέσω αυτού του thread ή και προσωπικά μέσω μυνήματος μαζί μου.

Ενοείτε οτι παίρνετε και σείς όσες κόπιες θέλεται είτε σε VHS είτε σε DVD ,εάν είστε λάτρεις των Ελληνικών Βινταιοταινιών του 80.

Αναμένω
 
Στα αντικείμενα που απέκτησα πρόσφατα από ένα γείτονα που πήγε σε γηροκομείο ήταν και ένα θαυμάσιο βίντεο Panasonic NV-HS900EG, για το οποίο παραδόξως δεν ενδιαφέρθηκε κανείς από τους οικείους και φίλους του. Το έβαλα στα γρήγορα στην πρίζα και όταν είδα ότι φωτίσθηκε το καντράν του το πήρα μαζί με το τηλεχειριστήριο. Ήξερα ότι είναι πολύ καλλίτερο από το δικό μου Funai, το οποίο ούτως ή άλλως υπολειτουργεί. Το γλύτωσα την τελευταία στιγμή, μια και την επόμενη μέρα ήρθε ο παλιατζής και σήκωσε ότι είχε απομείνει (από πολλά και ενδιαφέροντα, όπως δίσκους, κασσέττες, κλπ. αλλά που χώρος σε εμάς...).

Ερχόμενος στο σπίτι και αφού ήρθε η σειρά του το ξεσκόνισα και το είδα καλύτερα, διαπιστώνοντας ότι είναι πολύ ποιοτικό μηχάνημα, βαρύ και στιβαρής κατασκευής, έχοντας πολλές δυνατότητες. Μου έκανε εντύπωση ότι η πρόσοψή του ανοίγει για να βάλει κανείς την κασσέτα, προστατεύοντας έτσι την είσοδο από σκόνη, ενώ αποκαλύπτονται πολλά κουμπιά χειρισμού. Επίσης το τηλεχειριστήριο έχει επάνω βασικά κουμπιά, αλλά ανοίγει θύρα και αποκαλύπτει πληθώρα κουμπιών για προγραμματισμό λήψης και για πρόσθετες ρυθμίσεις.

Πριν λίγο έκανα την πρώτη δοκιμή με κασσέττα πλέον και σύνδεση στην τηλεόραση με scart. Το ότι άναβε το καντραν δεν σήμαινε πολλά, μια και θα μπορούσαν να είναι κομμένοι ιμάντες, όπως ανέφεραν παραπάνω άλλα μέλη του φόρουμ. Έβαλα μπαταρίες και στο τηλεχειριστήριο και ξεκίνησα, ομολογουμένως με κάποιο σφίξιμο στο στομάχι. Έβαλα μία κασσέττα από τις 11 που πήρα από το γείτονα, που ήταν δική του εγγραφή από παλιά εκπομπή τηλεόρασης με θέμα τα τραίνα. Πήρε την κασσέττα μέσα, έκανε κάποιους θορύβους και την έβγαλε έξω. Ωχ, σκέφτηκα, χαλασμένο είναι. Αφού δεν μάσησε την ταινία την ξαναέβαλα και.... άρχισε να παίζει. Έδειχνε ασπρόμαυρα στην αρχή και με παρεμβολές, αλλά ρυθμίζοντας κάποια από τα κουμπιά (SVHS και Test) εμφανίσθηκε καταπληκτική έγχρωμη εικόνα. Έκανα διάφορα με το τηλεχειριστήριο (μπροστά, πίσω, στόπ κλπ.) λειτουργούν όλα τέλεια.

Αφού απόλαυσα το βίντεο για μισή ώρα, έβγαλα μερικές φωτογραφίες της εικόνας (με απλή μηχανή από τάμπλετ, στην πραγματικότητα είναι πολύ πιό λαμπερή η εικόνα) που παραθέτω παρακάτω μαζί με φωτογραφίες-παρουσίαση του βίντεο.

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg
 
Καλησπέρα και από μένα.Βρηκα ξεχασμένο σε μια αποθήκη της θείας μου ένα panasonic nv8600.
Δυστηχως δεν ανοίγει για να βάλω τη κασέτα .Αξίζει το κόπο να φτιαχτεί;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210101_205221_copy_1600x900.jpg
    IMG_20210101_205221_copy_1600x900.jpg
    263,8 KB · Προβολές: 13
Το αν αξιζει ειναι καθαρα υποκειμενικο. Αν δεν αξιζει για σενα, σιγουρα θα αξιζει για καποιον αλλο. Και οταν λες αξιζει, το εννοεις οικονομικα, συναισθηματικα ή απλα απο περιέργεια;

Επιπλεον προκειται για video, οποτε αν δεν εχεις καμποσες γραμμενες κασσετες τοτε ειτε το επισκευασεις ειτε οχι το ιδιο ειναι!

Μην ξεχνας ακομα οτι θα πρεπει να εχεις τηλεοραση με αναλογικες εισοδους (composite ή scart) και οτι η ποιοτητα της εικονας δεν συγκρινεται με τιποτα μοντερνο. Οποτε θα πρεπει πραγματικα να γουσταρεις το παλιομοδίτικο look της εικονας.

Απο κει και περα, αν δεν εχεις επαφη με επισκευη παλιων ηλεκτρονικων συσκευων ή/και πολυ ελευθερο χρονο και εργαλεια, δεν προκειται να το επισκευασεις μονος σου. Αν το πας σε καποιον μαστορα δεν θα ειναι τζαμπα και μπορει να μην επισκευάζεται λογω έλλειψης ανταλλακτικών.

Ακομα και αν αποφασισεις να μην ασχοληθεις, μην το πεταξεις. Υπαρχουν εδω πολλοι φιλοι που ασχολουνται με το αθλημα, ισως καποιος να θελει να το υιοθετήσει και να ασχοληθεί μαζι του.
 
Το αν αξιζει ειναι καθαρα υποκειμενικο. Αν δεν αξιζει για σενα, σιγουρα θα αξιζει για καποιον αλλο. Και οταν λες αξιζει, το εννοεις οικονομικα, συναισθηματικα ή απλα απο περιέργεια;

Επιπλεον προκειται για video, οποτε αν δεν εχεις καμποσες γραμμενες κασσετες τοτε ειτε το επισκευασεις ειτε οχι το ιδιο ειναι!

Μην ξεχνας ακομα οτι θα πρεπει να εχεις τηλεοραση με αναλογικες εισοδους (composite ή scart) και οτι η ποιοτητα της εικονας δεν συγκρινεται με τιποτα μοντερνο. Οποτε θα πρεπει πραγματικα να γουσταρεις το παλιομοδίτικο look της εικονας.

Απο κει και περα, αν δεν εχεις επαφη με επισκευη παλιων ηλεκτρονικων συσκευων ή/και πολυ ελευθερο χρονο και εργαλεια, δεν προκειται να το επισκευασεις μονος σου. Αν το πας σε καποιον μαστορα δεν θα ειναι τζαμπα και μπορει να μην επισκευάζεται λογω έλλειψης ανταλλακτικών.

Ακομα και αν αποφασισεις να μην ασχοληθεις, μην το πεταξεις. Υπαρχουν εδω πολλοι φιλοι που ασχολουνται με το αθλημα, ισως καποιος να θελει να το υιοθετήσει και να ασχοληθεί μαζι του.
Καλημέρα και χρόνια πολλά.Εχω ασχοληθεί με παλιές βιντεοκασέτες γτ ανεβαζα και στο κανάλι μου στο youtube παλιούς αγώνες και εκπομπές .Έχω πάρα πολλές που τις έχω περάσει σε υπολογιστη.Από τα κουμπιά του παντως πατιουνται τα backward και stop και τα άλλα δυστηχως όχι.Αν κάποιος γνωρίζει η ενδιαφέρεται ας πει τη γνώμη του.
 
Στο ebay υπαρχουν καποια ανταλλακτικά (ιμαντες, κεφαλη κλπ), συνεπως αν εχεις εργαλεία και ευχέρεια, μπορεις να το ανοιξεις, να το καθαρισεις, να το γρασαρεις, να αλλαξεις ιμαντες και απο κει και περα θα μπορεις να κανεις τις δοκιμες σου για να δεις αν εχει καποιο αλλο προβλημα.

Εναλλακτικα αν θες μας λες που βρισκεσαι και αν ξερει κανεις καποια εταιρια κοντα σου που να αναλαμβανει τετοιες επισκευές, ας μας το πει.
 
Πίσω
Μπλουζα