Παρουσιαση 8BitDo Wireless USB Adapter

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Προ καιρου ειχα αγορασει ενα XBOX One Bluetooth controller για να εχω κατι σχετικα μοντερνο που να ειναι συμβατο με τα διαφορα 8bitdo receivers, αλλα και το Raspberry Pi και το PC. Και ενω ειναι γενικα καλη ιδεα να το χρησιμοποιει κανεις ενσυρματα για λογους input latency, για περιστασιακη χρηση και γρηγορες δοκιμες καλο ειναι να υπαρχει και η δυνατοτητα ασυρματης συνδεσης. Θα μπορουσα φυσικα να το χρησιμοποιησω με ενα κλασσικο bluetooth πομποδεκτη usb, αλλα ο τελευταιος σχετικα συγχρονος που ειχα παρεδωσε το πνευμα προσφατα και ετσι κι αλλιως πολλοι φτηνιαρικοι πομποδεκτες ειναι αναξιοπιστοι και εχουν μεγαλο lag, καθυστερησεις στην συνδεση και σχετικα υψηλη καταναλωση πορων του συστηματος.

Μια εναλλακτικη ειναι ο Xbox Wireless Adapter της microsoft, αλλα αυτος υποστηριζει μονο controllers της microsoft. Για λιγοτερα λεφτα υπαρχει, κατα την αποψη μου, μια πολυ καλυτερη λυση, το Wireless USB Adapter της εταιριας 8bitdo. Προκειται για ενα usb dongle που ειναι συμβατο με Switch, Windows, macOS, Raspberry Pi και Android και υποστηριζει ασυρματα bluetooth χειριστηρια 8BitDo, PS5, PS4, PS3, Switch Pro, Switch Joy-con, Xbox One S/X Bluetooth, Wii Mote, Wii U Pro, κλπ.

Ας ξεκινησουμε με ενα γρηγορο unboxing. Το κλασικο πολυ μικρο κουτακι.




Το μονο πραγμα μεσα στο κουτι ειναι το dongle. Μοιαζει σαν σκουρο πορτοκαλι τουβλακι.



Στην μια μερια ειναι το usb βυσμα. Στην αλλη το κουμπι συγχρονισμου.



Πριν το χρησιμοποιησουμε κανουμε την παραδοσιακη αναβαθμιση software. Αν και η συσκευη κυκλοφορει εδω και πολλα χρονια υπαρχουν πολλες αναβαθμισεις firmware που προσφερουν διορθωσεις, νεες λειτουργιες και συμβατοτητα με περισσοτερα χειριστηρια. Πιο προσφατα εχουμε την συμβατοτητα με την νεα ναυαρχιδα της 8bitdo, το 8BitDo Pro 2.

Απο κει και περα τα πραγματα ειναι απλα. Συνδεουμε το dongle στον υπολογιστη μας, παταμε το κουμπι συγχρονισμου στο dongle και στο χειριστηριο μας και ειμαστε ετοιμοι για δραση.

Η συνδεση με το xbox one controller ειναι στιγμιαια και απροβληματιστη.



Στα windows παρουσιαζεται οπως πρεπει, με τον σωστο αριθμο κουμπιων κλπ.



Υπαρχει μια ακομα σημαντικη λειτουργικοτητα του wireless usb adapter. Ειναι η συμβατοτητα με το Ultimate Software για επιλεγμενα χειριστηρια (PS5, PS4, Xbox One και Switch Pro). Για καθε χειριστηριο οι επιλογες που ειναι διαθεσιμες διαφερουν. Ας δουμε λιγο τι επιλογες εχουμε με το Xbox One controller.

Εκτος απο τις κλασσικες λειτουργιες που ειχαμε δει με το 8bitdo Arcade Stick (ξεχωριστες ρυθμισεις για Switch/PC, profiles, macros κλπ), εδω μπορουμε να προγραμματισουμε πρακτικα οτιδηποτε βρισκεται πανω στο χειριστηριο, ακομα και τις κατευθηνσεις στο d-pad!



Σε καποια πληκτρα μαλιστα, εχουμε προχωρημενες λειτουργιες οπως turbo, hold (που μας επιτρεπει να δινουμε την δυνατοτητα σε κουμπια να μενουν μονιμα πατημενα χωρις να τα παταμε) κλπ.



Επιπλεον εχουμε μια πληθωρα επιλογων για τα analog sticks, οπως ρυθμιση dead zones κ.α.



Μπορουμε να επεμβουμε και στα δυο μοτερ κραδασμων ανεξαρτητα.



Για να πουμε και του στραβου το δικιο, καποιες απο αυτες τις ρυθμισεις μπορουμε να τις κανουμε και με την εφαρμογη Xbox Accessories, αλλα οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες.




Εκτος απο το xbox one controller δοκιμασα και τα modded κλασσικα gamepads χωρις προβλημα. Δεν καταφερα να κανω ενα Sixaxis controller να παιξει, αλλα δεν το εψαξα πολυ. Ειχα ενα θεμα με το wiimote. Σκετο παιζει αψογα, αλλα αν συνδεσω το Nunchuk τρελαινεται. Τελικα εντοπισα το προβλημα στο motion plus adapter. Οταν παρεμβαλουμε το adapter, το Nunchuk δυσλειτουργει. Αξιζει να αναφερουμε οτι χωρις το Nunchuk to wiimote λειτουργει σε οριζοντιο προσανατολισμο, αλλιως σε καθετο.

Mr Do! στο PC (ΜΑΜΕ) με Wiimote/Nunchuk. Δεν μπορω να σκεφτω εναν καλο λογο να κανει κανεις κατι τετοιο.



Αξιζει να αναφερουμε εδω οτι στο site της 8bitdo υπαρχουν οδηγιες που καλυπτουν ολες τις πιθανες περιπτωσεις και συνδιασμους χειριστηριων και συσκευων που μπορει να φανταστει κανεις. Το ολο πραγμα καμια φορα ειναι λιγο πονοκεφαλος, αλλα δεν μπορω να σκεφτω καποιον πιο απλο τροπο να αντιμετωπισει κανεις αυτο το θεμα.

Ειναι απαραιτητο το 8bitdo Wireless Usb Adapter σε ολους; Οχι, αλλα σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις που θα σας λυσει τα χερια. Επιπλεον, δεν ειναι και κανα τεραστιο κοστος, οποτε αν εχετε πολλα bluetooth χειριστηρια ή σας αρεσουν οι ρυθμισεις που προσφερει το Ultimate Software, γιατι οχι;
 
Ωραιο ποστ ,να υπηρχε τροπος για διπλο Like ,να μετραγε 2 φορες απο το κανονικο λολ.
Εγω προς το παρον με το ΧΒΟΧ ΟΝΕ pad κανω δουλεια στους emu με bluetooth χωρις ανταπτορα ,δοκιμασμενο σε pc ,κινητο και android box.
 
Αγορασα το πρωτο μου bluetooth usb dongle ισως πριν 12-13 χρονια. Απο τοτε εχω αγορασει τουλαχιστον 8. Πιο προσφατα ειχα παρει 3 bluetooth 4.x. To πρωτο το χαρισα σε εναν συναδελφο, το δευτερο μου εμεινε το μισο στο χερι οταν πηγα να το βγαλω απο μια usb θυρα και το τριτο απλα σταματησε να λειτουργει πριν μερικες εβδομαδες. :mitsotakis: Πλεον μου εχει μεινει μονο το τελευταιο απο μια παρτιδα bluetooth 2.x που ειχα παρει πριν 10 χρονια. Δυστυχως ομως το Xbox one controller δεν ειναι συμβατο με τοσο παλια εκδοση bluetooth.

Ομολογουμένως εχω λιγο καλυτερη τυχη σε συσκευες που εχουν ενσωματωμένο πομποδέκτη (tablets, κινητα κλπ).
 
Εξαιρετική παρουσίαση για μια ακόμα φορά, @freaktmp .
 
Θα συμπληρώσω, απολαυστική η παρουσίαση @freaktmp. Καθαρές εικόνες και καλογραμμένα κείμενα που χαίρεσαι να τα διαβάζεις και να τα καταλαβαίνεις. Πολύ ωραία ποστ που δεν συναντάς συχνά.
 
@freaktmp μια ερώτηση: Ο XBOX controller υποστηρίζει headset μέσω του 8BitDo adapter; Ρωτάω διότι μέσω απλού bluetooth δεν υποστηρίζει...
 
Βρήκες τον ειδικό! Δεν εχω παιξει ποτε παιχνιδια online, ποσο μαλλον με chat κλπ. :)

Απ' οτι διαβαζω 99% δεν υποστηρίζει.
 
  • Like
Reactions: Ace
Βρήκες τον ειδικό! Δεν εχω παιξει ποτε παιχνιδια online, ποσο μαλλον με chat κλπ. :)

Απ' οτι διαβαζω 99% δεν υποστηρίζει.
Η έξοδος του χειριστηρίου δεν είναι μόνο για chat, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ως κανονικό headset για να ακούς όλους τους ήχους των παιχνιδών, ακόμα και offline... Λειτουργούν δηλαδή και ως απλά ακουστικά.
 
Πίσω
Μπλουζα