Πασχαλινός Διαγωνισμός RetroManiaX 2010

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.284
Πρίν λίγες ημέρες ο φίλος qwerty μου έστειλε ενα PM για να μου πει οτι θέλει να χαρίσει εναν Spectrum 48K.

Μαζί αποφασίσαμε να το κάνουμε σε στύλ διαγωνισμού ώστε να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ο Σπεκτρουμάκος να πέσει σε χέρια ανθρώπου που ασχολείται με το αντικείμενο.

Έτσι σκαρώθηκαν μερικές ερωτήσεις που αφορούν gameplay στοιχεία απο Spectrum games για να γίνει το πράγμα ολίγον διασκεδαστικότερο και οι fair-players να θυμηθουν παλιά καλά παιχνίδια.

Καμμία απο αυτές δεν αναφέρεται σε κάποιο στοιχείο θαμμένο βαθιά μέσα στο παιχνίδι. Αρκούν λίγα λεπτά ενασχόλησης με το καθένα για να απαντηθεί το ερωτηματολόγιο.

Στείλτε όσες απαντήσεις βρήκατε (οχι απαραίτητα όλες) στο retromaniax παπακι windowslive.com

Στη κλήρωση που θα ακολουθήσει, ο αριθμός κλήρων κάθε παίχτη θα είναι ανάλογος των σωστών απαντήσεων που έδωσε.

Καλή επιτυχία και καλή σπεκτρουμοδιασκέδαση

  • Ποσα ειδη κακων πυροβολεις χωρις να περιμενεις να τραβηξουν ποστολι στην τριτη πιστα του West Bank?
     
  • Tι χρωμα εχουν οι δεξαμενες στην αρχη της δευτερης πιστας του Green Beret?
     
  • Ποσα αντικειμενα πρεπει να μαζεψεις και ποσους κακους να αντιμετωπισεις στη τριτη πιστα του Sir Lancelot?
     
  • Που διαδραματιζεται η δευτερη πιστα του Rick Dangerous?
     
  • Ποσα κυματα κακων πρεπει να εξουδετερωσεις μεχρι να φτασεις στο mothership στο Pheenix?
     
  • Τι χρωμα ειναι το φιδι στη δευτερη πιστα του Abu Simbel Profanation?
     
  • Ποιο ειναι το πρωτο αντικειμενο που σου δινει ο Gandalf στο The Hobbit?
     
  • Τι χρωμα φορμα φοραει ο Panama Joe?
     
  • Σε ποια πιστα του Commando ξεκινανε οι ρουκεταδες?
     
  • Πως λεγεται η δευτερη πιστα του Light Force?
     
  • Τι χρωμα ειναι το νομισμα (στερλινα) στο Pyjamarama?
     
  • Σε ποια κατευθυνση σε σχεση με τη θεση που ξεκινας το παιχνιδι βρισκεται ο πρωτος αιχμαλωτος στο στρατοπεδο στο Rambo?
     
  • Σε ποσα βαγονια πρεπει να μπεις για να φτασεις στο δωματιο που υπαρχει η δισκεττα στο Saboteur!?


O emulator ZX Spin ειναι παραπανω απο αρκετος για τα παραπανω...

ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ LINKS ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ W.O.S ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ

22/4/2010:Τελος διαγωνισμου. Οι σωστες απαντησεις ΕΔΩ
 
Ποιο ειναι το πρωτο αντικειμενο που σου δινει ο Gandalf στο Hobbit?Ενα παραξενο χαρτη
νομίζω ότι σου ξέφυγε κάτι! :D :D

μέχρι ποιά ημερομηνία είναι η προθεσμία?
 
Αυτά είναι!!!! :beer:

Καλά... Πολύ γουστάρω το retromaniax και τους διαγωνισμούς του!!!

Παρόλο που δεν ήμουν ποτέ Spectrum user, πιστεύω πως κάτι θα απαντήσω και εγώ...

Μπράβο qwerty!!! :headbangdude:
 
ωραίος διαγωνισμός,θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ! (ας είναι καλά οι emulators!)

μέχρι πότε όμως είναι η προθεσμία?
 
Λιγο ρατσιστικο, οφειλω να ομολογησω :) ... Εγω ποτε δεν ειχα Spectrum αλλα τωρα που φταχνω το γραφειο μου ηθελα πολυ να βρω εναν και να ασχοληθω οπως και Atari ST. Ημουν ανεκαθεν του Amstrad (λιγοτερο) και της Amiga(φουλ).

Αλλη παραμετρος. Ο διαγωνισμος δεν προυποθετει απαραιτητα και κολλημα για τον Spectrum αφου καποιος μπορει να βρει τις απαντησεις απο το ιντερνετ.

Απλα μια γνωμη εκφραζω χωρις καμια πικρια η εμπαθεια, ετσι παιδια; Προς Θεου, μια παρεα ειμαστε εδω.

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους τους διαγωνιζομενους!
 
Δεν ειναι διαγωνισμος "πεφωτισμενων". Αλλωστε ολοι οι διαγωνισμοι μας ειναι θεματικοι.

Μπορειτε να το θεωρησετε σαν μια καλη ευκαιρια να ασχοληθειτε με καποια καλα αξιολογα παιχνιδακια ενος θρυλικου micro και να διασκεδασετε.

Δοξα το Θεο, emulators υπαρχουν σε αφθονια.

Φυσικα μεσω Internet μπορεις να βρεις τα παντα αλλα τοτε "χανεις το δασος"...ε? :)
 
Συμφωνω σε ολα. Για τους θεματικους διαγωνισμους τωρα τα ειδα. Κι ακριβως επειδη συμφωνω με το ιντερνετ και το "δασος" που ειπες, γι'αυτο δεν θα λαβω μερος.

Και με τους emulators εχω ενα θεματακι, οποτε μολις παρω στα χερια μου εναν Spectrum (βασικα ενδεχεται να αποκτησω εναν πολυ συντομα) ελπιζω να γινω κι εγω λατρης του δουλευοντας τον απο πρωτο χερι.
 
Βουτα εναν emulator και παιξε. Θα περασεις ενα πολυ ευχαριστο μισαωρο...
 
Έχω διευκρινιστική ερώτηση αν επιτρέπεται...

Wally είπε:
  • Σε ποια πιστα του Commando ξεκινανε οι ρουκεταδες?
Τι ακριβώς είναι "οι ρουκετάδες"; Αυτοί που χειρίζονται όλμο;

fi_f_ar_mortar.jpg
 
nope ειναι

picture.php


στον Spec αν καταφερεις να τον διακρινεις και δεν το περασεις για graphic glitches ειναι

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ ευχαριστώ, νομίζω ότι τους εντόπισα. Αυτά τα καταραμένα δίχρωμα sprites όλα ίδια μου φαίνονται!
 
Wally είπε:
Βουτα εναν emulator και παιξε. Θα περασεις ενα πολυ ευχαριστο μισαωρο...
Eνας φιλος στον οποιο εδωσα ενα παλιο pentium εχει 2 Spectrum αλλα ο ενας ειναι στο χωριο και δεν ειναι σιγουρος αν δουλευει. Σε 2 ημερες που θα βρισκεται εκει, θα τον κατεβασει να τον τσεκαρει και θα μου τον φερει. Σκεφτομαι λοιπον να περιμενω να δω τι θα γινει με αυτον παρα να ξεκινησω με emulator.
 
Βρε ουστ!!

@DoctorGalifrean

Δεν πειραζει. Κανε ζεσταμα με τα εμουλατορια :)
 
Εχεις δικιο... Το σκεφτομαι συνεχεια κι ευχομαι να δουλευει... Ποιο εμουλατορι μου προτεινεις;;;
 
Ωραιος διαγωνισμος! πρεπει να στρωθουμε στο Spectrum gaming!
 
Εγω εχω να πω τα εξης.

Ειτε οι παραδοσιακοι Σπεκτρουμαδες εχουν εκδραμει στας εξοχας για τον παραδοσιακο οβελια, ειτε μας περιμενει τρελη καζουρα απο τους κομοντοροαμστραντακηδες!

Και λεω τουτα διοτι οι απαντησεις που εχουμε λαβει εως τωρα ειναι απο non-Spectrum-αδες!!!!
 
Αν εννοείς κι εμένα Wally, μπορεί να θεωρούμαι Αμιγκάς αλλά το πρώτο μου computer ήταν ο ZX Spectrum+. :)
 
alkis21 είπε:
Έχω διευκρινιστική ερώτηση αν επιτρέπεται...


Τι ακριβώς είναι "οι ρουκετάδες"; Αυτοί που χειρίζονται όλμο;

fi_f_ar_mortar.jpg
MORTAAAAAAAAAAAAAAAAAAR KOMBAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAT !

(ο νωών νοητω ;) )
 
...επειδή έχω γομολάστιχα απέχω συνειδητά από τον διαγωνισμό! :)

Μακάρι να τον κερδίσει κάποιος που θα το δει ως ευκαιρία για ν' ασχοληθεί και πάλι με το αγαπημένο 8μπιτο που μας εισήγαγε στον κόσμο των υπολογιστών!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα