Περί Pixel - Σκέψεις - Απόψεις

Karnov

Banned
Joined
27 Νοέ 2007
Μηνύματα
283
Αντιδράσεις
9
billy είπε:
Ακριβώς αυτό !!Το Pixel ποτέ δεν "προμόταρε" κάποιο μηχάνημα

Συγκεκριμένο μηχάνημα ίσως να μην προμοτάρισε.

Αλλά βιαζόταν να θάψει τους 8-μπιτους , όταν ακόμη στην Ελλάδα είχαν πολλούς φανατικούς οπαδούς , από το 1989 ήδη και να τους σπρώξει στα 16-bit .

Αντίθετα οι γραφικοί εγγλεζάρες έφτασαν στο άλλο άκρο , να ασχολούνται ακόμη με τους 8-μπιτους το 1995!!!

Και το 1989 δεν ήταν εύκολο για όλους τους πιτσιρικάδες να "περάσουν" στα 16-μπιτ.

Είναι σαν να λες στους σημερινούς πιτσιρικάδες , "πετάξτε τα χρέπια και πάρτε έναν i7 με 6giga ddr3 , υδρόψυξη και δύο 295GTX σε SLI".
 
Karnov είπε:
Συγκεκριμένο μηχάνημα ίσως να μην προμοτάρισε.Αλλά βιαζόταν να θάψει τους 8-μπιτους (...)
Κοίτα, προσωπικά δεν πιστεύω ότι "βιαζόταν να θάψει" τους οκτάμπιτους. Ας μην ξεχνάμε ότι υπολογιστές όπως ο ST υπήρχαν απο το '85, οπότε το '89 που οι τιμές των 16-bit είχαν πέσει σε αποδεκτά επίπεδα, ήταν μία σχετικά καλή εποχή για αγορές τέτοιων μηχανημάτων (την 500άρα μου την αγόρασα αργότερα, προς τα τέλη του '90 - κάνοντας οικονομίες).

Οι "γραφικοί εγγλεζάρες" που ασχολούνταν με οκτάμπιτους το '95 ήταν κυρίως περιοδικά εξειδικευμένα σε συγκεκριμένα οκτάμπιτα μηχανήματα (π.χ. CPC, C64, κλπ), ενώ το Pixel που ήταν κάτι σαν το ελληνικό αντίστοιχο του C&VG λογικό ήταν να εστιάζει σε πιό προηγμένα μηχανήματα καθώς η τεχνολογία προχωρούσε.

Ακόμα και ορισμένα εγγλέζικα περιοδικά που ασχολούνταν μόνο με οκτάμπιτα μηχανήματα (όπως το ΖΖΑP) έκαναν κάποια στιγμή το βήμα προς τα 16-bit για να μην χάσουν μεγάλο μέρος του αναγνωστικού κοινού τους που ήδη είχε προχωρήσει μπροστά.

Tώρα για το αν κάποια reviews (όπως εκείνο του Defender of the Crown το '87 και διάφορα άλλα που ακολούθησαν) "έσπρωξαν" τους αναγνώστες στην αγορά δεκαεξάμπιτων, αυτό σίγουρα ισχύει, αλλά πρώτον: Αυτό δεν έγινε άμεσα, αλλά σταδιακά. Και δεύτερον: Είναι και το θέμα της ενημέρωσης. Η σύνταξη του Pixel είχε την δυνατότητα (και το 16-μπιτο hardware) να παρουσιάσει κάποιες πολύ καλές εκδόσεις παιχνιδιών απο νωρίς. Γιατί να μην το κάνει; Για ποιό λόγο να αφήσει τους αναγνώστες στο σκοτάδι για χρόνια περιμένοντας να παρουσιάσει π.χ. την έκδοση του Defender of the Crown σώνει και καλά σε C64 ή σε CPC;
 
billy είπε:
Κοίτα, προσωπικά δεν πιστεύω ότι "βιαζόταν να θάψει" τους οκτάμπιτους. Ας μην ξεχνάμε ότι υπολογιστές όπως ο ST υπήρχαν απο το '85, οπότε το '89 που οι τιμές των 16-bit είχαν πέσει σε αποδεκτά επίπεδα, ήταν μία σχετικά καλή εποχή για αγορές τέτοιων μηχανημάτων (την 500άρα μου την αγόρασα αργότερα, προς τα τέλη του '90 - κάνοντας οικονομίες) ...
Για ποιό λόγο να αφήσει τους αναγνώστες στο σκοτάδι για χρόνια περιμένοντας να παρουσιάσει π.χ. την έκδοση του Defender of the Crown σώνει και καλά σε C64 ή σε CPC
;
Από το 89-90 προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να "σπρώξουν" τους αναγνώστες στα 16-bit ενώ συνέχιζε ακόμη να βγαίνει software για τα παλιά 8-μπιτα.

Θα μπορούσαν στην τελική απλά να αφιερώνουν μερικές σελίδες με παρουσιάσεις των παιχνιδιών που συνέχιζαν να βγαίνουν για τα 8-μπιτ , κάποια cheats, walkthrough κτλ όπως έκαναν παλιότερα , χωρίς συγκρίσεις.

Το ότι το ίδιο παιχνίδι ήταν καλύτερο στην αμίγκα , απ' ό,τι ήταν στο σπέκτρουμ και στον κόμοντορ 64 το φανταζόμασταν , δεν χρειαζόταν να το επαναλαμβάνουν 5 φορές σε κάθε σελίδα , όπως έκαναν.

Δεν το έκαναν. Από το 1990 είχαν ήδη θάψει τα 8μπιτα.
 
Karnov είπε:
Από το 89-90 προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να "σπρώξουν" τους αναγνώστες στα 16-bit ενώ συνέχιζε ακόμη να βγαίνει software για τα παλιά 8-μπιτα.
Απο τις αρχές των '90s οι ίδιες οι εταιρίες άρχιζαν να ρίχνουν το βάρος της παραγωγής ψυχαγωγικού software στα δεκεξάμπιτα μηχανήματα - έτσι είναι η ροή των πραγμάτων (και της τεχνολογίας) - δεν ευθύνεται αποκλειστικά το Pixel.

Karnov είπε:
Θα μπορούσαν στην τελική απλά να αφιερώνουν μερικές σελίδες με παρουσιάσεις των παιχνιδιών που συνέχιζαν να βγαίνουν για τα 8-μπιτ , κάποια cheats, walkthrough κτλ όπως έκαναν παλιότερα , χωρίς συγκρίσεις.

Το ότι το ίδιο παιχνίδι ήταν καλύτερο στην αμίγκα , απ' ό,τι ήταν στο σπέκτρουμ και στον κόμοντορ 64 το φανταζόμασταν , δεν χρειαζόταν να το επαναλαμβάνουν 5 φορές σε κάθε σελίδα , όπως έκαναν.
Αυτό περί συγκρίσεων και πάλι είναι θέμα ενημέρωσης καθώς και της προσπάθειας να ικανοποιήσουν τους κατόχους διαφόρων μηχανημάτων ταυτόχρονα, όταν έκαναν κάποια παρουσίαση. Οι συγκρίσεις αυτές δεν ήταν τόσο συχνές - συνήθως υπήρχαν στα Special Reviews (μίας περιόδου), όπου η αναλυτική παρουσίαση ήταν κάτι το αναμενόμενο.

Karnov είπε:
Δεν το έκαναν. Από το 1990 είχαν ήδη θάψει τα 8μπιτα.
Δηλαδή αν ανοίξω ένα Pixel του '90 δεν θα βρω παρουσιάσεις (και) οκτάμπιτων παιχνιδιών; :D

...θα επαναλάβω αυτό που είπα και στην αρχή: είναι για μία ακόμα φορά θέμα εποχής. Ο περισσότερος κόσμος εγκατέλειπε τα οκτάμπιτα μηχανάκια του απο το '90 και μετά, για την αγορά δεκαεξάμπιτων όπου είχαμε πλέον "έξαρση" νέου software. Το Pixel ακολουθούσε τον "παλμό" της αγοράς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδιά εδώ από το '90 και μετά ψόφαγαν τα 16μπιτα home. Τα μηνύματα ήδη έρχονταν από την Αμερική και εμείς το βλέπαμε είτε μέσω τύπου, είτε μέσω των παιχνιδιών που το κύριο platform ήταν το PC ή οι νέες 16μπιτες κονσόλες. Και θα κατηγορήσουμε το Pixel ότι σκότωσε τα 8μπιτα εν έτει '90; Το Pixel αποτέλεσε το τελευταίο προπύργιο του home computing και της χομπίστικης προσέγγισης σε αυτό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! ;)
 
...συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Ισως η μόνη διαφορά να είναι ότι οι διάφορες "αλλαγές" της αγοράς στο εξωτερικό ερχόντουσαν με μία μικρή καθυστέρηση στην Ελλάδα (οπότε και οι 16-bit είχαν μία κάποια ευκαιρία να αντέξουν λίγο παραπάνω), και πάλι όμως μέχρι τα μέσα των '90s η " χρυσή εποχή" των ST & Αmiga είχε πλέον περάσει για τα καλά.

Xαρακτηριστικά αναφέρω ότι το πρώτο μου pc ('386DX στα 40MHz) το αγόρασα τέλη του '92 λόγω του μεγάλου ανοίγματος της αγοράς ψυχαγωγικού software στα μηχανήματα αυτά, τα αμέσως προηγούμενα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά η Ελλάδα ήταν (και παραμένει) πιο πίσω στις εξελίξεις, αλλά γενικά στην Ευρώπη τα 16μπιτα ήταν πολύ δημοφιλέστερα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλύτεροι τίτλοι για αυτά από το τέλος του '80 και μετά ήταν Ευρωπαϊκοί.

Αλλά δυστυχώς αν κάτι "den travaei sto America" είναι απλά θέμα χρόνου... :(

Xαρακτηριστικά αναφέρω ότι το πρώτο μου pc ('386DX στα 40MHz) το αγόρασα τέλη του '92 λόγω του μεγάλου ανοίγματος της αγοράς ψυχαγωγικού software στα μηχανήματα αυτά, τα αμέσως προηγούμενα χρόνια.
Εγώ τη μετάβαση την έκανα δύο χρόνια πριν, καθότι Αμερικανόφιλος (στο gaming, μην παρεξηγηθούμε) γιατί αν ήθελες adventures, RPGs και κάτι λοιπά (λέγε με Wing Commander;)) το Πιτσί ήταν μονόδρομος. :(
 
Leon είπε:
(...) και κάτι λοιπά (λέγε με Wing Commander;))
...αυτό ήταν το παιχνίδι που έκανε για μένα τα PC, ό,τι είχε κάνει την Amiga το Defender of the Crown: Aντικείμενο πόθου !! :D :D
 
Παιδιά , εκφράζω μια καθαρά προσωπική άποψη.

Δεν θέλω να σας πείσω , αλλά μην περιμένετε κι εσείς ότι θα με αναγκάσετε να αλλάξω άποψη , ειδικά χωρίς "ισχυρά" επιχειρήματα.

Είμαι γεννημένος το 1973. Το PIxel , το διάβαζα σχεδόν από την αρχή.

Μέχρι το 1988-1989 ήταν για μένα ένα πολύ σπουδαίο περιοδικό .

Μετά άρχισε να με "χαλάει" .

Μετά από 3-4 τεύχη το 1990 , σταμάτησα να το διαβάζω .

Δεν μου έκανε πλέον. Ο λόγος ήταν ότι πλέον είχε πάψει να ασχολείται με τα 8-μπιτα στα οποία "παρέμενε" ένα μεγάλο μέρος των πιτσιρικάδων εκείνης της εποχής και για τα οποία συνέχισε να κυκλοφορεί software για 2-3 χρόνια ακόμη.

Υπήρχαν και άλλοι λόγοι .

Η "σταυροφορία" εναντίον της πειρατείας , η οποία από ένα σημείο και μετά γίνεται κουραστική , η μη δημοσίευση "άπειρων ζωών" , "walkthrough" κτλ για παιχνιδια που τα είχαμε όλοι , αλλά ... "δεν είχαν εισαχθεί στη χώρα μας" και άλλα τέτοια.

Από το 1990 το περιοδικό εμένα "δεν μου έκανε" πλέον.

Το γεγονός ότι δεν επιβίωσε , ίσως δείχνει ότι οι επιλογές τους να μην ήταν και πολύ σωστές. Αυτοί που "πιάνουν τον παλμό" επιβιωνουν. Το Pixel πέθανε ...
 
Φυσικά και εκφράζουμε όλοι προσωπικές απόψεις και το οτι υπάρχουν διαφωνίες, είναι υγιές...

Το PIXEL πέθανε μαζί με τα 16μπιτα μηχανήματα.

Την ίδια εποχή κυκλοφορούσε και το PC MASTER, οπότε δεν είχε τι να προσφέρει στον αναγνώστη...

Μέχρι και δισκέτα επιστρατεύτηκε, αλλά μάταια.

Έκανε και ένα άνοιγμα στις κονσόλες αλλά δεν υπήρξε η αναμενόμενη ανταπόκριση.

Έγινε, μοιραία, σκια του παλιού καλού του εαυτού.

Πάντως δε νομίζω να πέθανε επειδή δεν συνέχισε να υποστηρίζει τα οχτάμπιτα μηχανήματα...
 
DINO είπε:
Πάντως δε νομίζω να πέθανε επειδή δεν συνέχισε να υποστηρίζει τα οχτάμπιτα μηχανήματα...
Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Αυτό ήταν μια καλή αρχή , με την οποία έδιωξαν κάποιους αναγνώστες όπως εγώ (ήξερα κι άλλους - πολλούς- που σταμάτησαν την ίδια εποχή).

Προφανώς είχαν το χάρισμα να δώσουν ανάλογη συνέχεια σε αυτή την αρχή , διώχνοντας κι άλλους αναγνώστες με κάθε "δυνατή" κίνηση.

Στο τέλος δεν έμεινε κανένας ... and the rest .. it's history ...
 
Karnov είπε:
Παιδιά , εκφράζω μια καθαρά προσωπική άποψη.Δεν θέλω να σας πείσω , αλλά μην περιμένετε κι εσείς ότι θα με αναγκάσετε να αλλάξω άποψη , ειδικά χωρίς "ισχυρά" επιχειρήματα.
Aπολύτως σεβαστές οι απόψεις σου φίλε μου - και εννοείται ότι δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο, απλά κάνουμε (μία πολύ ωραία ομολογουμένως ) κουβέντα και παραθέτουμε τις γνώμες μας. :)

Karnov είπε:
Το γεγονός ότι δεν επιβίωσε , ίσως δείχνει ότι οι επιλογές τους να μην ήταν και πολύ σωστές. Αυτοί που "πιάνουν τον παλμό" επιβιωνουν. Το Pixel πέθανε ...
...πήγα να κάνω ένα μικρό σχόλιο εδώ, αλλά είδα την απάντηση του Dino που ήταν κατά 80% όμοια με την δικιά μου, οπότε άκυρο... :D
 
η αλήθεια είναι ότι από τα μέσα του 1990 τα 8μπιτα παρατήθηκαν τελείως από το περιοδικό! Ακόμα και το user είχε την σελίδα με τα οκτάμπιτα reviews και conversions από 16μπιτα, αλλά και την στήλη τα "8μπιτα δεν πεθαίνουν"!

Ποτέ δεν έγραφαν και αν θα βγει έκδοση για cpc λόγουχάρη!

Ειδικά ο 6128 είχε μπει τα προηγούμενα 3 χρόνια σε κάθε σπίτι. Πιστεύω ότι τον παράτησαν άκομψα. Μπορούσαν να παρουσιάζουν σε μια μικρή παραπομπή και την έκδοση του 6128. Ακόμα θυμάμαι πόσο είχα τσατιστεί το 1989 όταν έκαναν special review το batman the movie και έβαλαν όλες τις εκδόσεις πλην του 6128 που ήταν μακράν η καλύτερη οκταμπιτη.
 
spyros_s είπε:
Ειδικά ο 6128 είχε μπει τα προηγούμενα 3 χρόνια σε κάθε σπίτι. Πιστεύω ότι τον παράτησαν άκομψα. Μπορούσαν να παρουσιάζουν σε μια μικρή παραπομπή και την έκδοση του 6128. Ακόμα θυμάμαι πόσο είχα τσατιστεί το 1989 όταν έκαναν special review το batman the movie και έβαλαν όλες τις εκδόσεις πλην του 6128 που ήταν μακράν η καλύτερη οκταμπιτη.
Έχω την αίσθηση ότι καταλαβαίνεις απόλυτα σε τι αναφέρομαι.

Ενδεχομένως το batman να μην είχε "εισαχθεί νομίμως" , οπότε στα πλαίσια της σταυροφορίας κατά της πειρατείας , δεν το ανέφεραν καν , για να μην τους "τραβήξουν το αυτί" ότι υποστηρίζουν την "πειρατεία".

Λες και αν ήθελαν , θα ήταν δύσκολο να γράψουν ότι προμηθεύτηκαν αντίτυπο από το εξωτερικό και να γράψουν κάτι , για να ικανοποιήσουν τους fan του 6128.

Oι fan στην τελική είναι αυτοί που κάνουν ένα περιοδικό να επιβιώνει . Λογιστικά δε , έχω την εντύπωση , ότι πληρώνουν το ίδιο αντίτιμο για το περιοδικό ακόμη και αν παίζουν που και που κανένα πειρατικό , με εκείνους που τα παίζουν όλα γνήσια.

Ενώ οι εταιρείες που απαιτούσαν την "πάταξη της πειρατείας" , μάλλον δεν βοήθησαν το περιοδικό να επιβιώσει.
 
spyros_s είπε:
Ακόμα θυμάμαι πόσο είχα τσατιστεί το 1989 όταν έκαναν special review το batman the movie και έβαλαν όλες τις εκδόσεις πλην του 6128 που ήταν μακράν η καλύτερη οκταμπιτη.
Aυτό το τελευταίο αν θυμάμαι καλά (την απουσία amstrad εκδόσεων σε κάποιες παρουσιάσεις) το είχαν παρατηρήσει και άλλοι αναγνώστες, και είχαν παραπονεθεί στο Pixel. H απάντησή τους ήταν ότι η έκδοση του amstrad καθυστερούσε ελαφρώς να κυκλοφορήσει στα μαγαζιά σε σχέση με τις οκτάμπιτες εκδόσεις των "άλλων", οπότε δεν προλάβαιναν να την εντάξουν στο review μαζί με τις υπόλοιπες. :D
 
billy είπε:
Aυτό το τελευταίο αν θυμάμαι καλά (την απουσία amstrad εκδόσεων σε κάποιες παρουσιάσεις) το είχαν παρατηρήσει και άλλοι αναγνώστες, και είχαν παραπονεθεί στο Pixel. H απάντησή τους ήταν ότι η έκδοση του amstrad καθυστερούσε ελαφρώς να κυκλοφορήσει στα μαγαζιά σε σχέση με τις οκτάμπιτες εκδόσεις των "άλλων", οπότε δεν προλάβαιναν να την εντάξουν στο review μαζί με τις υπόλοιπες. :D
Εγώ άλλη απάντηση θυμάμαι!

Ότι δηλαδή ...

"δεν παρουσιάζουν εκδόσεις παιχνιδιών που δεν έχουν εισαχθεί νόμιμα στη χώρα, ειδικά όταν για το συγκεκριμένο υπολογιστή υπάρχουν προγράμματα που εισάγονται νόμιμα !!!!!!!'

Είχαν δε δηλώσει ξεκάθαρα , ότι για "τέτοια" παιχνίδια δεν δημοσιεύουν ούτε walkthroughs ούτε cheats , ούτε τίποτε!

Οπότε αφού πολλά παιχνίδια για τον amstrad δεν εισάγονταν νόμιμα , αλλά η amstrad hellas εισήγαγε νόμιμα το ... "Rolland in Time" π.χ. , δεν ασχολούνταν καθόλου με τα παιχνίδια αυτά.

Έ , κάπως έτσι , χάθηκε ένα 30-35% των αναγνωστών , που είχαν 6128 ...
 
Αυτή η πολιτική τους ήταν "καθολική" - δηλαδή έπαιρνε η μπάλλα και παιχνίδια άλλων formats (όχι αποκλειστικά amstrad), και όχι μόνο απο οκτάμπιτα, αλλά και απο δεκαεξάμπιτα μηχανάκια !! ;)

Οσο για το αν δεν επιτρεπόντουσαν τα walkthroughs ή τα cheats για τα διάφορα "παράνομα" παιχνίδια, τι να σου πω, δεν νομίζω ότι ίσχυε. (πολλές φορές είχα δεί στα hint's & tips τίτλους που δεν είχε πάρει το μάτι μου στα μαγαζιά...).
 
billy είπε:
Οσο για το αν δεν επιτρεπόντουσαν τα walkthroughs ή τα cheats για τα διάφορα "παράνομα" παιχνίδια, τι να σου πω, δεν νομίζω ότι ίσχυε. (πολλές φορές είχα δεί στα hint's & tips τίτλους που δεν είχε πάρει το μάτι μου στα μαγαζιά...).
Εδώ θυμάμαι "walkthrough" (κάτι σαν manual περισσότερο) που έγραφε ο υπότιτλος: Για τα άτακτα παιδιά που "έχασαν" το manual.Είπαμε, αλλά δεν είχαν και τόσο επιθετική στάση για τα "άτακτα" παιδιά. ;)

Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνονταν review παιχνιδιών που δεν έρχονταν επίσημα στην Ελλάδα. Αλλά αυτό είναι λογικό. Τα reviews γίνονταν βάσει παιχνιδιών που τους έστελναν οι αντιπροσωπίες. Δεν γινόταν να πάνε στον...γενικό αντιπρόσωπο ονόματι LeChuck (που πηγαίναμε οι υπόλοιποι) και να έκαναν review σε ότι υπήρχε και δεν υπήρχε.
 
Leon είπε:
Εδώ θυμάμαι "walkthrough" (κάτι σαν manual περισσότερο) που έγραφε ο υπότιτλος: Για τα άτακτα παιδιά που "έχασαν" το manual.
Xαχαχα !! :biglaugh:

Mήπως ήταν απο USER αυτό; ...δεν θυμάμαι καλά...
 
Εγω θυμαμαι την επικη συνεντευξη του "Θωμα" περι πειρατειας... :D

Τοσα μαγαζια και αντιπροσωπειες,αυτον βρηκανε? χαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα