Περιοδικό ΚΛΙΚ

Mygdala

RetroN00b
Joined
28 Νοέ 2012
Μηνύματα
4.011
Αντιδράσεις
8.377
«Η ζωή είναι μικρή για να ´ναι θλιβερή» - η ατάκα/ motto του lifestyle περιοδικού ΚΛΙΚ που πρωτοκυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 1987 αφήνοντας το δικό του στίγμα στο νεανικό -κυρίως- αναγνωστικό κοινό κατά την εποχή της «ευμάρειας»…

Εμπνευστής και δημιουργός του εκδοτικού αυτού εγχειρήματος ο Πέτρος Κωστόπουλος (σε συνεργασία με τις εκδόσεις Άρης Τερζόπουλος). Το περιοδικό ξεκίνησε έχοντας μια πλούσια για τα τότε δεδομένα θεματολογία σχετικά με τις νέες τάσεις (μόδα κλπ.) & νέες τεχνολογίες, τη σύγχρονη μουσική, τη βραδινή διασκέδαση, το σινεμά, το θέατρο, και τις τέχνες γενικότερα.

Αρκετοί από εσάς θα θυμάστε πως, σύμφωνα με παλαιότερες δηλώσεις του δημιουργού του, το ΚΛΙΚ υπήρξε το περιοδικό που «ξεβλάχεψε» την Ελλάδα μιας και στην πορεία των χρόνων κυκλοφορίας του έπαιξε περισσότερο το ρόλο εγχειρίδιου σεξουαλικής αγωγής με στόχο την εισαγωγή του Νεοέλληνα στη λεγόμενη « Δυτική» κουλτούρα.

Στο παρόν νήμα μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις, αρθρογραφία, αναμνήσεις και όλα τα σχετικά εμπλουτίζοντας το με τα (κατάλληλα) ρετρό εξώφυλλα του ΚΛΙΚ που -τουλάχιστον από αισθητικής άποψης- άφησαν τη δική τους ιστορία.

(Πηγές των φωτο: vendora, google, facebook, greekcomics.gr, αναφέρονται προκαταβολικά για απερίσπαστο ποστάρισμα)

Μάιος 1994IMG_5997.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αν και το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 1987,ακόμη και αυτά τα πρώτα τεύχη σου έδιναν την αίσθηση ότι ήταν early 90s ήταν αρκετά προχώ έντυπο για τα ελληνικά δεδομένα
 
Το θέμα σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Ήμουν φανατικός αναγνώστης του ΚΛΙΚ μέχρι την εποχή που άρχισε να "βρωμάει" κάτι μέσα του.
Στην αρχή η ύλη ήταν απίστευτη και ενδιαφέρουσα. Ειδικά τα editorial του Κωστόπουλου έπιανα τον παλμό των τότε 17+ που ήθελαν κάτι άλλο απο αυτό που ήταν η Ελλάδα. Μην ξεχνάμε ότι πράγματι επικρατούσε άκρατη βλαχειά με μπόλικη δόση μπαρόκ σε όλα! Φαινόταν ότι άλλαζε η εποχή και δεν θα ήταν μακριά η Ευρώπη από εμάς (τελικά δεν ήρθε ποτέ κοντά, ούτε και εμείς πήγαμε προς τα εκεί).
Με το πέρασμα των τευχών φάνηκε ότι δεν υπήρχε φρέσκια ύλη ή ιδέες και άρχισε η μπουρδολογία με αποκορύφωμα τη δημιουργία του NITRO και τον ξεπεσμό του Κωστόπολου και των ακολούθων του εκεί από όπου ξεκίνησαν, στην μετα-Βλαχειά. Μπόλικο μαύρο/δανεικό χρήμα, πουλ μουρ, πούρα COHIBA ενώ πριν 2 χρόνια είχαν Stuyvesant μαλακό (25 σιγαρέττα στην τιμή των 20) στην κωλότσεπη, αμορφωσιά στο φουλ, γαμήλιο ταξίδι στο Πουκέτ ενώ δεν είχαν δεύτερο βρακί, μπουζουκιστάν κλπ.
Τουλάχιστον γελάσαμε με τις βλακείες που προμοτάρισε ο εθνικός ξεβλαχωτής και προσωπικά πήρα κάποια στοιχεία από τα θρυλικά πρώτα, σοβαρά, τεύχη.
Ωστόσο ο σταθμός ΚΛΙΚ FM ήταν πάντα ποιοτικός με μουσικάρες και γνώστες παραγωγούς. Σε αυτόν οφείλω την αγάπη μου στον Σινάτρα, τον Μπάρυ Ουάιτ και πολλούς άλλους. Θυμάστε τι ωραίες εκπομπές έκανε ο Μουρατίδης κάθε βράδυ 22:00-00:00; Διάβαζα τα μαθήματα του Πανεπιστημίου και κάθε τόσο σηκωνόμουν να ρίξω μια στροφή γιατί ο τύπος έπαιζε στο κόκκινο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αν και το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 1987,ακόμη και αυτά τα πρώτα τεύχη σου έδιναν την αίσθηση ότι ήταν early 90s ήταν αρκετά προχώ έντυπο για τα ελληνικά δεδομένα
Όντως, το 1ο τεύχος κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 1987. Ιδού το εξώφυλλο
IMG_6664.jpeg
 
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αν και το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 1987,ακόμη και αυτά τα πρώτα τεύχη σου έδιναν την αίσθηση ότι ήταν early 90s ήταν αρκετά προχώ έντυπο για τα ελληνικά δεδομένα
Κακά τα ψέματα, ήταν όντως ένα πρωτοποριακό περιοδικό για την εποχή του το οποίο απέκτησε φανατικό αναγνωστικό κοινό, αλλά και αρκετούς μιμητές (από πλευράς Τύπου).
 
Το θέμα σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Ήμουν φανατικός αναγνώστης του ΚΛΙΚ μέχρι την εποχή που άρχισε να "βρωμάει" κάτι μέσα του.
Στην αρχή η ύλη ήταν απίστευτη και ενδιαφέρουσα. Ειδικά τα editorial του Κωστόπουλου έπιανα τον παλμό των τότε 17+ που ήθελαν κάτι άλλο απο αυτό που ήταν η Ελλάδα. Μην ξεχνάμε ότι πράγματι επικρατούσε άκρατη βλαχειά με μπόλικη δόση μπαρόκ σε όλα! Φαινόταν ότι άλλαζε η εποχή και δεν θα ήταν μακριά η Ευρώπη από εμάς (τελικά δεν ήρθε ποτέ κοντά, ούτε και εμείς πήγαμε προς τα εκεί).
Με το πέρασμα των τευχών φάνηκε ότι δεν υπήρχε φρέσκια ύλη ή ιδέες και άρχισε η μπουρδολογία με αποκορύφωμα τη δημιουργία του NITRO και τον ξεπεσμό του Κωστόπολου και των ακολούθων του εκεί από όπου ξεκίνησαν, στην μετα-Βλαχειά. Μπόλικο μαύρο/δανεικό χρήμα, πουλ μουρ, πούρα COHIBA ενώ πριν 2 χρόνια είχαν Stuyvesant μαλακό (25 σιγαρέττα στην τιμή των 20) στην κωλότσεπη, αμορφωσιά στο φουλ, γαμήλιο ταξίδι στο Πουκέτ ενώ δεν είχαν δεύτερο βρακί, μπουζουκιστάν κλπ.
Τουλάχιστον γελάσαμε με τις βλακείες που προμοτάρισε ο εθνικός ξεβλαχωτής και προσωπικά πήρα κάποια στοιχεία από τα θρυλικά πρώτα, σοβαρά, τεύχη.
Ωστόσο ο σταθμός ΚΛΙΚ FM ήταν πάντα ποιοτικός με μουσικάρες και γνώστες παραγωγούς. Σε αυτόν οφείλω την αγάπη μου στον Σινάτρα, τον Μπάρυ Ουάιτ και πολλούς άλλους. Θυμάστε τι ωραίες εκπομπές έκανε ο Μουρατίδης κάθε βράδυ 22:00-00:00; Διάβαζα τα μαθήματα του Πανεπιστημίου και κάθε τόσο σηκωνόμουν να ρίξω μια στροφή γιατί ο τύπος έπαιζε στο κόκκινο!
Συμμερίζομαι απόλυτα την τοποθέτηση σου. Υπήρξα αναγνώστρια και συλλέκτρια όλων των τευχών (1987-1993). Κάποια στιγμή ξενέρωσα με τα σκηνικά που προανέφερες και έπαψα να το αγοράζω. Δυστυχώς, σε μια στιγμή μεγάλης εκκαθάρισης περιοδικών για απελευθέρωση χώρου τα τεύχη μάλλον κατέληξαν στον κάδο της ανακύκλωσης. Τώρα πια το μετανιώνω που είχα δώσει τη συγκατάθεση μου για την απομάκρυνση τους (πικρή ιστορία με άπειρα άλλα περιοδικά..τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης). Αν τα είχα κρατήσει τώρα θα παρουσίαζα μια ολοκληρωμένη συλλογή, αλλά για αρχειακούς λόγους να ναι καλά το διαδίκτυο και οι υπόλοιποι ΚΛΙΚοσυλλέκτες. Όσο για τον ραδιοφωνικό σταθμό, έχω κι εγώ αντίστοιχες με τις δικές σου αναμνήσεις, με πιο έντονη μια ζεστή, αισθησιακή φωνή που στο προωθητικό σποτ αρχές 1991-2 ακουγόταν ως εξής: ΚΛΙΚ, ΚΛΙΚ FM!
 
Κακά τα ψέματα, ήταν όντως ένα πρωτοποριακό περιοδικό για την εποχή του το οποίο απέκτησε φανατικό αναγνωστικό κοινό, αλλά και αρκετούς μιμητές (από πλευράς Τύπου).
Μην ξεχνάμε ότι τότε δεν υπήρχαν αντρικά περιοδικά εκτός του playboy που ήταν κάπως "ενοχοποιημένο". Δηλαδή δεν μπορούσε ο πατέρας να εμφανιστεί στο σπίτι με το PLAYBOY ανά χείρας! Τα περισσότερα ήταν χαζοχαρούμενα σε στυλ ΚΑΙ, ΝΑΙ, ΛΟΙΠΟΝ, ΒΕΝΤΕΤΑ, ΡΟΜΑΤΖΟ κλπ. Οι άντρες γενικά διάβαζαν αθλητικές φυλλάδες (επίπεδο subzero) ενώ οι γυναίκες ελαφροσαχλαμάρες (φωτορομάντζα!) και ξαφνικά σκάει το ΚΛΙΚ και γίνεται ντόρος. Ένα υπερμοντέρνο, σύγχρονο περιοδικό και για τους δυο.

Με αφορμή τα παραπάνω εξώφυλλα φαίνεται ότι γρήγορα η ύλη μετατράπηκε σε ακατάσχετη μπουρδολογία τύπου "Πόσο άντρας είσαι" (΄έλα ντε), "Οι 100 στάσεις για να πει τον Δεσπότη, Παναγιώτη" (αν είναι άθεη; ), "Πως αντιδρούν στο κρεβάτι" (πέρδονται), "50 σουβλατζίδικα για να την ψήσεις" (έπαθε γαστρίτιδα). Ολοφάνερη έλλειψη σοβαρής ύλης και κείμενα βγαλμένα από το ορθό του συντάκτη που κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται να βάλει το όνομα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θέμα σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Ήμουν φανατικός αναγνώστης του ΚΛΙΚ μέχρι την εποχή που άρχισε να "βρωμάει" κάτι μέσα του.
Στην αρχή η ύλη ήταν απίστευτη και ενδιαφέρουσα. Ειδικά τα editorial του Κωστόπουλου έπιανα τον παλμό των τότε 17+ που ήθελαν κάτι άλλο απο αυτό που ήταν η Ελλάδα. Μην ξεχνάμε ότι πράγματι επικρατούσε άκρατη βλαχειά με μπόλικη δόση μπαρόκ σε όλα! Φαινόταν ότι άλλαζε η εποχή και δεν θα ήταν μακριά η Ευρώπη από εμάς (τελικά δεν ήρθε ποτέ κοντά, ούτε και εμείς πήγαμε προς τα εκεί).
Με το πέρασμα των τευχών φάνηκε ότι δεν υπήρχε φρέσκια ύλη ή ιδέες και άρχισε η μπουρδολογία με αποκορύφωμα τη δημιουργία του NITRO και τον ξεπεσμό του Κωστόπολου και των ακολούθων του εκεί από όπου ξεκίνησαν, στην μετα-Βλαχειά. Μπόλικο μαύρο/δανεικό χρήμα, πουλ μουρ, πούρα COHIBA ενώ πριν 2 χρόνια είχαν Stuyvesant μαλακό (25 σιγαρέττα στην τιμή των 20) στην κωλότσεπη, αμορφωσιά στο φουλ, γαμήλιο ταξίδι στο Πουκέτ ενώ δεν είχαν δεύτερο βρακί, μπουζουκιστάν κλπ.
Τουλάχιστον γελάσαμε με τις βλακείες που προμοτάρισε ο εθνικός ξεβλαχωτής και προσωπικά πήρα κάποια στοιχεία από τα θρυλικά πρώτα, σοβαρά, τεύχη.
Ωστόσο ο σταθμός ΚΛΙΚ FM ήταν πάντα ποιοτικός με μουσικάρες και γνώστες παραγωγούς. Σε αυτόν οφείλω την αγάπη μου στον Σινάτρα, τον Μπάρυ Ουάιτ και πολλούς άλλους. Θυμάστε τι ωραίες εκπομπές έκανε ο Μουρατίδης κάθε βράδυ 22:00-00:00; Διάβαζα τα μαθήματα του Πανεπιστημίου και κάθε τόσο σηκωνόμουν να ρίξω μια στροφή γιατί ο τύπος έπαιζε στο κόκκινο!
Τώρα που πες Μουρατίδη.. έχω βρεθεί σε υπόγειο (gay friendly) κλαμπάκι μια καθημερινή (όχι σουκου) νομίζω Κολωνάκι το 92 να τανε; Μάλλον ναι… Δεν είχε πολύ κόσμο και έπαιζε σούπερ μουσική ως DJ. Τον είχα δει, λοιπόν, σε πολύ κοντινό πλάνο μιας και «τζίναβε» κατά την αργκό της εποχής ένα παλικάρι από την παρέα μου. (Μου βγαλε μια αχωνεψιά η όλη του αύρα, δεν το κρύβω..)
 
(Για ευνόητους λόγους τυχόν επίμαχα σημεία είναι καλυμμένα σε αρκετά από τα ρετρο τεύχη του ΚΛΙΚ που εντόπισα)
IMG_6660.jpegIMG_6659.jpeg
 
Τώρα που πες Μουρατίδη.. έχω βρεθεί σε υπόγειο (gay friendly) κλαμπάκι μια καθημερινή (όχι σουκου) νομίζω Κολωνάκι το 92 να τανε; Μάλλον ναι… Δεν είχε πολύ κόσμο και έπαιζε σούπερ μουσική ως DJ. Τον είχα δει, λοιπόν, σε πολύ κοντινό πλάνο μιας και «τζίναβε» κατά την αργκό της εποχής ένα παλικάρι από την παρέα μου. (Μου βγαλε μια αχωνεψιά η όλη του αύρα, δεν το κρύβω..)

Ναι, τζινάβιζε πολύ το αγόρι! Ήμουν θαμώνας στο ΑΤΟΜΟ όπου κάθε Σάββατο έπαιζε ο εν λόγω και χορεύαμε σαν παλαβοί εκεί μέσα! Το booth του DJ ήταν σχετικά ψηλά και ανέβαιναν κάτι ορφεΪκά τεκνά! Άσχετα με αυτό, έπαιζε πολύ χορευτική και ανεβαστική μουσική.
 
Ναι, τζινάβιζε πολύ το αγόρι! Ήμουν θαμώνας στο ΑΤΟΜΟ όπου κάθε Σάββατο έπαιζε ο εν λόγω και χορεύαμε σαν παλαβοί εκεί μέσα! Το booth του DJ ήταν σχετικά ψηλά και ανέβαιναν κάτι ορφεΪκά τεκνά! Άσχετα με αυτό, έπαιζε πολύ χορευτική και ανεβαστική μουσική.
Χα, χα εμ δεν σε ήξερα τότε να ρίξουμε καμιά γυροβολιά! Πήγαινα στο ΑΤΟΜΟ που και που (με την περιβόητη Κατερίνα ως πορτιέρισσα) Χαλασμός γινότανε!
 
Άρθρο της LIFO με τίτλο «Η gay φούσκα του ΚΛΙΚ και η φούσκα του ΠΑΣΟΚ»
 
Η εκρηκτική Βάνα Μπάρμπα μεσουρανούσε τότε ως το απόλυτο sex symbol, τίτλος που καθιερώθηκε μέσω των εξώφυλλων του ΚΛΙΚ. Δεν ξεχνιούνται αυτά…; Τι λένε τα αγόρια της παρέας;
IMG_6681.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χα, χα εμ δεν σε ήξερα τότε να ρίξουμε καμιά γυροβολιά! Πήγαινα στο ΑΤΟΜΟ που και που (με την περιβόητη Κατερίνα ως πορτιέρισσα) Χαλασμός γινότανε!
Το κείμενο που ακολουθεί είναι εντελώς off topic και ας το μεταφέρουν οι mods όπου είναι καταλληλότερο.
Το χτίσαμε το ΑΤΟΜΟ και μετά το +SODA διότι ένας συμφοιτητής μας ήταν σερβιτόρος (να είσαι καλά Ηλία). Η Κατερίνα είχε ένα μαγαζί με προχώ ρούχα, το MOBLUNCHEN και ήταν φίλη του Τζούμα. Μορφές και οι δυο! Ο έτερος πορτιέρης ήταν ένας ψηλός μαλλιάς ο οποίος έπαιζε κομπάρσος τον μαφιόζο μπράβο σε σήριαλ της εποχής. Ήταν καλός τύπος και του άρεσε που ήμασταν του Πανεπιστημίου διότι αυτός διάβαζε κάτι περιοδικά με συνομοσίες περί εξωγήινης τεχνολογίας και μας έλεγε για μυστική Φυσική και γελάγαμε!
Ένα αστείο περιστατικό: Έχω πάει με νεοσύστατη ενζενί Σάββατο κατά τις 2 στο +SODA και η ουρά είναι ατελείωτη. Η ενζενί καθότι νεαρά δεν ξέρει τη φάση και στέκεται αποσβολομένη. Λόγω της θρησκευτικής μας προσήλωσης στο μαγαζί γνωρίζαμε την Κατερίνα και μας έκανε νόημα να πλησιάσουμε και σήκωσε λίγο το σχοινί ώστε να περάσουμε από κάτω. Η ενζενί είχε σαστίσει και κοίταζε έκπληκτη τον κόσμο, οπότε ακούγεται η βαριά βραχνή φωνή της Κατερίνας "Άντε κοπέλα μου, σπονδυλαρθρίτιδα έχεις;". Κυριολεκτικά γέλασε όλη η περιοχή και η ενζενί εξελίχθηκε στον πιο δυνατό έρωτα της ζωής μου.
 
Το κείμενο που ακολουθεί είναι εντελώς off topic και ας το μεταφέρουν οι mods όπου είναι καταλληλότερο.
Το χτίσαμε το ΑΤΟΜΟ και μετά το +SODA διότι ένας συμφοιτητής μας ήταν σερβιτόρος (να είσαι καλά Ηλία). Η Κατερίνα είχε ένα μαγαζί με προχώ ρούχα, το MOBLUNCHEN και ήταν φίλη του Τζούμα. Μορφές και οι δυο! Ο έτερος πορτιέρης ήταν ένας ψηλός μαλλιάς ο οποίος έπαιζε κομπάρσος τον μαφιόζο μπράβο σε σήριαλ της εποχής. Ήταν καλός τύπος και του άρεσε που ήμασταν του Πανεπιστημίου διότι αυτός διάβαζε κάτι περιοδικά με συνομοσίες περί εξωγήινης τεχνολογίας και μας έλεγε για μυστική Φυσική και γελάγαμε!
Ένα αστείο περιστατικό: Έχω πάει με νεοσύστατη ενζενί Σάββατο κατά τις 2 στο +SODA και η ουρά είναι ατελείωτη. Η ενζενί καθότι νεαρά δεν ξέρει τη φάση και στέκεται αποσβολομένη. Λόγω της θρησκευτικής μας προσήλωσης στο μαγαζί γνωρίζαμε την Κατερίνα και μας έκανε νόημα να πλησιάσουμε και σήκωσε λίγο το σχοινί ώστε να περάσουμε από κάτω. Η ενζενί είχε σαστίσει και κοίταζε έκπληκτη τον κόσμο, οπότε ακούγεται η βαριά βραχνή φωνή της Κατερίνας "Άντε κοπέλα μου, σπονδυλαρθρίτιδα έχεις;". Κυριολεκτικά γέλασε όλη η περιοχή και η ενζενί εξελίχθηκε στον πιο δυνατό έρωτα της ζωής μου.
Κάτι μου λέει ότι παίζει να χουμε κοινούς γνωστούς από τα τότενες…χα, χα (shhhh…. Μεταξύ κατεργαρέων εχεμύθεια, χα, χα)
 
Πίσω
Μπλουζα