Περιοδικό ΚΛΙΚ

Μην μου πεις ότι γνώρισες την CAMILLA ???????????????????????????????????????????????????????

Λόγω ίωσης είμαι στο σπίτι κλεισμένος από τη Δευτέρα. Ευτυχώς με τις ΚΛΙΚΟιστορίες που ανοίξαμε περνάει η ώρα μου τέλεια και γυρίζουν πίσω καταχωνιασμένες αναμνήσεις !

@paulochelao24 : Πραγματικά στις αρχές των 90s γινόταν χαμός στη διασκέδαση. Ήμουν φοιτητής με άπειρο χρόνο για χασομεριλίκι και είχα προσβαση σε δυνατά μαγαζιά λόγω γνωριμιών και αρκετών αστείων περιστατικών. Παράλληλα είδα (ευτυχώς από μακριά) τη σκοτεινή πλευρά και κάποια παρακρατικά περίεργα στον χώρο της διασκέδασης. Μια φορά (Ιούνιος 1991) ζήσαμε ντου σκινάδων (ουσιαστικά μπράβων) στο LYCABETTUS με παρέμβαση της Αστυνομίας που δημιούργησε κλοιό μέχρι την πλατεία στο Κολωνάκι για να φύγουμε με ασφάλεια. Η άλλη είναι μια μεγάλη, σχεδόν απίστευτη ιστορία στο WILD ROSE που δεν θέλω να περιγράψω για ευνόητους λόγους. Ευτυχώς κρατούσα πάντα αποστάσεις από κολλητηλίκια κλπ. Μεγάλο ρόλο έπαιξαν και δυο σχέσεις που είχα με barwomen που με ξεστράβωσαν σε ότι αφορά τη νύχτα, το Lifestyle και τις κατάντιες που κρύβουν. Τον μεγαλύτερο όμως ρόλο έπαιξε η προσήλωση στο πτυχίο και η φοβερή παρέα που είχα και έχω ακόμα.
Περαστικά!!!

Σωστός. Ε ναι, υπήρχαν και άπειρα ευτράπελα… μην τα παρουσιάζουμε και όλα ροζ!
 
Δεν ξέρω πότε άρχισε να πέφτει στην Αθήνα αυτό που λέμε "κλάμπινγκ" όπως το θυμόμαστε αρχές 90 ,αλλά φαντάζομαι εκεί τέλη 90ς προς αρχές 00ς. Νομίζω όμως η Χρυσή περίοδος του θα ήταν τέλη 80ς (1988 με 89) μέχρι 1996
 
Δεν ξέρω πότε άρχισε να πέφτει στην Αθήνα αυτό που λέμε "κλάμπινγκ" όπως το θυμόμαστε αρχές 90 ,αλλά φαντάζομαι εκεί τέλη 90ς προς αρχές 00ς. Νομίζω όμως η Χρυσή περίοδος του θα ήταν τέλη 80ς (1988 με 89) μέχρι 1996
Για μένα χρυσή περίοδος για διασκέδαση ήταν όλο το φάσμα: 1980-2000
 
Για μένα χρυσή περίοδος για διασκέδαση ήταν όλο το φάσμα: 1980-2000
Αν και ξεκίνησα να βγαίνω βράδυ από το 87 και μετά, αν δεν απατώμαι.. (από μικρή δηλαδή στη Χαλκιδική καλοκαίρια)
 
Για μένα χρυσή περίοδος για διασκέδαση ήταν όλο το φάσμα: 1980-2000
Δεν έχεις άδικο (αν και δεν έζησα καθόλου την φρενίτιδα του κλάμπινγκ σε πρωτεύουσα κτλ) όμως μετά τον στρατό που πήγαινα Αθήνα πιο τακτικά,είχε εξαφανιστεί όλο αυτό. Σχεδόν δηλαδή γιατί πάντα κάπου θα υπήρχε κάποιο underground club για χορό. Χαρακτηριστικά επέστρεφα με ταξί στα Πατήσια όπου φιλοξενούμουν και 12 και κάτι την νύχτα ήταν όλα άδεια μέρα Παρασκευή κιόλας. Αυτό γύρω στο 2004 αλλά και άλλες φορές που έτυχε να κυκλοφορήσω Αθήνα
 
Δεν έχεις άδικο (αν και δεν έζησα καθόλου την φρενίτιδα του κλάμπινγκ σε πρωτεύουσα κτλ) όμως μετά τον στρατό που πήγαινα Αθήνα πιο τακτικά,είχε εξαφανιστεί όλο αυτό. Σχεδόν δηλαδή γιατί πάντα κάπου θα υπήρχε κάποιο underground club για χορό. Χαρακτηριστικά επέστρεφα με ταξί στα Πατήσια όπου φιλοξενούμουν και 12 και κάτι την νύχτα ήταν όλα άδεια μέρα Παρασκευή κιόλας. Αυτό γύρω στο 2004 αλλά και άλλες φορές που έτυχε να κυκλοφορήσω Αθήνα
Πολύ καλά θυμάσαι. Τότε ξεκίνησε ο περονόσπορος. Έψαχνες καλό μαγαζί είτε ξένα, είτε Ελληνικά με το κυάλι…τώρα δε; Άστο! Καφέ, καφέ, καφέ και ποτό στα καθιστά; Ε, όχι δεν το δέχομαι! Καλύτερα σπίτι.
 
Πολύ καλά θυμάσαι. Τότε ξεκίνησε ο περονόσπορος. Έψαχνες καλό μαγαζί είτε ξένα, είτε Ελληνικά με το κυάλι…τώρα δε; Άστο! Καφέ, καφέ, καφέ και ποτό στα καθιστά; Ε, όχι δεν το δέχομαι! Καλύτερα σπίτι.
Ναι πλέον έτσι είναι παντού στα πιο πολλά μαγαζιά, αρκετά χρόνια τώρα
 
Νομίζω ότι αυτή που αναφέρεις ήταν πράγματι η "Χρυσή" εποχή. Μετά έγινε πολύ μαζική και ξεκίνησαν ανεξέλεγκτα τα ναρκωτικά, μπραβιλίκια, βίζιτες, κορόιδα, σατανιστές (ναι είδαμε και τέτοια βλήματα στις πίστες!) κ.α πλάσματα του δάσους.

Βλέποντας τα εξώφυλλα που αναρτεί η Mygdala βλέπω αρκετά άγνωστα σε εμένα που σημαίνει ότι το είχα διακόψει πολύ πριν φύγει ο ξεβλαχωτής. Η ύλη από ένα σημείο και μετά ήταν να σε πληρώνουν για να τη διαβάσεις. Αντίθετα ο ραδιοφωνικός σταθμός ήταν πάντα πολύ καλός.
Ευτυχώς είχαν κυκλοφορήσει τότε κάποια αξιόλογα περιοδικα (εκτός Lifestyle) όπως το EXPERIMENT, το 01 και δεν υπήρχε λόγος να κάψεις φαιά ουσία με το ΚΛΙΚ. Είχαν γίνει και κάτι πριβέ παρτάρες του ΚΛΙΚοσογιού σε φωτογραφικό στούντιο όπου έβλεπες μη γραμμικά πράγματα!
 
Νομίζω ότι αυτή που αναφέρεις ήταν πράγματι η "Χρυσή" εποχή. Μετά έγινε πολύ μαζική και ξεκίνησαν ανεξέλεγκτα τα ναρκωτικά, μπραβιλίκια, βίζιτες, κορόιδα, σατανιστές (ναι είδαμε και τέτοια βλήματα στις πίστες!) κ.α πλάσματα του δάσους.

Βλέποντας τα εξώφυλλα που αναρτεί η Mygdala βλέπω αρκετά άγνωστα σε εμένα που σημαίνει ότι το είχα διακόψει πολύ πριν φύγει ο ξεβλαχωτής. Η ύλη από ένα σημείο και μετά ήταν να σε πληρώνουν για να τη διαβάσεις. Αντίθετα ο ραδιοφωνικός σταθμός ήταν πάντα πολύ καλός.
Ευτυχώς είχαν κυκλοφορήσει τότε κάποια αξιόλογα περιοδικα (εκτός Lifestyle) όπως το EXPERIMENT, το 01 και δεν υπήρχε λόγος να κάψεις φαιά ουσία με το ΚΛΙΚ. Είχαν γίνει και κάτι πριβέ παρτάρες του ΚΛΙΚοσογιού σε φωτογραφικό στούντιο όπου έβλεπες μη γραμμικά πράγματα!
Πω, πω! Το 01! Το λάτρευα! (Πάει κ αυτό υπερ πίστεως γκρρρρ..)
 
Νομίζω ότι αυτή που αναφέρεις ήταν πράγματι η "Χρυσή" εποχή. Μετά έγινε πολύ μαζική και ξεκίνησαν ανεξέλεγκτα τα ναρκωτικά, μπραβιλίκια, βίζιτες, κορόιδα, σατανιστές (ναι είδαμε και τέτοια βλήματα στις πίστες!) κ.α πλάσματα του δάσους.

Βλέποντας τα εξώφυλλα που αναρτεί η Mygdala βλέπω αρκετά άγνωστα σε εμένα που σημαίνει ότι το είχα διακόψει πολύ πριν φύγει ο ξεβλαχωτής. Η ύλη από ένα σημείο και μετά ήταν να σε πληρώνουν για να τη διαβάσεις. Αντίθετα ο ραδιοφωνικός σταθμός ήταν πάντα πολύ καλός.
Ευτυχώς είχαν κυκλοφορήσει τότε κάποια αξιόλογα περιοδικα (εκτός Lifestyle) όπως το EXPERIMENT, το 01 και δεν υπήρχε λόγος να κάψεις φαιά ουσία με το ΚΛΙΚ. Είχαν γίνει και κάτι πριβέ παρτάρες του ΚΛΙΚοσογιού σε φωτογραφικό στούντιο όπου έβλεπες μη γραμμικά πράγματα!
Κλικ νομίζω λίγο (λίγο λέω ) έφτιαξε μετά την φυγή του Ε.Ξ.Τ.Ε. (Εθνικού Ξεβλαχωτή Των Ελλήνων) που το ανέλαβε ο Γεωργελές (αν δεν κάνω λάθος) . Τουλάχιστον έδινε μερικά ωραία cds . Ένα τεύχος είχα αγοράσει από εκείνη την περίοδο το 97,με την Μαλβίνα εξώφυλλο
 
Νομίζω ότι αυτή που αναφέρεις ήταν πράγματι η "Χρυσή" εποχή. Μετά έγινε πολύ μαζική και ξεκίνησαν ανεξέλεγκτα τα ναρκωτικά, μπραβιλίκια, βίζιτες, κορόιδα, σατανιστές (ναι είδαμε και τέτοια βλήματα στις πίστες!) κ.α πλάσματα του δάσους.

Βλέποντας τα εξώφυλλα που αναρτεί η Mygdala βλέπω αρκετά άγνωστα σε εμένα που σημαίνει ότι το είχα διακόψει πολύ πριν φύγει ο ξεβλαχωτής. Η ύλη από ένα σημείο και μετά ήταν να σε πληρώνουν για να τη διαβάσεις. Αντίθετα ο ραδιοφωνικός σταθμός ήταν πάντα πολύ καλός.
Ευτυχώς είχαν κυκλοφορήσει τότε κάποια αξιόλογα περιοδικα (εκτός Lifestyle) όπως το EXPERIMENT, το 01 και δεν υπήρχε λόγος να κάψεις φαιά ουσία με το ΚΛΙΚ. Είχαν γίνει και κάτι πριβέ παρτάρες του ΚΛΙΚοσογιού σε φωτογραφικό στούντιο όπου έβλεπες μη γραμμικά πράγματα!
Ε όντως το ξεφτέλισαν το θέμα από κάποια φάση κ μετά. Ούτε κ γω είχα δει κάποια εξώφυλλα
 
Πω, πω! Το 01! Το λάτρευα! (Πάει κ αυτό υπερ πίστεως γκρρρρ..)
01 ναι ήταν πρωτοποριακό έντυπο και αυτό,και ένα άλλο Flash πάλι έπαιζε σε αυτό το στυλ και ένα βραχύβιο το Colt το οποίο δεν θυμάμαι καν αν και είχα 2-3 τεύχη
 
Κλικ νομίζω λίγο (λίγο λέω ) έφτιαξε μετά την φυγή του Ε.Ξ.Τ.Ε. (Εθνικού Ξεβλαχωτή Των Ελλήνων) που το ανέλαβε ο Γεωργελές (αν δεν κάνω λάθος) . Τουλάχιστον έδινε μερικά ωραία cds . Ένα τεύχος είχα αγοράσει από εκείνη την περίοδο το 97,με την Μαλβίνα εξώφυλλο
Καρδούλα για την υπέρτατη Μαλβίνα!! Για Γεωργελέ δεν έχω ιδέα, έχασα επεισόδια..
Άλλο claim to fame η Μαλβίνα…( ο κόσμος θα νομίζει εντωμεταξυ πως είμαι μυθομανής, λολ)
 
Πάντως για να κάνεις σαν φέρελπις χασομέρης 20-25 ετών τη ζωή που έλεγε ο ξεβλαχωτής έπρεπε να βγάζεις γύρω στο εκατομμύριο (δραχμές) μηνιαία! Μια φορά θυμάμαι ένα άρθρο* για τη βασική μίνιμουμ γκαρνταρόμπα του άντρα του φευγάτου που τον βλέπει η γκόμενα και κλαίει απελπισμένα. Με έναν παιδικό φίλο μου φωτογράφο μόδας (είχε κάνει και δουλειές στο ΚΛΙΚ) για να γελάσουμε κάναμε τον λογαριασμό! Δεν έφτανε ούτε ένα μύριο και δεν είχαμε καν φτάσει στις κάλτσες! Εννοείται ότι κάθε ΠΣΚ έπρεπε να πάρεις σβάρνα τα χιονοδρομικά για να της δείξεις ότι το έχεις ρε παιδί μου! Το Καλοκαίρι έπρεπε να πάρεις σβάρνα Μύκονο, Πάρο, Ίμπιζα και τούμπαλιν για να της δείξεις ότι το θεριό δεν είναι οικόσιτο! Το ωραίο είναι ότι οι φευγάτοι έπαιρναν δάνεια για να κάνουν την παράσταση και όταν έσκασαν έκλαιγαν και δήλωναν αγανακτισμένοι (και ο Ξεβλαχωτής)!

*Φυσικά και δεν είχα αγοράσει το τεύχος. Το είχε ο φίλος μου στο studio διότι έβλεπε πόσες φωτογραφίες του είχαν μπει στο περιοδικό και έτσι υπολόγιζε την αμοιβή του. Δεν πλήρωναν τις λήψεις αλλά την τελική εκτύπωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως για να κάνεις σαν φέρελπις χασομέρης 20-25 ετών τη ζωή που έλεγε ο ξεβλαχωτής έπρεπε να βγάζεις γύρω στο εκατομμύριο (δραχμές) μηνιαία! Μια φορά θυμάμαι ένα άρθρο για τη βασική μίνιμουμ γκαρνταρόμπα του άντρα του φευγάτου που τον βλέπει η γκόμενα και κλαίει απελπισμένα. Με έναν παιδικό φίλο μου φωτογράφο μόδας (είχε κάνει και δουλειές στο ΚΛΙΚ) για να γελάσουμε κάναμε τον λογαριασμό! Δεν έφτανε ούτε ένα μύριο και δεν είχαμε καν φτάσει στις κάλτσες! Εννοείται ότι κάθε ΠΣΚ έπρεπε να πάρεις σβάρνα τα χιονοδρομικά για να της δείξεις ότι το έχεις ρε παιδί μου! Το Καλοκαίρι έπρεπε να πάρεις σβάρνα Μύκονο, Πάρο, Ίμπιζα και τούμπαλιν για να της δείξεις ότι το θεριό δεν είναι οικόσιτο! Το ωραίο είναι ότι οι φευγάτοι έπαιρναν δάνεια για να κάνουν την παράσταση και όταν έσκασαν έκλαιγαν και δήλωναν αγανακτισμένοι (και ο Ξεβλαχωτής)!
Τα γνωστά ως «ξεβλαχοδάνεια» λολ (κλαίω με τον τρόπο περιγραφής σου!)
 
Πάντως αυτό το περιοδικό μας πρόσφερε πολλές στιγμές γέλιου, θέματα συζήτησης της ρετρο νεολαίας και έμπνευση για χιουμοριστικά σκετσάκια στα πλαίσια της παρέας. Αν μη τι αλλο, μας εκπαίδευσε στο κράξιμο..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα