Περιοδικό ΚΛΙΚ

Το κείμενο που ακολουθεί είναι εντελώς off topic και ας το μεταφέρουν οι mods όπου είναι καταλληλότερο.
Το χτίσαμε το ΑΤΟΜΟ και μετά το +SODA διότι ένας συμφοιτητής μας ήταν σερβιτόρος (να είσαι καλά Ηλία). Η Κατερίνα είχε ένα μαγαζί με προχώ ρούχα, το MOBLUNCHEN και ήταν φίλη του Τζούμα. Μορφές και οι δυο! Ο έτερος πορτιέρης ήταν ένας ψηλός μαλλιάς ο οποίος έπαιζε κομπάρσος τον μαφιόζο μπράβο σε σήριαλ της εποχής. Ήταν καλός τύπος και του άρεσε που ήμασταν του Πανεπιστημίου διότι αυτός διάβαζε κάτι περιοδικά με συνομοσίες περί εξωγήινης τεχνολογίας και μας έλεγε για μυστική Φυσική και γελάγαμε!
Ένα αστείο περιστατικό: Έχω πάει με νεοσύστατη ενζενί Σάββατο κατά τις 2 στο +SODA και η ουρά είναι ατελείωτη. Η ενζενί καθότι νεαρά δεν ξέρει τη φάση και στέκεται αποσβολομένη. Λόγω της θρησκευτικής μας προσήλωσης στο μαγαζί γνωρίζαμε την Κατερίνα και μας έκανε νόημα να πλησιάσουμε και σήκωσε λίγο το σχοινί ώστε να περάσουμε από κάτω. Η ενζενί είχε σαστίσει και κοίταζε έκπληκτη τον κόσμο, οπότε ακούγεται η βαριά βραχνή φωνή της Κατερίνας "Άντε κοπέλα μου, σπονδυλαρθρίτιδα έχεις;". Κυριολεκτικά γέλασε όλη η περιοχή και η ενζενί εξελίχθηκε στον πιο δυνατό έρωτα της ζωής μου.
Καλά εντελώς off topic δεν το λες. Αυτές ήταν οι πραγματικές ιστορίες γύρω απο την εν λόγω κλαμπο-κουλτούρα των ΚΛΙΚ φανς
 
Τι ωραίες οι αναμνήσεις σας βρε παιδιά (Mygdala,Takero) απ' τα clubs εκεί αρχές 90!! Ως παιδιά επαρχίας δυστυχώς δεν ζήσαμε πολύ φάσεις κλάμπινγκ Αθήνας αρχών 90. Και τολμώ να πω δεκαετία 90,δύο όλες και όλες φορές κατεβήκαμε από Λαμία στην πρωτεύουσα. Η πρώτη στις γιορτές του 1990 προς 91 και η δεύτερη και τελευταία το καλοκαίρι του 1993 για λίγες ημέρες. Έκτοτε ξανά τέλη της χρονιάς του 2000,με μια άλλη εντελώς εικόνα της πόλης (Μετρό στις αρχές κτλ με την μια γραμμή αν δεν κάνω λάθος ) τότε μπορώ να πω ότι άρχισα να βγαίνω δειλά στην Αθήνα και πιο πολύ μετά το 2003. Τα δε εξώφυλλα του Κλικ φανταστικά και συλλεκτικά. Αυτό το εξώφυλλο με την υπέροχη Μπεατρίς Νταλ κορυφαίο (άνετα γινόταν αφίσα), σίγουρα όλα με Βάνα Μπάρμπα (όταν ήταν το απόλυτο sex symbol τότε αρχές 90), και βέβαια το ασπρόμαυρο εξώφυλλο στο τεύχος (δεν ξεχωρίζω νούμερο αλλά είναι αυτό που λέει "οι φυλές των δημοσιογράφων") με την κοπέλα με το ξυρισμένο κεφάλι και το μισό δεμένο μπικίνι. Έντυπα από άλλη εποχή δυστυχώς μακρινή πολύ πλέον
 
Πολλά τεύχη Κλικ είχε στο παλαιοπωλείο "Πάρε Δώσε" στην Πλατεία Ναυαρίνου στην Θεσσαλονίκη,ακόμη και απ' τα πρώτα τεύχη έβρισκες τότε. Επίσης εκεί γύρω στο 2000 είχε βγάλει μια ωραία σειρά από cds με τίτλο "The sound of ΚΛΙΚ",απ' τα οποία είχα βρει το πρώτο με το πορτοκαλί εξώφυλλο
 
Πολλά τεύχη Κλικ είχε στο παλαιοπωλείο "Πάρε Δώσε" στην Πλατεία Ναυαρίνου στην Θεσσαλονίκη,ακόμη και απ' τα πρώτα τεύχη έβρισκες τότε. Επίσης εκεί γύρω στο 2000 είχε βγάλει μια ωραία σειρά από cds με τίτλο "The sound of ΚΛΙΚ",απ' τα οποία είχα βρει το πρώτο με το πορτοκαλί εξώφυλλο
Ναι σωστά!

Μουσικές επιλογές του ΚΛΙΚ FM
IMG_6735.jpeg


Μάλιστα μερικές φορές δίνανε και δωράκια με το περιοδικό
IMG_6736.jpeg
 
Αυτή η σειρά "the sound of ΚΛΙΚ" δίνονταν από αρχές 2001 σε κάθε τεύχος,νομίζω 4 ή 5 cds είχε βγάλει
 
Τι ωραίες οι αναμνήσεις σας βρε παιδιά (Mygdala,Takero) απ' τα clubs εκεί αρχές 90!! Ως παιδιά επαρχίας δυστυχώς δεν ζήσαμε πολύ φάσεις κλάμπινγκ Αθήνας αρχών 90. Και τολμώ να πω δεκαετία 90,δύο όλες και όλες φορές κατεβήκαμε από Λαμία στην πρωτεύουσα. Η πρώτη στις γιορτές του 1990 προς 91 και η δεύτερη και τελευταία το καλοκαίρι του 1993 για λίγες ημέρες. Έκτοτε ξανά τέλη της χρονιάς του 2000,με μια άλλη εντελώς εικόνα της πόλης (Μετρό στις αρχές κτλ με την μια γραμμή αν δεν κάνω λάθος ) τότε μπορώ να πω ότι άρχισα να βγαίνω δειλά στην Αθήνα και πιο πολύ μετά το 2003. Τα δε εξώφυλλα του Κλικ φανταστικά και συλλεκτικά. Αυτό το εξώφυλλο με την υπέροχη Μπεατρίς Νταλ κορυφαίο (άνετα γινόταν αφίσα), σίγουρα όλα με Βάνα Μπάρμπα (όταν ήταν το απόλυτο sex symbol τότε αρχές 90), και βέβαια το ασπρόμαυρο εξώφυλλο στο τεύχος (δεν ξεχωρίζω νούμερο αλλά είναι αυτό που λέει "οι φυλές των δημοσιογράφων") με την κοπέλα με το ξυρισμένο κεφάλι και το μισό δεμένο μπικίνι. Έντυπα από άλλη εποχή δυστυχώς μακρινή πολύ πλέον
Άμα ξεκινήσουμε να μιλάμε για αναμνήσεις από τα club των 90s δεν θα σταματάμε….(υπάρχει σχετικό νήμα όπου αναφέρονται μαγαζιά που άφησαν εποχή). Πάντως το ΚΛΙΚ (και η κλίκα του) άμεσα ή έμμεσα έφερνε ως guests ξένους σταρ που λάτρευαν τη νυχτερινή ζωή της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο προσγειωμένα άτομα ήταν, χωρίς ίχνος δηθενιάς και ψωνίσματος. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο είχα γνωρίσει αρκετούς, χωρίς καν να το επιδιώξω. Μάλλον έτυχε να μαι στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή…. Ένα μικρό περιστατικό θα αναφέρω (τύπου my claim to fame). Υπήρχε μια κλαμπάρα το After (1992) που στεγαζόταν σε υπόγειο χώρο, κάτω από το Καλλιμάρμαρο στάδιο. Για να φανταστείς άνοιγε μετά τα μεσάνυχτα, αφού βάζαμε ξυπνητήρι στις 1am για να ντυθούμε και να πάμε κατά τις 2am που άρχιζε ο κόσμος να συρρέει. Ήταν η εποχή των fashion victims και έβλεπες απίστευτες cult παρουσίες και ντυσίματα! Μετά από ξενύχτι και ξεφάντωμα εκεί είπαμε να γυρίσουμε στο σπίτι (έμενα Παγκράτι τότε) και περνώντας από το Μετς να σου οι Army of Lovers, χωρίς συνοδίες (!) οι οποίοι διασκέδαζαν νωρίτερα στο ίδιο μαγαζί. Ξαφνικά με σταματάνε γελώντας μες στην καλή χαρά και επειδή υποθέτω τους αντιμετώπισα σαν κοινούς θνητούς και μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και στα Αγγλικά αράξαμε για λίγο σε κάτι σκαλάκια στο δρόμο και μου εξέφρασαν πως δεν περίμεναν η Αθήνα να ναι τόσο μπροστά στη διασκέδαση κλπ.IMG_6737.jpeg
 
Άρθρο της LIFO με τίτλο «Η gay φούσκα του ΚΛΙΚ και η φούσκα του ΠΑΣΟΚ»
Το άρθρο τα λέει, σχεδόν, όλα σε λίγες αράδες.
 
...και περνώντας από το Μετς να σου οι Army of Lovers, χωρίς συνοδίες (!) οι οποίοι διασκέδαζαν νωρίτερα στο ίδιο μαγαζί. Ξαφνικά με σταματάνε γελώντας μες στην καλή χαρά και επειδή υποθέτω τους αντιμετώπισα σαν κοινούς θνητούς και μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και στα Αγγλικά αράξαμε για λίγο σε κάτι σκαλάκια στο δρόμο και μου εξέφρασαν πως δεν περίμεναν η Αθήνα να ναι τόσο μπροστά στη διασκέδαση κλπ.
Μην μου πεις ότι γνώρισες την CAMILLA ???????????????????????????????????????????????????????

Λόγω ίωσης είμαι στο σπίτι κλεισμένος από τη Δευτέρα. Ευτυχώς με τις ΚΛΙΚΟιστορίες που ανοίξαμε περνάει η ώρα μου τέλεια και γυρίζουν πίσω καταχωνιασμένες αναμνήσεις !

@paulochelao24 : Πραγματικά στις αρχές των 90s γινόταν χαμός στη διασκέδαση. Ήμουν φοιτητής με άπειρο χρόνο για χασομεριλίκι και είχα προσβαση σε δυνατά μαγαζιά λόγω γνωριμιών και αρκετών αστείων περιστατικών. Παράλληλα είδα (ευτυχώς από μακριά) τη σκοτεινή πλευρά και κάποια παρακρατικά περίεργα στον χώρο της διασκέδασης. Μια φορά (Ιούνιος 1991) ζήσαμε ντου σκινάδων (ουσιαστικά μπράβων) στο LYCABETTUS με παρέμβαση της Αστυνομίας που δημιούργησε κλοιό μέχρι την πλατεία στο Κολωνάκι για να φύγουμε με ασφάλεια. Η άλλη είναι μια μεγάλη, σχεδόν απίστευτη ιστορία στο WILD ROSE που δεν θέλω να περιγράψω για ευνόητους λόγους. Ευτυχώς κρατούσα πάντα αποστάσεις από κολλητηλίκια κλπ. Μεγάλο ρόλο έπαιξαν και δυο σχέσεις που είχα με barwomen που με ξεστράβωσαν σε ότι αφορά τη νύχτα, το Lifestyle και τις κατάντιες που κρύβουν. Τον μεγαλύτερο όμως ρόλο έπαιξε η προσήλωση στο πτυχίο και η φοβερή παρέα που είχα και έχω ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μην μου πεις ότι γνώρισες την CAMILLA ???????????????????????????????????????????????????????
Χα,χα,χα αν εννοείς την Queen consort όχι..! Χα, χα την άλληνε την κουκλάρα ναι…ζεστή και cool ως συμπεριφορά
 
Πίσω
Μπλουζα