Περιοδικό "TV3"

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
TV3 (1986-1988 )


Εκδότης: Γραμμή Α.Ε.



Πρώτο τεύχος (1): Παρασκευή 23/5/1986



Τελευταίο τεύχος: Παρασκευή 16/12/1988



ARK:
http://www.retrodb.gr/ark/?q=tv3-gallery-page

ChristosM είπε:
...ειδα οτι υπαρχουν αρκετα τηλεοπτικα περιοδικα οπως... το υπεροχο TV 3 (απο την αρχη μεχρι το τελος! - καποιος θα χαρει πολυ τωρα...)
Ποιος να είναι άραγε ο fan του TV3? ;)

Μου έφτιαξες το κέφι τώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
C' est moi bien sure!!!! Οπότε μένει να βρω χρόνο και να τρέξω στη Βιβλιοθήκη της Βουλής. Πότε; Αυτό μια άλλη ιστορία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
mhmerotategiatipino είπε:
mhmerotategiatipino, ήσουν κι εσύ fan του TV3?

Εμένα η αγορά και το "ξεκοκάλισμα" του περιοδικού ήταν η "ιεροτελεστία" μου της Παρασκευής μεταξύ 1986-1988...
 
Ναι κι έχω ένα ολόκληρο τεύχος στη διάθεσή μου με την Ντενίση. Αναρωτιέμαι πόσα βγήκαν, τι εξώφυλλα κλπ. Άστα βράστα.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ναι κι έχω ένα ολόκληρο τεύχος στη διάθεσή μου με την Ντενίση. Αναρωτιέμαι πόσα βγήκαν, τι εξώφυλλα κλπ. Άστα βράστα.
Και εγω εχω κρατησει ενα ολολκληρο, αλλα με την Αλικη εξωφυλλο!!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ναι κι έχω ένα ολόκληρο τεύχος στη διάθεσή μου με την Ντενίση.
Αυτά είναι... Ένα τεύχος να σου έχει ξεμείνει από ένα περιοδικό και αυτό με τη Ντενίση...

ChristosM είπε:
Και εγω εχω κρατησει ενα ολολκληρο, αλλα με την Αλικη εξωφυλλο!!
ενώ ο ChristosM...

mhmerotategiatipino είπε:
Αναρωτιέμαι πόσα βγήκαν, τι εξώφυλλα κλπ. Άστα βράστα.
Γενικά, το TV3 εκδόθηκε τα χρόνια 1986, 1987 και 1988 (νομίζω τον Ιούλιο του 1988 σταμάτησε). Επομένως, maximum να βγήκαν 52 + 52 + 30 = 134 τεύχη αυτά τα 3 χρόνια. Το TV3 ήταν (κατά την άποψή μου) το κορυφαίο (από άποψη (1) θεματολογίας, (2) πληρότητας τηλεοπτικών προγραμμάτων και (3) ποιότητας εκτύπωσης) εβδομαδιαίο τηλεοπτικό περιοδικό που βγήκε ποτέ στην Ελλάδα (και ειδικά σε σχέση με τα ανταγωνιστικά περιοδικά της δεκαετίας του 1980).

Τα έπαιρνα όλα τα TV3 παλιά - δεν έχανα τεύχος (από το πρώτο με εξώφυλλο την Joan Collins (η Αλέξις της "Δυναστείας", μέχρι και το τελευταίο (δεν είμαι σίγουρος για το ποιος ήταν στο εξώφυλλο, ίσως να ήταν η Αλέκα Κανελλίδου και έγραφε "Η Αλέκα για τα παιδιά")). Είχα χάσει μόνο 1 τεύχος. Δυστυχώς όλα τα TV3 πετάχτηκαν εν τη απουσία μου ένα πρωί που ήμουν στο σχολείο (γύρω στο 1989), αλλά (ευτυχώς) είχα τουλάχιστον κρατήσει πολλά αποκόμματα από το περιοδικό...

Τα παλαιά τεύχη του περιοδικού θα πρέπει να τα ψάξουμε στις 2 Βιβλιοθήκες (Εθνική και της Βουλής) και να τα καταγράψουμε.
 
Νομιζω οτι το TV3 ηταν ιδιοκτησια του Κοσκωτα, οποτε μετα τα γνωστα γεγονοτα του '89 εκλεισε, οπως και η εφημεριδα του ιδιου "24 ωρες" (που εβγαινε στα προτυπα του USA Today).
 
Εμμμ. ανταλλάσσουμε την Αλίκη με την Ντενίση; :) (Ξύπνα, πρέπει να πας σχολείο, καλά μαμά).
 
drspiros είπε:
Νομιζω οτι το TV3 ηταν ιδιοκτησια του Κοσκωτα, οποτε μετα τα γνωστα γεγονοτα του '89 εκλεισε, οπως και η εφημεριδα του ιδιου "24 ωρες" (που εβγαινε στα προτυπα του USA Today).
Πραγματικά το TV3 έβγαινε απο τη "Γραμμή ΑΕ" του Κοσκωτά και όταν κυκλοφόρησε δεν είχε καμμία σχέση με τα υπόλοιπα περιοδικά του είδους και απο άποψη ποιότητας εκτύπωσης (είχε φέρει εργαλεία ο Κοσκωτάς τότε) αλλά και απο άποψη θεματολογίας.

Είχα ολα τα τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει (δεν ξέρω τι τρέλα με είχε πιάσει και τα κράταγα) και υπήρχαν μέχρι και 2 χρόνια σε μια κούτα ΝΟΥΝΟΥ στο χωριό μου οπου και είχαν μεταφερθεί λόγω έλλειψης χώρου.

Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί θα τα ψάξω αν και έχω άσχημο προαίσθημα ...
 
Omega είπε:
Πραγματικά το TV3 έβγαινε απο τη "Γραμμή ΑΕ" του Κοσκωτά και όταν κυκλοφόρησε δεν είχε καμμία σχέση με τα υπόλοιπα περιοδικά του είδους και απο άποψη ποιότητας εκτύπωσης (είχε φέρει εργαλεία ο Κοσκωτάς τότε) αλλά και απο άποψη θεματολογίας.Είχα ολα τα τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει (δεν ξέρω τι τρέλα με είχε πιάσει και τα κράταγα) και υπήρχαν μέχρι και 2 χρόνια σε μια κούτα ΝΟΥΝΟΥ στο χωριό μου οπου και είχαν μεταφερθεί λόγω έλλειψης χώρου.

Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί θα τα ψάξω αν και έχω άσχημο προαίσθημα ...
Μακαρι! Ηταν πραγματικα κορυφαιο περιοδικο. Και ειχε και το προγραμμα του υπεροχου δορυφορικου SKY και SUPER. Τα θυμοσαστε?
 
Τεεελεια τα SKY και SUPER! Σουπερ μουσικες εκπομπες και σηριαλ!
 
Omega είπε:
Πραγματικά το TV3 έβγαινε απο τη "Γραμμή ΑΕ" του Κοσκωτά και όταν κυκλοφόρησε δεν είχε καμμία σχέση με τα υπόλοιπα περιοδικά του είδους και απο άποψη ποιότητας εκτύπωσης (είχε φέρει εργαλεία ο Κοσκωτάς τότε) αλλά και απο άποψη θεματολογίας.
Συμφωνώ - συμφωνώ - συμφωνώ...! Η "Γραμμή ΑΕ" είχε κάνει πάταγο τότε στον χώρο των εντύπων και είχε προκαλέσει τον "φόβο" στους υπόλοιπους εκδότες (ύστερα μάθαμε πού έβρισκε τα χρήματα για τις πολυδάπανες επενδύσεις ο Κοσκωτάς...). Το θέμα είναι πως τα περιοδικά της "Γραμμής" ήταν πολύ "πλούσια" σε εμφάνιση, αλλά και περιεχόμενο.

Omega είπε:
Είχα ολα τα τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει (δεν ξέρω τι τρέλα με είχε πιάσει και τα κράταγα) και υπήρχαν μέχρι και 2 χρόνια σε μια κούτα ΝΟΥΝΟΥ στο χωριό μου οπου και είχαν μεταφερθεί λόγω έλλειψης χώρου.Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί θα τα ψάξω αν και έχω άσχημο προαίσθημα ...
Μακάρι - κι εγώ να μην έχω πια κανένα... :( (έστω και με τη Μιμή...) ;)

drspiros είπε:
Νομιζω οτι το TV3 ηταν ιδιοκτησια του Κοσκωτα, οποτε μετα τα γνωστα γεγονοτα του '89 εκλεισε, οπως και η εφημεριδα του ιδιου "24 ωρες" (που εβγαινε στα προτυπα του USA Today).
Το TV3, όπως και η εφημερίδα "24 Ώρες" (το promotion των οποίων έλεγε: "Στις 29, τα μάτια σας 24" και όλοι ψαχνόμασταν μέχρι να καταλάβουμε σε τι αναφέρεται) ήταν από τα πρώτα έντυπα της Γραμμής ΑΕ τα οποία "έκλεισαν" (λίγο πριν δηλαδή από τα υπόλοιπα, όπως το "ΕΝΑ" και το "Και") και δεν ήταν το 1989, αλλά το 1988 (σίγουρα) και μάλιστα πρέπει να ήταν καλοκαίρι (μάλλον Ιούλιος - πρέπει να το επιβεβαιώσουμε).

Δεν θα ξεχάσω μάλιστα ότι στην τελευταία σελίδα του τελευταίου τεύχους του TV3 (όπου πάντα είχε τα θέματα του επόμενου τεύχους) είχαν όντως βάλει τα θέματα που είχαν ετοιμάσει για την επόμενη εβδομάδα, αν και σε δύο άλλα σημεία του περιοδικού (στο editorial και κάπου αλλού) υπήρχαν (μικρές) αναφορές στο σταμάτημα της έκδοσης του περιοδικού και η εκδήλωση της ελπίδας/ευχής το περιοδικό να συνεχίσει την έκδοσή του, καθώς οι εργαζόμενοι στην "Γραμμή" είχαν κάνει προσωπική έκκληση στον τότε πρωθυπουργό Ανδρέα Παπανδρέου να βοηθήσει/στηρίξει το πιο σύγχρονο εκδοτικό συγκρότημα της χώρας και να το σώσει από το κλείσιμο. Πάντως, τα τελευταία τεύχη πρέπει να είχαν εκδοθεί χωρίς τον Κοσκωτά πλέον "στο τιμόνι"...

Για μένα, το σταμάτημα της έκδοσης του TV3, σε συνδυασμό με το πώς έγινε και την έκκληση βοήθειας των εργαζομένων στο τελευταίο τεύχος, ήταν στα παιδικά μου μάτια (12 ετών) γεγονότα πολύ συγκινητικά. Την δε παύση της έκδοσης του περιοδικού την είχα εκλάβει/αντιμετωπίσει σαν το θάνατο κάποιου δικού μου ανθρώπου (τέτοια "τρέλα" είχα με το περιοδικό...)

ChristosM είπε:
Το μοναδικο τευχος που εχω κρατησει...
Πολύ καλές (επαγγελματικές!!) οι φωτογραφήσεις στο TV3 πάντα και η Αλίκη μια κούκλα! Από την πρώτη περίδο του TV3, με το πρώτο λογότυπο με τα κεφαλαία (και μυτερά) γράμματα σε κόκκινο χρώμα ("TV3"), πριν τα μικρά στρογγυλεμένα γράμματα (συνήθως σε κίτρινο χρώμα) που ακολούθησαν "tv3")...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και μία διαφήμιση του TV3, στο 1:25...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iLbHKZ9V2Yg&feature=related]YouTube - Ξ*ΞΞΞΞΞ£ CULT ΞΞΞΞ¦ΞΞΞΞ£ΞΞΞ£ 11
 
Πολυ ωραιο. Σε ευχαριστουμε DINO.
 
Να'σαι καλά! :)

Να΄ναι καλά και το παληκάρι που το ανέβασε!
 
Μία από τις διαφημίσεις του TV3, του πληρέστερου και πλουσιότερου τηλεπεριοδικού που εκδόθηκε ποτέ στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου. Η συγκεκριμένη διαφήμιση πρέπει να είναι από τις αρχές του 1987, διότι τα εξώφυλλα που "περνάνε" είναι από τα τέλη του '86. Όπως σε όλες τις διαφημίσεις του TV3, ακούγεται η μελωδία από το τραγούδι "Gold" των Spandau Ballet πίσω από τη φωνή των εκφωνητών.

80s - ωραίες εποχές!

DINO, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!! Τη διαφήμιση αυτή είχα να τη δω από τότε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
18404599.png
 
Omega είπε:
Είχα ολα τα τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει (δεν ξέρω τι τρέλα με είχε πιάσει και τα κράταγα) και υπήρχαν μέχρι και 2 χρόνια σε μια κούτα ΝΟΥΝΟΥ στο χωριό μου οπου και είχαν μεταφερθεί λόγω έλλειψης χώρου.

Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί θα τα ψάξω αν και έχω άσχημο προαίσθημα ...

Βλέπω υποδόρια γνώριζες ποιος ήταν ο ιδιοκτήτης του περιοδικού...Ο Κοσκωτάς σε κούτες από pumpers κ εσύ σε κούτες νουνού, χμ τίποτα σε πελτέ ομοσπονδίας σας βρίσκεται; :)
 
Πίσω
Μπλουζα