Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

Σήμερα χτύπησε το κουδούνι και ήταν από εταιρία courrier...

Μόλις παρέλαβα το πακέτο, το άνοιξα αμέσως και μεταφέρθηκα στο μαγικό καλοκαίρι του '83, που κυκλοφόρησε το πρώτο τεύχος της Περιπέτειας, και το οποίο μου είχαν αγοράσει οι γονείς μου...

Δυστυχώς τα δικά μου πρώτα τεύχη, χάθηκαν στο χρόνο, αλλά ας είναι καλά το Internet...

PERIPETEIA_PROTA_TEYXH.jpg

Μικρές ανεκτίμητες στιγμές νοσταλγίας... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ο Dinos ,πολυ καλη κατασταση,πρωτα νουμερα,αμα τα συμπαθουσα τα συγκεκριμενα θα ζηλευα περισσοτερο.


Με γειες,διαμαντακια.
 
Thanx Aardy!

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν διάβαζες πολύ "Περιπέτεια"...

Ήταν ένα mainstream (τοτε δεν ξέραμε τη λέξη) περιοδικό που όλοι είχαν κολλήσει με την πάρτη του...

Πάντως σίγουρα γνωρίζεις το συναίσθημα να ξανακρατάς στα χέρια σου κάτι που είχες μικρός (έστω και αν δεν είναι ακριβώς εκείνο, το ίδιο, το δικό σου)...

Τι; Είμαι πολύ ρομαντικός; :D
 
E πως δεν ξερω,αυτο το συναισθημα κυνηγαμε,ειτε αϋλο μεσω φωτο η ακομη καλυτερα χειροπιαστο οπως εσυ,οσο για τα αλλα ναι Μπλεκ ,Μαρκ ,Περιπετεια δεν ημουν Φαν τα βρισκα κατιτις βαρετα,παντως Μπλεκ διαβαζα με χαρα ολες τις αλλες του Ιστοριες.
 
Γεια σε όλους τους φίλους της Περιπέτειας! Πως βλέπετε τις νέες αδημοσιευτες ιστορίες του λοχαγου Μαρκ στο περιοδικό Νέος Μπλεκ; Έγω δεν το πίστευα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχαμε νέες ίστοριες στην Ελλάδα!
 
Γειά σου panaotis και καλώς ήρθες!

Ήταν μια πολύ καλή κίνηση, η οποία αναβάθμισε όλο το περιοδικό.

Το μόνο αρνητικό σε αυτές τις ιστορίες, κατά τη γνώμη μου, (αν θέλουμε να βρούμε κάτι οπωσδήποτε), είναι η χρησιμοποίηση της γραμματοσειράς "Comic Sans" για το lettering...
 
Συμφωνώ απόλυτα με την γραμματοσειρά! Μήπως ξέρει κανείς πόσεσ είναι οι ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα;
 
Ο Λοχαγός Μαρκ κι οι Λύκοι του ήταν το επόμενο μου βήμα (μαζί με τον Κόναν), το "Γυμνάσιο", μετά το "δημοτικό" του "Μίκυ Μάους" και των Κλασσικών του. Αγαπημένος ο Θλιμμένος Μπούφος! Είχα τεράστια συλλογή γιατί μικρός τα φύλαγα, αλλά όταν μπαρκάρισα η μάνα μου ντύθηκε Terminator :cry:
 
Το νου σας εκεί έξω, φέτος το καλοκαίρι, γιατί κυκλοφορούν αδέσποτα τευχάκια ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, της πρώτης περιόδου, σε κέντρα τύπου και περίπτερα, με 1,50?!

Φάνηκα λίγο τυχερός σήμερα και βρήκα το παρακάτω:



Είναι η ιστορία που ο Λοχαγός Μάρκ συναντά τον Μπλεκ...

Υπάρχουν και τα εξώφυλλα των ανατυπώσεων στις προηγούμενες σελίδες, από τον Thor και μένα...

Δεν έχω βρει το multiquote... ;)
DSC02290.JPG
 
Τα πήρα προχτές από τον Ανεμοδουρά Junior:

DSC00740.JPG

Για να κάνουν παρέα σε ένα τρίτο που είχα, επίσης σφραγισμένο, για να μην αισθάνεται μοναξιά... :)
 
Πίσω
Μπλουζα